ASM 5K Run\Walk for Autism Acceptance
Lansing, Michigan 
May 9, 2009
Rate this Race

172 Registered Entrants
To Mens Results
To Walk Results

5K Run

Overall Female Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Belinda Spalding        Fowlerville  MI     37        3      19:45.7    6:22/M

Overall Female Masters Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathryn Andrews         Lake City  MI       60       44      27:49.8    8:58/M

Overall Female Grand Masters Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Deanna Berry            Lansing  MI         66       62      35:47.8   11:33/M

Female 7 to 9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Erin Holt               Holt  MI             8       53      29:41.4    9:35/M

Female 16 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brittany Thiel          Grand Blanc  MI     19       23      23:42.2    7:39/M
       2    Keli Peterson           St. Johns  MI       18       36      26:03.9    8:24/M
       3    Angela Maniaci          Okemos  MI          19       46      28:53.9    9:19/M
       4    Brittany Hammerberg     Lake City  MI       18       61      35:32.7   11:28/M

Female 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ashley Murray           Ashley  MI          24       12      22:03.2    7:07/M
       2    Tiffany Thiel           Grand Blanc  MI     23       17      23:04.2    7:26/M
       3    Nicole Phibbs           Fowlerville  MI     22       29      25:03.3    8:05/M
       4    Alisha Adleman          Grand Ledge  MI     22       55      29:47.7    9:36/M
       5    Rebecca Huhn            Fowlerville  MI     23       65      49:41.7   16:02/M

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jodi Nohel              East Lansing  MI    28       21      23:37.7    7:37/M
       2    Kayla Nohel             Morrice  MI         25       24      23:49.8    7:41/M
       3    Katie Jaskolski         Lansing  MI         27       30      25:16.4    8:09/M
       4    Betty Wescott           Okemos  MI          27       32      25:46.9    8:19/M
       5    Destiny Saucedo         East Lansing  MI    28       34      26:00.9    8:23/M
       6    Jennifer Kassem         East Lansing  MI    25       37      26:08.6    8:26/M
       7    Stephanie Horwath       East Lansing  MI    28       38      26:09.6    8:26/M
       8    Ginny Grit              Okemos  MI          27       39      26:14.9    8:28/M
       9    Nurit Golenberg         Farmington Hills  M 25       40      26:59.5    8:42/M
      10    Emily Spicer            Fowler  MI          26       41      27:00.0    8:43/M
      11    Renee Haring            Portage  MI         25       43      27:45.1    8:57/M

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tara Shrader            Fowlerville  MI     34        8      21:20.6    6:53/M
       2    Melissa Cretsinger      Tecumseh  MI        32       11      21:53.8    7:04/M
       3    Penny Goerge            Fowler  MI          33       19      23:15.8    7:30/M
       4    Tricia Koenigsknecht    Fowler  MI          31       20      23:21.1    7:32/M
       5    Rhonda Helms            Lansing  MI         31       31      25:44.1    8:18/M
       6    Christie Surato         Holt  MI            32       33      25:47.1    8:19/M
       7    Erin Ward               Fowler  MI          32       42      27:10.0    8:46/M
       8    Christine Skoutelas     Lansing  MI         30       45      28:53.7    9:19/M
       9    Laura Harkema           Okemos  MI          30       48      29:35.5    9:33/M
      10    Angela Vereecke         Lansing  MI         32       50      29:36.2    9:33/M
      11    Sabrina Adleman         Lansing  MI         30       51      29:36.4    9:33/M
      12    Kathleen Helppi         Fowlerville  MI     34       64      40:20.8   13:01/M

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tracey Litz             Fowlerville  MI     37        9      21:21.1    6:53/M
       2    Jennifer Boak           Fowler  MI          35       16      22:50.1    7:22/M
       3    Dawn Haddad             Lansing  MI         37       52      29:40.0    9:34/M
       4    Michelle Holloway       Lansing  MI         39       57      31:01.6   10:00/M

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Moyer             Portland  MI        40       58      31:15.2   10:05/M

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kellie Zussman          Lansing  MI         46       13      22:18.2    7:12/M
       2    Kim Thiel               Grand Blanc  MI     49       35      26:03.4    8:24/M
       3    Jane Huhn               Fowlerville  MI     46       66      49:45.3   16:03/M

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Diane Ososkie           Holt  MI            51       49      29:35.7    9:33/M
       2    Susan Schild            Howell  MI          53       54      29:44.4    9:35/M
       3    Peggy French            Mason  MI           56       59      33:31.5   10:49/M
       4    Mary Dama               Lansing  MI         58       63      40:16.3   12:59/M

Overall Male Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Casey               Haslett  MI         55        1      18:32.3    5:59/M

Overall Male Masters Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    James Trewhella         Rockford  MI        55       10      21:45.1    7:01/M

Male 7 to 9

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lane Swan               Williamston  MI     9        60      35:31.8   11:27/M

Men 12 to 15

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Travis Kimball                              12       47      29:35.0    9:33/M

Men 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tyler Guggemos          Laingsburg  MI      21        2      19:44.5    6:22/M

Men 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Tasket            Lansing  MI         26        7      20:59.9    6:46/M
       2    Jake Adleman            Portage  MI         25       18      23:09.8    7:28/M

Men 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Derek Koenigsknecht     Fowler  MI          31        5      20:03.4    6:28/M
       2    Dennis O'Hare           Fowler  MI          33        6      20:13.7    6:31/M
       3    John Spicer             Fowler  MI          30       14      22:39.6    7:18/M
       4    Ryan Goerge             Fowler  MI          34       22      23:39.3    7:38/M

Men 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shannon Boak            Fowler  MI          36       15      22:40.4    7:19/M
       2    Joe Lopez               Quincy  MI          39       26      24:08.3    7:47/M

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rich Spalding           Fowlerville  MI     40        4      19:55.5    6:25/M
       2    John Mills              Perry  MI           41       25      23:52.6    7:42/M
       3    Paul Blake              Dewitt  MI          41       56      29:51.7    9:38/M

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Darrin Adleman          Grand Ledge  MI     52       27      24:25.1    7:53/M
       2    Chuck Thiel             Grand Blanc  MI     55       28      24:28.1    7:54/M

5K Walk

Overall Female Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Theresa Plane           Fowler  MI          40        1      31:12.9   10:04/M

Female 0-99

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rashonda Schild         Dansville  MI       30        3      37:00.2   11:56/M
       2    Beccky Lopez            Dewitt  MI          38        4      37:57.9   12:15/M
       3    Emma Francek            Vassar  MI           9        5      38:10.5   12:19/M
       4    Elsie Keettuner         Lansing  MI         53        6      38:16.4   12:21/M
       5    Sherry Holmes           Holt  MI            28        8      38:42.6   12:29/M
       6    Linda Guthrie           St. Johns  MI       26        9      38:44.4   12:30/M
       7    Merry Hitchcock         Holt  Mi            44       10      38:56.7   12:34/M
       8    Lorie Huibregtse        Lansing  MI         42       11      39:00.1   12:35/M
       9    Sarah Yonkman           Lansing  MI         31       12      39:01.0   12:35/M
      10    Audrey Shuck            Mason  MI           7        13      40:12.1   12:58/M
      11    Lynne Lipka             Lansing  MI         42       14      40:57.2   13:13/M
      12    Donna Francek           Vassar  MI          50       15      41:01.9   13:14/M
      13    Audi Ehrhardt           Howell  MI          11       16      41:25.0   13:22/M
      14    Danielle Morgan         Hudsonville  MI     16       17      42:19.4   13:39/M
      15    Stephanie Ehrhardt      Howell  MI          42       18      42:49.7   13:49/M
      16    Traci Mularoni          Howell  MI          39       19      42:50.0   13:49/M
      17    Alyse Mularoni          Howell  MI          13       20      42:50.4   13:49/M
      18    Marjorie Bixby          Brighton  MI        63       21      42:59.9   13:52/M
      19    Sydney McCrea           Howell  MI           3       22      43:43.9   14:06/M
      20    Tammy Oliver            Eaton Rapids  MI    31       24      43:46.1   14:07/M
      21    Stephani Smith          White Cloud  MI     20       25      43:53.9   14:09/M
      22    Tricia Freeman          Eaton Rapids  MI    22       26      43:54.1   14:10/M
      23    Robyn Kemp              Eaton Rapids  MI    42       27      43:56.3   14:10/M
      24    Tracy Feazel            Eaton Rapids  MI    34       28      43:58.8   14:11/M
      25    Tammy Smith             White Cloud  MI     50       29      44:45.2   14:26/M
      26    Jean Murray             Ashley  MI          55       30      44:46.3   14:26/M
      27    Julie Morgan            Hudsonville  MI     55       31      44:47.2   14:27/M
      28    Jenna Schild            Dansville  MI        4       32      45:08.1   14:34/M
      29    Abby Weeks              Marquette  MI       22       34      45:19.1   14:37/M
      30    Annette Weeks           Freeport  MI        48       35      45:22.0   14:38/M
      31    Rachelle Ryan           Fowlerville  MI     27       36      45:32.5   14:41/M
      32    Carla Jackson           Saranac  MI         46       38      45:41.4   14:44/M
      33    Barb Harlow             Lansing  MI         46       39      45:46.3   14:46/M
      34    Lydia Schuck            Mason  MI           49       40      46:16.6   14:55/M
      35    Jamie Patrick           Lansing  MI         49       41      47:03.8   15:11/M
      36    E. Michelle Deline      Lansing  MI         48       42      47:05.6   15:11/M
      37    Susan Dankert           Lansing  MI         58       43      47:05.8   15:11/M
      38    Luann Keilen            Saint Johns  MI     38       45      49:33.6   15:59/M
      39    Laura Mikrut            Grand Rapids  MI    29       46      49:34.2   15:59/M
      40    Kathleen Russell        Holt  MI            63       47      49:36.9   16:00/M
      41    Jean Morgan             Newaygo  MI         59       48      49:51.9   16:05/M
      42    Aubrey Jackson          Saranac  MI         10       49      49:52.2   16:05/M
      43    Kimberly O'Hare         Fowler  MI          34       50      49:53.8   16:05/M
      44    Bronwen McCrea          Howell  MI          38       52      50:47.5   16:23/M
      45    Tasha Rivas             Haslett  MI         36       55      50:54.4   16:25/M
      46    Lauren Blatnik          Okemos  MI          12       56      51:35.2   16:38/M
      47    Catherine Blatnik       Okemos  MI          45       57      51:36.8   16:39/M
      48    Donna Figurski          MacOmb  MI          46       58      52:53.4   17:04/M
      49    Amanda Eveleth          Ionia  MI           26       63      54:39.5   17:38/M
      50    Tammy White             Brighton  MI        50       66      54:42.8   17:39/M
      51    Rachel Hague                                23       67      56:17.5   18:09/M
      52    Nickie Prebble          Pinckney  MI        50       68      56:17.8   18:09/M
      53    Sandra Lerman           Wyandotte  MI       44       71    1:00:14.4   19:26/M
      54    Dorothy Lerman          Berkley  MI         66       72    1:00:15.3   19:26/M

Overall Male Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Levi Jackson            Saranac  MI         10        2      35:53.5   11:35/M

Male 0-99

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gabe Lopez              Dewitt  MI          9         7      38:37.5   12:27/M
       2    Scott McCrea            Howell  MI          36       23      43:45.1   14:07/M
       3    Joseph Schild           Dansville  MI       30       33      45:18.9   14:37/M
       4    Ashley Wooden           Portland  MI        22       37      45:40.3   14:44/M
       5    Michael Dankert         Lansing  MI         59       44      48:42.6   15:43/M
       6    Dylan McCrea            Howell  MI           6       51      50:07.7   16:10/M
       7    Ricky Gallegos          Lansing  MI         35       53      50:54.1   16:25/M
       8    Ricardo Gallegos        Haslett  MI         10       54      50:54.3   16:25/M
       9    Joseph Figurski         Shelby Twp  MI      10       59      52:54.9   17:04/M
      10    David Figurski          Shelby Twp.  MI     51       60      52:55.4   17:04/M
      11    Greg Bailey             Mt. Pleasant  MI    34       61      54:30.6   17:35/M
      12    Bill Brown              Lansing  MI         33       62      54:38.7   17:37/M
      13    Boone Jackson           Saranac  MI         13       64      54:40.4   17:38/M
      14    Matthew Arends          Saranac  MI         24       65      54:41.4   17:38/M
      15    Sheldon Lerman          Berkley  MI         64       69      56:18.2   18:10/M
      16    Richard Lerman          Wyandotte  MI       41       70    1:00:12.4   19:25/M

 


Page Last Updated May 9, 2009

Race results by: Hickman Race Services (517) 203-0070 email: timhickman@comcast.net