Coldwater Run for an Instrumental Lifelong Experience

July 25, 2009


Results By Michigan Running Foundation


To Mens Results                                                  5k Run

To Walk Results                                          

                                                                             Overall Female Open Winners

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Loretta Tobolske-Horn                       37        8      20:49.6    6:43/M

Female 10 and under

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Madde Horn                                  10       39      27:30.0    8:52/M
       2    Molly English                               8        75      53:19.0   17:12/M

Female 11 to 13

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Olivia Carman                               11       62      36:13.0   11:41/M

Female 16 to 18

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jaycie Littley                              16        9      21:07.2    6:49/M
       2    Jacey Hercules                              16       67      39:52.2   12:52/M
       3    Margaret Geider                             16       71      46:17.4   14:56/M

Female 19 to 24

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Quartny Thornberry                          24       13      22:54.4    7:23/M
       2    Jennifer Lefresne                           24       35      25:50.5    8:20/M
       3    Hannah Reed                                 20       36      26:17.0    8:29/M
       4    Ashleigh Preston                            23       41      28:27.0    9:11/M
       5    Michelle Wilson                             24       56      33:23.0   10:46/M
       6    Jessica Frazee                              19       59      35:03.6   11:18/M
       7    Dawn Grzadziel                              19       60      35:04.9   11:19/M
       8    Cera Reed                                   19       72      48:23.1   15:36/M

Female 25 to 29

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mandy Carpenter                             29       27      24:27.8    7:53/M
       2    Molly Weber                                 26       34      25:39.0    8:16/M
       3    Megan Januszka                              28       50      30:35.1    9:52/M
       4    Julianne Bobilya                            25       57      33:54.7   10:56/M

Female 30 to 39

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Regina Schinker                             38       29      24:55.8    8:02/M
       2    Tricia Rzepka                               35       30      25:06.3    8:06/M
       3    Katrina Porter                              34       33      25:28.0    8:13/M
       4    Danielle Kelly                              35       53      31:09.8   10:03/M
       5    Alice Christopher                           38       54      31:40.3   10:13/M
       6    Linda Ferguson                              30       63      38:55.4   12:33/M

Female 40 to 49

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Valerie Wuori                               48       28      24:37.6    7:56/M
       2    Nancy Yager                                 45       31      25:07.6    8:06/M
       3    Lee Gordon                                  46       37      26:50.9    8:39/M
       4    Tracey Cade                                 43       64      38:56.3   12:34/M
       5    Anne English                                48       74      52:59.8   17:05/M

Female 50 to 59

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Laurie Failing                              50       55      32:34.7   10:30/M
       2    Lauri Hart                                  52       65      39:04.5   12:36/M

Female 60 and over

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Helen Guisinger                             60       44      28:44.4    9:16/M
       2    Carol Parker                                60       73      50:44.6   16:22/M

Overall Male Open Winners

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dale Hool                                   49        1      17:53.8    5:46/M

Male 10 and under

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Kestner                                10       40      27:53.0    9:00/M
       2    Woody Douglas English                       9        47      29:32.4    9:32/M

Male 11-13

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Riley Horn                                  13        5      19:17.9    6:13/M
       2    Logan Kestner                               13       22      23:25.7    7:33/M

Male 14-15

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nathan Waite                                14        3      18:40.1    6:01/M
       2    Graham Rowe-Bultnick                        15        6      19:58.3    6:26/M
       3    Sabeek Pradhan                              14       23      23:37.6    7:37/M
       4    Chris Hercules                              14       66      39:48.5   12:50/M

Male 16-18

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Derek Pyles                                 18        4      19:05.2    6:09/M
       2    Eric Hercules                               18       17      23:04.7    7:26/M
       3    Clayton Rzepka                              16       18      23:09.5    7:28/M
       4    Joshua Drzewicki                            17       45      29:02.1    9:22/M
       5    Jordan Smith                                16       70      46:17.1   14:56/M

Male 19-24

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Thornberry                            24        2      18:23.4    5:56/M
       2    David Fourg                                 19        7      20:20.8    6:34/M
       3    Aaron Preston                               24       10      21:20.6    6:53/M
       4    Mike Barnes                                 24       15      22:55.4    7:24/M
       5    Cody Leonard                                24       16      23:03.3    7:26/M
       6    Peter Carman                                19       20      23:20.7    7:32/M
       7    Zach Carman                                 22       42      28:31.1    9:12/M
       8    James Reed                                  23       48      29:32.7    9:32/M
       9    Sean Hercules                               20       51      30:57.4    9:59/M

Male 25-29

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rivan Frazee                                25       11      21:35.7    6:58/M
       2    Jason Mead                                  25       19      23:15.2    7:30/M
       3    Aaron Decker                                28       38      27:16.4    8:48/M

Male 30 to 39

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nathan Johnson                              36       12      22:10.8    7:09/M
       2    Leo Wilson                                  32       14      22:54.7    7:23/M
       3    Derek Horn                                  38       21      23:25.4    7:33/M
       4    Troy Burger                                 39       24      23:40.1    7:38/M
       5    Ryan Murray                                 30       32      25:26.7    8:12/M

Male 40 to 49

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Fred Pyles                                  40       25      24:05.9    7:46/M
       2    Jim Cade                                    46       26      24:26.1    7:53/M
       3    Mary Nowak                                  40       43      28:39.9    9:15/M
       4    Bill Milnes                                 41       46      29:14.9    9:26/M
       5    Rodney Ferguson                             40       49      30:04.9    9:42/M
       6    Lance Johnson                               49       52      30:59.9   10:00/M
       7    Ken Delaney                                 46       58      34:46.7   11:13/M

Male 50 to 59

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Woodrow English                             56       68      43:30.0   14:02/M

Male 60 and over

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larry Parker                                70       69      43:42.1   14:06/M

Male no age given

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John C Wilkins                              99       61      35:05.4   11:19/M

5k Walk

Overall Female Open Winners

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jill Cropper                                25        1      34:53.9   11:15/M

Female 0-99

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ramona Hercules                             53        2      36:39.7   11:49/M
       2    Robin Brigham                               53        3      38:40.0   12:28/M
       3    Cheryl Aguilar                              43        4      43:04.2   13:54/M
       4    Carol Eggers                                67        5      43:45.8   14:07/M
       5    Barbara Swain                               46        6      44:56.3   14:30/M
       6    Rachael Swick                               24        7      47:48.2   15:25/M
       7    Crystal Preston                             21        8      48:23.3   15:36/M
       8    Elizabeth Preston                           25        9      48:23.6   15:36/M
       9    Ashley English                              27       11      50:40.3   16:21/M
      10    Janice Reed                                 48       13      50:44.9   16:22/M
      11    Michelle Milnes                             38       14      51:10.6   16:30/M
      12    Barbara Rosene                              61       15      51:26.3   16:35/M
      13    Pattie Walter                               56       16      51:29.1   16:36/M
      14    Pam Smith                                   43       17      51:29.7   16:36/M
      15    Sheila Taylor                               40       18      52:30.7   16:56/M
      16    Colleen Knight                              50       19      52:31.0   16:56/M
      17    Mary Weage                                  18       21      53:07.6   17:08/M
      18    Ann Hams                                    23       23      53:08.8   17:08/M

Overall Male Open Winners

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mark Preston                                37       10      48:23.9   15:36/M

Male 0-99

 
    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott English                               35       12      50:40.7   16:21/M
       2    Michael English                             25       20      53:02.0   17:06/M
       3    Elroy Vannuys                               20       22      53:08.1   17:08/M