d'Ear 10k Trail Race
Haslett, MI
10/31/2009
[Overall Male Winner] [Male 12 and under] [Male 13 - 19] [Male 20 - 29] [Male 30 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 49] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 50 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 13 - 19] [Female 20 - 29] [Female 30 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 49] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 50 - 59]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
181   Kirk Walrath  
39
36:06.39  5:49.42

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
1
180   Timianne Walrath  
35
44:11.54  7:07.67

Male 12 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
50
35
148   Timothy Nelson  
9
57:03.37  9:12.16
2
91
48
147   Matthew Nelson  
11
1:16:26.94  12:19.83

Male 13 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
177   Andrew Dike  
17
41:24.80  6:40.77
2
22
20
108   Justin Davis  
15
49:39.85  8:00.62

Female 13 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
9
107   Lynne Davis  
18
54:35.18  8:48.25

Male 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
8
140   Kyle Martin  
26
44:38.61  7:12.03
2
12
11
103   Josh Borgerding  
25
45:45.19  7:22.77
3
15
14
155   Corey Rayner  
22
47:31.22  7:39.87
4
34
28
126   Chris Jacobson  
28
53:31.01  8:37.90
5
57
39
136   Alex Lindsey  
23
59:01.30  9:31.18
6
60
41
109   Aaron Decker  
28
59:39.21  9:37.29
7
64
44
111   Dustin Dinning  
28
1:01:47.88  9:58.05

Female 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
27
4
139   Rita Malysheva  
20
52:00.57  8:23.32
2
56
18
193   Kate Thomas  
24
58:54.99  9:30.16
3
58
19
115   Brynn Gerrish  
21
59:22.55  9:34.60
4
65
21
164   Jessica Suisman  
24
1:02:52.78  10:08.51
5
67
22
125   Kate Hughes  
20
1:03:09.45  10:11.20
6
70
25
191   Cristi Carlton  
27
1:04:31.48  10:24.43
7
74
29
198   Krista Culbra  
27
1:05:28.98  10:33.71
8
75
30
156   Anne Reeder  
22
1:06:09.65  10:40.27
9
76
31
99   Kelly Barnett  
24
1:06:24.55  10:42.67
10
78
32
184   Megan Wert  
27
1:06:44.11  10:45.82
11
84
37
138   Laurel Makries  
24
1:12:45.28  11:44.08
12
86
39
152   Racheal Perkins  
26
1:14:14.75  11:58.51
13
87
40
127   Megan Januszka  
28
1:14:15.43  11:58.62
14
92
44
195   Elizabeth Hoxie  
22
1:16:27.27  12:19.88
15
93
45
182   Cynthil Ballesteros  
29
1:17:28.59  12:29.77
16
95
47
112   Heather Eifert  
27
1:20:30.00  12:59.03

Male 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
13
185   Doniel Steel  
39
46:54.59  7:33.97
2
18
17
158   Jonathon Schramm  
30
48:04.56  7:45.25
3
24
22
133   Dennis Kreis  
38
51:34.65  8:19.14
4
29
24
117   Jotham Hahn  
34
52:39.84  8:29.65
5
30
25
170   John Wood  
35
52:40.57  8:29.77
6
55
38
161   Jeff Spedoske  
39
58:20.04  9:24.52
7
77
46
187   Mark Novotny  
39
1:06:31.65  10:43.81

Female 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
3
149   Tricia Nelson  
39
51:56.81  8:22.71
2
28
5
166   Lisa Truax  
30
52:35.59  8:28.97
3
33
6
167   Marjorie Verrell  
38
53:03.35  8:33.44
4
37
7
196   Michelle Gilman  
38
54:17.85  8:45.46
5
41
10
168   Jennifer Warner  
35
54:41.11  8:49.21
6
42
11
124   Jill Hoort  
32
55:03.12  8:52.76
7
48
14
116   Leslie Hadfield  
30
56:35.18  9:07.61
8
61
20
173   Cathy Hollopeter  
31
1:00:47.43  9:48.30
9
71
26
151   Carrie Pearce  
30
1:04:46.41  10:26.84
10
80
33
118   Jennifer Hahn  
37
1:09:04.06  11:08.40
11
82
35
134   Deb Kreis  
37
1:10:12.56  11:19.45
12
94
46
171   Olivia Zustiak  
33
1:17:28.92  12:29.83

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
197   Tim Densmore  
44
41:35.76  6:42.54

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
21
2
131   Susanne Kleff  
49
49:14.53  7:56.54

Male 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
146   Michael Nelson  
41
42:00.66  6:46.56
2
5
5
186   David Wisner  
41
43:01.23  6:56.33
3
6
6
113   Dale Ellis  
41
43:33.43  7:01.52
4
7
7
142   Ken McCarthy  
44
43:59.16  7:05.67
5
11
10
144   David Miller  
43
45:16.52  7:18.15
6
13
12
190   Rick Robbins  
47
46:51.43  7:33.46
7
19
18
189   Steve Flanders  
49
48:27.66  7:48.98
8
23
21
165   Kurt Swendsen  
44
50:01.20  8:04.06
9
31
26
154   Brian Rayner  
47
52:46.83  8:30.78
10
39
31
132   Stephen Knight  
49
54:29.32  8:47.31
11
44
32
106   Mark Coscarella  
44
55:46.35  8:59.73
12
47
34
114   Scott Foreman  
49
56:19.72  9:05.12
13
54
37
162   Rob Stanaway  
47
57:48.94  9:19.51
14
62
42
192   Todd Culver  
48
1:01:00.60  9:50.42
15
63
43
175   Greorge Ayers  
40
1:01:46.18  9:57.77
16
79
47
188   Ken Robbins  
48
1:07:31.72  10:53.50

Female 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
38
8
157   Debra Rojewski  
44
54:28.57  8:47.19
2
43
12
145   Lori Morris  
49
55:37.58  8:58.32
3
51
16
141   Karime Masson  
43
57:06.19  9:12.61
4
69
24
135   Kathy Lareau  
49
1:04:15.97  10:21.93
5
83
36
121   Pam Haynes  
42
1:11:09.87  11:28.69
6
88
41
176   Teresa Ayers  
42
1:15:17.73  12:08.67
7
89
42
159   Terri Shaler  
41
1:15:22.61  12:09.45

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
9
101   Brian Becker  
54
44:39.48  7:12.17

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
46
13
183   Sharon Dolan  
67
55:53.87  9:00.95

Male 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
15
169   Gerard Wilbrink  
56
47:52.16  7:43.25
2
20
19
194   Phil Heggie  
57
49:12.11  7:56.15
3
25
23
119   Douglas Hansel  
52
51:55.63  8:22.52
4
35
29
163   David Stierley  
57
54:01.55  8:42.83
5
36
30
102   Brian Bess  
53
54:12.50  8:44.60
6
45
33
174   Terry Fox  
55
55:48.85  9:00.14
7
53
36
160   Eduardo Sibils  
53
57:41.40  9:18.29
8
59
40
143   John Metevia  
52
59:30.93  9:35.96
9
66
45
172   michael lingo  
55
1:03:07.30  10:10.85

Female 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
49
15
179   Maggy Eidar  
59
56:44.56  9:09.12
2
52
17
123   Louise Holman  
57
57:19.14  9:14.70
3
68
23
100   Deborah Beason  
54
1:03:14.26  10:11.98
4
72
27
104   Denise Charles  
54
1:04:47.91  10:27.08
5
73
28
137   Christine Major-Talley  
58
1:05:12.85  10:31.10
6
81
34
120   Noreem Harty  
54
1:09:34.26  11:13.27
7
85
38
105   Ann Chlebnik  
56
1:13:33.70  11:51.89
8
90
43
150   Barbara Olson  
56
1:15:28.91  12:10.47

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
17
16
178   Allary Richens  
65
47:57.43  7:44.10
2
32
27
130   Bill Keller  
68
52:57.34  8:32.47