East Lansing Pumpkin Trot 5k Run

Age Group Results

October 18, 2009


Results By Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Teresa O’neill                                 14   35       15      21:03.2    6:47/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris Stoddard                                170   23        1      16:42.8    5:23/M             

Overall Female Master Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ruth Lara                                     171   48       22      21:53.3    7:04/M             

Overall Male Master Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Stuber                                   196   46        2      17:04.1    5:30/M             

Female 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sivapriya Bhupalam                              4   14       53      26:17.7    8:29/M             
       2    Myles Grandstaff                                2   12       54      26:27.9    8:32/M             
       3    Audrey Kahler                                 186   13      143      38:04.7   12:17/M             
       4    Shawna Oesterling                             147    8      150      39:26.5   12:43/M             
       5    Abby Ehnis-Clark                                1    9      175      51:46.5   16:42/M             

Male 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Garrett Smith                                 157   12       38      24:46.0    7:59/M             
       2    Michael Oesterling                            146   12       46      25:35.7    8:15/M             
       3    Hans Wieland                                   81   12       51      26:01.2    8:24/M             
       4    Levi Grandstaff                                31   10       90      30:25.7    9:49/M             
       5    Adam Kahler                                   185   09      152      40:08.1   12:57/M             

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wendy Stein                                    79   19       21      21:50.0    7:03/M             
       2    Melissa Stegmeyer                             144   19       98      31:02.9   10:01/M             
       3    Lexi Justice                                  114   18      140      37:17.4   12:02/M             
       4    Rebecca Wise                                   96   18      142      37:59.0   12:15/M             

Male 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Douches                                   163   17        3      17:23.5    5:36/M             
       2    Brad Arnett                                   190   19       40      25:07.7    8:06/M             
       3    Shawn Krieghoff                               178   16      135      36:19.6   11:43/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Alanah Pietryga                               238   21       20      21:44.0    7:01/M             
       2    Margaret Gendernalik                           86   20       35      24:24.1    7:52/M             
       3    Shannon Flowerday                              83   22       56      26:42.8    8:37/M             
       4    Alicia Smith                                   57   21       65      27:42.5    8:56/M             
       5    Caitlin Fisher                                131   21       69      27:53.1    9:00/M             
       6    Tabatha Hatcher                                64   21       73      28:02.8    9:03/M             
       7    Kara Christensen                              174   24       77      28:26.0    9:10/M             
       8    Yueya Sun                                     133   21       80      28:41.2    9:15/M             
       9    Chelsey Chmelar                               173   22       81      28:55.4    9:20/M             
      10    Lynda Stinson                                  51   23       86      29:32.4    9:32/M             
      11    Amy Baxter                                      7   23       88      29:38.1    9:34/M             
      12    Sachie Ogawa                                  138   21       89      29:54.0    9:39/M             
      13    Ellen Mang                                    120   21       96      30:54.0    9:58/M             
      14    Kristin Long                                  132   20      101      31:10.5   10:03/M             
      15    Kelsey Allen                                  122   22      104      31:45.3   10:15/M             
      16    Emily Herman                                   75   21      109      32:24.8   10:27/M             
      17    Meaghan Trainor                               154   23      120      33:42.1   10:52/M             
      18    Kristine Patterson                            130   21      121      34:00.3   10:58/M             
      19    Lindsay Farrell                                94   21      130      35:32.6   11:28/M             
      20    Krista Leonard                                 71   21      138      37:15.1   12:01/M             
      21    Sara Palazzolo                                 68   21      139      37:15.1   12:01/M             
      22    Laura Weiser                                   82   20      146      38:27.5   12:24/M             
      23    Bethany Schiefla                              119   21      148      38:52.5   12:32/M             
      24    Stacy Daniels                                 162   24      162      44:30.6   14:21/M             

Male 20 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Alex Cummings                                 197   22        9      19:52.0    6:25/M             
       2    Will Marshall                                 189   21       14      20:58.5    6:46/M             
       3    Kyle Lubeck                                    98   21       23      22:07.9    7:08/M             
       4    Mason McDonald                                161   23       44      25:19.4    8:10/M             
       5    Christopher Van Vuren                         136   23       59      27:10.3    8:46/M             
       6    Nick Lucido                                    84   21       60      27:12.7    8:46/M             
       7    Kevin Zonca                                    34   20       83      29:07.3    9:24/M             
       8    Matt Black                                     35   24       91      30:36.8    9:52/M             
       9    Benjamin Shields                              143   20       97      31:02.7   10:01/M             
      10    Jon Coleman                                    36   24      129      35:15.4   11:22/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Angie Smith                                   191   28       41      25:11.7    8:07/M             
       2    Danielle Hudson                               188   27       55      26:39.9    8:36/M             
       3    Ashleigh Lipsey                                78   28       72      27:58.2    9:01/M             
       4    Stephanie Long                                 10   27       92      30:40.4    9:54/M             
       5    Kelly Miller                                    8   25      132      36:03.6   11:38/M             
       6    Maureen Osterling                             145   29      151      39:27.6   12:44/M             
       7    Heather Peyton                                193   29      155      41:57.8   13:32/M             
       8    Stephanie Peck                                  9   25      156      42:33.6   13:44/M             
       9    Ashleigh Paterson                             116   26      160      43:22.2   13:59/M             
      10    Megan Hart                                     72   25      163      44:31.2   14:22/M             
      11    Katie Justice                                 113   26      166      46:35.0   15:02/M             
      12    Kim Hollern                                    11   29      171      47:41.2   15:23/M             
      13    Ashley Barrett                                140   25      172      47:55.4   15:27/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mitch Graham                                   37   26       13      20:34.8    6:38/M             
       2    Robert Lewis                                  199   27       16      21:21.1    6:53/M             
       3    Ryan Peterson                                 203   27       31      23:08.2    7:28/M             
       4    Chris Hicks                                    55   28       52      26:11.8    8:27/M             
       5    Deagon Jewett                                  66   29      113      32:52.8   10:36/M             
       6    Adam Justice                                  115   26      141      37:18.9   12:02/M             
       7    Clinton Adair                                  74   27      164      44:31.3   14:22/M             
       8    Tom Barrett                                   141   28      173      47:56.5   15:28/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ann-Kathrin Baker                              73   30       42      25:17.6    8:09/M             
       2    Andrea Griffith                               111   30       62      27:15.5    8:47/M             
       3    Jessica Joy                                    61   34       94      30:42.7    9:54/M             
       4    Olivia Zustiak                                167   33      103      31:22.0   10:07/M             
       5    Colleen McGuire                               118   34      125      34:33.1   11:09/M             
       6    Josanna Sutka                                  76   32      144      38:26.5   12:24/M             
       7    Katie Birmingham                              148   30      145      38:27.2   12:24/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Andrew Schafer                                112   32       24      22:10.8    7:09/M             
       2    Michael Kemp                                  187   33       25      22:15.5    7:11/M             
       3    Kevin Essebaggers                              62   32       33      23:51.9    7:42/M             
       4    John Janetzke                                  92   33       63      27:20.0    8:49/M             
       5    Larry McElroy                                  38   32       68      27:53.1    9:00/M             
       6    Mike Gray                                     107   33       70      27:54.6    9:00/M             
       7    Danny Birmingham                              149   33       99      31:04.1   10:01/M             
       8    Ryan Atkins                                   180   30      117      33:35.4   10:50/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joan Blackmer                                 139   38       43      25:18.6    8:10/M             
       2    Erin Rommeck                                   13   35       47      25:40.6    8:17/M             
       3    Adele Janetzke                                 91   35       48      25:50.5    8:20/M             
       4    Julie Engelhardt                              164   36       66      27:46.1    8:57/M             
       5    Ann Morgan                                     77   36       82      28:58.4    9:21/M             
       6    Brooke Stuber                                 194   36       85      29:22.0    9:28/M             
       7    Minda Gorsline                                 16   36      110      32:32.0   10:30/M             
       8    Sara Troutman                                 110   37      115      33:14.7   10:43/M             
       9    Michelle Kazmierski                           106   38      134      36:19.0   11:43/M             
      10    Margaret Rost                                 155   37      154      41:56.7   13:32/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Geoff Ehnis-Clark                              39   39       50      26:00.8    8:23/M             
       2    Scott Paterson                                117   35      161      43:22.4   13:59/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lisa McCray                                    18   41       27      22:37.5    7:18/M             
       2    Dian Lipsey                                   166   40       74      28:06.6    9:04/M             
       3    Pat Torres                                    165   40       75      28:07.9    9:04/M             
       4    Lori Abbottsmith                              153   42      100      31:05.4   10:02/M             
       5    Linda Kahler                                  124   44      106      31:58.0   10:19/M             
       6    Michelle Myers                                150   43      118      33:38.0   10:51/M             
       7    Becki Wieland                                  80   44      119      33:39.7   10:51/M             
       8    Katherine Strauss                              85   43      133      36:12.0   11:41/M             
       9    Candace Newton                                 90   40      149      39:12.0   12:39/M             
      10    Janet Tenhove                                 101   44      153      40:42.8   13:08/M             
      11    Danette Cramer                                 19   41      170      47:41.1   15:23/M             
      12    Chris Barrera                                  63   42      178      54:26.9   17:34/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeffrey Jones                                 100   43        6      18:14.5    5:53/M             
       2    David Wisner                                   97   41        7      19:18.9    6:14/M             
       3    Andy Kazmierski                               105   41       10      20:08.3    6:30/M             
       4    Michael Van Oss                               128   43       12      20:27.9    6:36/M             
       5    Mike Nichols                                  200   41       28      22:57.6    7:24/M             
       6    David Turrill                                 192   42      137      36:47.6   11:52/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kristy Taylor                                 134   49       37      24:42.9    7:58/M             
       2    Kelli Zussman                                  21   46       57      27:06.8    8:45/M             
       3    Betsy Syrek                                    60   45       61      27:13.5    8:47/M             
       4    Patty King                                    127   49       93      30:40.4    9:54/M             
       5    Shirley Wohlfert                              121   49      107      31:58.3   10:19/M             
       6    Rose Hatcher                                   95   47      108      32:01.2   10:20/M             
       7    Michelle Peckham                               20   45      124      34:32.2   11:08/M             
       8    Lori Smith                                     23   47      158      43:12.2   13:56/M             
       9    Jill Krieghoff                                 89   45      159      43:18.5   13:58/M             
      10    Deb Ehnis-Clark                                24   48      174      51:46.0   16:42/M             
      11    Debbie Nickell                                 58   45      179      54:27.0   17:34/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Brooks                                    176   45       17      21:21.5    6:53/M             
       2    Stephen Knight                                137   49       39      25:02.5    8:05/M             
       3    Steve Brennan                                 169   48       45      25:33.3    8:15/M             
       4    Bob Mandeville                                129   48       67      27:47.0    8:58/M             
       5    Craig Kahler                                  184   45      105      31:57.5   10:18/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Deborah Beason                                183   54       71      27:56.5    9:01/M             
       2    Gloria Arreguin-Ison                          123   53       87      29:34.0    9:32/M             
       3    Maryann Baxter                                 25   52       95      30:49.9    9:56/M             
       4    Vickie Spencer                                 52   53      123      34:17.6   11:04/M             
       5    Lynn Jones                                    102   52      177      53:45.7   17:20/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Roger Lara                                    172   51        4      18:01.8    5:49/M             
       2    Dale Hool                                     160   50        5      18:12.7    5:52/M             
       3    Thomas Halm                                   168   54        8      19:31.4    6:18/M             
       4    Ron Alleman                                   198   50       11      20:15.4    6:32/M             
       5    Al Spencer                                     53   53       76      28:20.9    9:08/M             
       6    Henry Unruh                                    40   53       79      28:39.6    9:15/M             
       7    Jack Segal                                     93   54      165      45:50.6   14:47/M             
       8    Cleat Jones                                   103   52      176      53:45.0   17:20/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sue Mott                                      159   56       78      28:35.1    9:13/M             
       2    Terese Fitzpatrick                             26   55       84      29:12.5    9:25/M             
       3    Paula Pendergast                               27   55      114      33:02.3   10:39/M             
       4    Joretta Roy                                   182   59      128      34:50.9   11:14/M             
       5    Jan Kanui                                     179   55      147      38:38.4   12:28/M             
       6    Mary Colthorp                                  28   56      157      43:11.7   13:56/M             
       7    Sue Bennickson                                 29   58      169      47:38.3   15:22/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Steve Miller                                  195   58       18      21:29.3    6:56/M             
       2    Gerard Wilbrink                               152   56       19      21:39.2    6:59/M             
       3    David Stierley                                156   57       30      23:02.7    7:26/M             
       4    Jim Windsand                                   45   59       32      23:45.0    7:40/M             
       5    Duane Clarke                                   42   57       34      24:13.3    7:49/M             
       6    Chuck Pantera                                 201   55       36      24:39.2    7:57/M             
       7    George Wood                                   158   57       49      25:59.3    8:23/M             
       8    Richard Gendernalik                            99   56       64      27:34.5    8:54/M             
       9    Larry Donahue                                  54   56      102      31:14.7   10:05/M             
      10    Eddie Trevino                                  41   55      111      32:35.6   10:31/M             
      11    Kyle Miller                                   135   56      122      34:05.9   11:00/M             
      12    Mike Beardslee                                 43   57      136      36:36.6   11:48/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dave Blough                                    46   63       58      27:09.8    8:45/M             
       2    Mark Light                                     47   63      112      32:42.6   10:33/M             
       3    Jim Atkins                                    181   60      116      33:35.4   10:50/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sharon Dolan                                  177   67       29      22:59.2    7:25/M             
       2    Nancy Teel                                    202   66      126      34:47.5   11:13/M             
       3    Anita Kaiser                                   30   66      167      46:47.2   15:05/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Allan Richens                                 175   65       26      22:18.1    7:12/M             
       2    Dennis Jewett                                  65   65      127      34:48.1   11:14/M             
       3    Joe Hutting                                    48   66      180      55:44.1   17:59/M             

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gerry Martin                                  104   70      131      35:55.7   11:35/M             
       2    William Rude                                   50   75      168      47:23.9   15:17/M