Elsie Dairy Dash 5K Run/Walk
Elsie, Michigan 
July 11,2009
Rate this Race

200 Registered Entrants
To Mens Results
To Walk Results

5K Run

Overall Female Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Amaya Ayers             Laingsburg  MI      17       12      19:46.0    6:23/M

Overall Female Master Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Janet Barber            Laingsburg  MI      50       36      22:26.9    7:14/M

Female 13 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Julia Angst             Laingsburg  MI      11       44      23:08.0    7:28/M
       2    Kieren Becker           Fowler  MI          13       47      23:28.7    7:34/M
       3    Addison Hymer           Bannister  MI       11       90      27:45.3    8:57/M
       4    Victoria Stutzman       Elsie  Mi           12      102      29:19.2    9:27/M
       5    Anna Fabus              Ashley  MI          10      111      30:09.8    9:44/M
       6    Kevin Carter            Holland  MI         13      126      34:10.2   11:01/M
       7    Sophie Wilsey           St. Johns  MI       9       134      41:10.0   13:17/M

Female 14 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rachel Warner           St. Johns  MI       17       35      22:19.0    7:12/M
       2    McKenzie Henning        Ovid  MI            14       76      26:40.1    8:36/M

Female 18 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heather Strong          Ithaca  MI          18       26      21:24.1    6:54/M
       2    Cynthia Ingle           Mason  MI           19       30      21:55.4    7:04/M
       3    Valerie Ingle           Mason  MI           22       37      22:33.9    7:16/M
       4    Jenny Terrell           Bannister  MI       24      100      29:13.4    9:25/M
       5    Taylor Tenlen           Ovid  MI            24      115      30:24.7    9:48/M
       6    Sadie Green             Elsie  MI           20      128      35:35.8   11:29/M

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Heidi Frei              Lansing  MI         29       32      22:12.0    7:10/M
       2    Katie Smith             Bancroft  MI        28       66      25:36.7    8:15/M
       3    Molly Weber             Lansing  MI         26       68      25:51.4    8:20/M
       4    Brooke Zilch            Elsie  MI           27       78      26:43.1    8:37/M
       5    Chloe Silm              DeWitt  MI          27       88      27:39.4    8:55/M
       6    Marie Lynn Watts        St. Johns  MI       26      114      30:21.4    9:47/M

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chrystie Armock         Grand Haven  MI     31      109      30:01.9    9:41/M
       2    Sarah Fabus             Ashley  MI          32      112      30:10.1    9:44/M
       3    Dawn Devisser           Elsie  MI           32      121      31:53.8   10:17/M

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sharon Becker           Fowler  MI          38       14      20:23.8    6:35/M
       2    Heather Moore           Owosso  MI          36       70      26:09.9    8:26/M
       3    Kate Keating            Owosso  MI          39       98      29:06.0    9:23/M
       4    Nicole Beebe            Waterford  MI       39      105      29:36.7    9:33/M
       5    Rachel Albaugh          Waterford  MI       39      119      30:45.9    9:55/M

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lynda Dast              Mt. Pleasant  MI    42       79      26:44.1    8:37/M
       2    Annie Hasen             Lansing  MI         40       99      29:07.4    9:24/M
       3    Tracy Slais             Fennville  MI       42      116      30:28.7    9:50/M
       4    Ruth Thompson           Grand Ledge  MI     43      132      37:30.1   12:06/M
       5    Michelle Carter         Holland  MI         41      136      41:17.9   13:19/M

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kathy Bohnsack          Brighton  MI        47       42      22:59.9    7:25/M
       2    Juanita English         Mt. Pleasant  MI    45       57      24:14.3    7:49/M
       3    Sheryl Lucas            Grand Ledge  MI     49       96      28:34.0    9:13/M
       4    Lynn Simons             Grand Ledge  MI     49       97      28:51.9    9:18/M
       5    Robin Wagner            St. Johns  MI       47      120      30:58.0    9:59/M

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joan Gunthorpe          Ovid  MI            50       55      24:06.4    7:46/M
       2    Deborah Lea             Grand Ledge  MI     52       73      26:24.6    8:31/M
       3    Deb Flegel              Lansing  MI         51       84      27:28.3    8:52/M
       4    Elizabeth Rice          Lansing  MI         52       91      28:07.6    9:04/M
       5    Kim Ramm                Lansing  MI         50      106      29:41.9    9:35/M
       6    Stephanie Smit          Ionia  MI           51      117      30:40.6    9:54/M
       7    Mary Ann Baxter         St. Johns  MI       52      122      32:01.4   10:20/M
       8    Susie Green             Elsie  MI           53      129      35:46.9   11:32/M
       9    Edie Kentner            Lansing  MI         54      130      36:46.5   11:52/M

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dana Yelsik             Ashley  MI          56       80      26:45.6    8:38/M
       2    Connie Andersen         Ashley  MI          59      103      29:25.7    9:29/M
       3    Kathy Groom             Ovid  MI            55      108      29:44.4    9:35/M

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alice Bills             St. Johns  MI       64      123      32:05.0   10:21/M
       2    Marge Novak             Lansing  MI         63      125      32:54.4   10:37/M

Female 65 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sharon Dolan            Westphalia  MI      67       40      22:40.7    7:19/M
       2    Joann Lehman            Westphalia  mi      69       72      26:22.6    8:30/M

Overall Male Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nick Ekel, III          St. Johns  MI       19        1      15:22.9    4:57/M

Overall Male Master Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    James Scholl            Williamston  MI     56       13      20:23.5    6:35/M

Male - 13 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Drew Hyatt              Ovid  MI            13       11      19:13.2    6:12/M
       2    Greg Ingle              Mason  MI           13       18      20:48.1    6:43/M
       3    Samuel Albaugh          Waterford  MI       12       22      21:07.3    6:49/M
       4    Caleb Hess              Henderson  MI       13       23      21:12.7    6:50/M
       5    Maverick Stitt          Elsie  MI           12       62      25:09.9    8:07/M
       6    Samuel V Stitt          Elsie  MI           10       63      25:12.9    8:08/M
       7    Luke Peterson           Waterford  MI       12       81      26:48.0    8:39/M
       8    Simon Albaugh           Waterford  MI       12       87      27:36.7    8:54/M
       9    Kyle Bohnsack           Brighton  MI        12       93      28:16.7    9:07/M
      10    Stuart Albaugh          Waterford  MI       10      118      30:45.8    9:55/M
      11    Ray Latchaw             Laingsburg  MI      11      137      54:10.3   17:28/M

Male 14 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scotty Albaugh          Waterford  MI       16        3      17:01.4    5:29/M
       2    Mark List               Lansing  MI         17        5      17:08.8    5:32/M
       3    Marques Horak           Elsie  MI           16        7      18:19.2    5:55/M
       4    Aaron Francis           Ovid  MI            17       16      20:33.8    6:38/M
       5    Mike Strieff            Ovid  MI            17       17      20:43.9    6:41/M
       6    Luke Hurst              Elsie  MI           14       19      20:56.8    6:45/M
       7    Andrew Klassen          St. Johns  MI       17       38      22:35.3    7:17/M
       8    Alex Green                                  17       45      23:13.1    7:29/M
       9    Sam Frink               Elsie  MI           15       85      27:31.8    8:53/M
      10    Alex Roist              Owosso  MI          14      133      40:30.9   13:04/M

Male 18 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Zang               Berkley  MI         18        4      17:07.1    5:31/M
       2    Greg Badde              Chesterfield  MI    19        6      17:26.0    5:37/M
       3    Paul Crum               Laingsburg  MI      18        9      19:08.6    6:10/M
       4    Mark Crum               Laingsburg  MI      18       10      19:09.0    6:11/M
       5    Mychael Horak           Elsie  MI           18       33      22:16.1    7:11/M
       6    Kelley Carter           Grand Haven  MI     23       41      22:54.8    7:23/M
       7    Ed Kelley               Detroit  MI         19       59      24:42.7    7:58/M

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike McClure            Laingsburg  MI      25        2      16:29.7    5:19/M
       2    Charlie Pantera         Grand Ledge  MI     29       21      21:05.8    6:48/M
       3    Kirk Tews               Midland  MI         29       28      21:40.4    6:59/M
       4    Brian Rasdale           Laingsburg  MI      25       34      22:17.7    7:11/M
       5    Raymond Beebe           Milford  MI         29       39      22:37.9    7:18/M
       6    Thomas Savage           Owosso  MI          29       51      23:56.3    7:43/M
       7    Seth Seger              Laingsburg  MI      26       69      25:57.1    8:22/M

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Tenniswood         Grand Ledge  MI     32       53      24:04.0    7:46/M
       2    Derrick Henning         Ovid  MI            32       54      24:06.3    7:46/M
       3    Tory Flynn              Grand Rapids  MI    34       71      26:13.2    8:27/M

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Becker              Fowler  MI          38        8      18:40.1    6:01/M
       2    Scott Sheedlo           St. Johns  MI       39       24      21:16.0    6:52/M
       3    Scott Albaugh, Sr.      Waterford  MI       38       49      23:39.4    7:38/M
       4    Alex Coss               Bath  MI            39       89      27:41.1    8:56/M
       5    Mark Armock             Grand Haven  MI     36       92      28:16.4    9:07/M
       6    John Ornelas            Grand Rapids  MI    35       95      28:22.6    9:09/M

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Roy Beebe               Waterford  MI       44       25      21:22.9    6:54/M
       2    Rick Lucas              Owosso  MI          42       29      21:48.8    7:02/M
       3    Martin Vondrasek        Owosso  MI          43      104      29:32.6    9:32/M
       4    Troy Wilsey             St. Johns  MI       43      135      41:10.3   13:17/M

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Thomas Hyatt            Ovid  MI            45       43      23:05.2    7:27/M
       2    Kevin Russell           Ovid  MI            47       48      23:30.7    7:35/M
       3    Jeff S Anderson         Lansing  MI         47       58      24:22.2    7:52/M
       4    Todd Wood               Pompeii  MI         45       61      25:06.3    8:06/M
       5    Nick Ekel, Jr.          St. Johns  MI       45       65      25:20.3    8:10/M
       6    Mark Shook              East Grand Rapids   48       74      26:27.3    8:32/M
       7    Luther Latchaw          Laingsburg  MI      48       77      26:40.7    8:36/M
       8    Bill Arch               Elsie  MI           45      113      30:20.5    9:47/M
       9    Scott Thompson          Grand Ledge  MI     45      131      36:47.5   11:52/M

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Tice              Holt  MI            54       15      20:31.2    6:37/M
       2    Pokey Brown             Laingsburg  MI      53       27      21:29.8    6:56/M
       3    Lynn Kentner            Lansing  MI         53       31      21:56.5    7:05/M
       4    Ike Lea                 Grand Ledge  MI     53       46      23:13.3    7:29/M
       5    Frank Goodrich          Ovid  MI            51       67      25:37.5    8:16/M
       6    Bob Rasdale             St. Johns  Mi       52       75      26:36.6    8:35/M
       7    Charlie Price           Elsie  MI           53      107      29:42.1    9:35/M
       8    James Parker            Morrice  MI         51      110      30:06.4    9:43/M
       9    Jeff Hymer              Bannister  MI       52      124      32:46.2   10:34/M

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gerard Wilbrink         Williamston  MI     55       20      20:58.7    6:46/M
       2    Craig Wittenbach        Lowell  MI          57       56      24:08.2    7:47/M
       3    Chuck Pamena            Grand Ledge  MI     55       64      25:14.2    8:08/M
       4    Pat Doody               Laingsburg  MI      58       82      27:09.7    8:45/M
       5    Peter Wilson            Lansing  MI         56       83      27:13.4    8:47/M
       6    David C. Hill           Lansing  MI         58       86      27:33.0    8:53/M
       7    Larry Donahue           Sumner  MI          56       94      28:18.3    9:08/M

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larry McCaskey          Holt  MI            60       50      23:41.5    7:38/M
       2    Dale Yelsik             Ashley  MI          60      101      29:18.4    9:27/M

Male 65 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tom Hughey              Elsie  MI           65       52      24:02.3    7:45/M
       2    Jake Stockton           Vestaburg  MI       67       60      25:04.2    8:05/M
       3    John J. Hayes           Williamston  MI     65      127      35:13.4   11:22/M

5K Walk

Overall Female Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Leah Batora             Elsie  MI           11        4      39:24.8   12:43/M

Female 13 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rebekah Thompson        Grand Ledge  MI     11       39    1:06:30.9   21:27/M

Female 18 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristen Cannon          Owosso  MI          19       12      44:39.2   14:24/M
       2    Stephanie Silm          East Lansing  MI    22       23      46:46.0   15:05/M
       3    Casey Grummet           Grand Rapids  MI    20       25      46:57.5   15:09/M
       4    Nichole Fluke           Ovid  MI            23       36      53:52.8   17:23/M

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacalynn Buza           Owosso  MI          26       11      44:38.7   14:24/M
       2    Sausha Tews             Midland  MI         28       13      44:55.6   14:29/M
       3    Rachelle Parsons        St. Johns  MI       27       16      45:10.5   14:34/M
       4    Jen Shult               DeWitt  MI          25       22      46:45.8   15:05/M

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Bump              Owosso  MI          34        7      40:06.4   12:56/M
       2    Rachel Sutliff          St. Johns  MI       34       15      45:10.4   14:34/M
       3    April Eldridge          Kalamazoo  MI       33       28      49:53.4   16:05/M

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Denise Chamberlain      Macomb  MI          39       27      49:36.7   16:00/M

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tracy Bywater           Elsie  MI           43       17      45:35.4   14:42/M
       2    Carla Perrien           Ovid  MI            44       18      45:52.5   14:48/M
       3    Teri Leonard            Grand Ledge  MI     43       38    1:06:30.6   21:27/M

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Renee Fluke             Ovid  MI            49       30      50:35.8   16:19/M
       2    Nancy Blaauw            Elsie  MI           49       32      53:07.2   17:08/M
       3    Karen Batora            Elsie  MI           49       33      53:10.9   17:09/M
       4    Tammy Hinkle            Wayland  MI         49       34      53:16.7   17:11/M

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Deb Thelen              Laingsburg  MI      54        9      43:25.6   14:00/M
       2    Kate Vondrasek          Owosso  MI          51       19      45:57.7   14:49/M
       3    Cindy Fruchey           Ovid  MI            52       29      50:35.6   16:19/M
       4    Deb Anderson            Ovid  MI            53       35      53:49.6   17:22/M
       5    Theresa Silm            St. Johns  MI       53       37      58:34.3   18:54/M

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sue Bennickson          St. Johns  MI       57       14      45:01.8   14:31/M

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Kuhlman           Lansing  MI         62        5      39:27.3   12:44/M
       2    Janet Matthews          Grand Blanc  MI     64        8      40:48.1   13:10/M
       3    Barbara M. Hart         Sterling  MI        64       20      46:01.8   14:51/M
       4    Pam Starkweather        Owosso  MI          62       31      52:30.1   16:56/M

Female 65 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Marie Thering      Elsie  MI           70       26      49:35.2   16:00/M

Overall Male Open Winner

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Herb Mitchell           Owosso  MI          47        1      29:49.1    9:37/M

Male 18 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ross Hinkle             Wayland  MI         18       24      46:57.4   15:09/M

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anthony Buza            Owosso  MI          26       10      44:38.2   14:24/M

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Stierley          Grand Ledge  MI     57        2      30:38.8    9:53/M
       2    Stephen J. Tews         Lansing  MI         56        3      31:25.7   10:08/M

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Thurston           Fowler  MI          61        6      39:36.5   12:46/M
       2    Dave Eldridge           Bath  MI            61       21      46:36.2   15:02/M

 

 


Page Last Updated July 11, 2009

Race results by: Hickman Race Services (517) 203-0070 email: timhickman@comcast.net