Remus Chippewa Hills High School                             Hy-Tek's Meet Manager
                    Chippewa Hills XC Invitational - 10/23/10                     

 
Men 5K Run CC
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Division 1-2 results                                                                   
  1 Butcher, Nick                Fremont                 5:10.4   16:04.36    1   
  2 Blight, Don                  Ionia                   5:18.1   16:28.52    2   
  3 Wharry, Nick                 Ionia                   5:18.8   16:30.46    3   
  4 Montgomery, Connor           Ionia                   5:19.2   16:31.71    4   
  5 Hearth, Ryan                 Cadillac                5:19.6   16:33.05    5   
  6 Ellis, Tyler                 Ionia                   5:22.2   16:41.20    6   
  7 Featherstone, Jake           Fremont                 5:26.1   16:53.15    7   
  8 Winter, Brandon              Ionia                   5:27.3   16:57.04    8   
  9 Kasper, Cody                 Ionia                   5:30.0   17:05.48    9   
 10 Schuiteman, Sam              Fremont                 5:30.8   17:07.76   10   
 11 Holmes, Trevor               Cadillac                5:32.2   17:12.17   11   
 12 Brown, Brice                 Ionia                   5:33.9   17:17.55   12   
 13 Shumway, Derick              Remus Chippewa Hills    5:34.2   17:18.48   13   
 14 Cardenas, Ruben              Ionia                   5:35.3   17:21.94        
 15 Jackson, Ian                 Cadillac                5:36.1   17:24.34   14   
 16 Jason, Andrew                Howard City Tri-County  5:39.3   17:34.33   15   
 17 Jezak, Jesse                 Cadillac                5:39.8   17:35.94   16   
 18 Thiebaut, Trevor             Cadillac                5:40.3   17:37.28   17   
 19 Kreslins, Josh               Fremont                 5:40.9   17:39.17   18   
 20 Hartman, Kipp                Ionia                   5:41.1   17:39.89        
 21 Botello, Leo                 Fremont                 5:41.9   17:42.33   19   
 22 Whelan, Connor               Cadillac                5:42.3   17:43.52   20   
 23 Crowley, Calvin              Fremont                 5:42.9   17:45.42   21   
 24 Merrell, Phillip             Cadillac                5:45.9   17:54.64   22   
 25 Crystal, Brock               Remus Chippewa Hills    5:46.4   17:56.37   23   
 26 Castle, John                 Fremont                 5:47.6   18:00.18   24   
 27 Greenwood, Bryan             Cadillac                5:48.4   18:02.68        
 28 Boone, Gus                   Fruitport               5:49.7   18:06.46   25   
 29 Green, Tyler                 Fremont                 5:53.7   18:19.06        
 30 Henderson, Max               Newaygo                 5:55.5   18:24.76   26   
 31 McGuire, Chris               Remus Chippewa Hills    5:57.0   18:29.35   27   
 32 Piatt, Charles               Remus Chippewa Hills    5:58.1   18:32.75   28   
 33 Brewster, Keegan             Howard City Tri-County  5:59.1   18:35.71   29   
 34 Jones, Zach                  Fruitport               6:01.2   18:42.36   30   
 35 McCready, Trevor             Newaygo                 6:02.9   18:47.59   31   
 36 Cardenas, Jorge              Ionia                   6:03.7   18:50.03        
 37 Braun, Dillon                Ionia                   6:03.8   18:50.27        
 38 Hunter, Levi                 Fruitport               6:05.9   18:56.95   32   
 39 Vaness, Luke                 Ionia                   6:06.4   18:58.53        
 40 Garcia, Austin               Fruitport               6:08.6   19:05.25   33   
 41 Hunter, Zac                  Newaygo                 6:08.8   19:06.06   34   
 42 Jewett, Curtis               Fremont                 6:09.7   19:08.78        
 43 Slevens, Trent               Howard City Tri-County  6:10.8   19:12.26   35   
 44 Alverado, Mark               Remus Chippewa Hills    6:12.4   19:17.00   36   
 45 Schmidt, Karl                Fruitport               6:13.0   19:18.92   37   
 46 Cook, Willie                 Howard City Tri-County  6:13.7   19:21.08   38   
 47 Somers, Keegan               Fruitport               6:14.5   19:23.59   39   
 48 Gray, Justin                 Howard City Tri-County  6:15.4   19:26.57   40   
 49 Mayer, A.J.                  Ionia                   6:16.3   19:29.37        
 50 Flores, Dominic              Fruitport               6:20.7   19:42.87   41   
 51 Richards, Aaron              Remus Chippewa Hills    6:21.6   19:45.56   42   
 52 Safago, Joseph               Cadillac                6:24.7   19:55.22        
 53 Denzer, Grant                Newaygo                 6:24.9   19:55.81   43   
 54 Ryan, James                  Howard City Tri-County  6:25.8   19:58.72   44   
 55 Dennis, Don                  Remus Chippewa Hills    6:28.2   20:06.29   45   
 56 Wood, Alex                   Remus Chippewa Hills    6:28.4   20:06.70        
 57 Newton, Coley                Newaygo                 6:28.5   20:07.05   46   
 58 Pertunen, Adam               Cadillac                6:28.8   20:08.06        
 59 Wilson, Darick               Newaygo                 6:29.4   20:09.97   47   
 60 Groendal, Elijah             Howard City Tri-County  6:31.8   20:17.26   48   
 61 Niswonger, Dakota            Newaygo                 6:35.4   20:28.66   49   
 62 Reinhold, AJ                 Fremont                 6:35.5   20:28.97        
 63 Bourke, Brandon              Newaygo                 6:42.9   20:51.98        
 64 Kassuba, Logan               Cadillac                6:43.9   20:55.11        
 65 Breuker, Brode               Fremont                 6:44.7   20:57.41        
 66 King, Matt                   Cadillac                6:49.4   21:12.07        
 67 Blundell, Collin             Ionia                   6:50.2   21:14.44        
 68 Macioszek, Ben               Cadillac                6:55.8   21:31.88        
 69 Saloka, Michael              Cadillac                6:59.2   21:42.51        
 70 Koelsch, Jeffrey             Ionia                   7:07.3   22:07.75        
 71 Ruhl, Brandon                Cadillac                7:09.3   22:13.87        
 72 Corey, Fron                  Remus Chippewa Hills    7:12.3   22:23.25        
 73 Ross, Troy                   Newaygo                 7:15.8   22:34.21        
 74 Harp, Keegan                 Fruitport               7:17.2   22:38.42        
 75 Grant, Denton                Howard City Tri-County  7:18.3   22:41.99        
 76 D'Arcangelo, Kyle            Cadillac                7:22.1   22:53.73        
 77 Mumper, Mike                 Newaygo                 7:34.9   23:33.54        
 78 Hysell, Cameron              Howard City Tri-County  7:46.9   24:10.80        
 79 Muessen, Luke                Fruitport               7:47.1   24:11.21        
 80 Mathews, Jacob               Cadillac                8:05.8   25:09.29        
 81 Newton, Zac                  Newaygo                 8:39.4   26:53.78        
 82 Stewart, Kyle                Remus Chippewa Hills    8:45.8   27:13.85        
 83 Wenn, Blake                  Cadillac                8:50.0   27:26.85        
 84 Castle, Anthony              Fremont                10:37.1   32:59.45        

Division 3-4 results                                                                   
  1 Peacock, Matt                Hesperia                5:15.4   16:20.14    1   
  2 Vanderkooi, Nick             Fremont Providence Chr. 5:16.3   16:22.92        
  3 Zinger, David                Evart                   5:18.5   16:29.68    2   
  4 Cherry, Jeff                 Hesperia                5:27.7   16:58.25    3   
  5 Combs, Lucas                 Clare                   5:30.4   17:06.62    4   
  6 Oehrli, Joe                  Reed City               5:31.9   17:11.15        
  7 Vida, Tanner                 Clare                   5:32.9   17:14.49    5   
  8 Militello, Antonio           Evart                   5:33.4   17:16.10    6   
  9 Brown, Alex                  Coleman                 5:39.7   17:35.49    7   
 10 Sleet, Tyler                 Stanton Centrl Montcalm 5:40.5   17:38.06    8   
 11 Frank, Brandon               Clare                   5:41.7   17:41.68    9   
 12 Rumsey, Jeff                 Hesperia                5:41.8   17:41.97   10   
 13 Hodges, Max                  Evart                   5:42.1   17:42.88   11   
 14 Denman, Chris                Vestaburg               5:43.6   17:47.70   12   
 15 Bolton, Michael              Hesperia                5:46.8   17:57.61   13   
 16 Harper, Jonathan             Clare                   5:48.0   18:01.30   14   
 17 Smith, Travis                Hesperia                5:48.3   18:02.35   15   
 18 Nivison, Hunter              Clare                   5:48.6   18:03.12   16   
 19 Cook, Dillon                 Hesperia                5:54.3   18:20.84   17   
 20 Fifer, Evan                  White Cloud             5:54.6   18:21.67   18   
 21 Fike, Reno                   Coleman                 5:56.1   18:26.48   19   
 22 Wyels, Mike                  White Cloud             6:01.8   18:44.13   20   
 23 Flachs, Brian                Evart                   6:02.2   18:45.47   21   
 24 Nichols, Brandon             Evart                   6:03.6   18:49.77   22   
 25 Schnick, Trever              Lakeview                6:04.2   18:51.58   23   
 26 Bates, Jordan                Hesperia                6:05.1   18:54.32   24   
 27 Christeson, Andrew           White Cloud             6:10.7   19:11.79   25   
 28 King, Caden                  Stanton Centrl Montcalm 6:11.0   19:12.68   26   
 29 Newton, Alex                 Evart                   6:11.8   19:15.40   27   
 30 Sleet, Marcus                Stanton Centrl Montcalm 6:12.9   19:18.59   28   
 31 Wilk, Caleb                  White Cloud             6:14.1   19:22.53   29   
 32 Barnes, Tyler                Stanton Centrl Montcalm 6:17.0   19:31.55   30   
 33 Grover, Jacob                Vestaburg               6:18.3   19:35.59   31   
 34 Williamson, Cody             Vestaburg               6:21.1   19:44.15   32   
 35 Walker, Drake                Reed City               6:21.2   19:44.42        
 36 Cherry, Mike                 Hesperia                6:22.3   19:48.00        
 37 Ostrander, Ray               Harrison                6:22.7   19:49.03   33   
 38 Rolfe, Michael               Stanton Centrl Montcalm 6:22.8   19:49.52   34   
 39 Ahlfeld, James               Gladwin                 6:23.2   19:50.68   35   
 40 Voice, Nick                  Gladwin                 6:24.1   19:53.46   36   
 41 Jacobs, David                Hesperia                6:25.0   19:56.32        
 42 Stubblefield, Jimmy          White Cloud             6:25.6   19:58.19   37   
 43 Crawford, Riley              Clare                   6:26.5   20:00.87   38   
 44 Tuttle, Ryan                 Evart                   6:31.0   20:14.96   39   
 45 Sanborn, Ben                 White Cloud             6:32.5   20:19.66   40   
 46 Bieri, Mike                  Hesperia                6:32.8   20:20.55        
 47 Earles, Austin               Lakeview                6:33.5   20:22.58   41   
 48 Cornell, Devon               Lakeview                6:33.8   20:23.59   42   
 49 Clark, Josh                  White Cloud             6:37.6   20:35.50   43   
 50 Richardson, Wyatt            Vestaburg               6:38.1   20:36.91   44   
 51 Wyers, Asa                   White Cloud             6:39.0   20:39.66        
 52 Walker, Brett                Gladwin                 6:39.2   20:40.42   45   
 53 Fike, Dakota                 Coleman                 6:39.4   20:41.13   46   
 54 Alpin, Matt                  Clare                   6:39.6   20:41.66   47   
 55 Bell, Curtis                 Coleman                 6:39.9   20:42.68   48   
 56 Adams, Jr.                   Stanton Centrl Montcalm 6:40.8   20:45.47   49   
 57 Pickard, Sean                Gladwin                 6:43.6   20:53.91   50   
 58 Sutherland, Chase            Stanton Centrl Montcalm 6:47.8   21:07.16   51   
 59 McKeweon, Joe                Hesperia                6:51.0   21:17.19        
 60 Walton, Ryan                 Coleman                 6:58.8   21:41.19   52   
 61 Meese, Wyatt                 Reed City               6:59.4   21:43.22        
 62 Cosgrove, Wayne              Harrison                7:02.2   21:51.97   53   
 63 Richardson, Keifer           Vestaburg               7:05.3   22:01.49   54   
 64 Mitchell, Josh               Harrison                7:06.1   22:03.85   55   
 65 Sigafoose, Tyler             Harrison                7:07.0   22:06.61   56   
 66 Peasley, Kyle                Vestaburg               7:10.0   22:15.97   57   
 67 Song, Hao yong               Lakeview                7:16.9   22:37.62   58   
 68 Hobbs, Albert                Gladwin                 7:21.4   22:51.53   59   
 69 Wawsczyk, Zach               White Cloud             7:23.8   22:58.92        
 70 Retter, Clint                Evart                   7:25.7   23:04.72        
 71 McDonald, RJ                 Harrison                7:26.6   23:07.51   60   
 72 Livingston, Connor           Reed City               7:28.6   23:13.80        
 73 Parsons, Dane                Evart                   7:34.3   23:31.70        
 74 Cornell, Devin               Lakeview                7:35.0   23:33.77   61   
 75 Poehl, Drew                  White Cloud             7:43.1   23:58.79        
 76 Robison, Sam                 Coleman                 7:51.2   24:24.15   62   
 77 Agens, Mike                  Hesperia                7:56.3   24:39.85        
 78 Suiter, Kyle                 Gladwin                 8:38.5   26:50.89   63   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Division 1-2 boys results                                                                   
   1 Ionia                        23    2    3    4    6    8    9   12           
      Total Time:  1:23:08.93                                                     
         Average:    16:37.79                                                     
   2 Fremont                      55    1    7   10   18   19   21   24           
      Total Time:  1:25:26.77                                                     
         Average:    17:05.36                                                     
   3 Cadillac                     63    5   11   14   16   17   20   22           
      Total Time:  1:26:22.78                                                     
         Average:    17:16.56                                                     
   4 Remus Chippewa Hills        127   13   23   27   28   36   42   45           
      Total Time:  1:31:33.95                                                     
         Average:    18:18.79                                                     
   5 Fruitport                   157   25   30   32   33   37   39   41           
      Total Time:  1:34:09.94                                                     
         Average:    18:49.99                                                     
   6 Howard City Tri-County      157   15   29   35   38   40   44   48           
      Total Time:  1:34:09.95                                                     
         Average:    18:49.99                                                     
   7 Newaygo                     180   26   31   34   43   46   47   49           
      Total Time:  1:36:21.28                                                     
         Average:    19:16.26                                                     

Division 3-4 boys results                                                                   
   1 Hesperia                     42    1    3   10   13   15   17   24           
      Total Time:  1:27:00.32                                                     
         Average:    17:24.07                                                     
   2 Clare                        48    4    5    9   14   16   38   47           
      Total Time:  1:28:07.21                                                     
         Average:    17:37.45                                                     
   3 Evart                        62    2    6   11   21   22   27   39           
      Total Time:  1:29:03.90                                                     
         Average:    17:48.78                                                     
   4 Stanton Central Montcalm    126    8   26   28   30   34   49   51           
      Total Time:  1:35:30.40                                                     
         Average:    19:06.08                                                     
   5 White Cloud                 129   18   20   25   29   37   40   43           
      Total Time:  1:35:38.31                                                     
         Average:    19:07.67                                                     
   6 Coleman                     172    7   19   46   48   52   62                
      Total Time:  1:39:06.97                                                     
         Average:    19:49.40                                                     
   7 Vestaburg                   173   12   31   32   44   54   57                
      Total Time:  1:39:45.84                                                     
         Average:    19:57.17                                                     
   8 Gladwin                     225   35   36   45   50   59   63                
      Total Time:  1:44:10.00                                                     
         Average:    20:50.00                                                     
   9 Lakeview                    225   23   41   42   58   61                     
      Total Time:  1:45:49.14                                                     
         Average:    21:09.83                                                     
  10 Harrison                    257   33   53   55   56   60                     
      Total Time:  1:48:58.97                                                     
         Average:    21:47.80                                                    
 
  
Women's 5K Run CC
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Division 1-2 girls results                                                                   
  1 O'Neil, Megan                Remus Chippewa Hills    6:01.8   18:44.29    1   
  2 Brewer, Amanda               Ionia                   6:11.1   19:12.97    2   
  3 Wixson, Morgan               Remus Chippewa Hills    6:12.6   19:17.76    3   
  4 Peele, Chelsea               Mount Pleasant          6:13.8   19:21.45    4   
  5 Morgan, Melissa              Fremont                 6:17.3   19:32.25    5   
  6 Wiles, Brianna               Ionia                   6:24.1   19:53.42    6   
  7 Williams, Brittany           Newaygo                 6:25.4   19:57.44    7   
  8 Patterson, Britta            Cadillac                6:27.0   20:02.57    8   
  9 Pearson, Heidi               Mount Pleasant          6:27.2   20:03.15    9   
 10 Kessler, Julia               Ionia                   6:27.3   20:03.49   10   
 11 Koelsch, Jenna               Ionia                   6:33.7   20:23.26   11   
 12 Dickinson, Megan             Fremont                 6:33.9   20:23.85   12   
 13 Bundy, Michala               Mount Pleasant          6:36.7   20:32.66   13   
 14 Bourke, Tarah                Newaygo                 6:37.1   20:33.94   14   
 15 Bizzigotti, Emma             Cadillac                6:37.5   20:34.97   15   
 16 Wahl, Brooke                 Fremont                 6:37.9   20:36.48   16   
 17 Synder, Briana               Howard City Tri-County  6:38.1   20:36.94   17   
 18 Fury, Ashley                 Cadillac                6:41.0   20:45.84   18   
 19 Salter, Brittany             Mount Pleasant          6:41.7   20:48.17   19   
 20 Miller, Holly                Cadillac                6:42.7   20:51.20   20   
 21 Morlock, Emily               Ionia                   6:43.4   20:53.38   21   
 22 Ludviksen, Haley             Cadillac                6:43.7   20:54.28   22   
 23 Schaar, Claire               Fremont                 6:45.5   20:59.95   23   
 24 Cummings, Emily              Mount Pleasant          6:46.5   21:03.11   24   
 25 Larson, Kristi               Fruitport               6:47.3   21:05.48   25   
 26 Weaver, Jessica              Cadillac                6:51.9   21:19.98   26   
 27 Pekel, Brianna               Fruitport               6:54.6   21:28.11   27   
 28 Wright, Brittany             Ionia                   6:55.1   21:29.71   28   
 29 Wood, Rachel                 Remus Chippewa Hills    6:55.6   21:31.25   29   
 30 Westbrook, Mercedes          Fremont                 6:55.9   21:32.28   30   
 31 Bradley, Shannon             Mount Pleasant          6:56.4   21:33.84   31   
 32 Vest, Mallory                Fruitport               6:57.9   21:38.39   32   
 33 Hall, Colleen                Fremont                 6:58.7   21:40.84   33   
 34 Gray, Angela                 Howard City Tri-County  6:58.8   21:41.33   34   
 35 Kubanek, Sarah               Fruitport               6:59.4   21:42.99   35   
 36 Boden, Ivy                   Howard City Tri-County  7:00.1   21:45.24   36   
 37 Middaugh, Kathy              Newaygo                 7:00.8   21:47.39   37   
 38 Brown, Dara                  Mount Pleasant          7:01.2   21:48.65   38   
 39 Carmean, Cynthia             Fruitport               7:04.3   21:58.29   39   
 40 Rainey, Hannah               Newaygo                 7:04.9   22:00.28   40   
 41 Klinger, Heidi               Fruitport               7:05.5   22:02.03   41   
 42 Augustat, Joleen             Cadillac                7:06.1   22:03.86   42   
 43 Alcalar, Kendell             Ionia                   7:07.8   22:09.39   43   
 44 Mielke, Lexie                Mount Pleasant          7:10.3   22:16.89        
 45 Cater, Mackenzie             Cadillac                7:13.7   22:27.68        
 46 Gussert, Emily               Cadillac                7:13.8   22:28.01        
 47 Cox, Sydny                   Mount Pleasant          7:13.9   22:28.34        
 48 Vanbuskirk, Alycia           Mount Pleasant          7:14.3   22:29.56        
 49 Venema, Victoria             Fruitport               7:19.2   22:44.61   44   
 50 Spickerman, Abby             Fremont                 7:21.0   22:50.26   45   
 51 LaRocque, Brenna             Cadillac                7:22.0   22:53.33        
 52 Gregg, Krista                Mount Pleasant          7:22.9   22:56.13        
 53 Granlund, Kianna             Remus Chippewa Hills    7:23.4   22:57.66   46   
 54 Benedict, Alyssa             Fruitport               7:24.9   23:02.41        
 55 McGilivary, Molly            Mount Pleasant          7:25.4   23:03.81        
 56 Newton, Kate                 Newaygo                 7:26.4   23:07.09   47   
 57 Umbleby, Larissa             Remus Chippewa Hills    7:26.7   23:07.92   48   
 58 Martin, Chandra              Remus Chippewa Hills    7:34.9   23:33.33   49   
 59 Tecklenberg, Diana           Mount Pleasant          7:35.1   23:33.96        
 60 Kjorholt, Eir (Kristen)      Fremont                 7:35.5   23:35.16        
 61 Smith, Ali                   Ionia                   7:35.9   23:36.64        
 62 Saucedo, Madeline            Cadillac                7:40.8   23:51.85        
 63 Firovich, Alexis             Howard City Tri-County  7:43.0   23:58.68   50   
 64 Pearson, Sarah               Mount Pleasant          7:44.7   24:03.89        
 65 Humphrey, Renee              Remus Chippewa Hills    7:45.3   24:05.89   51   
 66 Cone, Jamie                  Mount Pleasant          7:45.8   24:07.16        
 67 Scarbrough, Marty            Cadillac                7:48.6   24:16.06        
 68 Grant, Whitney               Fremont                 7:49.7   24:19.41        
 69 McBryde, Becca               Mount Pleasant          7:49.8   24:19.75        
 70 Brinks, Erika                Cadillac                7:52.3   24:27.61        
 71 Haywood, Karlie              Howard City Tri-County  7:57.2   24:42.79   52   
 72 Martinez, Mariah             Mount Pleasant          7:59.2   24:48.91        
 73 Morant, Mararget             Cadillac                8:01.2   24:55.21        
 74 Powers, Jennifer             Fremont                 8:06.0   25:09.93        
 75 Hearth, Emily                Cadillac                8:09.0   25:19.44        
 76 Pung, Sara                   Mount Pleasant          8:11.3   25:26.55        
 77 Newton, Alyssa               Newaygo                 8:13.9   25:34.68   53   
 78 Sargent, Madelynne           Fremont                 8:14.7   25:37.00        
 79 Vrbensky, Cassedi            Remus Chippewa Hills    8:16.6   25:42.85        
 80 Clark, Hannah                Cadillac                8:17.7   25:46.39        
 81 Church, Allison              Remus Chippewa Hills    8:19.6   25:52.31        
 82 Brown, Miranda               Mount Pleasant          8:20.6   25:55.45        
 83 Horton, Grace                Mount Pleasant          8:20.9   25:56.27        
 84 Santiago, Ashlee             Newaygo                 8:22.6   26:01.54   54   
 85 Miller, Shayne               Newaygo                 8:25.2   26:09.57        
 86 Kennedy, Gabbey              Mount Pleasant          8:37.5   26:47.77        
 87 Doering, Stella              Cadillac                8:39.7   26:54.64        
 88 Smith, Allison               Mount Pleasant          9:03.1   28:07.37        
 89 Cooper, Alyssa               Cadillac                9:03.5   28:08.63        
 90 Mitchell, Sarah              Cadillac                9:07.5   28:21.20        
 91 Soderquist, Sonja            Mount Pleasant          9:08.7   28:24.97        
 92 Kreslins, Maddie             Fremont                 9:15.8   28:46.91        
 93 Goulder, Kelli               Cadillac                9:21.2   29:03.56        
 94 Fox, Lauren                  Howard City Tri-County  9:33.6   29:42.33   55   
 95 Zimmer, Markie               Newaygo                10:25.7   32:24.03        
 96 Black, Amanda                Mount Pleasant         10:38.3   33:03.16        
 97 Stewart, Lizza               Mount Pleasant         10:39.8   33:08.04        
 98 Pullen, Kelli                Cadillac               10:51.6   33:44.65        

Division 3-4 girls results                                                                   
  1 Yates, Jacklyn               Hesperia                6:47.0   21:04.76    1   
  2 Aslakson, Donna              Hesperia                6:49.1   21:11.23    2   
  3 Christeson, Katie            White Cloud             6:49.4   21:12.22        
  4 Hall, Jasmine                Hesperia                6:50.4   21:15.15    3   
  5 Wiseman, Haley               Hesperia                6:57.0   21:35.74    4   
  6 Colville, Brooke             Harrison                7:04.6   21:59.27    5   
  7 Gross, Kati                  Harrison                7:04.8   21:59.94    6   
  8 Lavin, Meagan                Hesperia                7:05.1   22:00.82    7   
  9 Powell, Brandi               Harrison                7:10.4   22:17.41    8   
 10 Willford, Mallory            Gladwin                 7:10.6   22:17.81    9   
 11 Ellison, Hannah              Lakeview                7:13.1   22:25.79   10   
 12 McIntosh, Sarah              Gladwin                 7:13.3   22:26.47   11   
 13 McKenna, Kayla               Harrison                7:18.2   22:41.58   12   
 14 Farver, Mary                 Hesperia                7:23.0   22:56.57   13   
 15 Winter, Lindsay              Clare                   7:23.8   22:58.91   14   
 16 Fitzpatrick, Caitlin         Gladwin                 7:28.0   23:12.03   15   
 17 Davila, Vanessa              Hesperia                7:30.1   23:18.48   16   
 18 Hendrickson, Erica           Harrison                7:32.6   23:26.15   17   
 19 Diffin, Cayleen              Gladwin                 7:40.3   23:50.28   18   
 20 Foster, Aynslie              Lakeview                7:41.4   23:53.52   19   
 21 Yats, Amanda                 Clare                   7:41.6   23:54.12   20   
 22 Bundoff, Rae                 Harrison                7:41.8   23:54.86   21   
 23 McCord, Morgan               Lakeview                7:50.7   24:22.64   22   
 24 Cornell, Audry               Lakeview                7:52.8   24:28.98   23   
 25 Schuster, Jennifer           Lakeview                7:55.9   24:38.66   24   
 26 Denton, Abigail              Clare                   8:01.1   24:54.75   25   
 27 Mezquitic, Rebecca           Stanton Centrl Montcalm 8:03.0   25:00.76   26   
 28 Hudson, Amelia               Stanton Centrl Montcalm 8:06.1   25:10.49   27   
 29 Pomroy, Audriana             Clare                   8:06.3   25:10.94   28   
 30 Scanlon, Casey               Harrison                8:06.8   25:12.39   29   
 31 Kamber, Shauna               Gladwin                 8:08.2   25:17.04   30   
 32 Alfaro, Esther               Stanton Centrl Montcalm 8:09.9   25:22.08   31   
 33 Ward, Samantha               Evart                   8:10.3   25:23.36        
 34 Blonde, Stephanie            Gladwin                 8:10.8   25:24.86   32   
 35 McLachlen, Taylor            Evart                   8:12.9   25:31.38        
 36 Parsons, Kaitlyn             Evart                   8:13.0   25:31.76        
 37 Gregory, Alyssa              Lakeview                8:19.2   25:51.19   33   
 38 Case, Daycia                 Stanton Centrl Montcalm 8:21.3   25:57.69   34   
 39 Snyder, Marissa              Vestaburg               8:21.5   25:58.18        
 40 Brasington, Lindsey          Lakeview                8:21.7   25:58.94   35   
 41 Engelbert, Katie             Coleman                 8:21.9   25:59.51        
 42 Kosten, Kaila                Stanton Centrl Montcalm 8:40.8   26:58.09   36   
 43 Wheeler, Bethany             Stanton Centrl Montcalm 8:41.6   27:00.56   37   
 44 Calverley, Cassie            Vestaburg               8:45.4   27:12.40        
 45 Murphy, Katie                Coleman                 8:50.3   27:27.71        
 46 Borton, Jen                  Vestaburg               8:53.6   27:37.93        
 47 VanLoock, Eveline            Evart                   9:03.8   28:09.70        
 48 Gowin, Ali                   Hesperia                9:16.2   28:48.29        
 49 Davis, Daytona               Hesperia                9:20.1   29:00.31        
 50 Smith, Chailey               Stanton Centrl Montcalm 9:22.3   29:07.11   38   
 51 Cozat, Tara                  Coleman                 9:24.4   29:13.78        
 52 Quan, Salina                 Stanton Centrl Montcalm 9:27.7   29:23.77        
 53 Prince, Stephanie            Harrison               10:03.4   31:14.93        
 54 Thornburg, Elizabeth         Centrl Montcalm        10:26.5   32:26.68        
 55 Mater, Laura                 Clare                  11:21.5   35:17.35   39   
 56 Carr, Casie                  White Cloud            12:47.4   39:44.24        
 57 Kramer, Nicole               Vestaburg              12:47.4   39:44.24        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Division 1-2 girls results                                                                   
   1 Ionia                        50    2    6   10   11   21   28   43           
      Total Time:  1:40:26.52                                                     
         Average:    20:05.31                                                     
   2 Mount Pleasant               69    4    9   13   19   24   31   38           
      Total Time:  1:41:48.54                                                     
         Average:    20:21.71                                                     
   3 Cadillac                     83    8   15   18   20   22   26   42           
      Total Time:  1:43:08.86                                                     
         Average:    20:37.78                                                     
   4 Fremont                      86    5   12   16   23   30   33   45           
      Total Time:  1:43:04.82                                                     
         Average:    20:36.97                                                     
   5 Remus Chippewa Hills        127    1    3   29   46   48   49   51           
      Total Time:  1:45:38.88                                                     
         Average:    21:07.78                                                     
   6 Newaygo                     145    7   14   37   40   47   53   54           
      Total Time:  1:47:26.14                                                     
         Average:    21:29.23                                                     
   7 Fruitport                   158   25   27   32   35   39   41   44           
      Total Time:  1:47:53.26                                                     
         Average:    21:34.66                                                     
   8 Howard City Tri-County      189   17   34   36   50   52   55                
      Total Time:  1:52:44.98                                                     
         Average:    22:33.00
                                                     
Division 3-4 girls results                                                                   
   1 Hesperia                     17    1    2    3    4    7   13   16           
      Total Time:  1:47:07.70                                                     
         Average:    21:25.54                                                     
   2 Harrison                     48    5    6    8   12   17   21   29           
      Total Time:  1:52:24.35                                                     
         Average:    22:28.87                                                     
   3 Gladwin                      83    9   11   15   18   30   32                
      Total Time:  1:57:03.63                                                     
         Average:    23:24.73                                                     
   4 Lakeview                     98   10   19   22   23   24   33   35           
      Total Time:  1:59:49.59                                                     
         Average:    23:57.92                                                     
   5 Clare                       126   14   20   25   28   39                     
      Total Time:  2:12:16.07                                                     
         Average:    26:27.22                                                     
   6 Stanton Central Montcalm    154   26   27   31   34   36   37   38           
      Total Time:  2:08:29.11                                                     
         Average:    25:41.83