LAKEWOOD PRESEASON INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--08/25/10

 

                                        BOYS TEAM SCORES

    1. Ionia                                21     6. Lakewood                            171

    2. Charlotte                            78     7. Hastings                            179

    3. Middleville Thornapple-Kellogg       88     8. Coldwater                           197

    4. Holland Black River                 122     9. Vermontville Maple Valley           214

    5. Belding                             162    10. Kentwood West Michigan Lutheran     246

 

                                     BOYS INDIVIDUAL RESULTS

  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Nick Wharry (11)         Ionia                                     62    16:56.1     1

    2.  Connor Montgomery (11)   Ionia                                     60    16:56.8     2

    3.  Dustin Brummel (11)      Middleville Thornapple-Kellogg            71    16:58.0     3

    4.  Don Blight (12)          Ionia                                     49    17:10.2     4

    5.  Tucker Seese (12)        Lakewood                                  67    17:14.3     5

    6.  Brandon Winter (10)      Ionia                                     63    17:14.6     6

    7.  Logan Lindsay (12)       Charlotte                                 22    17:32.6     7

    8.  Brice Brown (10)         Ionia                                     52    17:38.4     8

    9.  Tyler Ellis (12)         Ionia                                     56    17:49.7     P

   10.  Cody Kasper (12)         Ionia                                     58    18:10.0     P

   11.  Carl Olsen (11)          Middleville Thornapple-Kellogg            76    18:11.0    11

   12.  Matt Garn (11)           Charlotte                                 19    18:15.9    12

   13.  Todd Krieger (12)        Holland Black River                       36    18:19.1    13

   14.  James Brinker (11)       Charlotte                                 15    18:40.5    14

   15.  Cameron Leist (10)       Coldwater                                 31    18:46.7    15

   16.  Ruben Cardenas (11)      Ionia                                     54    18:52.5     -

   17.  Jorge Cardenas (9)       Ionia                                     53    18:53.0     -

   18.  Cameron Jones (10)       Holland Black River                       35    18:53.9    16

   19.  David Walter (9)         Middleville Thornapple-Kellogg            82    18:54.5    17

   20.  Adam Senters (12)        Lakewood                                  68    19:01.9    18

   21.  Ryan Saloma (10)         Charlotte                                 26    19:03.0    19

   22.  Mitch Singleterry (12)   Hastings                                  48    19:05.6    20

   23.  Brandon Sinner (12)      West Michigan Lutheran                    84    19:09.7    21

   24.  Erik Angerer (12)        Holland Black River                       34    19:13.9    22

   25.  Angel Gamon (11)         Coldwater                                 29    19:14.9    23

   26.  Taylor Klotz (11)        Hastings                                  44    19:20.5    24

   27.  Tyler Spencley (11)      Holland Black River                       40    19:21.0    25

   28.  Dillon Braun (9)         Ionia                                     51    19:25.0     -

   29.  Cameron Hoffman (12)     Charlotte                                 21    19:28.6    26

   30.  Dominic Bierenga (12)    Middleville Thornapple-Kellogg            70    19:33.4    27

   31.  Joe Benedict (12)        Maple Valley                              87    19:40.2    28

   32.  Colton Klapko (11)       Belding                                    7    19:41.0    29

   33.  Austin LaVire (10)       Middleville Thornapple-Kellogg            75    19:50.7    30

   34.  Mitchell Jenks (10)      Belding                                    6    19:55.1    31

   35.  Sam Syrjala (9)          Belding                                   11    19:56.8    32

   36.  Christian Ritzler (12)   Charlotte                                 25    20:07.2     P

   37.  Hunter Brown (12)        Belding                                    3    20:07.9    34

   38.  Bruce Baker (9)          Charlotte                                 14    20:15.9     P

   39.  Derek Nichoson (12)      Belding                                    9    20:17.5    36

   40.  Kipp Hartman (10)        Ionia                                     57    20:25.4     -

   41.  Adam Sinclair (11)       Middleville Thornapple-Kellogg            79    20:30.2     P

   42.  Bruce Krouse (12)        Hastings                                  45    20:33.1    38

   43.  Nate Seifert (11)        Middleville Thornapple-Kellogg            78    20:33.2     P

   44.  Mitch Brisboe (12)       Hastings                                  43    20:37.7    40

   45.  Mitch Cove (12)          Charlotte                                 17    20:39.4     -

   46.  Luke Vaness (9)          Ionia                                     61    20:41.6     -

   47.  James Vannette (11)      Middleville Thornapple-Kellogg            81    20:47.8     -

   48.  Mac Gaikema (11)         Middleville Thornapple-Kellogg            74    20:48.2     -

   49.  Tyler Brumm (11)         Maple Valley                              90    20:53.5    41

   50.  Kyle Brumm (9)           Maple Valley                              89    20:54.9    42

   51.  Austin Littley (10)      Coldwater                                 32    20:57.5    43

   52.  Sam Benedict (9)         Maple Valley                              88    21:00.6    44

   53.  Nathen VanderWall (12)   West Michigan Lutheran                    85    21:04.6    45

   54.  Ruben Rodriguez (9)      Holland Black River                       39    21:07.6    46

   55.  Trevor Curtis (9)        Belding                                    4    21:09.0     P

   56.  Nolan Stoepker (10)      Lakewood                                  69    21:12.8    48

   57.  Michael Kutch (12)       Lakewood                                  65    21:25.5    49

   58.  Justin Belding (10)      Belding                                    2    21:27.7     P

   59.  J Patrick (10)           Lakewood                                  66    21:37.9    51

   60.  Danial Holobaugh (12)    West Michigan Lutheran                    83    21:44.5    52

   61.  Gerald Grieser (11)      Lakewood                                  64    22:23.0     P

   62.  Alexander Nawrocki (12)  Holland Black River                       37    22:24.2     P

   63.  Jake Dornbos (11)        Charlotte                                 18    22:28.1     -

   64.  Tyler Daller (10)        Belding                                    5    22:30.8     -

   65.  Chris Wucher (9)         Belding                                   13    22:35.2     -

   66.  Jeffrey Koelsch (10)     Ionia                                     59    22:48.7     -

   67.  Collin Blundell (9)      Ionia                                     50    22:59.9     -

   68.  Conner Weissenborn (10)  Charlotte                                 28    23:00.2     -

   69.  Jake Herrin (11)         Charlotte                                 20    23:01.6     -

   70.  David Olgers (11)        Holland Black River                       38    23:08.6     P

   71.  Dalton Grubb (9)         Coldwater                                 30    23:14.3    56

   72.  Brandon Secord (10)      Hastings                                  47    23:19.9    57

   73.  Brice Miller (12)        Hastings                                  46    23:21.6     P

   74.  Darius France (10)       Maple Valley                              91    23:25.3    59

   75.  Daniel Vannette (10)     Middleville Thornapple-Kellogg            80    23:40.0     -

   76.  Trevor Richards (11)     Middleville Thornapple-Kellogg            77    23:46.5     -

   77.  Thomas Wenzlick (12)     Coldwater                                 33    23:59.7    60

   78.  Adam Voigt (9)           Maple Valley                              93    24:01.2     P

   79.  Travis Aldrich-Wilkers(9)Lakewood                                  94    24:20.5     P

   80.  Alic Spellman (12)       Charlotte                                 27    24:35.7     -

   81.  Darrick Arnold (10)      Belding                                    1    24:50.1     -

   82.  Phil Clementz (11)       Charlotte                                 16    25:22.9     -

   83.  Patrick Stahlin (10)     Belding                                   10    26:34.4     -

   84.  Russ McDowell (10)       Belding                                    8    27:24.5     -

   85.  Jared Bond (9)           West Michigan Lutheran                    95    28:36.2    63

   86.  Robbie Hanford (10)      Maple Valley                              92    28:57.7     P

   87.  Maruf  (12)              Maple Valley                              86    29:40.2     -

   88.  Eric Sinner (9)          West Michigan Lutheran                    96    29:42.0    65

   89.  Eric Zeinstra (12)       Holland Black River                       42    31:56.8     -

   90.  Corey Zeinstra (9)       Holland Black River                       41    35:17.3     -

   91.  Ethan Guis (9)           West Michigan Lutheran                    97    37:36.4     P

 

                                        TEAM-BY-TEAM RESULTS

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Nick Wharry (11)          1      16:56      1

                                                  Connor Montgomery (11)    2      16:56      2

                                                  Don Blight (12)           4      17:10      4

                                                  Brandon Winter (10)       6      17:14      6

                                                  Brice Brown (10)          8      17:38      8

                                                  Tyler Ellis (12)          9      17:49

                                                  Cody Kasper (12)         10      18:10

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:25:54     21

 

     2.  Charlotte                                Logan Lindsay (12)        7      17:32      7

                                                  Matt Garn (11)           12      18:15     12

                                                  James Brinker (11)       14      18:40     14

                                                  Ryan Saloma (10)         21      19:03     19

                                                  Cameron Hoffman (12)     29      19:28     26

                                                  Christian Ritzler (12)   36      20:07

                                                  Bruce Baker (9)          38      20:15

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:32:58     78

 

     3.  Middleville Thornapple-Kellogg           Dustin Brummel (11)       3      16:58      3

                                                  Carl Olsen (11)          11      18:11     11

                                                  David Walter (9)         19      18:54     17

                                                  Dominic Bierenga (12)    30      19:33     27

                                                  Austin LaVire (10)       33      19:50     30

                                                  Adam Sinclair (11)       41      20:30

                                                  Nate Seifert (11)        43      20:33

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:33:26     88

 

     4.  Holland Black River                      Todd Krieger (12)        13      18:19     13

                                                  Cameron Jones (10)       18      18:53     16

                                                  Erik Angerer (12)        24      19:13     22

                                                  Tyler Spencley (11)      27      19:21     25

                                                  Ruben Rodriguez (9)      54      21:07     46

                                                  Alexander Nawrocki (12)  62      22:24

                                                  David Olgers (11)        70      23:08

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:36:53    122

 

     5.  Belding                                  Colton Klapko (11)       32      19:41     29

                                                  Mitchell Jenks (10)      34      19:55     31

                                                  Sam Syrjala (9)          35      19:56     32

                                                  Hunter Brown (12)        37      20:07     34

                                                  Derek Nichoson (12)      39      20:17     36

                                                  Trevor Curtis (9)        55      21:09

                                                  Justin Belding (10)      58      21:27

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:56    162

 

     6.  Lake Odessa Lakewood                     Tucker Seese (12)         5      17:14      5

                                                  Adam Senters (12)        20      19:01     18

                                                  Nolan Stoepker (10)      56      21:12     48

                                                  Michael Kutch (12)       57      21:25     49

                                                  J Patrick (10)           59      21:37     51

                                                  Gerald Grieser (11)      61      22:23

                                                  Travis Aldrich-Wilkers ( 79      24:20

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:40:29    171

 

     7.  Hastings                                 Mitch Singleterry (12)   22      19:05     20

                                                  Taylor Klotz (11)        26      19:20     24

                                                  Bruce Krouse (12)        42      20:33     38

                                                  Mitch Brisboe (12)       44      20:37     40

                                                  Brandon Secord (10)      72      23:19     57

                                                  Brice Miller (12)        73      23:21

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:42:54    179

 

     8.  Coldwater                                Cameron Leist (10)       15      18:46     15

                                                  Angel Gamon (11)         25      19:14     23

                                                  Austin Littley (10)      51      20:57     43

                                                  Dalton Grubb (9)         71      23:14     56

                                                  Thomas Wenzlick (12)     77      23:59     60

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:46:10    197

 

     9.  Vermontville Maple Valley                Joe Benedict (12)        31      19:40     28

                                                  Tyler Brumm (11)         49      20:53     41

                                                  Kyle Brumm (9)           50      20:54     42

                                                  Sam Benedict (9)         52      21:00     44

                                                  Darius France (10)       74      23:25     59

                                                  Adam Voigt (9)           78      24:01

                                                  Robbie Hanford (10)      86      28:57

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:45:52    214

 

    10.  Kentwood West Michigan Lutheran          Brandon Sinner (12)      23      19:09     21

                                                  Nathen VanderWall (12)   53      21:04     45

                                                  Danial Holobaugh (12)    60      21:44     52

                                                  Jared Bond (9)           85      28:36     63

                                                  Eric Sinner (9)          88      29:42     65

                                                  Ethan Guis (9)           91      37:36

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               2:00:15    246

 

                   LAKEWOOD PRESEASON INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--08/25/10

 

                                        GIRLS TEAM SCORES

    1. Ionia                                27     5. Charlotte                           109

    2. Middleville Thornapple-Kellogg       74     6. Lakewood                            170

    3. Coldwater                            99     7. Belding                             187

    4. Hastings                            102     8. Maple Valley                        194

 

                                     GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Amanda Brewer (12)       Ionia                                    245    19:57.2     1

    2.  Allyson Winchester (12)  Middleville Thornapple-Kellogg           285    19:57.6     2

    3.  Becca Schott (10)        Coldwater                                232    20:53.0     3

    4.  Jaycie Littley (12)      Coldwater                                229    21:01.0     4

    5.  Emily Morlock (12)       Ionia                                    249    21:20.2     5

    6.  Morgan Miller (9)        Ionia                                    248    21:20.5     6

    7.  Nicole Zeinstra (11)     Holland Black River                      237    21:22.9     -

    8.  Brittany Wright (9)      Ionia                                    252    21:24.9     7

    9.  Julia Kessler (12)       Ionia                                    246    21:27.1     8

   10.  Ali Smith (12)           Ionia                                    250    21:37.7     P

   11.  Alaina Case (12)         Hastings                                 239    21:44.4    10

   12.  Jenna Koelsch (9)        Ionia                                    247    21:55.8     P

   13.  Shelbi Shepherd (9)      Middleville Thornapple-Kellogg           284    22:15.0    12

   14.  Michaela Miller (10)     Charlotte                                215    22:18.1    13

   15.  Hannah Garn (9)          Charlotte                                212    22:18.3    14

   16.  Katelyn Dunn (11)        Coldwater                                226    22:23.4    15

   17.  Kendell Alcalar (9)      Ionia                                    244    22:31.0     -

   18.  Jessica Rushford (10)    Maple Valley                             292    22:31.9    16

   19.  Rachel Rimer (9)         Hastings                                 242    22:36.0    17

   20.  Brianna Wiles (12)       Ionia                                    251    22:38.6     -

   21.  Taylor Carter (10)       Hastings                                 238    23:03.6    18

   22.  Olivia LaJoye (10)       Middleville Thornapple-Kellogg           278    23:05.9    19

   23.  Grace Possett (9)        Middleville Thornapple-Kellogg           281    23:07.3    20

   24.  Jessica Crawford (12)    Middleville Thornapple-Kellogg           276    23:11.7    21

   25.  Cassie Thelen (12)       Lakewood                                 268    23:19.6    22

   26.  Meg Travis (11)          Hastings                                 243    23:25.0    23

   27.  Tara VanWagoner (12)     Belding                                  207    23:33.0    24

   28.  Alana Retzer (12)        Charlotte                                216    23:36.3    25

   29.  Fiona Shay (9)           Middleville Thornapple-Kellogg           283    23:47.7     P

   30.  Sara Barber (10)         Middleville Thornapple-Kellogg           274    23:58.9     P

   31.  Kaitlin Stults (9)       Charlotte                                222    24:02.7    28

   32.  Lucy Sare (9)            Charlotte                                219    24:03.0    29

   33.  Carolina Martinez (12)   Lakewood                                 258    24:13.8    30

   34.  Michelle Smigelski (12)  Charlotte                                221    24:15.6     P

   35.  Tristin Miller (12)      Belding                                  206    24:20.8    32

   36.  Raini Osborne (9)        Lakewood                                 260    24:24.9    33

   37.  Kayla Pohl (12)          Hastings                                 241    24:36.7    34

   38.  Allison Brown (10)       Middleville Thornapple-Kellogg           275    24:47.4     -

   39.  Megan Shoemaker (12)     Maple Valley                             293    25:03.8    35

   40.  Whitney Royston (12)     Charlotte                                218    25:05.7     P

   41.  Jenny LaJoye (12)        Hastings                                 240    25:06.0     P

   42.  Natalee Dally (9)        Coldwater                                225    25:10.0    38

   43.  Preslie Bergman (9)      Coldwater                                224    25:15.8    39

   44.  Kerisha Arnold (12)      Belding                                  201    25:26.9    40

   45.  Kelly Hynes (12)         Lakewood                                 256    25:31.7    41

   46.  Caitlyn Toering (9)      West Michigan Lutheran                   287    25:38.5     -

   47.  Sam Freiburger (12)      Charlotte                                211    25:42.5     -

   48.  Panterra Rider (12)      Maple Valley                             291    25:43.8    42

   49.  Corynne LeBel (12)       Belding                                  205    25:46.9    43

   50.  Maria Patrick (12)       Lakewood                                 261    25:49.2    44

   51.  Mycah Ridder (9)         Lakewood                                 263    25:49.7     P

   52.  Audrey Tappenden (10)    Coldwater                                233    25:51.2     P

   53.  Laura Walkington (9)     Lakewood                                 270    25:59.2     P

   54.  Bekah Forell (12)        Charlotte                                210    26:11.7     -

   55.  Andrea Garza (9)         Charlotte                                213    26:15.2     -

   56.  Mariah Dye (11)          Lakewood                                 255    26:23.2     -

   57.  Madeline Andrew (11)     Holland Black River                      234    26:25.4     -

   58.  Rachael Warner (9)       Belding                                  208    26:30.2    48

   59.  Taylor Richey (10)       Charlotte                                217    26:38.2     -

   60.  Sarah Densberger (11)    Middleville Thornapple-Kellogg           277    26:45.7     -

   61.  Lynzie Trumble (10)      Maple Valley                             294    26:46.3    49

   62.  Emily Kunkle (11)        Belding                                  204    26:48.7     P

   63.  Erin Leach (11)          Middleville Thornapple-Kellogg           280    27:08.9     -

   64.  Mariah Littley (9)       Coldwater                                230    27:23.2     P

   65.  Jillian Schnike (11)     Middleville Thornapple-Kellogg           282    27:24.8     -

   66.  Meghan Zoet (10)         Middleville Thornapple-Kellogg           286    27:25.0     -

   67.  Becca Glei (9)           Coldwater                                227    27:28.3     -

   68.  Cheyenne Smith (11)      Lakewood                                 265    27:40.2     -

   69.  Courtney Jenkins (11)    Lakewood                                 257    27:52.8     -

   70.  McKayla Lamance (9)      Maple Valley                             290    28:12.8    52

   71.  Jade Weever (11)         Charlotte                                223    28:31.4     -

   72.  Hannah DeJong (11)       Lakewood                                 254    29:02.6     -

   73.  Sarah Ellis (11)         Holland Black River                      235    29:09.4     -

   74.  Allison Granzo (11)      Belding                                  203    29:40.7     P

   75.  Taylor Barger (11)       Belding                                  202    29:50.7     -

   76.  Maggie Wernet (12)       Lakewood                                 271    29:56.7     -

   77.  Emily Wilson (9)         Lakewood                                 272    30:32.3     -

   78.  Maria Misovich (10)      Holland Black River                      236    30:54.8     -

   79.  Olivia Blocher (9)       Lakewood                                 253    32:26.7     -

   80.  Shannon Salgat (11)      Lakewood                                 264    33:11.2     -

   81.  Sierra Jacobs (9)        West Michigan Lutheran                   295    34:34.9     -

   82.  Lanie Tuitman (10)       Lakewood                                 269    36:14.1     -

   83.  Kristen Iszler (11)      Maple Valley                             289    39:28.4     P

 

                                        TEAM-BY-TEAM RESULTS

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Amanda Brewer (12)        1      19:57      1

                                                  Emily Morlock (12)        5      21:20      5

                                                  Morgan Miller (9)         6      21:20      6

                                                  Brittany Wright (9)       8      21:24      7

                                                  Julia Kessler (12)        9      21:27      8

                                                  Ali Smith (12)           10      21:37

                                                  Jenna Koelsch (9)        12      21:55

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:45:28     27

 

     2.  Middleville Thornapple-Kellogg           Allyson Winchester (12)   2      19:57      2

                                                  Shelbi Shepherd (9)      13      22:15     12

                                                  Olivia LaJoye (10)       22      23:05     19

                                                  Grace Possett (9)        23      23:07     20

                                                  Jessica Crawford (12)    24      23:11     21

                                                  Fiona Shay (9)           29      23:47

                                                  Sara Barber (10)         30      23:58

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:51:35     74

 

     3.  Coldwater                                Becca Schott (10)         3      20:53      3

                                                  Jaycie Littley (12)       4      21:01      4

                                                  Katelyn Dunn (11)        16      22:23     15

                                                  Natalee Dally (9)        42      25:10     38

                                                  Preslie Bergman (9)      43      25:15     39

                                                  Audrey Tappenden (10)    52      25:51

                                                  Mariah Littley (9)       64      27:23

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:54:42     99

 

     4.  Hastings                                 Alaina Case (12)         11      21:44     10

                                                  Rachel Rimer (9)         19      22:36     17

                                                  Taylor Carter (10)       21      23:03     18

                                                  Meg Travis (11)          26      23:25     23

                                                  Kayla Pohl (12)          37      24:36     34

                                                  Jenny LaJoye (12)        41      25:06

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:55:24    102

 

     5.  Charlotte                                Michaela Miller (10)     14      22:18     13

                                                  Hannah Garn (9)          15      22:18     14

                                                  Alana Retzer (12)        28      23:36     25

                                                  Kaitlin Stults (9)       31      24:02     28

                                                  Lucy Sare (9)            32      24:03     29

                                                  Michelle Smigelski (12)  34      24:15

                                                  Whitney Royston (12)     40      25:05

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:56:17    109

 

     6.  Lake Odessa Lakewood                     Cassie Thelen (12)       25      23:19     22

                                                  Carolina Martinez (12)   33      24:13     30

                                                  Raini Osborne (9)        36      24:24     33

                                                  Kelly Hynes (12)         45      25:31     41

                                                  Maria Patrick (12)       50      25:49     44

                                                  Mycah Ridder (9)         51      25:49

                                                  Laura Walkington (9)     53      25:59

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               2:03:16    170

 

     7.  Belding                                  Tara VanWagoner (12)     27      23:33     24

                                                  Tristin Miller (12)      35      24:20     32

                                                  Kerisha Arnold (12)      44      25:26     40

                                                  Corynne LeBel (12)       49      25:46     43

                                                  Rachael Warner (9)       58      26:30     48

                                                  Emily Kunkle (11)        62      26:48

                                                  Allison Granzo (11)      74      29:40

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               2:05:35    187

 

     8.  Vermontville Maple Valley                Jessica Rushford (10)    18      22:31     16

                                                  Megan Shoemaker (12)     39      25:03     35

                                                  Panterra Rider (12)      48      25:43     42

                                                  Lynzie Trumble (10)      61      26:46     49

                                                  McKayla Lamance (9)      70      28:12     52

                                                  Kristen Iszler (11)      83      39:28

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               2:08:15    194

 

     9.  Holland Black River                      Nicole Zeinstra (11)      7      21:22

                                                  Madeline Andrew (11)     57      26:25

                                                  Sarah Ellis (11)         73      29:09

                                                  Maria Misovich (10)      78      30:54

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:47:50

 

    10.  Kentwood West Michigan Lutheran          Caitlyn Toering (9)      46      25:38

                                                  Sierra Jacobs (9)        81      34:34

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:00:12