results by Ray Guzy (raymon1969@gmail.com)

                    TVC OVERALL MEET AT CROOKED CREEK GOLF COURSE--10/19/10

 

                                       BOYS TEAM SCORES

    1. Shepherd                             67    12. St. Louis                           324

    2. Frankenmuth                          98    13. Saginaw Michigan Lutheran Seminary  349

    3. Alma                                101    14. Essexville Garber                   351

    4. Freeland                            136    15. Birch Run                           391

    5. Ithaca                              152    16. Saginaw Swan Valley                 456

    6. Hemlock                             164    17. Carrollton                          469

    7. Chesaning                           180    18. North Branch                        482

    8. Ovid-Elsie                          219    19. St. Charles                         547

    9. Midland Bullock Creek               226    20. Saginaw Valley Lutheran             565

   10. Breckenridge                        262    21. Merrill                             666

   11. Caro                                303

 

                                     BOYS INDIVIDUAL RESULTS

  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Caleb Rhynard (12)       Shepherd                                 174    15:43.4     1

    2.  Trevor Denton (12)       Chesaning                                 62    16:18.0     2

    3.  Ben Sievert (12)         Frankenmuth                               76    16:20.9     3

    4.  Brayden Border (12)      St. Louis                                216    16:37.6     4

    5.  Kurtis Hall (11)         Shepherd                                 175    16:51.0     5

    6.  Eric Edmond (11)         Frankenmuth                               77    17:02.0     6

    7.  Brent. Wegner (10)       Freeland                                 103    17:02.3     7

    8.  Adam Terwillegar (11)    Midland Bullock Creek                    140    17:04.8     8

    9.  Nate Tate (12)           Freeland                                  90    17:06.3     9

   10.  Broderic Bender (10)     Alma                                      13    17:12.4    10

   11.  Adam Kyser (12)          Shepherd                                 176    17:13.0    11

   12.  Adam Sanchez (11)        Alma                                       1    17:22.1    12

   13.  Brandon Beckman (11)     Chesaning                                 60    17:22.6    13

   14.  Stephen Merchant (10)    Ithaca                                   129    17:26.0    14

   15.  Jason Farrar (12)        Alma                                       2    17:30.8    15

   16.  Kent Redford (11)        Frankenmuth                               79    17:32.9    16

   17.  Sam Cole (12)            Shepherd                                 177    17:34.3    17

   18.  Jamie Keck (11)          Hemlock                                  111    17:34.6    18

   19.  Kaleb Coston (10)        Ithaca                                   132    17:35.3    19

   20.  Jake Hall (10)           Frankenmuth                               78    17:35.8    20

   21.  Chance Lisik (11)        Hemlock                                  112    17:38.9    21

   22.  Cory Madaj (11)          Midland Bullock Creek                    141    17:41.2    22

   23.  Kris Maurer (12)         Birch Run                                 17    17:43.1    23

   24.  Alex Grills (11)         Essexville Garber                         70    17:44.2    24

   25.  Jacob Fong (10)          Saginaw Swan Valley                      197    17:45.3    25

   26.  Mike Woodman (11)        Freeland                                  95    17:48.3    26

   27.  Eric Farrar (12)         Alma                                       4    17:52.1    27

   28.  Luke Hurst (10)          Ovid-Elsie                               154    17:54.1    28

   29.  Lennart Grube (12)       Ovid-Elsie                               153    17:55.0    29

   30.  Rob Kovach (11)          Chesaning                                 66    17:57.5    30

   31.  Matt Strasz (11)         Caro                                      40    18:04.6    31

   32.  Marques Horak (12)       Ovid-Elsie                               155    18:07.9    32

   33.  Marcus Sura (11)         Shepherd                                 180    18:10.2    33

   34.  Nate Partee (10)         Breckenridge                              37    18:11.9    34

   35.  Jacob Lambrecht (12)     Ithaca                                   135    18:12.5    35

   36.  Cody Clark (11)          Hemlock                                  113    18:13.5    36

   37.  Charlie Morey (11)       Alma                                       3    18:18.9    37

   38.  Kaleb Baublitz (10)      Ithaca                                   128    18:20.8    38

   39.  Peter Kiriuki (11)       Hemlock                                  114    18:23.3    39

   40.  Andrew Benn (10)         Alma                                       7    18:24.5     P

   41.  Steve Bourdow (11)       Caro                                      42    18:27.2    41

   42.  Tyler Jensen (10)        Ovid-Elsie                               156    18:28.3    42

   43.  Tim. Yakes (10)          Freeland                                 102    18:29.0    43

   44.  Aaron Pretzer (10)       Saginaw Michigan Lutheran Seminary       171    18:29.6    44

   45.  Darian Schnose (10)      Saginaw Michigan Lutheran Seminary       173    18:30.1    45

   46.  Alik Helms (10)          Ithaca                                   130    18:31.7    46

   47.  Kyle Schrauben (11)      Alma                                       6    18:34.6     P

   48.  Jesse Corbat (10)        Breckenridge                              31    18:36.9    48

   49.  Bobby McCoy (10)         Caro                                      41    18:38.1    49

   50.  Evan Oldenburg (11)      Hemlock                                  110    18:40.9    50

   51.  Casey Hathaway (11)      Freeland                                  97    18:41.9    51

   52.  Charlie Stack (12)       Ithaca                                   136    18:42.2     P

   53.  Brandon Knoll (12)       Frankenmuth                               80    18:44.6    53

   54.  Kurt Gulick (10)         Breckenridge                              33    18:46.1    54

   55.  Kyle Gulick (10)         Breckenridge                              34    18:48.4    55

   56.  Tony Kall (11)           Midland Bullock Creek                    143    18:50.7    56

   57.  Colton Eurich (11)       Chesaning                                 64    18:52.3    57

   58.  Justin King (10)         Freeland                                 104    18:55.7     P

   59.  James Sira (09)          Midland Bullock Creek                    144    18:57.2    59

   60.  Garrett Bila (10)        Freeland                                 101    18:57.9     P

   61.  Patrick Frahm (11)       Frankenmuth                               82    18:59.7     P

   62.  Andrew Travis (11)       Shepherd                                 178    19:00.1     P

   63.  Ryan Ormiston (10)       North Branch                             148    19:02.3    63

   64.  Leonard Juengwing (10)   North Branch                             149    19:02.7    64

   65.  Andrew Schmitt (12)      Frankenmuth                               81    19:05.0     P

   66.  Avery Smally (10)        Ithaca                                   131    19:08.0     P

   67.  Paul Pack (09)           Carrollton                                56    19:11.6    67

   68.  Jordan Straus (09)       Shepherd                                 181    19:11.9     P

   69.  Devin Scheffler (12)     Essexville Garber                         72    19:12.2    69

   70.  Kent House III (12)      St. Louis                                217    19:18.1    70

   71.  Zach Reiber (11)         Breckenridge                              39    19:19.6    71

   72.  Nick Kaufmann (11)       Hemlock                                  115    19:22.3     P

   73.  Nick Maestaz (12)        Birch Run                                 19    19:25.8    73

   74.  Dylan Rockafellow (11)   St. Louis                                221    19:26.6    74

   75.  Jacob Rowley (09)        Hemlock                                  116    19:28.1     P

   76.  Jimmy Wetters (09)       Essexville Garber                         73    19:31.6    76

   77.  Lawrence King-Miller (11)Essexville Garber                         71    19:32.0    77

   78.  Ian Turnwald (10)        Chesaning                                 69    19:32.1    78

   79.  Brandon Atkins (10)      St. Charles                              210    19:33.6    79

   80.  Nate. Plocher (12)       Saginaw Michigan Lutheran Seminary       170    19:34.1    80

   81.  Quinton Stevens (10)     Midland Bullock Creek                    142    19:38.0    81

   82.  Andrew Pappas (9)        Carrollton                                57    19:39.4    82

   83.  Seth Krueger (11)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       167    19:40.9    83

   84.  Alex Odorico (11)        Saginaw Valley Lutheran                  229    19:42.1    84

   85.  Trent Mikek (12)         St. Louis                                219    19:43.5    85

   86.   Travis Woodward (12)    Birch Run                                 20    19:50.1    86

   87.  Abe Gillis (11)          Breckenridge                              32    19:50.5     P

   88.  Trenton Garlock (12)     Ovid-Elsie                               158    19:52.3    88

   89.  Ben  Brown (09)          Caro                                      43    19:55.5    89

   90.  Jayme Guidroz (11)       Carrollton                                54    19:57.6    90

   91.  Jacob Sherwood (12)      St. Louis                                222    19:59.3    91

   92.  Jake Fleming (11)        Midland Bullock Creek                    145    20:03.8     P

   93.  Hunter Thane (11)        Caro                                      47    20:05.6    93

   94.  Sean Suitor (11)         Saginaw Swan Valley                      199    20:11.4    94

   95.  Zach Mose (12)           Chesaning                                 67    20:15.1     P

   96.  Corey Monroe (12)        St. Louis                                220    20:15.4     P

   97.  Toni Henneberg (11)      Saginaw Michigan Lutheran Seminary       165    20:19.8    97

   98.  Terry Bishop (11)        Chesaning                                 61    20:24.6     P

   99.  Tyler Ormiston (12)      North Branch                             150    20:27.3    99

  100.  Keegan Krapohl (12)      Breckenridge                              36    20:32.1     P

  101.  Robert Moss (12)         Birch Run                                 22    20:38.3   101

  102.  Andrew Periard (11)      Saginaw Valley Lutheran                  230    20:38.9   102

  103.  Cuyler Shepler (09)      Carrollton                                58    20:40.5   103

  104.  Dustin LeValley (09)     Caro                                      44    20:41.0     P

  105.  Alex Willett (11)        Essexville Garber                         74    20:47.6   105

  106.  James Monaghan (11)      Saginaw Swan Valley                      200    20:49.2   106

  107.  Rico Fierros (11)        Caro                                      45    20:52.7     P

  108.  Noah Knutson (09)        Birch Run                                 26    20:54.5   108

  109.  Matt Mahoney (10)        St. Charles                              213    21:02.8   109

  110.  Dylan Heeney (11)        Ovid-Elsie                               159    21:03.1     P

  111.  Wade Hadley (12)         Ovid-Elsie                               160    21:07.0     P

  112.  Nick Chappetta (11)      Essexville Garber                         75    21:15.9     P

  113.  Chase Knipp (10)         Essexville Garber                        233    21:16.9     P

  114.  Torey Woods (11)         Saginaw Swan Valley                      204    21:17.5   114

  115.  Nick McDowell (12)       St. Charles                              211    21:20.3   115

  116.  Taylor Chappel (12)      Saginaw Valley Lutheran                  227    21:24.8   116

  117.  Dylan Ewald (10)         Saginaw Swan Valley                      202    21:32.4   117

  118.  Charles Brocker (11)     St. Charles                              212    21:39.3   118

  119.  AJ Wellman (11)          Saginaw Swan Valley                      207    21:39.7     P

  120.  Jacob Amore (11)         North Branch                             151    21:45.3   120

  121.  Adam Doerr (12)          Birch Run                                 23    21:45.7     P

  122.  Andrew Dubay (10)        Merrill                                  138    21:46.5   122

  123.  Evan Jussila (10)        St. Louis                                218    21:49.5     P

  124.  Sam Bumhoffer (9)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       164    22:07.0     P

  125.  Taylor Huebler-Davis (12)Saginaw Swan Valley                      205    22:10.3     P

  126.  Grant Hendrickson (9)    St. Charles                              214    22:12.2   126

  127.  Jeff Blanton (10)        Carrollton                                53    22:13.8   127

  128.  Mitchell Mallott (11)    Saginaw Swan Valley                      203    22:19.6     -

  129.  Devin O'Hora (11)        Midland Bullock Creek                    147    22:21.0     P

  130.  Caleb Krueger (9)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       166    22:21.8     P

  131.  Ramon Herandez (10)      Carrollton                                55    23:00.9     P

  132.  Greg Vogel (11)          Saginaw Valley Lutheran                  232    24:04.6   131

  133.  Nathan Boswell (11)      Saginaw Valley Lutheran                  225    24:10.5   132

  134.  Kirt Shields             Merrill                                  139    24:12.5   133

  135.  Nick Raquepaw (9)        Saginaw Valley Lutheran                  231    24:53.3     P

  136.  Sean Woodcock (09)       Birch Run                                234    27:28.6     P

  137.  Preston Renz (09)        Saginaw Swan Valley                      209    31:46.2     -

  138.  Opt Scorer1 MERRILL      Merrill                                       9:99:01.0   136

  139.  Opt Scorer1 NOBRANCH     North Branch                                  9:99:01.0   136

  140.  Opt Scorer2 MERRILL      Merrill                                       9:99:02.0   137

  141.  Opt Scorer3 MERRILL      Merrill                                       9:99:03.0   138

 

 

                                       GIRLS TEAM SCORES

    1. Shepherd                             89    12. Breckenridge                        283

    2. St. Louis                           103    13. Ovid-Elsie                          284

    3. Caro                                137    14. Hemlock                             304

    4. Chesaning                           174    15. Birch Run                           304

    5. Ithaca                              195    16. North Branch                        312

    6. Essexville Garber                   199    17. Midland Bullock Creek               371

    7. Frankenmuth                         203    18. St. Charles                         514

    8. Saginaw Swan Valley                 215    19. Saginaw Michigan Lutheran Seminary  552

    9. Alma                                247    20. Carrollton                          578

   10. Saginaw Valley Lutheran             251    21. Merrill                             665

   11. Freeland                            267

 

                                    GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

  FIN   NAME                     TEAM                                     NUM    RESULTS   PTS

    1.  Kirsten Olling (09)      Breckenridge                             281    18:04.7     1

    2.  Breanne Lesnar (12)      Freeland                                 258    18:50.1     2

    3.  Teha Ames (12)           Shepherd                                 430    18:51.1     3

    4.  Kaylie Rhynard (09)      Shepherd                                 431    19:27.6     4

    5.  Chantelle Fondren (12)   Chesaning                                308    19:38.8     5

    6.  CallyAnne Wyma (12)      St. Louis                                484    19:45.4     6

    7.  Jenny Frantz (11)        Ovid-Elsie                               413    19:53.9     7

    8.  Erika Roe (11)           Caro                                     283    20:03.1     8

    9.  Sami Humphrey (10)       Alma                                     261    20:07.5     9

   10.  Amanda Valliere (10)     Midland Bullock Creek                    386    20:12.5    10

   11.  Jordan Wentworth (11)    Shepherd                                 432    20:16.4    11

   12.  Misty Godley (12)        Ithaca                                   374    20:23.0    12

   13.  Kassie. Resio (12)       Saginaw Swan Valley                      458    20:23.4    13

   14.  Hannah Davis (09)        St. Louis                                478    20:27.6    14

   15.  Amanda Himmel (12)       Essexville Garber                        315    20:30.0    15

   16.  Allison Dorr             Birch Run                                269    20:32.7    16

   17.  Carly Hammond (9)        Frankenmuth                              336    20:33.4    17

   18.  Tiffany Healy (10)       Caro                                     285    20:39.0    18

   19.  Abby Thorp (10)          Caro                                     284    20:39.6    19

   20.  Morgan Sawgle (09)       North Branch                             402    20:45.4    20

   21.  Raquel Serna (10)        St. Louis                                481    20:45.8    21

   22.  Dominique Adams (09)     Breckenridge                             277    20:57.9    22

   23.  Brianna Devine (10)      Alma                                     262    21:03.8    23

   24.  Tanisha Davila (11)      St. Louis                                477    21:08.4    24

   25.  Kenzie Allen (10)        Saginaw Valley Lutheran                  488    21:09.1    25

   26.  Emilee Warner (12)       Saginaw Swan Valley                      459    21:14.7    26

   27.  Kaitlyn Eurich (10)      Chesaning                                307    21:15.2    27

   28.  Julia Moeggenborg (10)   Shepherd                                 433    21:15.6    28

   29.  Kaleigh Nelson (12)      Essexville Garber                        316    21:16.0    29

   30.  Jenna Matzke (9)         Frankenmuth                              340    21:22.5    30

   31.  Tori Ludu (12)           Hemlock                                  362    21:23.2    31

   32.  Courtney Dykema (09)     Birch Run                                270    21:23.7    32

   33.  Kaylee Dykema (09)       Birch Run                                271    21:23.8    33

   34.  Jessica Frantz (10)      Ovid-Elsie                               412    21:26.4    34

   35.  Mary Greenwell (10)      Saginaw Valley Lutheran                  491    21:28.4    35

   36.  Heather Shephard (11)    Chesaning                                313    21:31.4    36

   37.  Maggie Verellen          North Branch                             403    21:31.9    37

   38.  Laura Kelly (11)         St. Louis                                479    21:33.5    38

   39.  Lotte DeSaegher (10)     Ithaca                                   372    21:45.4    39

   40.  Bethany Rogers (10)      Saginaw Valley Lutheran                  498    21:45.8    40

   41.  Vanessa Waldron (09)     Ithaca                                   379    21:50.0    41

   42.  Sarah Worden (12)        Frankenmuth                              337    21:54.8    42

   43.  Taylor Cole (10)         Shepherd                                 434    21:55.3    43

   44.  Samantha Carey (11)      Saginaw Swan Valley                      460    21:57.9    44

   45.  Abbie Brown (09)         Caro                                     287    22:02.6    45

   46.  Kara Giles (11)          Ithaca                                   373    22:02.9    46

   47.  Megan Ewald (11)         Caro                                     286    22:05.2    47

   48.  Jessica. Sawvel (10)     Chesaning                                312    22:06.5    48

   49.  Ann Wittbrodt (12)       Essexville Garber                        318    22:07.2    49

   50.  Jessica McKnight (12)    North Branch                             404    22:07.8    50

   51.  Marlee Eyre (12)         Essexville Garber                        317    22:12.5    51

   52.  Audrey Speckhard (12)    Hemlock                                  361    22:17.0    52

   53.  Maria Martuch (9)        Frankenmuth                              338    22:20.3    53

   54.  Michaela Smith (09)      St. Louis                                482    22:26.1     P

   55.  Gabi VanOosterhout (12)  Essexville Garber                        319    22:29.4    55

   56.  Rachel Kolb (09)         Alma                                     264    22:30.6    56

   57.  Kali Densmore (10)       Ithaca                                   371    22:33.4    57

   58.  Lydia Poag (12)          Chesaning                                311    22:35.4    58

   59.  Abbie Greenwell (12)     Saginaw Valley Lutheran                  490    22:37.7    59

   60.  Brittany Miles-Dean (10) Saginaw Swan Valley                      462    22:40.8    60

   61.  Monica Bourdow (12)      Frankenmuth                              339    22:41.6    61

   62.  Shelby Walton (10)       Shepherd                                 435    22:43.0     P

   63.  Kaleigh Theriault (12)   Freeland                                 353    22:44.9    63

   64.  Carla Leonard (11)       Essexville Garber                        321    22:46.8     P

   65.  Kayla Radosa (11)        Midland Bullock Creek                    387    22:50.6    65

   66.  Jessica Chernich (12)    Freeland                                 352    22:54.9    66

   67.  Nikkia. Lopshire (10)    Freeland                                 358    22:58.3    67

   68.  Bailey Mielke (12)       Hemlock                                  364    22:59.4    68

   69.  Katie Conlon (12)        Freeland                                 354    23:02.2    69

   70.  Abby Heiler (10)         St. Charles                              469    23:13.4    70

   71.  Lydia Weiss (11)         Frankenmuth                              344    23:15.5     P

   72.  Courtney Warner (10)     Saginaw Swan Valley                      461    23:17.3    72

   73.  Kirsti Biddle            Frankenmuth                              342    23:17.6     P

   74.  Kaitlyn Stevens (11)     Ovid-Elsie                               414    23:20.5    74

   75.  Linsey Murphy (12)       Hemlock                                  363    23:23.6    75

   76.  Raven. Franks (10)       Chesaning                                309    23:25.3     P

   77.  Kati Stefanek (12)       Caro                                     297    23:26.6     P

   78.  Katelyn. Tessin (09)     Hemlock                                  365    23:27.1    78

   79.  Lane Thompson (12)       Alma                                     265    23:28.0    79

   80.  Virginia Holland (12)    Alma                                     266    23:28.4    80

   81.  Heather Avery (10)       Caro                                     288    23:31.9     P

   82.  Amelia Brown (11)        Breckenridge                             279    23:33.5    82

   83.  Meagan Holczman          Ovid-Elsie                               421    23:40.0    83

   84.  Olivia Waldron (12)      Ithaca                                   378    23:41.4     P

   85.  Erin Moser (11)          Midland Bullock Creek                    388    23:49.8    85

   86.  Linnea Brandholm (12)    Ovid-Elsie                               415    23:51.1    86

   87.  Annie. Nikolai (09)      Hemlock                                  366    23:52.8     P

   88.  Sarah Beebe (09)         Breckenridge                             278    24:00.5    88

   89.  Jenna Moeggenborg (12)   Shepherd                                 438    24:04.6     P

   90.  Erika Wendling (09)      Breckenridge                             282    24:05.4    90

   91.  Jessica Riggs (9)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       427    24:06.2    91

   92.  Emily Schrems (11)       Saginaw Valley Lutheran                  499    24:08.3    92

   93.  Amber Klein (9)          Saginaw Valley Lutheran                  494    24:10.0     P

   94.  Paige Desonia (10)       St. Charles                              471    24:14.5    94

   95.  Amber. Howlett (10)      Chesaning                                310    24:15.8     P

   96.  Kendal Ward (11)         Hemlock                                  368    24:17.9     P

   97.  Alaura Keller            Carrollton                               300    24:20.4    97

   98.  Austeen Freeman (10)     Ovid-Elsie                               416    24:21.6     P

   99.  Stephanie Schlaud (11)   North Branch                             407    24:25.3    99

  100.  Hayley Owczarzak (10)    Essexville Garber                        320    24:27.5     P

  101.  Dora Soto (12)           Carrollton                               305    24:31.7   101

  102.  Amber Frank (11)         Midland Bullock Creek                    391    24:32.4   102

  103.  Brooke Vernon (11)       Carrollton                               299    24:38.5   103

  104.  Kaylee Vanderhart (11)   St. Louis                                483    24:56.7     P

  105.  Rebecca Yurgens (11)     St. Charles                              470    25:04.8   105

  106.  Sam Griffin (12)         North Branch                             405    25:11.2   106

  107.  Sarah Fournier (9)       Saginaw Michigan Lutheran Seminary       424    25:12.2   107

  108.  Shana Alvesteffar (11)   North Branch                             408    25:13.3     P

  109.  Paige Gardner (09)       Midland Bullock Creek                    392    25:14.2   109

  110.  Jessica Robertson (11)   Midland Bullock Creek                    389    25:14.5     P

  111.  Lindsay Parlberg (12)    Birch Run                                273    25:21.4   111

  112.  Kacie Krogman (12)       Birch Run                                272    25:27.4   112

  113.  Andrea Parkinson (11)    Midland Bullock Creek                    390    25:40.7     P

  114.  Faith Palmreuter (11)    Saginaw Valley Lutheran                  497    25:54.1     P

  115.  Jennifer Morrish (09)    Birch Run                                274    25:57.1     P

  116.  Caitlyn Colby (9)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       423    26:06.9   116

  117.  Heather Wirth (11)       North Branch                             406    26:08.4     P

  118.  Hayley Berka (11)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       422    26:09.1   118

  119.  Tylor Filipiak (12)      Saginaw Swan Valley                      463    26:23.3     P

  120.  Megan Schoch (10)        Saginaw Michigan Lutheran Seminary       428    26:28.9   120

  121.  Leah Lupu (10)           Ovid-Elsie                               419    26:40.3     P

  122.  Nicole Bell (9)          St. Charles                              474    26:45.3   122

  123.  Paige Kushion (12)       St. Charles                              473    27:07.3   123

  124.  Ashley Hogan (11)        Birch Run                                275    27:24.3     P

  125.  Taylor Landeryou (11)    Freeland                                 356    27:33.8     P

  126.  Bailey Scott (09)        Ithaca                                   377    28:00.2     P

  127.  Danielle Mallory (9)     St. Charles                              475    28:19.8     P

  128.  Morgan Gould (10)        Breckenridge                             280    28:32.0     P

  129.  Abigail Searles (11)     Merrill                                  383    28:36.4   129

  130.  Robin Yrlas (11)         Saginaw Swan Valley                      468    28:52.7     P

  131.  Madeleine Searles        Merrill                                  384    29:02.4   131

  132.  Miriam Willitz (9)       Saginaw Michigan Lutheran Seminary       429    29:20.9     P

  133.  Lena Petermann (12)      Saginaw Michigan Lutheran Seminary       426    30:00.5     P

  134.  Holly Finch              Merrill                                  381    31:30.8   134

  135.  Betsy Strong (11)        Merrill                                  385    31:45.8   135

  136.  Chelsea Brown (12)       Merrill                                  380    34:52.1   136

  137.  Madison Playford         Merrill                                  382    41:01.4     P

  138.  Opt Scorer1 CAROLTN      Carrollton                                    9:99:01.0   138

  139.  Opt Scorer2 CAROLTN      Carrollton                                    9:99:02.0   139

 

 

                                  BOYS JUNIOR VARSITY RESULTS

  FIN   NAME                            NUM   RESULTS   TEAM

    1.  Jake Morey (09)                  14   18:15.0   Alma

    2.  Bruce Hubbard (11)                8   18:26.7   Alma

    3.  Aaron Stebelton (10)              5   18:38.6   Alma

    4.  James Newman (10)               183   18:39.7   Shepherd

    5.  Josh Hutchinson (10)            179   18:52.6   Shepherd

    6.  Adam. Henderson (11)             94   19:12.3   Freeland

    7.  John VanDeusen (12)              21   19:25.0   Birch Run

    8.  Jared Townley (12)               91   19:26.3   Freeland

    9.  Adam Davidson (11)              184   19:31.5   Shepherd

   10.  Joshua Erickson (11)            186   19:35.8   Shepherd

   11.  Dominic Garcia (09)               9   19:37.6   Alma

   12.  Cody Gruss (09)                 187   19:41.0   Shepherd

   13.  Tyler Anderson (11)             133   19:46.1   Ithaca

   14.  Jesse Holmes (09)               188   19:52.4   Shepherd

   15.  Nathan Yax (09)                 106   19:52.8   Freeland

   16.  Andrew Sura (09)                190   19:53.9   Shepherd

   17.  Ben Tacia (10)                   11   19:55.3   Alma

   18.  Noah Oldenburg (09)             117   20:02.1   Hemlock

   19.  Brandon Schneider (11)           98   20:02.5   Freeland

   20.  Caleb Gilbert (11)              192   20:08.1   Shepherd

   21.  Kyle Bronner (12)                83   20:13.7   Frankenmuth

   22.  Jacob Pifer (09)                185   20:21.4   Shepherd

   23.  Levi Smith (12)                 193   20:22.4   Shepherd

   24.  Andrew Palmreuter (09)           84   20:31.1   Frankenmuth

   25.  Kelly Gilbert (09)              194   20:40.2   Shepherd

   26.  Jonathon. Follebout (09)        119   20:50.1   Hemlock

   27.  Billy Clark (09)                189   20:51.7   Shepherd

   28.  Kenny Hughes (10)               121   20:55.7   Hemlock

   29.  Nick Doyon (10)                  24   20:58.5   Birch Run

   30.  Sean Yesmunt (09)               191   20:59.3   Shepherd

   31.  Keith Conlon (9)                108   21:01.3   Freeland

   32.  Brenden Dolehanty (10)          195   21:06.8   Shepherd

   33.  Lindsay Brown (09)               30   21:10.6   Breckenridge

   34.  Nick. Prezzato (10)             120   21:14.5   Hemlock

   35.  Dru Durfee (10)                 146   21:35.2   Midland Bullock Creek

   36.  Nathan Acherman (10)             99   21:36.1   Freeland

   37.  Mark Gibson (10)                100   21:40.0   Freeland

   38.  Danny Laatch (12)                92   21:56.8   Freeland

   39.  Kyle Malone (10)                122   22:06.3   Hemlock

   40.  Zach Stedman (10)               223   22:13.2   St. Louis

   41.  Matt Remenecz (10)               25   22:22.7   Birch Run

   42.  Mick Lophin (10)                 16   22:31.7   Alma

   43.  Mike Lukas (11)                 163   22:41.1   Ovid-Elsie

   44.  Alex Westendorf (9)             107   22:48.9   Freeland

   45.  Justin Petosky (9)              169   22:51.8   Michigan Lutheran Seminary

   46.  Sam Frink (11)                  161   23:06.3   Ovid-Elsie

   47.  Nathan Moutlton (10)            105   23:07.2   Freeland

   48.  Caleb Freestone (09)            137   23:16.9   Ithaca

   49.  Paul Seo (10)                   172   23:45.5   Michigan Lutheran Seminary

   50.  Jack Buckley (10)                27   23:59.8   Birch Run

   51.  Hayden Miller (9)               168   24:06.5   Michigan Lutheran Seminary

   52.  Chris Erskine (12)              124   25:19.4   Hemlock

   53.  Matt Sylvester (11)              87   26:59.9   Frankenmuth

   54.  Bobby Steele (10)                88   27:01.7   Frankenmuth

 

 

                                  GIRLS JUNIOR VARSITY RESULTS

  FIN   NAME                            NUM   RESULTS   TEAM

    1.  Selina Salico (10)              295   20:28.1   Caro

    2.  Taylor Priest (09)              437   22:27.4   Shepherd

    3.  Rachel Buckley (09)             441   22:58.6   Shepherd

    4.  Cady Sandel (12)                436   23:10.3   Shepherd

    5.  Karla Drzewicki (11)            322   23:20.0   Essexville Garber

    6.  Erika Harley (11)               323   23:23.5   Essexville Garber

    7.  Angelica Baker (09)             439   23:23.8   Shepherd

    8.  Catherine Little (12)           480   23:24.7   St. Louis

    9.  Claire Eischer (11)             341   23:47.1   Frankenmuth

   10.  Jackie Albosta (12)             306   24:00.5   Chesaning

   11.  Sheree VanSickle (12)           347   24:12.5   Frankenmuth

   12.  Sarah Ballew (12)               443   24:13.9   Shepherd

   13.  Taylor Ellicott (10)            291   24:15.2   Caro

   14.  Tiffany Minton (10)             325   24:26.2   Essexville Garber

   15.  Kristina Barrett (11)           346   24:28.5   Frankenmuth

   16.  Rachel Clements (10)            367   24:29.2   Hemlock

   17.  Emily May (11)                  343   24:33.5   Frankenmuth

   18.  Tiffany McIntosh (10)           326   24:39.9   Essexville Garber

   19.  Emily Krueger (09)              331   24:48.6   Essexville Garber

   20.  Haeley Huggard (12)             399   24:52.0   Midland Bullock Creek

   21.  Aubrey Putman (12)              289   24:55.2   Caro

   22.  Tara Roberson (12)              440   25:09.7   Shepherd

   23.  Victoria VanParis (09)          328   25:10.7   Essexville Garber

   24.  Hannah Cobley (12)              329   25:13.6   Essexville Garber

   25.  Mary Gordert (12)               393   25:17.9   Midland Bullock Creek

   26.  Melissa Jorgensen (12)          444   25:24.2   Shepherd

   27.  Morgan Fini (10)                293   25:24.8   Caro

   28.  Brianna Mayer (11)              348   25:26.7   Frankenmuth

   29.  Hannah Meyer (12)               450   25:36.6   Shepherd

   30.  Haley Meyer (11)                445   25:51.0   Shepherd

   31.  Taylor Gall (12)                452   25:53.5   Shepherd

   32.  Rachel Hoffman (12)             350   25:55.4   Frankenmuth

   33.  Molly Bradley (10)              451   26:01.8   Shepherd

   34.  Katie Stresman (11)             500   26:03.8   Valley Lutheran

   35.  Mikayla Bertelsen (10)          332   26:22.8   Essexville Garber

   36.  Carlie Mueller (10)             496   26:23.8   Valley Lutheran

   37.  Audrianna Gruesbeck (09)        375   26:28.4   Ithaca

   38.  Krista Berg (11)                351   26:32.4   Frankenmuth

   39.  Kayla Ewald (09)                292   26:33.9   Caro

   40.  Jordan Mulders (11)             327   26:38.3   Essexville Garber

   41.  Julia Raynak (09)               334   26:40.6   Essexville Garber

   42.  Emilie Schmitt (09)             349   26:41.1   Frankenmuth

   43.  Emily Johnson (12)              294   27:00.7   Caro

   44.  Breanna Roznowski (11)          335   27:09.1   Essexville Garber

   45.  Angelica Cox (10)               290   27:10.5   Caro

   46.  Madelyn Laughton (09)           396   27:15.9   Midland Bullock Creek

   47.  Jessica Hamlin (11)             457   27:16.9   Shepherd

   48.  Lydia Fink (10)                 489   27:22.3   Valley Lutheran

   49.  Virginia Martinez (12)          456   27:45.9   Shepherd

   50.  Ashley Weigold (09)             369   27:55.1   Hemlock

   51.  Erika McLean (11)               395   28:01.3   Midland Bullock Creek

   52.  Kassidy Owen (09)               455   28:10.2   Shepherd

   53.  Alyssa Piering (12)             394   28:12.0   Midland Bullock Creek

   54.  Becky Kim (11)                  493   28:17.8   Valley Lutheran

   55.  Adreana Buckey (09)             401   28:25.8   Midland Bullock Creek

   56.  Megan Keen (10)                 324   28:26.1   Essexville Garber

   57.  Sierra Crockett (09)            397   28:36.4   Midland Bullock Creek

   58.  Paige Williamson (10)           467   28:37.8   Swan Valley

   59.  Geena Militello (10)            333   28:40.6   Essexville Garber

   60.  Alexa Culbert (10)              298   28:49.4   Caro

   61.  Lacey Fenderick (10)            410   28:52.1   North Branch

   62.  Lara Lorenzo (10)               409   28:56.4   North Branch

   63.  Peyton Hogan (12)               276   29:24.8   Birch Run

   64.  Ashleigh Scherzer (11)          296   29:44.9   Caro

   65.  Mary Stasa (10)                 314   29:57.6   Chesaning

   66.  Emma Harrow (09)                418   30:33.3   Ovid-Elsie

   67.  Sarah Ralph (10)                466   32:27.0   Swan Valley

   68.  Clarissa Kelly (09)             400   36:57.0   Midland Bullock Creek

   69.  Kendra Caballero (12)           260   41:35.7   Shepherd

 

 

                                   BOYS MIDDLE SCHOOL RESULTS

  FIN   NAME                            NUM   RESULTS   TEAM

    1.  Ryan Trahan (08)                 38   11:22.0   Freeland

    2.  Tyler Wheeler (08)               80   11:36.9   Shepherd

    3.  Noah Keller (08)                 34   11:50.4   Carrollton

    4.  Travis Bauerschmidt (08)         30   12:12.0   Caro

    5.  Bram DeSaeger (08)               50   12:13.9   Ithaca

    6.  John Lambrecht (08)              52   12:20.1   Ithaca

    7.  Chandler Biggs (08)              59   12:20.3   Midland Bullock Creek

    8.  Matt Starry (08)                 93   12:26.5   St. Louis

    9.  Mitchell Piper (7)               42   12:44.7   Freeland

   10.  Andrew Hutchinson (08)           74   12:47.4   Shepherd

   11.  Erich Freeman (08)               45   12:51.7   Hemlock

   12.  Eric Wegner (7)                  40   12:52.9   Freeland

   13.  Sebastian Ramos (08)             81   12:55.1   Swan Valley

   14.  Tory Childs (08)                 72   12:55.8   Shepherd

   15.  Garrett Medina (08)              37   12:56.0   Freeland

   16.  Landon Honsinger (07)            46   12:58.0   Hemlock

   17.  Jason Davis (07)                 90   13:00.5   St. Louis

   18.  Kyler Lada (08)                  75   13:05.4   Shepherd

   19.  Noah Schneider (08)              54   13:07.9   Ithaca

   20.  John Sirra (08)                  64   13:19.0   Midland Bullock Creek

   21.  Jeffrey Ayling                   21   13:19.3   Birch Run

   22.  Josh Cline (08)                  73   13:20.9   Shepherd

   23.  Shane Mudd (08)                  62   13:21.7   Midland Bullock Creek

   24.  Kurt Sollner (7)                 48   13:27.5   Hemlock

   25.  Jason Oakie (07)                 32   13:28.8   Caro

   26.  Logan Warian (08)                47   13:30.2   Hemlock

   27.  Alec Preston (08)                82   13:36.6   Swan Valley

   28.  Fox Parton (08)                  65   13:40.6   North Branch

   29.  Donovan Zietz                    19   13:41.5   Birch Run

   30.  Ben Willaughby (07)              33   13:43.3   Caro

   31.  James Travis (08)                79   13:45.6   Shepherd

   32.  Matt Allsop (08)                 58   13:49.8   Midland Bullock Creek

   33.  Brandt Gaffke (08)               61   13:50.2   Midland Bullock Creek

   34.  Graham Fitkin (08)               39   13:56.2   Freeland

   35.  Brice Leuenberger (7)            41   13:59.0   Freeland

   36.  Marcus Beeson (07)               89   14:01.9   St. Louis

   37.  Hunter Irish (7)                 98   14:04.7   Hemlock

   38.  Josh Jerome (07)                 51   14:08.3   Ithaca

   39.  Josh Machuta (08)                76   14:12.3   Shepherd

   40.  Jonathan Little (08)             91   14:16.3   St. Louis

   41.  Seth Moeggenberg (07)            69   14:24.1   Shepherd

   42.  Simeon Overlay (08)              96   14:31.7   St. Louis

   43.  Brendan Weslock (07)             29   14:35.9   Breckenridge

   44.  Mark Sielinski (08)              86   14:38.8   Swan Valley

   45.  Jared Murphy (8)                 49   14:42.6   Hemlock

   46.  Kyle Augustine (07)              56   14:45.7   Ithaca

   47.  Chad Sponsellor (08)             78   14:47.2   Shepherd

   48.  Joe Greco (07)                  100   14:50.0   Swan Valley

   49.  Tylor Coston (07)                57   14:54.4   Ithaca

   50.  Jesse Wiederhold (08)            31   15:01.4   Caro

   51.  Cole Martin                      66   15:04.5   North Branch

   52.  Garret Sugar (7)                 27   15:11.0   Breckenridge

   53.  Justin Smith (08)                25   15:13.4   Birch Run

   54.  Scott Haines (08)                36   15:14.3   Freeland

   55.  Gavin Marr (7)                   28   15:17.0   Breckenridge

   56.  Jake Walker (7)                  87   15:18.0   St. Charles

   57.  Dominic Premon (08)              84   15:19.0   Swan Valley

   58.  Ryan Deline (07)                 55   15:22.4   Ithaca

   59.  Jerad Inman                      24   15:23.3   Birch Run

   60.  Eion Lange (7)                   43   15:27.5   Freeland

   61.  Lucas Wilson (07)                95   15:30.6   St. Louis

   62.  Blake Gulick (07)                53   15:40.2   Ithaca

   63.  Noah Schieber (07)               92   16:14.0   St. Louis

   64.  Jacob Smith (08)                 83   16:21.8   Swan Valley

   65.  Bailey Schwerin (8)              35   16:37.3   Carrollton

   66.  Brendon Bowns                    26   16:46.3   Birch Run

   67.  Kevin Tribelhorn (07)            94   17:43.0   St. Louis

   68.  Zack Alex (7)                    44   18:10.5   Freeland

   69.  Derek Davidson (07)              67   18:21.3   Shepherd

   70.  Jack McDonald (07)               68   18:21.8   Shepherd

   71.  Kyle Pratt (08)                  63   19:05.1   Midland Bullock Creek

   72.  Travis  Smith (07)               70   20:02.8   Shepherd

   73.  Nick Eidsmoe (08)                60   21:18.8   Midland Bullock Creek

 

 

                                  GIRLS MIDDLE SCHOOL RESULTS

  FIN   NAME                            NUM   RESULTS   TEAM

    1.  Monica Ellicott (08)            124   12:32.1   Caro

    2.  Taylor Thrush (08)              215   12:33.4   Shepherd

    3.  Mallory Munderloh (08)          229   12:39.7   St. Louis

    4.  Rachel Noack (08)               137   13:12.0   Freeland

    5.  Casey Hadaway (08)              125   13:19.8   Caro

    6.  Kurstin Kalisek (07)            179   13:33.1   Ithaca

    7.  Abigail Moeggenborg (08)        212   13:35.4   Shepherd

    8.  Blaire Showers (07)             185   13:37.6   Ithaca

    9.  Maddison Preston                118   13:43.8   Birch Run

   10.  Emily Thayer (08)               186   13:44.4   Ithaca

   11.  Sarah Brown (08)                131   13:46.1   Caro

   12.  Andrea Messing (08)             128   13:51.0   Caro

   13.  Cierra Tate (08)                140   13:54.3   Freeland

   14.  Claudia Raines (07)             219   14:03.6   Swan Valley

   15.  Marisa Thum (08)                231   14:09.4   St. Louis

   16.  Hannah Thayer (08)              178   14:17.3   Ithaca

   17.  Jessica Walton (07)             157   14:18.5   Hemlock

   18.  Grace McCoy (08)                127   14:24.7   Caro

   19.  Megan Clark (07)                226   14:28.1   St. Louis

   20.  Morgan Baublitz (08)            158   14:29.4   Ithaca

   21.  Hannah Roesner (08)             135   14:39.9   Carrollton

   22.  Sophia Bradley (08)             224   14:57.1   St. Louis

   23.  Alexis Upshaw (07)              232   15:03.7   St. Louis

   24.  Abbey Sturza (08)               129   15:05.7   Caro

   25.  Lauren Schonfeld (08)           156   15:08.1   Hemlock

   26.  Madelline Fisher (07)           227   15:09.7   St. Louis

   27.  Anna Allsop (07)                189   15:10.6   Midland Bullock Creek

   28.  Arianna Keel (07)               141   15:11.6   Freeland

   29.  Katelyn Kruse                   120   15:20.8   Birch Run

   30.  Sydney Davis (07)               208   15:33.4   Shepherd

   31.  Stephanie Olexa (07)            123   15:40.8   Breckenridge

   32.  Ariana Duma (07)                216   15:46.2   Swan Valley

   33.  Charlea Long (07)               228   15:47.9   St. Louis

   34.  Allison Gager (08)              176   15:49.4   Ithaca

   35.  Danielle Heugel (07)            210   15:54.7   Shepherd

   36.  Dena Bartel                     204   15:58.0   North Branch

   37.  Libby Schroeder (08)            155   16:01.8   Hemlock

   38.  Maggie West                     119   16:13.4   Birch Run

   39.  Emily Reeves (07)               184   16:16.0   Ithaca

   40.  Shelby Lisik (07)               146   16:22.7   Hemlock

   41.  Elisabeth Harris                187   16:22.9   Merrill

   42.  Elizabeth Bentley (07)          159   16:40.7   Ithaca

   43.  Trisha Gemienhardt (07)         145   16:41.8   Hemlock

   44.  Madison Krieger (07)            217   16:42.4   Swan Valley

   45.  Autumn Kirby                    205   16:47.6   North Branch

   46.  Jurnie Havens (07)              235   16:48.2   St. Louis

   47.  Samantha Brandi                 188   16:48.5   Merrill

   48.  Tori Argyle (08)                138   16:56.2   Freeland

   49.  Julia Miner (08)                201   16:59.6   Midland Bullock Creek

   50.  Kelsie Moeggenberg (08)         213   17:02.4   Shepherd

   51.  Meah Gall (07)                  209   17:04.2   Shepherd

   52.  Megan Brown (07)                225   17:10.4   St. Louis

   53.  Caliesha Ross (07)              230   17:34.1   St. Louis

   54.  Savanna Contrarez (07)          121   17:35.4   Breckenridge

   55.  Rebecca Tessin (07)             144   17:40.4   Hemlock

   56.  Kathryn Herrmann (08)           126   17:47.1   Caro

   57.  Kristy Godley (08)              177   17:49.7   Ithaca

   58.  Courtney Carroll (08)           198   17:56.4   Midland Bullock Creek

   59.  Erika Bruske (07)               143   18:05.4   Hemlock

   60.  Kayleen Kindy (07)              200   18:22.1   Midland Bullock Creek

   61.  Rachel Dodak                    236   18:45.6   Birch Run

   62.  Nia Tomlinson                   136   20:08.7   Carrollton

   63.  Elizabeth Northrup (07)         122   21:13.9   Breckenridge

   64.  Savannah Thomas (08)            203   22:34.5   Midland Bullock Creek