St. Patrick 50th Annual Fall Festival 5k
Portland, MI
10/10/2010
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 55 - 59] [Female 60 and over]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
42   Donald Richmond  
25
16:00.12  5:09.72

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
1
37   Maryellen Stornant  
50
22:11.29  7:09.45

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
20
15
26   Eamon Duff  
11
24:08.60  7:47.29
2
31
20
29   Jonathan Arens  
14
26:28.24  8:32.34
3
43
23
15   Luke Nobis  
7
29:34.56  9:32.44
4
47
25
27   Grahm Wohlscheid  
9
31:34.67  10:11.18

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
24
7
33   Katie Schrauben  
14
25:16.23  8:09.11
2
25
8
36   Allison Russell  
14
25:22.00  8:10.97
3
35
14
8   Abby Pearson  
11
27:01.62  8:43.10
4
36
15
2   Riley Smith  
14
27:04.08  8:43.90
5
41
19
57   Savannah Hodge  
14
28:09.11  9:04.87
6
42
20
9   Grace Pearson  
13
29:06.03  9:23.24

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
58   Josh Schneider  
16
19:31.62  6:17.94
2
5
5
30   Seth Downes  
15
19:54.65  6:25.37
3
6
6
45   Ryan Wilcox  
17
20:08.16  6:29.73
4
17
14
54   Ben Lawless  
16
23:16.31  7:30.42

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
21
6
35   Madison Adams  
15
24:31.49  7:54.67
2
27
9
53   Nicole Schneider  
17
25:33.25  8:14.60
3
29
11
20   Melissa Pohl  
17
26:04.99  8:24.84
4
45
22
34   Alexandra Hampton  
16
30:03.28  9:41.70

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
38
17
59   Lindsey Duvall  
21
27:20.89  8:49.32

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
39
22
60   Noah Waldon  
25
27:21.39  8:49.48
2
55
26
6   Brian Brown  
27
33:59.12  10:57.78

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
18
5   Nikole Brown  
26
28:00.54  9:02.11
2
51
26
51   Sarah McNair  
28
33:07.14  10:41.01

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
31   Corland McDiarmid  
34
19:36.91  6:19.65
2
14
13
18   Jason Hafner  
34
22:51.63  7:22.46

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
18
4
44   Lisa Werner  
31
23:31.99  7:35.48
2
19
5
52   Marie Henry  
32
23:45.00  7:39.68
3
33
12
19   Theresa West  
34
26:53.54  8:40.50
4
44
21
17   Erikka Hafner  
31
29:34.78  9:32.51
5
49
24
14   Lori Conroy  
34
31:46.46  10:14.99
6
56
30
13   Mindy Pruden  
30
38:45.88  12:30.28

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
7
22   Mike Blossom  
38
21:19.47  6:52.73

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
52
27
50   Lisa Smith  
36
33:07.39  10:41.09
2
54
29
23   Charise Blossom  
37
33:53.58  10:55.99

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
41   Brian Parkhouse  
45
19:43.04  6:21.63

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
2
56   Lisa Kemmis  
42
23:01.40  7:25.61

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
9
11   Chris Hudson  
41
21:56.76  7:04.76
2
11
11
55   Barry Kemmis  
44
22:08.06  7:08.41
3
13
12
10   Rob Pearson  
40
22:42.60  7:19.55
4
22
16
32   Bob Perialas  
42
24:32.86  7:55.12
5
23
17
38   George Ayers  
41
24:46.96  7:59.66

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
34
13
16   Cindy Schmitz  
40
26:55.96  8:41.28
2
37
16
3   Brenda Smith  
44
27:07.91  8:45.13

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
10
49   Steven Schneider  
47
22:02.24  7:06.53
2
46
24
46   Daniel Cook  
48
30:16.06  9:45.83

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
28
10
12   Barb Schelter  
47
25:46.41  8:18.84

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
8
25   Patrick Duff  
56
21:44.19  7:00.71

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
3
47   Sharon Dolan  
68
23:14.23  7:29.75

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
30
19
4   Gregg Minsky  
56
26:13.57  8:27.60
2
32
21
21   James Fedewa  
58
26:46.08  8:38.09

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
50
25
28   Paula Pendergast  
56
32:20.98  10:26.12

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
18
43   Norm Nephew  
62
25:27.71  8:12.81

Female 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
48
23
48   Karen Irrer  
62
31:43.89  10:14.16
2
53
28
1   Marge Novak  
65
33:43.48  10:52.74