d'Ear Trail 10k Race
Haslett, MI
11/6/2010
[Overall Male Winner] [Male 13 - 19] [Male 20 - 29] [Male 30 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 49] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 50 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 20 - 29] [Female 30 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 49] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 50 - 59] [Female 60 and over]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
13   Daniel Dixon  
46
35:20.08  5:41.95

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
18
1
28   Susanne Kleff  
50
47:41.41  7:41.52

Male 13 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
12   Andrew Dike  
18
40:25.42  6:31.20
2
6
6
79   Raymond Wilbur  
15
42:03.83  6:47.07
3
13
13
23   Drew Kanya  
15
46:10.62  7:26.87
4
32
26
36   Timothy Nelson  
13
52:47.87  8:30.95
5
37
28
42   Evan Pomeroy  
18
54:19.57  8:45.74
6
38
29
22   Alex Kanya  
18
54:19.70  8:45.76

Male 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
8   Darren Cunningham  
24
41:36.42  6:42.65
2
10
10
76   Brad Trathen  
29
44:34.34  7:11.35
3
11
11
4   David Buether  
21
46:02.99  7:25.64
4
40
31
40   Andrew Orians  
26
56:30.81  9:06.90
5
44
34
32   Scott Milligan  
23
57:42.79  9:18.51

Female 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
36
9
2   Brittney Benedict  
22
54:03.03  8:43.07
2
45
11
46   Alex Scott  
23
57:48.19  9:19.39
3
46
12
24   Meghan Kanya  
20
57:56.00  9:20.65
4
50
15
44   Beth Rood  
21
59:22.40  9:34.58
5
56
20
74   Jessica Poort  
28
1:02:24.59  10:03.97
6
58
21
49   Alicia Spangler  
23
1:04:55.26  10:28.27
7
59
22
30   Laurel Makries  
25
1:05:25.07  10:33.08
8
60
23
26   Laurin Katzenstein  
22
1:06:10.64  10:40.43
9
65
27
14   Taylor Gamble  
26
1:08:00.50  10:58.15
10
67
28
17   Liz Hinds  
20
1:09:02.52  11:08.15

Male 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
8
11   Joseph Dauer  
31
44:04.91  7:06.60
2
15
15
61   Michael Wauters  
39
46:28.15  7:29.70
3
21
19
67   John Wood  
36
48:21.36  7:47.96
4
27
23
45   Jon Schramm  
31
50:02.78  8:04.32
5
33
27
31   Todd Mann  
34
52:51.99  8:31.61
6
42
33
60   Leonard Warren  
34
57:38.88  9:17.88

Female 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
3
71   Kelly Hansen  
39
49:29.55  7:58.96
2
26
4
29   Mechelle Kuchar  
37
49:56.52  8:03.31
3
30
5
57   Marjorie Verrell  
39
51:55.69  8:22.53
4
48
14
66   Sarah Witbrodt  
32
58:45.60  9:28.65
5
52
16
56   Heather Varco  
36
59:54.81  9:39.81

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
35   Michael Nelson  
42
41:18.90  6:39.82

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
2
37   Tricia Nelson  
40
48:06.71  7:45.60

Male 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
65   David Wisner  
42
41:41.97  6:43.54
2
7
7
70   Ken McCarthy  
45
42:28.94  6:51.12
3
12
12
38   John O'Connell  
43
46:04.80  7:25.94
4
22
20
75   Tom Alberry  
45
48:49.32  7:52.47
5
23
21
19   Bill Hoag  
46
48:56.87  7:53.69
6
39
30
1   George Ayers  
41
55:40.99  8:58.87
7
51
36
52   Steven Thelen  
47
59:25.21  9:35.03

Female 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
34
7
51   Jacquie Swanton  
46
53:21.02  8:36.29
2
35
8
6   Tammy Chick  
44
53:59.76  8:42.54
3
43
10
41   Mary Pekrul  
43
57:40.50  9:18.15
4
54
18
55   Jenny Transue  
49
1:00:49.48  9:48.63
5
61
24
3   Cheryl Boss  
42
1:06:25.79  10:42.87
6
62
25
62   Cindy Weisenberger  
43
1:06:31.17  10:43.74
7
63
26
9   Tracey Darling  
40
1:06:31.33  10:43.76

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
9
64   Gerard Wilbrink  
57
44:08.05  7:07.10

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
31
6
34   Lori Morris  
50
52:05.00  8:24.03

Male 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
14
16   Phil Hegge  
58
46:25.42  7:29.26
2
16
16
69   Gerald Crane  
58
47:12.08  7:36.79
3
17
17
50   Greig Spodarek  
59
47:23.77  7:38.67
4
20
18
77   Tim Colonnese  
53
48:20.35  7:47.80
5
24
22
68   James Scholl  
57
49:11.64  7:56.07
6
28
24
15   Steve Hanson  
51
50:57.04  8:13.07
7
29
25
72   Matt Bliton  
50
51:46.74  8:21.09
8
41
32
48   Eduardo Sibils  
54
56:51.56  9:10.25
9
49
35
63   Michael Wenzel  
56
59:04.36  9:31.67
10
64
38
58   Jeff Walker  
56
1:06:32.92  10:44.02

Female 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
47
13
21   Rita House  
56
58:45.08  9:28.56
2
53
17
5   Kimberly Carnes  
52
1:00:32.07  9:45.82
3
55
19
59   Toni Walker  
51
1:01:01.77  9:50.61
4
68
29
54   Tasha Toth  
55
1:09:56.67  11:16.88

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
57
37
78   Tom Wilbur  
70
1:04:29.49  10:24.11
2
66
39
20   Jerry House  
60
1:08:14.30  11:00.37

Female 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
69
30
18   Sandy Hines  
62
1:14:33.99  12:01.61