DASHING THROUGH THE SNOW 5K

Dec. 4, 2010, at Fowlerville, MI

OVERALL RESULTS          age       gender    time

  1. Bethke, Brian              23        M         16:30.51
  2. Prather, Jordan            17        M         19:05.16
  3. Parkhouse, Brian         45        M         20:48.45
  4. Czapor, David             52        M         21:50.99
  5. Kratz, Mike                 34        M         22:01.37
  6. Bales, Aaron               31        M         22:22:30
  7. Steinhelper, Tyler        11        M         22:59.83
  8. Isam, Barb                   42        F          23:26.92
  9. McNinch, Rachel        28        F          24:05.21
  10. Todd, Chris                 27        M         24:21.54
  11. Taylor, Haven             16        F          25:05.57
  12. Windsand, Jim            60        M         25:09.95
  13. Rojewski, Debra         45        F          25:12.78
  14. Valadez, Domingo      51        M         25:27.18
  15. Briner, Adam              30        M         25:39.91
  16. Marcozzi, Chris           54        M         25:43.10
  17. Blankenship, Dan        48       M         25:47.70
  18. King, Ed                     62        M         26:13.88
  19. DeCamp, Vance          64        M         26:19.09
  20. Wilbrink, Gerard         57        M         26:38.95
  21. Wawryzniak, Scott     40        M         26:39.94
  22. Dashner, Denise          40        F          26:44.95
  23. Sears, Rita                   30        F          26:50.31
  24. Kolakovich, Shirly      39        F          26:51.62
  25. Burkhardt, Tyler         12        M         27:05.28
  26. Wanczyk, Nick           12        M         27:06.08
  27. MacFarland, Jessica    32        F          27:02.20
  28. Transue, Jenny            49        F          27:17.48
  29. Tefft, Denise               51        F          27:25.04
  30. Briner, Clyde              53        M         27:29.54
  31. Fedewa, James            58        M         27:41.59
  32. Dugger, Dave              72        M         28:02.27
  33. Landry, Diane             48        F          28:44.45
  34. Gawel, Terry               61        M         29:01.80
  35. House, Jerry                60        M         29:03.50
  36. Caviness, Steve           37        M         29:40.92
  37. Keck, Mike                 56        M         29:53.34
  38. Gorsline, Ron              62        M         31:34.70
  39. Cornelius, Debbie       49        F          31:53.75
  40. Smith, Curtis               34        M         32:27.74
  41. Mannor, Jayme            10        F          33:05.83
  42. Cornelius, Mariah        10        F          33:23.67
  43. Mannor, Andrea          6          F          35:27.64
  44. House, Brenda            38        F          35:31.45
  45. Warren, Taylor            11        F          35:32.74
  46. Warren, Phil                39        M         37:13.39
  47. Kurowski, Rachel       34        F          38:12.89
  48. Warren, MaryJane       42        F          38:13.51
  49. Warren, Cathy             60        F          40:32.73
  50. Jewett, Tracey             43        F          40:43.53
  51. Smith, Mary                62        F          51:07.70
  52. McCarty, Julie             57        F          51:09.10

 

AGE GROUP RESULTS

Male overall winner-- 1. Brian Bethke 16:30

Male masters winner-- 3. Brian Parkhouse 20:48

Male grandmasters winner-- 4. David Czapor 21:50

14-under-- 7. Tyler Stienhelper 22:59, 25. Tyler Burkhardt 27:05, 26. Nick Wanczyk 27:06

15-19-- 2. Jordan Prather 19:05

25-29-- 10. Chris Todd 24:21

30-34-- 5. Mike Kratz 22:01, 6. Aaron Bales 22:22, 15. Adam Briner 25:39

35-39-- 36. Steve Caviness 29:40, 46. Phil Warren 37:13

40-44-- 21. Scott Wawryzniak 26:39

45-49-- 17. Dan Blankenship 25:47

50-54-- 14. Domingo Valadez 25:27, 16. Chris Marcozzi 25:43, 30. Clyde Briner 27:29

55-59-- 20. Gerard Wilbrink 26:38, 31. James Fedewa 27:41, 37. Mike Keck 29:53

60-64-- 12. Jim Windsand 25:09, 18. Ed King 26:13, 19. Vance DeCamp 26:19

70-over-- 32. Dave Dugger 28:02

 

Female overall winner—8. Barb Isam 23:26

Female masters winner—13. Debra Rojewski 25:12

Female grandmasters winner—29. Denise Tefft 27:25

14-under-- 41. Jayme Mannor 33:05, 42. Mariah Cornelius 33:23, 43. Andrea Mannor 35:27

15-19-- 11. Haven Taylor 25:05

25-29-- 9. Rachel McNinch 24:05

30-34-- 23. Rita Sears 26:50, 27. Jessica MacFarland 27:02, 47. Rachel Kurowski 38:12

35-39-- 24. Shirly Kolakovich 26:51, 44. Brenda House 35:31

40-44-- 22. Denise Dashner 26:44, 48. MaryJane Warren 38:13, 50. Tracey Jewitt 40:43

45-49-- 28. Jenny Transue 27:17, 33. Diane Landry 28:44, 39. Debbie Cornelius 31:53

55-59-- 52. Julie McCarty 51:09

60-64-- 49. Cathy Warren 40:32, 51. Mary Smith 51:07