Leslie 5k Family Run/Walk

Age Group Results

July 31, 2010


Results By Michigan Running Foundation


Overall Female Open Winners

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Audrey Tremaine                                         809   16       12      20:33.0    6:38/M             

Overall Male Open Winners

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Timothy Wool                                            789   18        1      16:14.2    5:14/M             

Overall Female Master Winners

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Janet Barber                                            784   51       34      23:49.0    7:41/M             

Overall Male Master Winners

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Dixon                                               769   46        3      16:30.5    5:19/M             

Female 12 and under

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jensen McEldowney                                       801   12       56      26:57.6    8:42/M             
       2    Kelsey Schroeder                                        732   11       63      27:49.1    8:58/M             
       3    Dakota Diefenthaler                                     821   11       85      32:49.3   10:35/M             
       4    Abby Boss                                               760   10       90      36:07.2   11:39/M             
       5    Braiden Chappell                                        778   12      100      39:42.7   12:48/M             
       6    Jaycee Chappell                                         783   10      104      49:32.8   15:59/M             
       7    Jenna Chappell                                          781   10      106      50:26.7   16:16/M             

Male 12 and under

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Saano Murembya                                          773   10       26      22:45.2    7:20/M             
       2    Zachery Owen                                            780   12       38      24:28.3    7:54/M             
       3    Justin Schroeder                                        733   10       67      28:46.5    9:17/M             
       4    Noah Schon                                              766   10       68      28:53.8    9:19/M             
       5    Tyler Bretes                                            762   10       75      30:17.6    9:46/M             
       6    David Pozega                                            697   10       78      30:53.6    9:58/M             
       7    Jake Boss                                               759   08       82      31:36.4   10:12/M             
       8    Stone Wood                                              753   10      105      49:33.1   15:59/M             

Female 13 to 14

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Leaha Sinnaeve                                          735   13       52      26:37.6    8:35/M             
       2    Jordan Diefenthaler                                     820   13       72      29:39.7    9:34/M             
       3    Kendra Weeks                                            745   14       76      30:29.6    9:50/M             

Male 13 to 14

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matthew Subject                                         792   14        6      19:31.9    6:18/M             
       2    Jacob Hoppe                                             772   14       10      20:18.7    6:33/M             
       3    Quinn Hovarter                                          805   14       14      21:02.5    6:47/M             
       4    Steven Wiltse                                           787   14       15      21:02.6    6:47/M             
       5    Abraham Schon                                           765   14       20      21:59.8    7:05/M             
       6    Kyle Schroeder                                          731   14       25      22:43.2    7:20/M             
       7    Justin Keller                                           807   14       27      22:46.2    7:21/M             
       8    Garrett Tremaine                                        808   14       33      23:46.2    7:40/M             

Female 15 to 19

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jill McEldowney                                         802   17       18      21:36.0    6:58/M             
       2    Sydney Tremaine                                         810   17       19      21:52.7    7:03/M             
       3    Rebecca Reisdorff                                       699   17       30      22:58.0    7:25/M             
       4    Elizabeth Hoppe                                         771   15       53      26:38.2    8:35/M             
       5    Amelia Schon                                            764   15       91      36:13.2   11:41/M             

Male 15 to 19

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Adam Thomas                                             782   17        4      18:38.6    6:01/M             
       2    David Powers                                            779   16        7      19:34.5    6:19/M             

Female 20 to 24

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nicole Hayes                                            755   20       47      26:04.5    8:25/M             
       2    Erin Roslir                                             803   21      103      49:09.9   15:51/M             

Male 20 to 24

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Samuel Hoppe                                            770   20       35      23:51.0    7:42/M             

Female 25 to 29

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kimberly Watson                                         744   28       58      27:17.6    8:48/M             
       2    Jessica Whitehead                                       747   29       61      27:26.5    8:51/M             
       3    Valerie Huscio                                          688   26       64      28:05.2    9:04/M             
       4    Kruten Stinedurf                                        739   27       65      28:39.1    9:15/M             
       5    Angela Munro                                            756   26       69      29:07.1    9:24/M             

Male 25 to 29

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Samulak                                            750   29        9      19:52.3    6:25/M             
       2    Jefffery Bandfield                                      677   29       40      24:32.2    7:55/M             

Female 30 to 34

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Beadenkopf                                        812   31       21      22:24.0    7:14/M             
       2    Keri Hughes                                             685   33       70      29:10.4    9:25/M             
       3    Tracy Stark                                             737   31       73      29:43.5    9:35/M             
       4    Anne Teremi                                             740   34       86      33:44.4   10:53/M             
       5    Marcella Thayer                                         742   31       93      36:22.4   11:44/M             
       6    Casey Sterle                                            749   34       98      38:29.9   12:25/M             
       7    Beverly Rosier                                          795   32      102      49:09.0   15:51/M             

Male 30 to 34

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joshua Mourer                                           757   33        2      16:29.4    5:19/M             
       2    Derek Frisbie                                           829   30       17      21:32.2    6:57/M             
       3    Brad Swedling                                           752   33       28      22:48.0    7:21/M             
       4    Dennis Rodeman                                          794   30       29      22:52.7    7:23/M             
       5    Travis Holeman                                          774   30       57      27:03.2    8:44/M             

Female 35 to 39

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cindy Schmitz                                           791   39       45      25:33.3    8:15/M             
       2    Tamilyn Nixon                                           694   38       46      25:55.1    8:22/M             
       3    Michelle Fedoromot                                      786   36       59      27:20.0    8:49/M             
       4    Lisa Nelson                                             813   39       74      29:50.4    9:37/M             
       5    Suzy Lumbert                                            693   39       87      33:58.3   10:57/M             
       6    Kari Jones                                              754   38       95      36:57.2   11:55/M             
       7    Margaret Rost                                           700   38       99      38:41.4   12:29/M             

Male 35 to 39

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joshua Donnelly                                         777   39       11      20:24.3    6:35/M             
       2    Sunil Unikkat                                           816   35       32      23:06.3    7:27/M             
       3    Dewey Owen                                              804   38       39      24:28.4    7:54/M             

Female 40 to 44

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Julie Pozega                                            696   42       41      24:32.7    7:55/M             
       2    Ginger Garcia                                           684   44       79      31:05.3   10:02/M             
       3    Teresa Wheeker                                          790   44       83      32:28.1   10:28/M             
       4    Cheryl Boss                                             758   42       89      35:57.8   11:36/M             
       5    Rebecca Porter                                          818   44      101      47:16.0   15:15/M             
       6    Valerie Brown                                           678   44      109      57:26.0   18:32/M             

Male 40 to 44

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Martin Schroeder                                        730   40        8      19:38.3    6:20/M             
       2    Kelby Thayer                                            743   40       37      24:22.4    7:52/M             
       3    Steve Truax                                             797   42       48      26:09.3    8:26/M             
       4    Joseph Jr. Hughes                                       686   40       50      26:17.7    8:29/M             
       5    Gary Jones                                              690   42       66      28:43.7    9:16/M             
       6    Thomas Rosier                                           798   41       71      29:36.4    9:33/M             
       7    Troy Teremi                                             741   40       77      30:34.4    9:52/M             
       8    Matt Wood                                               748   43       81      31:07.7   10:02/M             

Female 45 to 49

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lynne Hart                                              819   49       54      26:53.4    8:40/M             
       2    Karen Vanandel                                          815   47      107      53:22.0   17:13/M             

Male 45 to 49

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian Parkhouse                                         775   45       13      20:44.2    6:41/M             
       2    Christopher Curtis                                      751   45       23      22:40.2    7:19/M             
       3    Christopher Weeks                                       746   49       24      22:40.4    7:19/M             
       4    Steve Schon                                             763   48       44      25:19.3    8:10/M             
       5    Michael Rosier                                          796   46       49      26:15.2    8:28/M             
       6    Keith Bretes                                            761   45       51      26:29.4    8:33/M             
       7    Tony Sinnaeve                                           736   47       60      27:21.8    8:49/M             
       8    Lonnie Haynes                                           831   45       88      34:14.8   11:03/M             

Female 50 to 54

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Vicki Huscio                                            689   54       62      27:41.4    8:56/M             

Male 50 to 54

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bill Barber                                             788   51        5      19:29.9    6:17/M             
       2    Tom Mills                                               800   54       16      21:28.7    6:55/M             
       3    Rick Samulak                                            729   53       22      22:30.8    7:15/M             
       4    Paul Pozega                                             698   51       31      23:05.2    7:27/M             
       5    Mark Bush                                               799   51       36      24:17.1    7:50/M             
       6    Brent Shepard                                           811   53       42      24:37.9    7:56/M             
       7    Mike Miller                                             817   50       92      36:15.7   11:42/M             

Female 55 to 59

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Linda Rowley                                            728   59       97      38:02.5   12:16/M             
       2    Margaret Purdy                                          814   57      108      53:23.2   17:13/M             

Male 55 to 59

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joe Evans                                               785   56       43      24:51.6    8:01/M             
       2    Richard Ellison                                         680   55       96      37:52.1   12:13/M             

Female 60 to 64

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marge Novak                                             695   64       84      32:31.1   10:29/M             
       2    Shelia Fitzgibbons                                      682   60       94      36:46.8   11:52/M             
       3    Kathleen Forsberg                                       683   61      110      57:27.2   18:32/M             

Male 60 to 64

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Trrny Gawel                                             776   60       55      26:54.5    8:41/M             

Male 65 to 69

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tom Sampson                                             793   65       80      31:06.2   10:02/M             

Female 70 and up

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Delores Sibley                                          734   84      111      57:28.3   18:32/M             
       2    Evelyn Ruthict                                          830   72      112    1:00:02.1   19:22/M             

Male 70 and up

 
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Wood                                               828   70      113    1:00:07.6   19:24/M