Origami 5k
Mason, MI
8/14/2010
[Overall Male Winner] [Male 12 and under] [Male 20 - 29] [Male 30 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 49] [Male 50 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 12 and under] [Female 13 - 19] [Female 20 - 29] [Female 30 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 49] [Female 50 - 59]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
978   Nicholas Katsefaras  
23
17:07.39  5:31.42

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
1
941   Rachel Wickard  
19
23:51.31  7:41.71

Male 12 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
28
20
973   Noah Schon  
10
29:33.75  9:32.18
2
32
22
976   Derek Bocek  
7
30:25.65  9:48.92
3
69
28
295   Taylor Betts  
11
46:18.03  14:56.14

Female 12 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
42
17
974   Emily Noyer  
12
32:59.54  10:38.56

Female 13 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
3
381   Emily Eyck  
18
26:02.21  8:23.94
2
50
24
972   Amelia Schon  
15
34:57.18  11:16.51
3
74
46
393   Sonya Pratt  
14
57:09.00  18:26.13

Male 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
372   Andrew Brunner  
24
21:36.85  6:58.34
2
16
12
376   Scot Carpenter  
23
26:59.29  8:42.35
3
22
16
951   Tony Pyle  
24
27:52.27  8:59.44
4
25
18
993   Calieb Humble  
20
29:07.02  9:23.55

Female 20 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
2
948   Hannah Johnson  
24
24:15.29  7:49.45
2
18
5
966   Jessica Poort  
28
27:24.02  8:50.33
3
21
6
950   Danielle Pyle  
23
27:52.11  8:59.39
4
27
8
963   Sarah Belanger  
24
29:18.89  9:27.38
5
34
11
945   Laura Beard  
24
30:36.69  9:52.48
6
39
15
949   Lindsey Walker  
23
31:56.39  10:18.19
7
41
16
389   Danielle Mulka  
29
32:57.68  10:37.96
8
57
31
960   Christina Vincent  
22
37:10.25  11:59.44
9
61
35
395   Micaela Root  
25
38:50.17  12:31.67
10
63
37
291   Jessica Baca  
21
38:55.05  12:33.24
11
64
38
959   Darcie Culver  
27
40:13.59  12:58.58
12
66
40
290   Lynn Baca  
23
44:42.32  14:25.26
13
73
45
947   Tanya Johnson  
27
55:57.00  18:02.90
14
75
47
394   Amanda Rockhold  
28
57:09.80  18:26.39

Male 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
939   Justin Walworth  
33
22:33.50  7:16.61
2
6
6
992   Rob Pairolero  
33
23:43.14  7:39.08
3
12
10
979   Jonathan Morgan  
34
25:34.66  8:15.05
4
13
11
967   Mike Bloomfield  
34
25:55.25  8:21.69
5
20
15
374   John Buchanan  
34
27:38.46  8:54.99
6
30
21
497   Jim Stewart  
38
29:52.00  9:38.06
7
33
23
977   Mike Bocek  
36
30:28.47  9:49.83
8
45
26
293   David Bates  
35
34:05.95  10:59.98

Female 30 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
4
968   Melissa Goodrich  
33
26:22.21  8:30.39
2
24
7
373   Stacia Buchanan  
32
28:17.41  9:07.55
3
36
12
965   Amy Howe  
38
31:04.29  10:01.38
4
38
14
940   Rhianna Walworth  
30
31:56.10  10:18.10
5
44
19
391   Lori Noyer  
38
33:57.00  10:57.10
6
47
21
298   Jeane Boynton  
39
34:41.31  11:11.39
7
48
22
495   Rebecca Smalley  
32
34:47.10  11:13.26
8
49
23
961   Tiffany Roodvoets  
39
34:55.87  11:16.09
9
51
25
390   Shawna Niceley  
31
34:59.97  11:17.41
10
53
27
991   Rachel Pairolero  
31
35:26.60  11:26.00
11
55
29
384   Erica Johnson  
34
36:56.49  11:55.00
12
58
32
385   Sharon Knight  
31
37:14.74  12:00.88
13
59
33
496   Tracy Stark  
31
38:25.28  12:23.64
14
60
34
397   Beverly Rosier  
33
38:25.53  12:23.72
15
62
36
962   Pearl Goodemoot  
31
38:50.46  12:31.76
16
65
39
299   Tricia Bradford  
38
44:17.45  14:17.24
17
70
42
296   Kimberly Betts  
39
46:18.53  14:56.30
18
71
43
377   Erica Cook  
34
53:00.00  17:05.81
19
72
44
378   Olivia Cook  
38
53:00.01  17:05.81
20
76
48
392   Swanna Pratt  
32
57:15.22  18:28.14

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
958   Steve Duguick  
46
21:26.70  6:55.06

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
29
9
994   Valerie Martinez  
40
29:40.94  9:34.50

Male 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
970   Brian Parkhouse  
45
21:46.92  7:01.59
2
11
9
388   Matt Mercure  
48
25:05.75  8:05.73
3
17
13
971   Steve Schon  
49
27:02.05  8:43.24
4
23
17
398   Mike Rosier  
46
28:09.57  9:05.02
5
35
24
396   Thomas Rosier  
41
30:52.12  9:57.46
6
40
25
382   Bob Finger  
42
32:22.63  10:26.65
7
68
27
289   John Baca  
49
44:43.32  14:25.59

Female 40 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
31
10
964   Anita Frese  
48
30:01.78  9:41.22
2
37
13
288   Ann Baca  
49
31:52.07  10:16.80
3
43
18
379   Teri Cooke  
45
33:49.85  10:54.79
4
54
28
383   Ruth Garrett  
42
36:16.26  11:42.02
5
56
30
300   Brenda Bradford  
49
37:07.52  11:58.55
6
67
41
498   Candy Theobald  
45
44:43.15  14:25.53
7
78
50
292   Kelly Bacon  
49
57:39.99  18:36.13

Male 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
7
386   Stephen Knight  
50
23:49.91  7:41.26
2
9
8
942   Mark Wickard  
53
24:05.54  7:46.30

Female 50 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
46
20
954   Joy Eisenbrandt  
56
34:13.05  11:02.27
2
52
26
387   Janet Lee  
58
35:13.34  11:21.72
3
77
49
371   Sue Brooks  
51
57:22.60  18:30.52

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
14
375   Stephen Carpenter  
63
27:31.22  8:52.65
2
26
19
990   Terry Gawel  
60
29:07.44  9:23.69