St. Patrick Festival 5k Run
Portland
6/26/2010
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 50 - 54] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 50 - 54] [Female 55 - 59] [Female 60 - 64]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
1
544   Darron Birchmeier  
32
20:10.38  6:30.45

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
315   Sarah Sandborn  
28
19:30.97  6:17.73

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
33
24
286   Eamon Duff  
11
25:51.25  8:20.40
2
63
30
281   Luke Nobis  
7
30:18.56  9:46.63
3
82
34
290   Kolby Pierce  
8
33:32.75  10:49.27
4
84
35
284   Jack Lufkin  
11
33:48.04  10:54.21

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
37
13
276   Abby Pearson  
10
25:54.23  8:21.36
2
64
34
277   Grace Pearson  
13
30:26.69  9:49.25
3
67
36
307   Hannah Greenwood  
11
31:02.90  10:00.94
4
81
48
289   Morgan Pierce  
12
33:32.36  10:49.15
5
85
50
294   Erin Duff  
9
34:14.45  11:02.73
6
92
55
275   Marian Pearson  
7
42:10.35  13:36.24

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
4
212   Cody Selden  
17
21:02.51  6:47.26
2
10
9
219   Ryan Wilcox  
17
21:34.17  6:57.47

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
28
8
210   Paige Kowatch  
19
25:34.95  8:15.15
2
32
9
292   Melissa Pohl  
17
25:50.12  8:20.04
3
40
15
220   Clara Brennan  
15
26:23.19  8:30.71
4
52
25
293   Morgan Schrauben  
15
28:25.20  9:10.06

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
2
223   Ben Schneider  
20
20:40.47  6:40.15
2
4
3
237   John Thelen  
22
20:53.28  6:44.28
3
30
22
541   John Nephew  
23
25:42.86  8:17.70

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
4
271   Jennifer Lunger  
23
22:46.88  7:20.93
2
41
16
300   Kayla Hengesbach  
23
26:31.27  8:33.31
3
49
22
208   Lora Eggemeyer  
24
28:11.58  9:05.67
4
53
26
213   Tina Hafner  
21
28:34.88  9:13.19
5
65
35
311   Daralyn Sandborn  
24
30:48.15  9:56.18

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
14
209   Brendon Kowatch  
25
23:39.81  7:38.00

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
2
280   Kristen Smith  
27
22:24.18  7:13.61
2
17
5
297   Natalie Klein  
29
23:19.01  7:31.29
3
23
6
314   Dana Simon  
27
23:52.93  7:42.24
4
47
20
282   Valerie Alvarado  
28
27:35.03  8:53.88
5
58
30
536   Rena Kapenga  
26
29:49.12  9:37.14
6
72
41
316   Emily Schrauben  
29
31:49.74  10:16.05
7
73
42
534   Stacey Brown  
29
32:16.54  10:24.69
8
74
43
308   Rachelle Lehman  
27
32:18.67  10:25.38
9
90
53
229   Jocelyn Rockey  
26
36:00.42  11:36.91

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
12
240   Andy Carr  
34
22:08.19  7:08.45
2
24
18
531   Brian Pohl  
33
24:03.72  7:45.72
3
46
27
532   Corey Sandborn  
30
27:29.41  8:52.07
4
62
29
546   Jason Hafner  
34
30:16.74  9:46.05

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
3
215   Mary Arleth  
34
22:42.65  7:19.56
2
34
10
234   Jenny Ziewacz  
33
25:51.66  8:20.54
3
36
12
273   Dana Beech  
34
25:53.77  8:21.22
4
38
14
222   Emily Matthews  
34
26:03.53  8:24.36
5
45
19
310   Erika Hafner  
31
27:10.38  8:45.93
6
51
24
288   Samantha Harkins  
31
28:19.78  9:08.32
7
56
29
304   Theresa West  
34
29:29.34  9:30.75
8
59
31
305   Sara Pohl  
33
29:55.58  9:39.22
9
71
40
291   Brandi Bengel  
33
31:27.62  10:08.91
10
77
45
543   Amy Manshum  
31
33:07.07  10:40.99

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
7
214   Josh Arleth  
38
21:09.83  6:49.62
2
18
13
542   Rob Pearson  
39
23:20.40  7:31.74
3
22
17
235   Matt Getchell  
37
23:49.47  7:41.12

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
35
11
272   Cindy Schmitz  
39
25:53.14  8:21.01
2
42
17
549   Stephanie Hengesbach  
37
26:38.91  8:35.78
3
55
28
226   Tonya Platt  
39
29:06.43  9:23.36
4
69
38
298   Valerie Frawley  
36
31:20.01  10:06.45
5
83
49
312   Cheryl Thelen  
39
33:43.58  10:52.77

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
5
535   Patrick Duff  
56
21:05.15  6:48.11

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
7
225   Kay Schneider  
43
24:15.13  7:49.40

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
29
21
211   Bob Perialas  
42
25:40.07  8:16.80
2
76
32
537   Christopher Lufkin  
44
32:54.61  10:36.97
3
79
33
538   David Pierce  
41
33:31.97  10:49.02

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
50
23
274   Jeannine Brown  
42
28:18.33  9:07.85
2
60
32
283   Cheryl Baker  
44
30:01.34  9:41.08
3
68
37
218   Susan Moyer  
41
31:18.18  10:05.86
4
87
51
217   Michelle Lefke  
41
34:46.38  11:13.03
5
91
54
533   Nancy Ann Lufkin  
42
41:58.66  13:32.47
6
93
56
278   Sandy Pearson  
40
42:24.61  13:40.84

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
6
224   Gerald Schneider  
47
21:07.18  6:48.77
2
21
16
228   Jon Johnson  
45
23:47.02  7:40.33
3
25
19
221   Steve Brennan  
49
24:13.71  7:48.94
4
66
31
545   Mike Greenwood  
45
31:02.66  10:00.86

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
43
18
238   Holly Franks  
47
26:39.57  8:35.99
2
54
27
539   Lisa Walkington  
45
28:50.39  9:18.19
3
80
47
216   Lori Tarrant  
47
33:32.13  10:49.07

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
8
239   Jack Griffin  
55
21:21.92  6:53.52

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
48
21
287   Lois Duff  
54
27:47.27  8:57.83

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
11
10
207   Clark Duerr  
52
21:55.04  7:04.21
2
12
11
540   Tim Lunger  
52
22:02.95  7:06.76
3
57
28
547   John Baker  
53
29:47.86  9:36.73
4
86
36
548   Paul Duff  
50
34:14.99  11:02.90

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
78
46
279   Sandra Wheeler  
52
33:16.43  10:44.01
2
89
52
299   Susan Snellenberger  
54
35:59.44  11:36.59

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
27
20
236   Marvin Rajt  
56
24:30.10  7:54.23
2
39
25
530   Gregg Minsky  
56
26:21.27  8:30.09
3
44
26
227   Calvin Stout  
57
26:52.08  8:40.03

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
70
39
313   Bonnie Winslow  
57
31:20.84  10:06.72
2
75
44
301   Janey Nurnberger  
55
32:22.53  10:26.62

Male 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
20
15
306   Larry McCaskey  
61
23:43.35  7:39.15
2
31
23
318   Norm Nephew  
61
25:45.31  8:18.49
3
88
37
319   Henry Knoop  
63
34:53.95  11:15.47

Female 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
61
33
317   Janice Beech  
60
30:15.28  9:45.57