Pewamo St. Joseph Festival 5K
Pewamo, MI
6/12/2010
[Overall male winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Male masters winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 70 and over]
[Overall female winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Female masters winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Female 55 - 59] [Female 65 - 69]

Overall male winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
95   Aaron Usher  
31
16:25.40  5:17.87

Overall female winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
1
200   Sarah Sandborn  
28
20:35.31  6:38.49

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
20
16
90   Zachary Schafer  
13
21:28.26  6:55.57
2
36
28
143   Caleb Barker  
13
22:51.77  7:22.51
3
52
38
142   Kyle Spitzley  
13
24:03.95  7:45.79
4
55
41
89   Michael Brock  
12
24:13.12  7:48.75
5
82
56
117   Eamon Duff  
11
27:12.84  8:46.72
6
103
67
188   Nicholas Martin  
10
29:05.00  9:22.90
7
113
69
58   Luke Nobis  
7
30:33.44  9:51.43
8
119
72
135   Jared Klein  
11
32:16.15  10:24.56
9
144
76
126   Jack Lufkin  
11
36:09.72  11:39.91

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
80
25
52   Leanna Schafer  
13
27:06.46  8:44.66
2
146
70
97   Hannah Heinritz  
11
37:31.60  12:06.32
3
148
72
51   Olivia Martin  
12
38:34.18  12:26.51

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
12
73   Tyler Ellis  
17
20:23.10  6:34.55
2
13
13
141   Tanner Droste  
15
20:27.57  6:35.99
3
23
18
134   Mathew Klein  
18
21:32.53  6:56.95
4
38
29
66   Nick Wohlfert  
19
23:05.43  7:26.91
5
133
73
185   Jeremy Witgen  
18
34:29.31  11:07.52

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
31
7
56   Kaytlynne Kerwin  
16
22:27.99  7:14.84
2
45
12
61   Emily Morlock  
17
23:33.38  7:35.93
3
75
23
76   Bethany Hanses  
19
27:00.98  8:42.90
4
105
38
110   Tawni Klein  
15
29:34.98  9:32.57
5
130
58
50   Aly Klein  
16
34:05.94  10:59.98
6
132
60
184   Keva Feldpausch  
18
34:29.11  11:07.45
7
134
61
132   Kelsey Koenigsknecht  
16
34:30.34  11:07.85
8
135
62
111   Chole Klein  
16
34:32.60  11:08.58

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
177   Garrett Lacy  
20
16:38.99  5:22.25
2
3
3
86   Mitchell Hoffman  
22
16:42.52  5:23.39
3
46
34
104   Jason Fedewa  
20
23:33.81  7:36.07
4
70
50
201   Andy Spitzley  
21
26:09.52  8:26.30
5
86
58
186   Neal Spitzley  
24
27:30.27  8:52.35

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
22
5
121   Shannon Thelen  
23
21:29.25  6:55.89
2
64
18
103   Kristy Bengel  
20
25:21.20  8:10.71
3
67
20
83   Tonya Simon  
22
25:37.43  8:15.95
4
84
27
158   Tara Middleton  
21
27:15.48  8:47.57
5
96
32
112   Tina Hafner  
21
28:44.71  9:16.36
6
97
33
85   Erica Fedewa  
20
28:45.11  9:16.49
7
99
34
187   Amber Spitzley  
24
28:52.69  9:18.93
8
110
42
165   Christie Pohl  
21
30:08.68  9:43.45
9
121
49
202   Jessie Kohagen  
23
32:35.23  10:30.72
10
138
64
152   Daralyn Sandborn  
24
34:46.61  11:13.10

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
154   Jason Werner  
29
17:39.74  5:41.85
2
7
7
198   Donavon Hornbeck  
27
18:02.20  5:49.10
3
40
30
99   Brian Smith  
29
23:14.33  7:29.78
4
100
66
122   Kurt Thelen  
26
29:00.24  9:21.37

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
4
168   Marisa Branler  
28
21:24.16  6:54.25
2
32
8
153   Cory Werner  
27
22:28.82  7:15.10
3
41
11
206   Kristen Smith  
27
23:18.91  7:31.26
4
51
14
128   Natalie klein  
28
23:56.56  7:43.41
5
57
15
208   Abby Wieber  
26
24:17.54  7:50.17
6
72
21
70   Lynne Huhn  
28
26:17.73  8:28.95
7
77
24
100   Erin Smith  
29
27:02.59  8:43.42
8
85
28
164   Karissa Roth  
25
27:23.98  8:50.32
9
90
29
82   Katie Pohl  
29
28:05.60  9:03.74
10
117
47
204   Kelli Smith  
27
31:38.84  10:12.53
11
124
52
63   Kate Cichino  
29
33:02.42  10:39.49
12
126
54
193   Katie Pung  
28
33:03.53  10:39.85
13
128
56
140   Rena Kapenga  
26
33:40.91  10:51.91
14
129
57
68   Rachelle Lehman  
27
33:41.08  10:51.96
15
137
63
151   Stacey Brown  
29
34:46.32  11:13.01
16
149
73
166   Celena Thelen  
27
38:44.28  12:29.77

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
11
11
169   Michael Simon  
33
20:01.44  6:27.56
2
42
31
189   Bruce Thelen  
33
23:21.41  7:32.07
3
47
35
75   Jason Hafner  
34
23:34.71  7:36.36
4
61
45
119   Brian Pohl  
34
24:57.00  8:02.90
5
68
48
120   Brendan Pohl  
34
25:41.59  8:17.29
6
78
54
163   Sean Roth  
31
27:03.68  8:43.77

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
48
13
194   Brandi Witter  
33
23:42.26  7:38.79
2
93
30
79   Mandy Germain  
33
28:17.36  9:07.54
3
94
31
195   Carrie Wilson  
30
28:23.61  9:09.55
4
102
36
148   April Doezema  
32
29:03.39  9:22.38
5
112
44
190   Dawn Martin  
32
30:18.40  9:46.58
6
114
45
74   Erikka Hafner  
31
30:43.40  9:54.65
7
131
59
146   Stacey Schneider  
33
34:12.19  11:02.00
8
142
68
59   Wendy Smith  
30
35:39.38  11:30.12

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
8
156   Tim Becker  
39
18:49.91  6:04.49
2
33
25
124   Jeff Pohl  
35
22:29.00  7:15.16
3
53
39
109   Rob Pearson  
39
24:05.15  7:46.18
4
95
64
159   Brandon Devereaux  
37
28:26.06  9:10.34

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
2
155   Sharon Becker  
39
20:42.41  6:40.78
2
81
26
182   Cindy Schmitz  
39
27:08.68  8:45.38
3
111
43
113   Stephanie Hengesbach  
37
30:09.13  9:43.59
4
127
55
147   Marcia Hengesbach  
38
33:33.04  10:49.37
5
139
65
114   Cheryl Thelen  
39
34:57.75  11:16.69
6
140
66
102   Megan Burns  
38
35:02.95  11:18.37
7
141
67
145   Michelle Barker  
37
35:03.22  11:18.46

Overall male masters winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
183   Eric Stuber  
46
16:59.12  5:28.75

Overall female masters winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
3
57   Jill Evers-Bowers  
43
20:54.44  6:44.66

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
6
170   Mike Holik  
40
17:49.09  5:44.87
2
27
22
108   Chris Hudson  
40
21:46.13  7:01.33
3
28
23
173   Chad Cushman  
42
22:02.65  7:06.66
4
34
26
98   Scott Greer  
42
22:45.51  7:20.49
5
43
32
178   Dave Spitzley  
41
23:22.16  7:32.31
6
74
52
176   Ross Feldpausch  
40
26:38.18  8:35.54
7
88
60
207   Bill Schneider  
42
27:44.67  8:56.99
8
118
71
175   Shawn Bengry  
42
31:51.63  10:16.65

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
60
16
65   Kay Schneider  
43
24:46.77  7:59.60
2
62
17
123   Nicol Orr  
40
25:00.42  8:04.01
3
101
35
161   Sandy Cook  
43
29:02.58  9:22.12
4
122
50
81   Jackie Prokop  
43
32:50.49  10:35.64
5
145
69
127   Nancyass Lufkin  
42
36:18.42  11:42.72
6
147
71
96   Jennifer Burnett  
43
37:44.34  12:10.43

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
10
77   Steve Peabody  
47
19:40.76  6:20.89
2
24
19
64   Gerald Schneider  
47
21:35.11  6:57.78
3
35
27
180   Steven Schneider  
47
22:47.62  7:21.17
4
44
33
139   David Weber  
49
23:24.02  7:32.91
5
50
37
179   James Hogan  
49
23:45.86  7:39.95
6
56
42
237   Jeff Anderson  
48
24:14.53  7:49.20
7
59
44
199   Steve Brennan  
49
24:39.60  7:57.29
8
69
49
106   Don Gilbert  
46
26:00.38  8:23.35
9
71
51
196   Michael Thome  
47
26:14.25  8:27.82
10
89
61
69   Steve Thelen  
46
27:48.95  8:58.37
11
91
62
133   Jim Klein  
49
28:12.38  9:05.93
12
136
74
125   Chris Lufkin  
45
34:44.46  11:12.41

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
29
6
55   Pamela Fink  
49
22:02.92  7:06.75
2
104
37
72   Dayna Ellis  
49
29:20.49  9:27.90
3
107
39
136   Lisa Walkington  
45
29:52.16  9:38.12
4
108
40
197   Sue Thome  
49
29:54.89  9:39.00
5
109
41
162   Shannon Coombs  
49
30:01.48  9:41.12

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
9
167   Mark Ryan  
51
19:01.39  6:08.19
2
18
15
192   Roy Brown  
54
21:21.29  6:53.32
3
21
17
94   Terry Thelen  
50
21:29.00  6:55.81
4
30
24
62   Ed Thelen  
51
22:23.50  7:13.39
5
63
46
88   Dean Schrauben  
52
25:13.84  8:08.34
6
76
53
91   David Fedewa  
52
27:02.13  8:43.27
7
87
59
107   Henry Unruh  
54
27:39.72  8:55.39
8
106
68
84   Ron Simon  
53
29:48.94  9:37.08
9
116
70
53   Mark Schneider  
51
31:33.89  10:10.93

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
37
9
172   Maryellen Stornant  
50
23:02.52  7:25.97
2
115
46
92   Kathy Simon  
54
30:48.66  9:56.34
3
123
51
67   Shirley Wohlfert  
50
32:52.85  10:36.40

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
17
14
171   Gerard Wilbrink  
56
21:06.68  6:48.61
2
25
20
115   Patrick Duff  
56
21:38.00  6:58.71
3
26
21
149   Jack Griffin  
55
21:40.08  6:59.38
4
54
40
191   Keith Hesche  
55
24:07.47  7:46.93
5
83
57
101   Michael Reed  
55
27:13.36  8:46.89
6
92
63
160   Bruce Devereaux  
56
28:13.12  9:06.17
7
98
65
60   Larry Donahue  
57
28:48.42  9:17.55
8
143
75
131   Eddie Trevino  
55
35:45.13  11:31.98
9
150
77
80   Ronald Maki  
57
42:30.79  13:42.84

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
65
19
137   Anne Boomershine  
58
25:27.98  8:12.90
2
73
22
54   Deb Smith  
55
26:25.97  8:31.60
3
125
53
157   Christene Wilkes  
55
33:02.70  10:39.58

Male 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
49
36
205   Steve Kreft  
60
23:43.41  7:39.16
2
58
43
78   Larry McCaskey  
61
24:22.76  7:51.86
3
66
47
71   Jim Simon  
61
25:35.27  8:15.25
4
151
78
105   Denny Frazier  
63
42:32.30  13:43.32

Female 65 - 69
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
39
10
181   Sharon Dolan  
68
23:07.50  7:27.58
2
120
48
138   Rita Schafer  
69
32:27.01  10:28.07

Male 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
79
55
174   Francis Leik  
72
27:05.73  8:44.43

 

Pewamo St. Joseph 5K team competition
Pewamo, MI
6/12/2010

Team Name: 4 Points
Team Place: 1
Team Score: 5
Total Team Time: 1:20:07.52
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
8
156   Tim Becker   18:49.91  6:04.49
1
15
155   Sharon Becker   20:42.41  6:40.78
1
16
57   Jill Evers-Bowers   20:54.44  6:44.66
2
10
77   Steve Peabody   19:40.76  6:20.89
3
32
153   Cory Werner   22:28.82  7:15.10

Team Name: P-Dub
Team Place: 2
Team Score: 8
Total Team Time: 1:28:51.55
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
20
90   Zachary Schafer   21:28.26  6:55.57
2
13
141   Tanner Droste   20:27.57  6:35.99
2
36
143   Caleb Barker   22:51.77  7:22.51
3
52
142   Kyle Spitzley   24:03.95  7:45.79
7
141
145   Michelle Barker   35:03.22  11:18.46

Team Name: Team Duff
Team Place: 3
Team Score: 9
Total Team Time: 1:39:04.07
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
39
181   Sharon Dolan   23:07.50  7:27.58
1
79
174   Francis Leik   27:05.73  8:44.43
2
25
115   Patrick Duff   21:38.00  6:58.71
5
82
117   Eamon Duff   27:12.84  8:46.72

Team Name: Rootin Tootin
Team Place: 4
Team Score: 10
Total Team Time: 1:37:58.91
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
22
121   Shannon Thelen   21:29.25  6:55.89
2
33
124   Jeff Pohl   22:29.00  7:15.16
3
62
123   Nicol Orr   25:00.42  8:04.01
4
100
122   Kurt Thelen   29:00.24  9:21.37
5
61
119   Brian Pohl   24:57.00  8:02.90
6
68
120   Brendan Pohl   25:41.59  8:17.29

Team Name: Lufkin Family
Team Place: 5
Team Score: 31
Total Team Time: 2:08:52.68
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
3
26
149   Jack Griffin   21:40.08  6:59.38
6
145
127   Nancyass Lufkin   36:18.42  11:42.72
9
144
126   Jack Lufkin   36:09.72  11:39.91
13
136
125   Chris Lufkin   34:44.46  11:12.41