Portland Winter Run 5K

age group results

January 16, 2010


Results by Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Overall female open winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Katie Jazwinski                                         227   30       11      17:42.9    5:43/M             

Overall male open winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ian Hancke                                              210   18        1      15:49.6    5:06/M             

Overall female masters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Casey Bain                                              101   41       45      20:47.7    6:42/M             

Overall male masters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Stuber                                             247   46        6      16:53.2    5:27/M             

Overall female grandmasters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Peggy Zeeb                                              232   51       61      21:50.3    7:03/M             

Overall male grandmasters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Thomas Halm                                             191   55       27      19:30.6    6:17/M             

Overall female greatmasters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joann Lehman                                            186   69      147      26:22.8    8:30/M             

Overall Male greatmasters winner

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Cryderman                                          147   63       74      22:31.4    7:16/M             

Male 10 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eamon Duff                                               12   10      181      28:38.6    9:14/M             
       2    Dylan Brock                                             270   07      209      31:02.4   10:01/M             

Female 11 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kieren Becker                                             2   14       78      22:48.3    7:21/M             
       2    Gabi Labioda                                            241   14      162      27:29.8    8:52/M             

Male 11 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Wyatt Treadway                                           62   14      192      29:17.8    9:27/M             

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brianne Feldpausch                                      156   17       34      20:02.0    6:28/M             
       2    Sadie Ringer                                            260   15       40      20:23.5    6:35/M             
       3    Teha Ames                                               206   17       41      20:39.1    6:40/M             
       4    Rachel Warner                                            65   17       44      20:45.6    6:42/M             
       5    Emma Claucherty                                         212   17       56      21:30.1    6:56/M             
       6    Lea Johnson                                             217   18       59      21:42.5    7:00/M             
       7    Jeanne Wilson                                           259   15       62      21:53.2    7:04/M             
       8    Ellen Corder                                            182   15       63      21:57.2    7:05/M             
       9    Kial Schafer                                             47   18       65      22:02.8    7:06/M             
      10    Kaytlynne Kerwin                                         28   16       70      22:10.0    7:09/M             
      11    Marissa Schneider                                       190   16       71      22:18.2    7:12/M             
      12    Dani Nowicki                                             38   16       85      23:05.4    7:27/M             
      13    Anna Krausz                                              32   18       86      23:05.9    7:27/M             
      14    Edie Wilson                                             266   17       91      23:22.2    7:32/M             
      15    Kaylee Smith                                            209   17      149      26:26.4    8:32/M             

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Caleb Rhynard                                           203   16        4      16:38.7    5:22/M             
       2    Alex VanCamp                                            158   16        7      17:08.4    5:32/M             
       3    Travis Stirewalt                                        185   15        9      17:35.2    5:40/M             
       4    John Sarrazin                                           187   16       20      18:58.5    6:07/M             
       5    Josh Perkins                                             41   19       21      19:03.9    6:09/M             
       6    Cale Felker                                              15   16       22      19:12.6    6:12/M             
       7    Andrew Gardner                                          252   15       23      19:15.0    6:13/M             
       8    Evan Gomez                                              218   16       25      19:23.7    6:15/M             
       9    Kurtis Hull                                             208   16       30      19:43.4    6:22/M             
      10    Grant Wortley                                           226   15       33      19:57.5    6:26/M             
      11    Dan Alchin                                              150   15       35      20:08.2    6:30/M             
      12    Cody Selden                                             177   17       68      22:06.8    7:08/M             
      13    Alexander Pung                                          174   15       95      23:32.0    7:35/M             
      14    Jacob Voogd                                             256   19      105      23:48.1    7:41/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Abby Tirrell                                            113   23      101      23:38.3    7:37/M             
       2    Dana Blinder                                            144   22      148      26:24.0    8:31/M             
       3    Meghan Mace                                              99   24      191      29:16.1    9:26/M             
       4    Taria Olds                                              140   22      226      33:01.3   10:39/M             

Male 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Buscarino                                           88   22       48      20:55.0    6:45/M             
       2    Jon Vanderberg                                          114   24      134      25:44.7    8:18/M             
       3    Aaron Phillippe                                         141   22      185      29:04.6    9:23/M             
       4    Kellen Mace                                              98   24      190      29:15.8    9:26/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Norton                                            77   28       13      18:08.8    5:51/M             
       2    Sarah Sandborn                                           70   27       26      19:25.9    6:16/M             
       3    Emily Williams                                          148   27      110      23:57.7    7:44/M             
       4    Katie Clifford                                          199   29      114      24:27.3    7:53/M             
       5    Heather Horbatt                                         157   25      121      24:44.0    7:59/M             
       6    Rachel McNinch                                          179   27      125      25:05.3    8:05/M             
       7    Kendra Heffron                                           95   25      129      25:22.4    8:11/M             
       8    Danielle Curtis                                         197   28      153      26:30.9    8:33/M             
       9    Katie Heffron                                            96   27      155      26:48.1    8:39/M             
      10    Rose Forquer                                            173   27      157      26:57.4    8:42/M             
      11    Mandy Brzezinski                                          7   25      195      29:21.6    9:28/M             
      12    Amy King                                                128   25      204      29:53.2    9:38/M             
      13    Carrie Johnson                                           27   27      205      29:58.4    9:40/M             
      14    Kylie Golden                                            121   27      207      30:17.4    9:46/M             
      15    Sarah Wilterding                                         68   29      208      30:55.1    9:58/M             
      16    Amy Ranke                                                44   29      228      33:39.8   10:51/M             
      17    Jill Juntune                                            131   29      240      35:21.6   11:24/M             
      18    Lindsay Silver                                          264   27      257      49:44.2   16:03/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Josh Miller                                             216   26        2      16:08.1    5:12/M             
       2    Ted Westbrook                                           250   29        5      16:47.0    5:25/M             
       3    Huns Brown                                              222   28       16      18:30.1    5:58/M             
       4    Ryan Geers                                              166   29       17      18:37.1    6:00/M             
       5    Carey Hammel                                            205   26       29      19:41.8    6:21/M             
       6    Kevin Nevmann                                           237   26       38      20:15.0    6:32/M             
       7    Richard Gaston                                          244   25       92      23:28.1    7:34/M             
       8    Michael McKenzie                                        180   28      189      29:10.4    9:25/M             
       9    Jeb Baker                                               139   25      224      33:00.2   10:39/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gail Dewey                                              196   31       53      21:16.1    6:52/M             
       2    Darcy Smith                                             265   32       75      22:32.5    7:16/M             
       3    Lisa Truax                                               63   30       84      23:05.0    7:27/M             
       4    Sharon Terlep                                           257   31      116      24:28.5    7:54/M             
       5    Star Thomas                                             230   32      133      25:36.1    8:15/M             
       6    Dana Beech                                                3   34      141      26:06.2    8:25/M             
       7    Stephanie Bender                                        160   31      142      26:08.7    8:26/M             
       8    Sarah Oosterhouse                                       167   30      186      29:05.5    9:23/M             
       9    Amanda Cornwell                                         276   31      212      31:06.4   10:02/M             
      10    Sarah Morgan                                            126   31      220      32:27.1   10:28/M             
      11    Jessica Clifford                                        137   33      221      32:27.9   10:28/M             
      12    Rachel Hood                                             258   31      259      49:46.6   16:03/M             
      13    Jessi DeLaCruz                                          168   34      260      50:45.2   16:22/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rick Cahoon                                             219   32        3      16:30.1    5:19/M             
       2    Roger Bonga                                               4   34       14      18:13.9    5:53/M             
       3    Chris Ferguson                                          201   32       19      18:55.6    6:06/M             
       4    Rex Reist                                                45   31       28      19:31.2    6:18/M             
       5    Michael Simon                                            54   33       31      19:46.5    6:23/M             
       6    John Donnelly                                           243   33       36      20:11.9    6:31/M             
       7    Steve Clifford                                          198   32       52      21:04.1    6:48/M             
       8    Kevin Cook                                              194   32       81      23:02.1    7:26/M             
       9    Jason Perry                                             164   32       87      23:17.7    7:31/M             
      10    Aaron White                                             102   32      113      24:15.7    7:49/M             
      11    David Holmberg                                          130   30      128      25:18.5    8:10/M             
      12    Daniel Lewis                                             85   34      169      27:45.2    8:57/M             
      13    Matt Shaver                                             269   33      206      30:06.7    9:43/M             
      14    Mandy Cohoon                                            220   30      225      33:00.8   10:39/M             
      15    Jon McVeigh                                              90   32      253      45:02.7   14:32/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jenny George                                             17   36      130      25:23.9    8:11/M             
       2    Maria Lapinski-Lafaive                                  132   39      167      27:41.8    8:56/M             
       3    Sherry Workman                                          153   39      188      29:07.1    9:24/M             
       4    Stephanie Hengesbach                                     24   36      198      29:30.4    9:31/M             
       5    Cara Gregory                                            170   39      202      29:51.3    9:38/M             
       6    Brooke Stuber                                           246   36      216      31:42.1   10:14/M             
       7    Grace Devoogd                                            10   39      218      32:00.2   10:19/M             
       8    Dawn Haddad                                             277   38      223      32:49.6   10:35/M             
       9    Tiffany Silver                                          142   38      233      34:11.4   11:02/M             
      10    Nancy Davids                                            149   37      235      34:25.7   11:06/M             
      11    Kacy Goeckel                                             20   35      244      37:39.5   12:09/M             
      12    Charise Blossom                                         183   36      245      37:45.9   12:11/M             
      13    L K                                                     136   39      252      45:02.3   14:32/M             
      14    Katrice Sweet                                           154   39      256      45:58.8   14:50/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bryan Heid                                              120   36       12      17:57.7    5:47/M             
       2    Jay Bowers                                                5   39       15      18:27.0    5:57/M             
       3    Brian Abbott                                            192   39       24      19:21.9    6:15/M             
       4    Darrin Clark                                            195   38       50      21:00.2    6:46/M             
       5    Mike Blossom                                            184   38       80      23:00.9    7:25/M             
       6    Jason Baker                                             143   39       83      23:04.4    7:26/M             
       7    Rob Pearson                                              72   39       89      23:19.3    7:31/M             
       8    Scott MacNaughton                                       175   35      115      24:27.8    7:53/M             
       9    Chris Hudson                                             76   39      118      24:32.1    7:55/M             
      10    Daniel Goeckel                                           19   35      136      25:48.0    8:19/M             
      11    Jason Jacobson                                           80   38      150      26:27.5    8:32/M             
      12    Chris Warners                                            81   39      151      26:27.9    8:32/M             
      13    Travis Bussler                                          275   36      170      27:47.0    8:58/M             
      14    Nathan Miller                                           254   36      174      27:59.1    9:02/M             
      15    Ryan Nusbaum                                            202   36      239      35:19.0   11:24/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jill Evers-Bowers                                        14   43       55      21:25.3    6:55/M             
       2    Heidi Roe                                               181   43       98      23:36.3    7:37/M             
       3    Amy Stagg                                               176   43       99      23:36.8    7:37/M             
       4    Denise Johnson                                          240   43      103      23:44.2    7:39/M             
       5    Kay Schneider                                            52   43      112      24:13.5    7:49/M             
       6    Jo Darlington                                             9   43      120      24:41.6    7:58/M             
       7    Jeannine Lama                                           117   41      166      27:41.3    8:56/M             
       8    Susan Treadway                                           61   44      193      29:18.2    9:27/M             
       9    Polly Hager                                             263   41      219      32:05.7   10:21/M             
      10    Teresa Ayers                                            172   42      246      37:46.5   12:11/M             
      11    Linda Paul                                               79   42      250      40:34.7   13:05/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian Fahey                                             211   41       10      17:38.7    5:41/M             
       2    Robert Rinck                                            223   41       18      18:37.9    6:00/M             
       3    Troy Devoogd                                             11   42       49      20:59.6    6:46/M             
       4    Jeffery Fortin                                          225   43       58      21:31.3    6:56/M             
       5    Mikey Getter                                             18   42       97      23:34.8    7:36/M             
       6    Chad Cushman                                             89   42      111      24:00.3    7:45/M             
       7    Dan Zwick                                                94   43      117      24:29.0    7:54/M             
       8    Bruce Umpstead                                          135   40      123      24:58.7    8:03/M             
       9    Thomas Debler                                           163   41      137      25:51.2    8:20/M             
      10    Jeff Lajoye                                             229   42      139      25:57.3    8:22/M             
      11    Bob Jazwinski                                           228   42      165      27:40.8    8:55/M             
      12    Richard Morgan                                          127   41      175      28:06.6    9:04/M             
      13    George Ayers                                            171   41      184      28:59.4    9:21/M             
      14    Kevin Jorae                                             236   40      201      29:47.2    9:36/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carole Bolthouse                                        248   47       76      22:38.0    7:18/M             
       2    Paddi Thornburg                                         273   46       96      23:32.7    7:35/M             
       3    Barb Schelter                                            48   46      127      25:10.9    8:07/M             
       4    Lisa Sinclair                                           178   46      140      25:57.8    8:22/M             
       5    Carin Harner                                            133   49      164      27:40.4    8:55/M             
       6    Patricia Burnett                                        233   47      168      27:42.3    8:56/M             
       7    Robin Wagner                                            103   48      187      29:06.7    9:23/M             
       8    Cyndi Tarasevic                                          57   46      210      31:03.8   10:01/M             
       9    Mary Perkins                                             42   45      242      35:51.2   11:34/M             
      10    Sharon Thelen                                           107   49      243      36:50.2   11:53/M             
      11    Lorraine Bradford                                       124   49      255      45:57.7   14:49/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    J.D. Pepper                                             238   46        8      17:09.0    5:32/M             
       2    Aaron Brock                                             271   46       37      20:12.4    6:31/M             
       3    Tim Sochor                                              200   45       43      20:45.2    6:42/M             
       4    Andrew Weeks                                            272   46       57      21:30.6    6:56/M             
       5    Steven Schneider                                        221   46       64      21:59.0    7:05/M             
       6    Scott Konopinski                                        100   47       66      22:03.8    7:07/M             
       7    Tony Sorensen                                           255   47       67      22:04.3    7:07/M             
       8    Richard Diefenbach                                      152   47       69      22:07.4    7:08/M             
       9    Gerrry Schneider                                         51   47       72      22:21.1    7:13/M             
      10    Mike Lee                                                138   46       79      22:53.4    7:23/M             
      11    Troy Miller                                             204   47       90      23:21.3    7:32/M             
      12    David Weber                                              66   49       93      23:29.8    7:35/M             
      13    Shawn Young                                             165   45      107      23:53.2    7:42/M             
      14    Jeff Anderson                                             1   48      122      24:52.1    8:01/M             
      15    Scott McCuaig                                           162   45      124      25:03.6    8:05/M             
      16    Kevin Spitzley                                          253   46      144      26:10.0    8:26/M             
      17    Tim Held                                                279   46      146      26:17.8    8:29/M             
      18    Lee Campbell                                              8   46      173      27:53.6    9:00/M             
      19    Steven Thelen                                            58   46      179      28:35.1    9:13/M             
      20    Dick Hoekstra                                           278   47      197      29:29.9    9:31/M             
      21    Jose Oviedo                                             155   47      200      29:38.1    9:34/M             
      22    Michael Pell                                             39   45      213      31:13.7   10:04/M             
      23    Daniel Cook                                             245   47      215      31:26.1   10:08/M             
      24    Ross Martin                                              34   46      229      33:48.1   10:54/M             
      25    James Blais                                              78   49      249      40:33.5   13:05/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Barb Jacobson                                            25   52      131      25:29.4    8:13/M             
       2    Toni Walker                                              87   51      161      27:21.3    8:49/M             
       3    Moncia Fox                                               16   51      171      27:49.8    8:58/M             
       4    Susie Debler                                             97   51      176      28:10.8    9:05/M             
       5    Roxanne Potter                                          161   51      177      28:20.7    9:08/M             
       6    Linda Marx                                               83   54      194      29:19.1    9:27/M             
       7    Lori Mugtord                                            280   53      230      33:50.0   10:55/M             
       8    Robin Manno                                             261   52      231      33:54.6   10:56/M             
       9    Teri McAllister                                         125   52      254      45:23.1   14:38/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brian Becker                                            129   54       32      19:50.7    6:24/M             
       2    Ron Alleman                                             274   51       39      20:21.4    6:34/M             
       3    Scott Tice                                               60   54       42      20:42.6    6:41/M             
       4    Roy Brown                                               268   54       47      20:51.2    6:44/M             
       5    Mark Hoogterp                                           193   51       51      21:03.4    6:47/M             
       6    Kevin Duits                                             111   50       54      21:20.8    6:53/M             
       7    Marvin Guitar                                            23   53       77      22:41.4    7:19/M             
       8    Clark Duerr                                              91   52       82      23:03.1    7:26/M             
       9    Keith Hesche                                            267   54      102      23:40.9    7:38/M             
      10    John Perkins                                             40   52      108      23:54.0    7:43/M             
      11    Arthur Gregory                                          169   50      119      24:37.3    7:56/M             
      12    Eric Zeeb                                               231   52      126      25:06.3    8:06/M             
      13    Fred Jensen                                              82   54      135      25:47.4    8:19/M             
      14    Dean Schrauben                                           73   52      143      26:09.2    8:26/M             
      15    Bob Labioda                                             239   52      159      27:12.1    8:46/M             
      16    Mason McDonough                                         105   50      160      27:19.1    8:49/M             
      17    Clyde Briner                                            104   52      178      28:30.8    9:12/M             
      18    Gary Lipsey                                              33   54      203      29:52.4    9:38/M             
      19    Alan Bosworth                                           151   53      217      31:49.3   10:16/M             
      20    Tim Bradford                                            108   54      237      34:34.1   11:09/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maggy Zidar                                             262   59      100      23:37.3    7:37/M             
       2    Lois Wilber                                              67   55      172      27:52.5    8:59/M             
       3    Alice Kramer                                             30   56      211      31:04.4   10:01/M             
       4    Lynn Khadija                                            281   55      222      32:40.9   10:32/M             
       5    Deboria Scarborough                                      46   58      258      49:45.4   16:03/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gerrard Wilbrink                                        189   56       46      20:48.7    6:43/M             
       2    Pat Duff                                                 13   56       60      21:48.5    7:02/M             
       3    Jack Griffin                                             21   55       73      22:29.4    7:15/M             
       4    Bob Jacobson                                             26   55       88      23:18.6    7:31/M             
       5    Craig Wittenbach                                        234   58      104      23:46.5    7:40/M             
       6    Ken Kramer                                               31   56      109      23:54.8    7:43/M             
       7    Chuck Lawson                                            242   58      132      25:30.7    8:14/M             
       8    Dan Sandborn                                             69   57      138      25:55.4    8:22/M             
       9    David Stierley                                           55   57      154      26:40.4    8:36/M             
      10    Mark Haas                                               146   58      158      26:58.1    8:42/M             
      11    Richard Beal                                             71   55      163      27:34.1    8:54/M             
      12    Roger Shaffer                                           215   57      180      28:36.1    9:14/M             
      13    Richard Cahill                                          188   55      196      29:25.4    9:29/M             
      14    Jeffrey Walker                                           86   55      199      29:31.2    9:31/M             
      15    Martin Vipond                                           251   55      227      33:33.1   10:49/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Janice Beech                                            106   60      214      31:19.0   10:06/M             
       2    Marge Novak                                              37   64      238      35:10.2   11:21/M             
       3    Dixie Miller                                             93   60      247      38:06.6   12:17/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt Britton                                              6   64       94      23:30.7    7:35/M             
       2    Larry McCaskey                                           35   60      106      23:51.8    7:42/M             
       3    Norm Nephew                                              36   61      145      26:16.8    8:28/M             
       4    James Stevens                                           214   60      152      26:30.0    8:33/M             
       5    Henry Knoop                                              29   62      236      34:30.4   11:08/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dagnija Schmidt                                          49   68      241      35:44.3   11:32/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Richard James                                           207   68      156      26:51.4    8:40/M             
       2    Gilbert Schmidt                                          50   67      183      28:55.9    9:20/M             
       3    Roger Mulder                                            213   69      232      33:58.6   10:57/M             
       4    Mark Sebald                                              53   67      234      34:17.9   11:04/M             

Female 70 to 74

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Liz Lancaster                                           224   73      251      40:48.5   13:10/M             

Male 70 to 74

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rod Smith                                               249   72      182      28:39.2    9:15/M             
       2    Ron Babbitt                                             235   74      248      38:48.0   12:31/M