Red Flannel 5K
Cedar Springs, MI
9/25/2010
[Overall Male Winner] [Male 12 and under] [Male 13 - 15] [Male 16 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Male 55 - 59] [Male 60 - 69] [Male 70 and over]
[Overall Female Winner] [Female 12 and under] [Female 16 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Female 55 - 59] [Female 60 - 69]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
521   Ron Zywioki  
49
16:21.83  5:16.72

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
17
1
537   Tiffany Ohman  
24
21:54.50  7:04.03

Male 12 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
32
508   Jarred Reyers  
10
24:55.33  8:02.36
2
61
44
532   Darrin Ackerman  
12
27:26.98  8:51.28
3
99
53
485   Matthew Tucker  
9
38:06.25  12:17.50
4
108
54
495   Joseph Plowman  
12
39:47.08  12:50.03

Female 12 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
93
41
501   Rosie Goodson  
10
36:15.20  11:41.68
2
101
48
484   Kaitlyn Tucker  
7
38:24.66  12:23.44
3
104
51
463   Megan Overvoorde  
9
38:31.95  12:25.79

Male 13 - 15
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
37
29
410   Max Brieden  
14
24:35.63  7:56.01
2
68
46
481   Tristan Tomlinson  
14
28:41.00  9:15.16

Male 16 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
533   Craig Stevenson  
19
19:01.42  6:08.20
2
11
11
471   Decker Richmond  
16
20:45.02  6:41.62
3
53
40
428   Justin Herp  
17
26:18.47  8:29.18

Female 16 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
4
427   Katie Henkel  
19
22:37.73  7:17.98
2
97
45
469   Mary Pryer  
19
36:38.91  11:49.33

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
15
418   Andy Feravich  
21
21:13.17  6:50.70
2
19
17
511   Ryan O'Dowel  
24
22:07.66  7:08.28
3
43
35
504   Brandon McClure  
21
24:58.48  8:03.38
4
57
43
447   Brian Marek  
23
27:04.38  8:43.99

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
44
9
482   Andrea Towns  
23
24:59.11  8:03.58
2
48
11
540   Shannon Potter  
23
25:40.00  8:16.77
3
54
14
454   Neilee Metzger  
21
26:25.27  8:31.38

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
6
526   Craig Potter  
28
19:28.54  6:16.95
2
13
13
411   Aaron Brinks  
29
20:54.87  6:44.80
3
34
27
465   Scott Pawlukiewicz  
27
24:22.45  7:51.76
4
39
31
415   Casey Crandell  
28
24:38.41  7:56.91
5
42
34
451   Scott McClure  
25
24:58.30  8:03.32
6
52
39
524   Tad McCrumb  
27
26:07.80  8:25.74

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
27
5
510   Michele Miles  
27
22:53.11  7:22.94
2
47
10
513   Sandra Vanderlyde  
29
25:33.10  8:14.55
3
63
18
523   Tina Cave  
28
28:20.55  9:08.56
4
64
19
522   Anna West  
26
28:20.72  9:08.62
5
66
21
430   Kristi Hewitt  
27
28:29.41  9:11.42
6
70
24
414   Stephanie Brown  
25
29:04.31  9:22.68
7
82
32
401   Kim Warren  
29
32:19.62  10:25.68
8
87
35
416   Tamra Crandell  
27
34:32.63  11:08.59
9
123
69
402   JJ Warren  
26
49:44.15  16:02.63
10
125
71
422   Tura Foster  
26
54:41.77  17:38.64

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
531   Brandon Smith  
30
18:39.42  6:01.10
2
7
7
512   Brian Totten  
30
19:29.54  6:17.27
3
24
21
435   Mike Jacquemin  
30
22:36.46  7:17.57
4
36
28
489   Eric Vincke  
30
24:27.33  7:53.33
5
45
36
497   Trevor Dagley  
32
25:02.10  8:04.55
6
55
41
487   Nicholas Vanderhyde  
31
26:32.07  8:33.57
7
71
47
498   Bob Robinson  
32
29:05.93  9:23.20
8
80
50
474   John Ripple  
32
32:00.92  10:19.65

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
22
3
462   Jennifer Overvoorde  
34
22:28.51  7:15.00
2
35
8
434   Becky Jacguemin  
30
24:24.29  7:52.35
3
49
12
408   Janette Boyd  
30
25:42.80  8:17.68
4
67
22
419   Jennifer Fetrow  
34
28:31.07  9:11.96
5
73
25
443   Erika Lake  
34
29:22.25  9:28.47
6
79
30
473   Carrie Ripple  
31
32:00.76  10:19.60
7
83
33
458   Emily Neaman  
33
32:57.34  10:37.85
8
91
39
496   Jill Dagley  
31
35:52.03  11:34.20
9
106
53
494   Aleece Yancy  
33
38:50.51  12:31.78
10
116
62
470   Emily Ream  
30
41:21.85  13:20.60
11
119
65
488   Shannon Vanderhyde  
33
45:09.73  14:34.11

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
492   E Williams  
38
19:01.99  6:08.38
2
21
19
529   Ken Fisk  
36
22:19.66  7:12.15
3
50
38
455   Scot Middlebrook  
38
25:58.28  8:22.67
4
62
45
505   Adam Kenyon  
38
27:39.59  8:55.35
5
72
48
457   Steve Morris  
38
29:18.55  9:27.27

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
58
15
509   Heather Imbault  
35
27:08.34  8:45.27
2
69
23
449   Michelle May  
38
28:51.03  9:18.40
3
75
27
515   Cheri Smith  
38
29:35.38  9:32.70
4
85
34
459   Dawn Nielson  
39
33:47.65  10:54.08
5
94
42
477   Robin Shotko  
39
36:23.98  11:44.51
6
96
44
442   Beth Kuzma  
38
36:35.07  11:48.09
7
102
49
445   Jennifer Lewis  
39
38:31.15  12:25.53
8
110
56
541   Angie Noga  
36
39:48.31  12:50.42
9
111
57
483   Heidi Tucker  
35
40:10.88  12:57.70
10
112
58
535   Suzy Block  
38
40:12.43  12:58.20
11
117
63
480   Tina Tomlinson  
38
41:35.34  13:24.95
12
120
66
433   Stacy Hieneman  
38
45:57.14  14:49.40
13
121
67
456   Stephanie Morris  
38
46:10.88  14:53.83
14
129
75
412   Amy Brown  
38
55:30.30  17:54.29

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
407   Jay Bowers  
40
18:31.85  5:58.66
2
9
9
426   Ricky Green  
42
19:57.45  6:26.27
3
20
18
527   Todd Watson  
40
22:19.00  7:11.94
4
23
20
525   Bob Williams  
41
22:34.45  7:16.92
5
46
37
516   Andrew Smith  
40
25:25.97  8:12.25
6
56
42
425   John Gossett  
42
26:38.61  8:35.68
7
76
49
404   Shaun Bartz  
43
30:12.98  9:44.83

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
18
2
438   Cindy Kikkert-Penning  
44
22:06.99  7:08.06
2
31
6
534   Terri Sorensen  
44
23:52.25  7:42.02
3
33
7
503   Julie Rasmussen  
44
24:12.50  7:48.55
4
51
13
406   Kathleen Blackburn  
41
26:06.55  8:25.34
5
77
28
444   Linda Lehman  
41
31:01.56  10:00.50
6
81
31
507   Jacinda Reyers  
41
32:15.74  10:24.43
7
89
37
493   Connie Wojciakowski  
43
35:24.73  11:25.40
8
90
38
429   Shelly Herp  
41
35:34.75  11:28.63
9
109
55
424   Michelle Goodson  
42
39:48.15  12:50.37
10
113
59
439   Sandy Kinzinger  
40
40:13.17  12:58.44

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
10
506   Tony Sorensen  
48
20:35.56  6:38.57
2
12
12
517   Mark Hyrns  
46
20:51.24  6:43.63
3
26
22
499   Dennis Rosenberger  
45
22:51.13  7:22.30
4
28
23
423   Martin Garnsey  
49
23:13.37  7:29.47
5
29
24
466   Tim Penning  
46
23:37.89  7:37.38
6
30
25
539   Torrey Ohman  
49
23:38.80  7:37.68
7
38
30
514   Thomas Truxton  
46
24:37.63  7:56.65

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
60
17
502   Polly Bolt  
49
27:17.06  8:48.08
2
65
20
538   Nina Ohman  
49
28:25.09  9:10.03
3
78
29
448   Pamela Marvel  
49
31:13.35  10:04.31
4
88
36
403   Donna Bartz  
46
34:41.39  11:11.42
5
92
40
450   Angela McCain  
47
36:06.12  11:38.75
6
95
43
472   Sarah Richmond  
45
36:26.99  11:45.48
7
98
46
413   Cynthia Brown  
49
37:28.28  12:05.25
8
100
47
519   Lisa Fragomeli  
49
38:13.71  12:19.91
9
105
52
500   Angie Rosenberger  
45
38:43.52  12:29.52
10
107
54
475   Melanie Sanger  
45
39:30.15  12:44.56
11
114
60
536   Connie Morris  
49
40:13.58  12:58.57
12
118
64
518   Carla Hyrns  
46
44:43.65  14:25.69

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
14
417   Clark Duerr  
52
20:59.60  6:46.32

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
59
16
437   Lesley Jones  
52
27:08.84  8:45.43
2
115
61
441   Teri Kukla  
53
40:52.86  13:11.25
3
122
68
476   Deb Sevey  
51
49:32.14  15:58.75
4
124
70
490   LouAnn Wheat  
54
50:46.55  16:22.76
5
127
73
440   Betty Kruegar  
50
55:20.24  17:51.05
6
128
74
468   Donna Pryer  
51
55:20.41  17:51.10
7
130
76
530   Beth Pawloski  
54
55:32.00  17:54.84

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
8
520   Dale Moody  
57
19:34.61  6:18.91
2
16
16
431   Maurice Hicks  
57
21:29.44  6:55.95
3
41
33
436   Kaplin Jones  
56
24:55.49  8:02.42

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
74
26
453   Diane McKinnon  
57
29:33.00  9:31.94
2
103
50
405   Jeanne Bird  
59
38:31.53  12:25.65

Male 60 - 69
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
32
26
479   Glenn Stout  
61
23:59.38  7:44.32
2
84
51
420   David Foster  
61
33:23.77  10:46.38

Female 60 - 69
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
126
72
421   Mercia Foster  
61
54:42.53  17:38.88

Male 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
86
52
528   Lewis Salisbury  
81
34:10.77  11:01.54

 

Red Flannel 5K team results
Cedar Springs, MI
9/25/2010


Team Name: Brieden-Miller Orthodontics
Team Place: 1
Team Score: 8
Total Team Time: 1:48:26.13
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
36
410   Max Brieden   24:35.63  7:56.01
2
67
481   Tristan Tomlinson   28:41.00  9:15.16
2
68
449   Michelle May   28:51.03  9:18.40
3
52
428   Justin Herp   26:18.47  8:29.18
7
87
493   Connie Wojciakowski   35:24.73  11:25.40
8
88
429   Shelly Herp   35:34.75  11:28.63
11
115
480   Tina Tomlinson   41:35.34  13:24.95

Team Name: Things 1
Team Place: 2
Team Score: 9
Total Team Time: 1:38:32.15
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
58
437   Lesley Jones   27:08.84  8:45.43
2
11
471   Decker Richmond   20:45.02  6:41.62
3
40
436   Kaplin Jones   24:55.49  8:02.42
3
48
408   Janette Boyd   25:42.80  8:17.68
6
93
472   Sarah Richmond   36:26.99  11:45.48
9
104
494   Aleece Yancy   38:50.51  12:31.78

Team Name: TBD
Team Place: 3
Team Score: 10
Total Team Time: 1:51:21.19
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
21
462   Jennifer Overvoorde   22:28.51  7:15.00
3
33
465   Scott Pawlukiewicz   24:22.45  7:51.76
3
49
455   Scot Middlebrook   25:58.28  8:22.67
3
102
463   Megan Overvoorde   38:31.95  12:25.79
4
35
489   Eric Vincke   24:27.33  7:53.33

Team Name: Things 2
Team Place: 4
Team Score: 25
Total Team Time: 2:01:37.43
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
4
38
415   Casey Crandell   24:38.41  7:56.91
6
77
473   Carrie Ripple   32:00.76  10:19.60
7
81
458   Emily Neaman   32:57.34  10:37.85
8
78
474   John Ripple   32:00.92  10:19.65
8
85
416   Tamra Crandell   34:32.63  11:08.59

Team Name: Newbies
Team Place: 5
Team Score: 35
Total Team Time: 2:35:05.89
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
5
71
457   Steve Morris   29:18.55  9:27.27
8
108
541   Angie Noga   39:48.31  12:50.42
9
107
424   Michelle Goodson   39:48.15  12:50.37
13
119
456   Stephanie Morris   46:10.88  14:53.83

Team Name: Brown
Team Place:
Team Score:
Total Team Time:
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
24
427   Katie Henkel   22:37.73  7:17.98
14
127
412   Amy Brown   55:30.30  17:54.29