Class "D" State Championship Girls & Boys Overall Report
Date: Oct. 22, 2011, at Shepherd, MI
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Print This

Class "D" State Championship
October 22, 2011

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Overall Finish List - Girls
Varsity Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    177  Shaley Albaugh        Hillsdale Academy                       18:41.6  6:02/M    11
    2      2     50  Erica Westbrook       Boyne Falls                             19:26.2  6:16/M    11
    3      3    144  Kieren Becker         Fowler                                  19:40.3  6:21/M    11
    4      4    124  Dana Neumann          Ellsworth                               19:58.5  6:26/M    12
    5      5    106  Erin Munger           Creative Technologies Academy           20:09.8  6:30/M    10
    6      6    309  Adri Sigafoose        McBain Northern Michigan Christian      20:13.0  6:31/M    10
    7      7    235  Maria Kavanaugh       Kalamazoo Home School Sports            20:13.1  6:31/M    10
    8      8    204  Ainslie Schenk        Hudsonville Freedom Christian           20:19.7  6:33/M    10
    9      9    320  Meredith Predum       Mt. Pleasant Sacred Heart               20:39.7  6:40/M    9
   10     10    394  Charlotte Long        St Philip Catholic Central              20:43.7  6:41/M    12
   11     11    314  Lizzy Ervin           Mt. Pleasant Sacred Heart               20:44.5  6:41/M    9
   12  (< 5)     61  Kayla Traylor         Buckley                                 20:54.8  6:45/M    10
   13  (< 5)     91  Anastasia Bragg       Central Lake                            20:58.7  6:46/M    10
   14  (< 5)     60  Haley Morairty        Buckley                                 21:04.6  6:48/M    12
   15  (< 5)    299  Laura Stickney        Mason County Eastern                    21:05.1  6:48/M    12
   16     12     72  Mara Johnson          Capital Homeschool                      21:06.1  6:48/M    9
   17  (< 5)    287  Hailee Paquet         Mackinaw City                           21:09.1  6:49/M    12
   18     13    295  Madeline Swiler       Marion                                  21:15.2  6:51/M    11
   19     14    318  Maggie Oblinger       Mt. Pleasant Sacred Heart               21:17.7  6:52/M    11
   20  (< 5)    356  Christina Smith       St Mary Cathedral                       21:20.7  6:53/M    11
   21  (< 5)     90  Carrissa Boni         Central Lake                            21:32.6  6:57/M    9
   22  (< 5)    339  Ashley Lecureux       Onaway                                  21:34.0  6:57/M    11
   23     15     51  Kaylee Wilson         Boyne Falls                             21:35.7  6:58/M    11
   24     16    169  Lauren Brown          Hale                                    21:36.7  6:58/M    11
   25     17    316  Katharine Janes       Mt. Pleasant Sacred Heart               21:46.0  7:01/M    10
   26     18    254  Emily Brown           Kimball Landmark                        21:49.0  7:02/M    11
   27     19    393  Rachel Gallagher      St Philip Catholic Central              21:53.4  7:04/M    10
   28     20    292  Alyssa Akin           Marion                                  21:54.7  7:04/M    10
   29     21    307  Sydney Dick           McBain Northern Michigan Christian      21:55.5  7:04/M    10
   30     22      2  Erin Douglas          Alba                                    21:58.5  7:05/M    10
   31     23     76  Kyria Shoemaker       Capital Homeschool                      22:04.7  7:07/M    9
   32     24    317  Skylar Nelson         Mt. Pleasant Sacred Heart               22:06.2  7:08/M    9
   33     25    231  Hannah Atkinson       Kalamazoo Home School Sports            22:06.6  7:08/M    9
   34     26    431  Bobbee Papi           Wolverine                               22:11.4  7:09/M    12
   35     27     73  Victoria Killian      Capital Homeschool                      22:18.0  7:12/M    11
   36     28    430  Becky Papi            Wolverine                               22:19.9  7:12/M    12
   37  (< 5)    160  Tristen Gleason       Frankfort                               22:20.4  7:12/M    10
   38     29    125  Taryn Rozema          Ellsworth                               22:24.9  7:14/M    10
   39     30    102  Alicia Beck           Creative Technologies Academy           22:25.4  7:14/M    10
   40     31    429  Misty Palino          Wolverine                               22:29.1  7:15/M    -
   41  (< 5)    331  Julie Tillotson       North Trails                            22:30.0  7:15/M    10
   42     32    109  Grace Vanenk          Creative Technologies Academy           22:30.1  7:15/M    11
   43     33    123  Taylor Hartley        Ellsworth                               22:38.0  7:18/M    12
   44     34    178  Christina Craig       Hillsdale Academy                       22:39.0  7:18/M    11
   45     35    107  Michaela Smith        Creative Technologies Academy           22:41.8  7:19/M    10
   46     36    105  Hannah Hubbard        Creative Technologies Academy           22:42.0  7:19/M    9
   47     37    294  Kinzie Sikkema        Marion                                  22:42.3  7:19/M    9
   48     38    433  Courtney Whittaker    Wolverine                               22:47.4  7:21/M    10
   49     39    237  Cecelia Rambadt       Kalamazoo Home School Sports            22:47.9  7:21/M    10
   50     40    432  Brandi Whittaker      Wolverine                               22:50.4  7:22/M    11
   51     41    256  Justine Harnish       Kimball Landmark                        22:52.0  7:23/M    9
   52     42    319  Margo Predum          Mt. Pleasant Sacred Heart               22:52.7  7:23/M    11
   53     43     68  Madeleine Alvaro      Capital Homeschool                      22:52.9  7:23/M    9
   54  (< 5)    278  Kimberly Wykes        Litchfield                              22:54.8  7:23/M    11
   55  (< 5)     29  Lauren Hart           Bellevue                                22:55.4  7:24/M    12
   56     44     71  Meagan Fernsler       Capital Homeschool                      23:03.6  7:26/M    9
   57     45    201  Ainslie MacMaster     Hudsonville Freedom Christian           23:09.3  7:28/M    11
   58     46    199  Abby Field            Hudsonville Freedom Christian           23:09.4  7:28/M    9
   59  (< 5)    365  Ashley Grant          St Marys                                23:12.2  7:29/M    12
   60     47    427  Danielle Hosner       Wolverine                               23:14.5  7:30/M    -
   61  (< 5)     28  Morgan Elmer          Bellevue                                23:18.1  7:31/M    11
   62  (< 5)    380  Brittni Wilcox        St Patrick                              23:21.0  7:32/M    9
   63     48    239  Ashley Zimmer         Kalamazoo Home School Sports            23:21.9  7:32/M    10
   64  (< 5)     30  Emily Rice            Bellevue                                23:23.2  7:33/M    10
   65     49    182  Meg Ryan              Hillsdale Academy                       23:26.0  7:34/M    12
   66     50    311  Emma Towers           McBain Northern Michigan Christian      23:27.6  7:34/M    10
   67     51    392  Gracie Curtis         St Philip Catholic Central              23:28.1  7:34/M    12
   68  (< 5)    328  Amanda Derengowski    North Trails                            23:33.1  7:36/M    11
   69     52    151  Camie Wieber          Fowler                                  23:35.2  7:36/M    12
   70  (< 5)    346  Ainsley MacLean       Pellston                                23:36.0  7:37/M    9
   71  (< 5)    289  Brianna Becker        Mackinaw City                           23:39.0  7:38/M    8
   72  (< 5)    221  Michaela Horgan       Jackson Christian                       23:44.2  7:39/M    11
   73     53    122  Kendall Gosma         Ellsworth                               23:46.8  7:40/M    9
   74     54    428  Tasha Leese           Wolverine                               23:47.9  7:40/M    12
   75     55    315  Kathleen Guytingco    Mt. Pleasant Sacred Heart               23:48.7  7:41/M    11
   76     56    310  Lea Streib            McBain Northern Michigan Christian      23:50.7  7:41/M    10
   77  (< 5)    222  Allyson McNeil        Jackson Christian                       23:51.6  7:42/M    12
   78     57    293  Anissa Keeler         Marion                                  23:57.9  7:44/M    9
   79     58    120  Larissa Fisher        Ellsworth                               23:59.5  7:44/M    10
   80     59    232  Genevieve Brockway    Kalamazoo Home School Sports            24:04.1  7:46/M    10
   81     60      1  Anna Bigger           Alba                                    24:06.0  7:46/M    10
   82     61    238  Kristin Shank         Kalamazoo Home School Sports            24:07.5  7:47/M    12
   83  (< 5)     24  Sierra Kintigh        Bellaire                                24:08.1  7:47/M    10
   84  (< 5)    345  Olivia Heimforth      Pellston                                24:09.6  7:47/M    10
   85     62     48  Kathryn Miller        Boyne Falls                             24:10.9  7:48/M    10
   86     63    150  Brooke Vanells        Fowler                                  24:14.3  7:49/M    10
   87     64    168  Katlyn Brent          Hale                                    24:27.0  7:53/M    11
   88     65      3  Emily Harris          Alba                                    24:29.8  7:54/M    12
   89     66     45  Alexis Bielas         Boyne Falls                             24:31.5  7:55/M    -
   90     67    308  Jane Pearson          McBain Northern Michigan Christian      24:34.2  7:55/M    12
   91  (< 5)    384  Shelby Miller         St Patrick                              24:35.4  7:56/M    9
   92  (< 5)    136  Haley Lanczak         Fairview                                24:41.9  7:58/M    12
   93     68    103  Dani George           Creative Technologies Academy           24:48.7  8:00/M    10
   94  (< 5)    413  Amanda Smak           Waldron                                 24:51.2  8:01/M    12
   95  (< 5)    353  Natalie Burzynski.    St Mary Cathedral                       24:52.6  8:01/M    9
   96     69    167  Kaylee Bernard        Hale                                    24:56.1  8:03/M    9
   97     70    206  Alison Westra         Hudsonville Freedom Christian           24:56.3  8:03/M    11
   98     71    395  Madeline Sweeney      St Philip Catholic Central              24:57.9  8:03/M    12
   99  (< 5)    220  Mady Dillon           Jackson Christian                       25:05.3  8:05/M    9
  100     72      6  Brandy Strouse        Alba                                    25:08.2  8:06/M    9
  101     73    391  Abriana Burrill       St Philip Catholic Central              25:13.5  8:08/M    10
  102     74    234  Jillian Howland       Kalamazoo Home School Sports            25:14.5  8:08/M    10
  103  (< 5)    357  Savannah Sullivan     St Mary Cathedral                       25:16.6  8:09/M    9
  104     75    255  Ellen Foss            Kimball Landmark                        25:19.3  8:10/M    11
  105  (< 5)     25  Leighton Koepke       Bellaire                                25:28.4  8:13/M    9
  106     76     46  Megan Byrne           Boyne Falls                             25:34.8  8:15/M    -
  107     77     70  Lydia Fedewa          Capital Homeschool                      25:37.7  8:16/M    9
  108     78    296  Makayla Swiler        Marion                                  25:46.2  8:19/M    11
  109     79      7  Tianna Windish        Alba                                    25:48.2  8:19/M    12
  110     80    179  Taylor Hannel         Hillsdale Academy                       25:50.8  8:20/M    11
  111  (< 5)    135  Abby Lanczak          Fairview                                25:51.4  8:20/M    10
  112  (< 5)     23  Kayla Camp            Bellaire                                25:53.4  8:21/M    9
  113     81    126  Emily Veenstra        Ellsworth                               25:54.1  8:21/M    12
  114     82     69  Haley Fedewa          Capital Homeschool                      26:15.9  8:28/M    11
  115  (< 5)    409  Kaitlyn Aldrich       Tekonsha                                26:17.9  8:29/M    10
  116  (< 5)    329  Katelyn Evans         North Trails                            26:18.8  8:29/M    11
  117     83     47  Emily Matelski        Boyne Falls                             26:27.9  8:32/M    10
  118  (< 5)    379  Amelia Cook           St Patrick                              26:41.5  8:36/M    10
  119     84    171  Taylor Tatroe         Hale                                    26:44.3  8:37/M    10
  120  (< 5)    288  Katherine Watchorn    Mackinaw City                           26:45.4  8:38/M    9
  121     85    108  Mikayla Tomandl       Creative Technologies Academy           26:46.7  8:38/M    10
  122     86     49  Andrea Reynolds       Boyne Falls                             27:11.2  8:46/M    10
  123     87    205  Natalie Timmer        Hudsonville Freedom Christian           27:24.0  8:50/M    11
  124     88    257  Danielle Kraft        Kimball Landmark                        27:29.5  8:52/M    12
  125     89    166  Kayla Bates           Hale                                    27:39.9  8:55/M    10
  126     90    181  Sigrid Kiledal        Hillsdale Academy                       27:40.7  8:55/M    10
  127     91    146  Katie Esch            Fowler                                  27:42.3  8:56/M    11
  128     92      4  Breeann Hoogerhyde    Alba                                    27:50.3  8:59/M    11
  129     93    145  Jeannie Esch          Fowler                                  27:54.4  9:00/M    11
  130     94    121  Lexi Lambert          Ellsworth                               28:06.3  9:04/M    10
  131  (< 5)    134  Samantha Babcock      Fairview                                28:23.6  9:09/M    9
  132  (< 5)    332  Adina Vanloo          North Trails                            28:38.7  9:14/M    10
  133  (< 5)    419  Sophia Sweet          Walkerville                             28:53.6  9:19/M    12
  134  (< 5)    137  Autumn Smith          Fairview                                29:00.4  9:21/M    9
  135  (< 5)    219  Madeleine Brankovich  Jackson Christian                       29:06.7  9:23/M    10
  136  (< 5)    383  Morgan Schrauben      St Patrick                              29:16.7  9:26/M    11
  137     95      5  Katie Milbocker       Alba                                    30:20.6  9:47/M    12
  138     96    258  Olivia Smith          Kimball Landmark                        31:25.4 10:08/M    10


Overall Finish List - Boys
Varsity Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    327  Casey Voisin          Mt. Pleasant Sacred Heart               15:37.4  5:02/M    12
    2      2    184  Joel Calvert          Hillsdale Academy                       16:17.4  5:15/M    12
    3      3     39  David Dantuma         Big Rapids Crossroads Academy           16:23.9  5:17/M    12
    4      4    325  Ben Schilling         Mt. Pleasant Sacred Heart               16:33.1  5:20/M    12
    5      5     84  Trevor Adams          Carsonville-Port Sanilac                16:38.4  5:22/M    12
    6  (< 5)    412  Joseph Newcomb        Tekonsha                                16:49.7  5:25/M    11
    7      6    154  Grant Feldpausch      Fowler                                  16:55.0  5:27/M    11
    8  (< 5)     26  Troy Clovis           Bellaire                                16:59.1  5:29/M    10
    9      7    324  Andrew Mumford        Mt. Pleasant Sacred Heart               17:01.7  5:29/M    12
   10      8    326  Cooper Terry          Mt. Pleasant Sacred Heart               17:02.6  5:30/M    10
   11      9    323  Jim English           Mt. Pleasant Sacred Heart               17:05.0  5:31/M    10
   12     10    244  Brett Howland         Kalamazoo Home School Sports            17:13.3  5:33/M    10
   13     11    286  Ridge Tefft           Litchfield                              17:13.7  5:33/M    12
   14     12    130  Winter Romeyn         Ellsworth                               17:16.7  5:34/M    9
   15     13    229  Josh Thomas           Jackson Christian                       17:23.6  5:36/M    11
   16  (< 5)    164  Felix Sartorius       Frankfort                               17:27.1  5:38/M    12
   17  (< 5)    342  Kyle Moreau           Onaway                                  17:27.6  5:38/M    12
   18  (< 5)    414  Shane Baldwin         Waldron                                 17:28.7  5:38/M    10
   19     14    348  Conner Kintz          Pellston                                17:29.9  5:38/M    10
   20     15    187  Hunter Murray         Hillsdale Academy                       17:30.7  5:39/M    11
   21     16     83  Hayden Adams          Carsonville-Port Sanilac                17:32.7  5:39/M    12
   22  (< 5)    101  Eldon Ulsh            Climax-Scotts                           17:33.3  5:40/M    10
   23     17    372  Caleb Korson          St Marys                                17:33.6  5:40/M    12
   24  (< 5)    425  Sam Sweet             Walkerville                             17:33.9  5:40/M    10
   25     18     54  Marcus Matelski       Boyne Falls                             17:34.7  5:40/M    -
   26     19    396  Caleb Andrews         St Philip Catholic Central              17:34.7  5:40/M    12
   27     20    321  Heath Ahlers          Mt. Pleasant Sacred Heart               17:35.7  5:40/M    12
   28     21     92  Carrick Conway        Central Lake                            17:35.7  5:40/M    11
   29     22     31  Tony Fuller           Bellevue                                17:36.2  5:41/M    12
   30     23    115  Aaron Nutt            Creative Technologies Academy           17:36.9  5:41/M    10
   31     24    263  Evan Piotrowski       Kimball Landmark                        17:37.3  5:41/M    12
   32     25    371  Sam Holmes            St Marys                                17:52.6  5:46/M    9
   33     26     85  Josh Cahoon           Carsonville-Port Sanilac                17:52.9  5:46/M    12
   34     27    186  Dillon Murray         Hillsdale Academy                       17:55.4  5:47/M    11
   35     28    400  Nicholas Newton       St Philip Catholic Central              17:56.5  5:47/M    10
   36     29     43  Peter Wissink         Big Rapids Crossroads Academy           17:57.4  5:47/M    12
   37     30     65  Nathan Schichtel      Buckley                                 17:57.9  5:47/M    9
   38     31    279  Tyler Green           Litchfield                              17:58.1  5:48/M    12
   39     32    156  Brice Thelen          Fowler                                  17:58.1  5:48/M    10
   40     33     89  Thijs Van Der Ham     Carsonville-Port Sanilac                18:09.0  5:51/M    -
   41     34    438  Mike McNiel           Wolverine                               18:10.7  5:52/M    9
   42     35    211  Ryan Marquardt        Hudsonville Freedom Christian           18:11.6  5:52/M    10
   43     36     86  Matt Falls            Carsonville-Port Sanilac                18:11.7  5:52/M    11
   44     37    217  Alex Schmidt          Hudsonville Freedom Christian           18:13.6  5:53/M    11
   45  (< 5)     78  Harrison Dysart       Capital Homeschool                      18:17.2  5:54/M    11
   46     38     56  Kory Skop             Boyne Falls                             18:18.2  5:54/M    9
   47     39    361  Dylan Masko           St Mary Cathedral                       18:18.4  5:54/M    11
   48     40    127  Seaney Luke           Ellsworth                               18:18.9  5:54/M    9
   49     41    322  Shaun Collins         Mt. Pleasant Sacred Heart               18:19.4  5:55/M    11
   50     42     57  Forrest Williams      Boyne Falls                             18:20.1  5:55/M    12
   51     43     41  Patrick Kettner       Big Rapids Crossroads Academy           18:20.2  5:55/M    10
   52     44    280  Erik Heckel           Litchfield                              18:21.2  5:55/M    11
   53     45    183  Joey Allen            Hillsdale Academy                       18:21.4  5:55/M    9
   54     46    439  David Reese           Wolverine                               18:21.7  5:55/M    12
   55     47     11  Charlie Lord          Alba                                    18:29.8  5:58/M    9
   56     48     38  Mark Brandley         Big Rapids Crossroads Academy           18:30.0  5:58/M    10
   57     49    360  Adam Makarewicz       St Mary Cathedral                       18:32.8  5:59/M    10
   58     50     95  Logan Snyderolsen     Central Lake                            18:33.1  5:59/M    12
   59     51    119  Jeremiah Wortz        Creative Technologies Academy           18:34.0  5:59/M    11
   60     52    364  Luke Wisniewski       St Mary Cathedral                       18:35.2  6:00/M    12
   61     53    390  Ryan Wilcox           St Patrick                              18:35.8  6:00/M    12
   62  (< 5)    343  Dane Rasper           Onaway                                  18:35.9  6:00/M    12
   63     54    374  Drew Pobuda           St Marys                                18:36.0  6:00/M    10
   64     55    158  Joe Wolfert           Fowler                                  18:36.9  6:00/M    10
   65     56    347  Hunter Kilpatrick     Pellston                                18:40.7  6:01/M    10
   66  (< 5)    303  James Grant           Mason County Eastern                    18:42.7  6:02/M    11
   67     57    131  Jacob Seaney          Ellsworth                               18:43.4  6:02/M    12
   68     58     33  Brad Sanders          Bellevue                                18:45.6  6:03/M    11
   69     59    218  Joshua Slottke        Hudsonville Freedom Christian           18:46.1  6:03/M    12
   70     60    351  Dale Stark            Pellston                                18:48.6  6:04/M    11
   71     61    225  Ian Daugherty         Jackson Christian                       18:48.7  6:04/M    9
   72     62    152  Drew Bierstetel       Fowler                                  18:49.3  6:04/M    9
   73     63    406  John Sweeney          St Philip Catholic Central              18:52.5  6:05/M    9
   74     64     14  Andrew Millard        Alba                                    18:53.3  6:05/M    10
   75     65    362  Nick Masko            St Mary Cathedral                       18:53.6  6:05/M    -
   76     66    285  Stephen Sykes         Litchfield                              18:55.8  6:06/M    12
   77     67    117  Benett Tomandl        Creative Technologies Academy           18:56.4  6:06/M    9
   78     68    358  Luke Brown            St Mary Cathedral                       18:57.4  6:07/M    12
   79  (< 5)    143  Hudson Szubelak       Fairview                                18:57.5  6:07/M    9
   80     69    132  Dalton Swenson        Ellsworth                               18:58.5  6:07/M    12
   81  (< 5)     77  Jonathan Alvaro       Capital Homeschool                      18:59.0  6:07/M    10
   82     70    243  Nathan Gibes          Kalamazoo Home School Sports            19:02.1  6:08/M    10
   83  (< 5)    306  Tyler Thurston        Mason County Eastern                    19:03.5  6:09/M    12
   84     71    246  Ben Post              Kalamazoo Home School Sports            19:06.1  6:10/M    12
   85     72    228  Chris Seto            Jackson Christian                       19:06.3  6:10/M    12
   86     73     58  Hunter Williams       Boyne Falls                             19:07.5  6:10/M    -
   87     74    359  Nick Lochinski        St Mary Cathedral                       19:08.5  6:10/M    11
   88     75    338  Seth Westphal         North Trails                            19:10.5  6:11/M    12
   89     76    209  Tommy Brown           Hudsonville Freedom Christian           19:12.5  6:12/M    12
   90     77    405  Tyler Searls          St Philip Catholic Central              19:15.3  6:13/M    12
   91     78    226  Matthew Dubensky      Jackson Christian                       19:16.6  6:13/M    12
   92     79    118  Steve Vanenk          Creative Technologies Academy           19:17.1  6:13/M    12
   93     80     53  Brendon Matelski      Boyne Falls                             19:18.2  6:14/M    10
   94     81    189  Nick Weigle           Hillsdale Academy                       19:19.1  6:14/M    12
   95     82    440  Robert Reese          Wolverine                               19:19.8  6:14/M    11
   96     83    230  Jonathon Williams     Jackson Christian                       19:21.5  6:15/M    10
   97     84    188  Sabeek Pradham        Hillsdale Academy                       19:21.8  6:15/M    12
   98     85    227  Barak Howell          Jackson Christian                       19:25.1  6:16/M    11
   99  (< 5)     99  Tyler Dougherty       Climax-Scotts                           19:25.4  6:16/M    12
  100     86    350  Garrett Robinson      Pellston                                19:26.1  6:16/M    9
  101     87    262  Travis Nevison        Kimball Landmark                        19:26.1  6:16/M    12
  102     88    284  Austin Staggs         Litchfield                              19:26.7  6:16/M    11
  103     89     32  Chase Maxson          Bellevue                                19:27.2  6:16/M    10
  104     90     13  Brandin Milbocker     Alba                                    19:27.8  6:16/M    9
  105     91    213  Vince Modert          Hudsonville Freedom Christian           19:28.2  6:17/M    11
  106     92    247  Joshua Shank          Kalamazoo Home School Sports            19:29.9  6:17/M    10
  107     93     37  Nate Botma            Big Rapids Crossroads Academy           19:33.9  6:18/M    10
  108     94     88  Garrett Salsbury      Carsonville-Port Sanilac                19:36.2  6:19/M    12
  109  (< 5)    176  Blake Born            Heritage Christian Academy              19:38.3  6:20/M    10
  110     95     36  Caleb Bennett         Big Rapids Crossroads Academy           19:38.6  6:20/M    10
  111     96    133  Troy Vandenberg       Ellsworth                               19:40.7  6:21/M    11
  112     97    128  Pablo Oviedo          Ellsworth                               19:43.7  6:22/M    11
  113     98    389  Josh Schneider        St Patrick                              19:46.2  6:23/M    12
  114     99     87  Peter Messing         Carsonville-Port Sanilac                19:47.6  6:23/M    12
  115    100    403  Ethan Rutherford      St Philip Catholic Central              19:48.4  6:23/M    11
  116    101    436  Wayne Goddard         Wolverine                               19:49.7  6:24/M    9
  117    102    185  Anders Kiledal        Hillsdale Academy                       19:50.5  6:24/M    12
  118  (< 5)    100  Isaac Swager          Climax-Scotts                           19:51.8  6:24/M    10
  119    103    398  William Lantinga      St Philip Catholic Central              19:55.0  6:25/M    9
  120  (< 5)    290  Chandler Lawson       Mackinaw City                           19:55.9  6:25/M    12
  121    104    241  Bryan Bult            Kalamazoo Home School Sports            19:56.4  6:26/M    11
  122    105     93  Zack Harvey           Central Lake                            19:57.3  6:26/M    12
  123    106    240  Johnmartin Brockway   Kalamazoo Home School Sports            19:57.7  6:26/M    9
  124    107    215  Gabe Nymeyer          Hudsonville Freedom Christian           20:08.0  6:30/M    9
  125  (< 5)    418  Robby Roney           Waldron                                 20:11.9  6:31/M    12
  126    108     34  A.j. Solovey          Bellevue                                20:12.3  6:31/M    11
  127    109    437  Tylor McCauley        Wolverine                               20:13.1  6:31/M    12
  128    110     94  Wyatt Morris          Central Lake                            20:13.3  6:31/M    12
  129    111     55  Max Reed              Boyne Falls                             20:14.9  6:32/M    11
  130    112     96  Brian Willson         Central Lake                            20:24.8  6:35/M    9
  131    113     66  Lincoln Spitzer       Buckley                                 20:28.9  6:36/M    9
  132  (< 5)    302  Zack Eriksen          Mason County Eastern                    20:30.4  6:37/M    11
  133    114    385  Mike Kreiner          St Patrick                              20:30.9  6:37/M    11
  134    115     62  Jordyn Garza          Buckley                                 20:31.7  6:37/M    10
  135    116    155  Joe Smith             Fowler                                  20:32.2  6:37/M    10
  136    117    248  Adam Shultz           Kalamazoo Home School Sports            20:34.4  6:38/M    11
  137    118    112  Venus Ceballos        Creative Technologies Academy           20:37.4  6:39/M    12
  138  (< 5)    301  Jimmy Appledorn       Mason County Eastern                    20:43.1  6:41/M    10
  139  (< 5)    312  Kevin Zeller          McBain Northern Michigan Christian      20:48.8  6:43/M    12
  140  (< 5)    172  Brandon Brown         Hale                                    20:50.2  6:43/M    10
  141    119    264  Tim Wesley            Kimball Landmark                        20:53.3  6:44/M    11
  142    120    336  Tyler Rozanski        North Trails                            20:56.5  6:45/M    12
  143  (< 5)    162  Avery May             Frankfort                               20:58.1  6:46/M    9
  144  (< 5)    252  Alan Keesler          Kensington Woods                        20:59.3  6:46/M    11
  145  (< 5)    138  Austin Handrich       Fairview                                21:06.8  6:48/M    9
  146    121     17  Ian Pigg              Alba                                    21:06.8  6:48/M    11
  147    122    378  Ryan Schaub           St Marys                                21:10.1  6:50/M    8
  148  (< 5)     81  Elliott Shoemaker     Capital Homeschool                      21:11.7  6:50/M    10
  149    123    407  Rich Yacovoni         St Philip Catholic Central              21:11.7  6:50/M    11
  150    124     64  Michael Rosek         Buckley                                 21:12.3  6:50/M    10
  151  (< 5)    253  Mark Siminski         Kensington Woods                        21:13.2  6:51/M    10
  152  (< 5)    173  Joseph Muhle          Hale                                    21:13.8  6:51/M    9
  153    125    363  Charles Strehl        St Mary Cathedral                       21:26.8  6:55/M    10
  154    126    281  Zakk Manley           Litchfield                              21:28.1  6:55/M    9
  155    127     52  Kevin Lange           Boyne Falls                             21:30.3  6:56/M    10
  156  (< 5)    140  Tom Jenkins           Fairview                                21:31.4  6:56/M    9
  157  (< 5)    142  Dustin Smith          Fairview                                21:32.5  6:57/M    10
  158    128    282  Justin Marsh          Litchfield                              21:35.1  6:58/M    10
  159    129     16  Gary Pawson           Alba                                    21:35.3  6:58/M    12
  160    130     63  Drew McHugh           Buckley                                 21:40.0  6:59/M    9
  161    131    435  Garrett Farkas        Wolverine                               21:41.2  7:00/M    9
  162    132    224  Collin Axon           Jackson Christian                       21:48.2  7:02/M    11
  163    133    159  Ethan Young           Fowler                                  21:49.9  7:02/M    10
  164    134    377  Kevin Schaub          St Marys                                21:51.1  7:03/M    12
  165    135    369  Jack Garthe           St Marys                                21:53.9  7:04/M    9
  166    136    386  Ben Lawless           St Patrick                              21:55.5  7:04/M    12
  167    137    216  Robert Rockwell       Hudsonville Freedom Christian           22:03.7  7:07/M    12
  168  (< 5)    251  Jacob Honey           Kensington Woods                        22:09.3  7:09/M    12
  169    138    259  Ryan Camastra         Kimball Landmark                        22:24.2  7:14/M    11
  170    139    260  Brett Hensel          Kimball Landmark                        22:26.4  7:14/M    11
  171  (< 5)    163  Kadin Powell          Frankfort                               22:29.7  7:15/M    9
  172    140    370  Brendan Hartman       St Marys                                22:31.0  7:16/M    12
  173    141    349  Zach Prell            Pellston                                22:34.1  7:17/M    9
  174  (< 5)     79  John Gallo            Capital Homeschool                      22:43.2  7:20/M    9
  175    142    333  Caleb Buttigieg       North Trails                            23:05.3  7:27/M    10
  176    143    387  Pung Noah             St Patrick                              23:06.2  7:27/M    9
  177    144     21  Ryan Summy            Alba                                    23:18.7  7:31/M    11
  178  (< 5)    298  Josh Keeler           Marion                                  23:19.1  7:31/M    12
  179    145    334  Martin Fuss           North Trails                            23:32.4  7:35/M    12
  180    146    337  Christopher Vanloo    North Trails                            23:39.3  7:38/M    9
  181    147    335  Jason Nowak           North Trails                            23:40.1  7:38/M    10
  182  (< 5)    165  Bennett Schmitt       Frankfort                               23:52.5  7:42/M    9
  183  (< 5)    250  Dean Bradbury         Kensington Woods                        24:11.6  7:48/M    11
  184    148    388  Devin Ryan            St Patrick                              24:37.9  7:56/M    12
  185  (< 5)    416  Robert Jameson        Waldron                                 24:42.7  7:58/M    12
  186    149     35  Mike Solovey          Bellevue                                25:25.6  8:12/M    9
  187    150    114  Matt Hoskins          Creative Technologies Academy           27:38.1  8:55/M    11
  188  (< 5)    417  Nathan Knepper        Waldron                                 29:30.3  9:31/M    11

Print This

Class "D" State Championship Girls Detailed Report
Date: Oct. 22, 2011, at Shepherd, MI
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Print This

Class "D" State Championship
October 22, 2011

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Detail Team Results - Girls
Varsity Girls
Mount Pleasant Sacred Heart    Finish Position -     1

  Team Score (places):  75  Team Score (times):    1:46:34.2   Average Time: 21:18.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    320  Meredith Predum        9        9            9     20:39.7      20:39.7      0:00.0
    2    314  Lizzy Ervin            9       11           20     20:44.5      41:24.2      0:04.7
    3    318  Maggie Oblinger        11      14           34     21:17.7    1:02:42.0      0:38.0
    4    316  Katharine Janes        10      17           51     21:46.0    1:24:28.0      1:06.2
    5    317  Skylar Nelson          9       24           75     22:06.2    1:46:34.2      1:26.4
    6    319  Margo Predum           11      42          117     22:52.7    2:09:27.0      2:13.0
    7    315  Kathleen Guytingco     11      55          172     23:48.7    2:33:15.8      3:09.0

Cedar Spring Creative Technologies     Finish Position -     2

  Team Score (places): 138  Team Score (times):    1:50:29.3   Average Time: 22:05.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    106  Erin Munger            10       5            5     20:09.8      20:09.8      0:00.0
    2    102  Alicia Beck            10      30           35     22:25.4      42:35.2      2:15.5
    3    109  Grace Vanenk           11      32           67     22:30.1    1:05:05.4      2:20.2
    4    107  Michaela Smith         10      35          102     22:41.8    1:27:47.2      2:31.9
    5    105  Hannah Hubbard         9       36          138     22:42.0    1:50:29.3      2:32.1
    6    103  Dani George            10      68          206     24:48.7    2:15:18.1      4:38.8
    7    108  Mikayla Tomandl        10      85          291     26:46.7    2:42:04.8      6:36.8

Capital Homeschool    Finish Position -     3

  Team Score (places): 149  Team Score (times):    1:51:25.5   Average Time: 22:17.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Mara Johnson           9       12           12     21:06.1      21:06.1      0:00.0
    2     76  Kyria Shoemaker        9       23           35     22:04.7      43:10.9      0:58.6
    3     73  Victoria Killian       11      27           62     22:18.0    1:05:28.9      1:11.8
    4     68  Madeleine Alvaro       9       43          105     22:52.9    1:28:21.8      1:46.8
    5     71  Meagan Fernsler        9       44          149     23:03.6    1:51:25.5      1:57.5
    6     70  Lydia Fedewa           9       77          226     25:37.7    2:17:03.3      4:31.6
    7     69  Haley Fedewa           11      82          308     26:15.9    2:43:19.3      5:09.8

Wolverine    Finish Position -     4

  Team Score (places): 163  Team Score (times):    1:52:38.3   Average Time: 22:31.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    431  Bobbee Papi            12      26           26     22:11.4      22:11.4      0:00.0
    2    430  Becky Papi             12      28           54     22:19.9      44:31.4      0:08.5
    3    429  Misty Palino           -       31           85     22:29.1    1:07:00.5      0:17.6
    4    433  Courtney Whittaker     10      38          123     22:47.4    1:29:47.9      0:35.9
    5    432  Brandi Whittaker       11      40          163     22:50.4    1:52:38.3      0:39.0
    6    427  Danielle Hosner        -       47          210     23:14.5    2:15:52.9      1:03.0
    7    428  Tasha Leese            12      54          264     23:47.9    2:39:40.8      1:36.5

Ellsworth    Finish Position -     5

  Team Score (places): 177  Team Score (times):    1:52:47.8   Average Time: 22:33.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    124  Dana Neumann           12       4            4     19:58.5      19:58.5      0:00.0
    2    125  Taryn Rozema           10      29           33     22:24.9      42:23.4      2:26.4
    3    123  Taylor Hartley         12      33           66     22:38.0    1:05:01.5      2:39.5
    4    122  Kendall Gosma          9       53          119     23:46.8    1:28:48.3      3:48.3
    5    120  Larissa Fisher         10      58          177     23:59.5    1:52:47.8      4:01.0
    6    126  Emily Veenstra         12      81          258     25:54.1    2:18:42.0      5:55.6
    7    121  Lexi Lambert           10      94          352     28:06.3    2:46:48.3      8:07.8

Kalamazoo Home School Sports    Finish Position -     6

  Team Score (places): 178  Team Score (times):    1:52:33.7   Average Time: 22:30.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    235  Maria Kavanaugh        10       7            7     20:13.1      20:13.1      0:00.0
    2    231  Hannah Atkinson        9       25           32     22:06.6      42:19.7      1:53.4
    3    237  Cecelia Rambadt        10      39           71     22:47.9    1:05:07.7      2:34.8
    4    239  Ashley Zimmer          10      48          119     23:21.9    1:28:29.6      3:08.7
    5    232  Genevieve Brockway     10      59          178     24:04.1    1:52:33.7      3:50.9
    6    238  Kristin Shank          12      61          239     24:07.5    2:16:41.3      3:54.4
    7    234  Jillian Howland        10      74          313     25:14.5    2:41:55.8      5:01.4

McBain Northern Michigan Christian    Finish Position -     7

  Team Score (places): 200  Team Score (times):    1:54:01.1   Average Time: 22:48.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    309  Adri Sigafoose         10       6            6     20:13.0      20:13.0      0:00.0
    2    307  Sydney Dick            10      21           27     21:55.5      42:08.6      1:42.5
    3    311  Emma Towers            10      50           77     23:27.6    1:05:36.2      3:14.6
    4    310  Lea Streib             10      56          133     23:50.7    1:29:26.9      3:37.7
    5    308  Jane Pearson           12      67          200     24:34.2    1:54:01.1      4:21.1

Marion    Finish Position -     8

  Team Score (places): 205  Team Score (times):    1:55:36.5   Average Time: 23:07.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    295  Madeline Swiler        11      13           13     21:15.2      21:15.2      0:00.0
    2    292  Alyssa Akin            10      20           33     21:54.7      43:10.0      0:39.5
    3    294  Kinzie Sikkema         9       37           70     22:42.3    1:05:52.4      1:27.1
    4    293  Anissa Keeler          9       57          127     23:57.9    1:29:50.3      2:42.6
    5    296  Makayla Swiler         11      78          205     25:46.2    1:55:36.5      4:31.0

Boyne Falls    Finish Position -     9

  Team Score (places): 221  Team Score (times):    1:55:19.2   Average Time: 23:03.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     50  Erica Westbrook        11       2            2     19:26.2      19:26.2      0:00.0
    2     51  Kaylee Wilson          11      15           17     21:35.7      41:02.0      2:09.4
    3     48  Kathryn Miller         10      62           79     24:10.9    1:05:12.9      4:44.6
    4     45  Alexis Bielas          -       66          145     24:31.5    1:29:44.4      5:05.2
    5     46  Megan Byrne            -       76          221     25:34.8    1:55:19.2      6:08.5
    6     47  Emily Matelski         10      83          304     26:27.9    2:21:47.2      7:01.6
    7     49  Andrea Reynolds        10      86          390     27:11.2    2:48:58.5      7:45.0

Battle Creek St. Philip Catholic   Finish Position -    10

  Team Score (places): 224  Team Score (times):    1:56:16.7   Average Time: 23:15.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    394  Charlotte Long         12      10           10     20:43.7      20:43.7      0:00.0
    2    393  Rachel Gallagher       10      19           29     21:53.4      42:37.1      1:09.6
    3    392  Gracie Curtis          12      51           80     23:28.1    1:06:05.2      2:44.3
    4    395  Madeline Sweeney       12      71          151     24:57.9    1:31:03.1      4:14.1
    5    391  Abriana Burrill        10      73          224     25:13.5    1:56:16.7      4:29.8

Hillsdale Academy    Finish Position -    11

  Team Score (places): 254  Team Score (times):    1:58:18.2   Average Time: 23:39.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    177  Shaley Albaugh         11       1            1     18:41.6      18:41.6      0:00.0
    2    178  Christina Craig        11      34           35     22:39.0      41:20.6      3:57.4
    3    182  Meg Ryan               12      49           84     23:26.0    1:04:46.6      4:44.4
    4    179  Taylor Hannel          11      80          164     25:50.8    1:30:37.5      7:09.2
    5    181  Sigrid Kiledal         10      90          254     27:40.7    1:58:18.2      8:59.1

Hudsonville Freedom Christian    Finish Position -    12

  Team Score (places): 256  Team Score (times):    1:58:58.9   Average Time: 23:47.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    204  Ainslie Schenk         10       8            8     20:19.7      20:19.7      0:00.0
    2    201  Ainslie MacMaster      11      45           53     23:09.3      43:29.0      2:49.5
    3    199  Abby Field             9       46           99     23:09.4    1:06:38.5      2:49.7
    4    206  Alison Westra          11      70          169     24:56.3    1:31:34.8      4:36.6
    5    205  Natalie Timmer         11      87          256     27:24.0    1:58:58.9      7:04.3

Alba    Finish Position -    13

  Team Score (places): 298  Team Score (times):    2:01:30.8   Average Time: 24:18.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      2  Erin Douglas           10      22           22     21:58.5      21:58.5      0:00.0
    2      1  Anna Bigger            10      60           82     24:06.0      46:04.5      2:07.5
    3      3  Emily Harris           12      65          147     24:29.8    1:10:34.4      2:31.3
    4      6  Brandy Strouse         9       72          219     25:08.2    1:35:42.6      3:09.6
    5      7  Tianna Windish         12      79          298     25:48.2    2:01:30.8      3:49.7
    6      4  Breeann Hoogerhyde     11      92          390     27:50.3    2:29:21.2      5:51.8
    7      5  Katie Milbocker        12      95          485     30:20.6    2:59:41.8      8:22.1

Fowler    Finish Position -    14

  Team Score (places): 302  Team Score (times):    2:03:06.7   Average Time: 24:37.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    144  Kieren Becker          11       3            3     19:40.3      19:40.3      0:00.0
    2    151  Camie Wieber           12      52           55     23:35.2      43:15.6      3:54.9
    3    150  Brooke Vanells         10      63          118     24:14.3    1:07:29.9      4:33.9
    4    146  Katie Esch             11      91          209     27:42.3    1:35:12.3      8:01.9
    5    145  Jeannie Esch           11      93          302     27:54.4    2:03:06.7      8:14.0

Kimball Landmark    Finish Position -    15

  Team Score (places): 318  Team Score (times):    2:08:55.3   Average Time: 25:47.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    254  Emily Brown            11      18           18     21:49.0      21:49.0      0:00.0
    2    256  Justine Harnish        9       41           59     22:52.0      44:41.0      1:03.0
    3    255  Ellen Foss             11      75          134     25:19.3    1:10:00.3      3:30.2
    4    257  Danielle Kraft         12      88          222     27:29.5    1:37:29.9      5:40.4
    5    258  Olivia Smith           10      96          318     31:25.4    2:08:55.3      9:36.4

Hale    Finish Position -    16

  Team Score (places): 322  Team Score (times):    2:05:24.2   Average Time: 25:04.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    169  Lauren Brown           11      16           16     21:36.7      21:36.7      0:00.0
    2    168  Katlyn Brent           11      64           80     24:27.0      46:03.8      2:50.2
    3    167  Kaylee Bernard         9       69          149     24:56.1    1:10:59.9      3:19.3
    4    171  Taylor Tatroe          10      84          233     26:44.3    1:37:44.2      5:07.5
    5    166  Kayla Bates            10      89          322     27:39.9    2:05:24.2      6:03.1

Bellaire    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     24  Sierra Kintigh         10   Less Than  5           24:08.1      24:08.1      0:00.0
    2     25  Leighton Koepke        9    Less Than  5           25:28.4      49:36.5      1:20.2
    3     23  Kayla Camp             9    Less Than  5           25:53.4    1:15:29.9      1:45.2

Bellevue    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     29  Lauren Hart            12   Less Than  5           22:55.4      22:55.4      0:00.0
    2     28  Morgan Elmer           11   Less Than  5           23:18.1      46:13.5      0:22.6
    3     30  Emily Rice             10   Less Than  5           23:23.2    1:09:36.7      0:27.7

Buckley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     61  Kayla Traylor          10   Less Than  5           20:54.8      20:54.8      0:00.0
    2     60  Haley Morairty         12   Less Than  5           21:04.6      41:59.5      0:09.7

Central Lake    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     91  Anastasia Bragg        10   Less Than  5           20:58.7      20:58.7      0:00.0
    2     90  Carrissa Boni          9    Less Than  5           21:32.6      42:31.4      0:33.9

Fairview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    136  Haley Lanczak          12   Less Than  5           24:41.9      24:41.9      0:00.0
    2    135  Abby Lanczak           10   Less Than  5           25:51.4      50:33.4      1:09.5
    3    134  Samantha Babcock       9    Less Than  5           28:23.6    1:18:57.0      3:41.6
    4    137  Autumn Smith           9    Less Than  5           29:00.4    1:47:57.5      4:18.5

Frankfort    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    160  Tristen Gleason        10   Less Than  5           22:20.4      22:20.4      0:00.0

Jackson Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    221  Michaela Horgan        11   Less Than  5           23:44.2      23:44.2      0:00.0
    2    222  Allyson McNeil         12   Less Than  5           23:51.6      47:35.8      0:07.3
    3    220  Mady Dillon            9    Less Than  5           25:05.3    1:12:41.1      1:21.0
    4    219  Madeleine Brankovich   10   Less Than  5           29:06.7    1:41:47.9      5:22.5

Litchfield    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    278  Kimberly Wykes         11   Less Than  5           22:54.8      22:54.8      0:00.0

Mackinaw City    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    287  Hailee Paquet          12   Less Than  5           21:09.1      21:09.1      0:00.0
    2    289  Brianna Becker         8    Less Than  5           23:39.0      44:48.1      2:29.9
    3    288  Katherine Watchorn     9    Less Than  5           26:45.4    1:11:33.6      5:36.3

Custer Mason County Eastern    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    299  Laura Stickney         12   Less Than  5           21:05.1      21:05.1      0:00.0

North Trails    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    331  Julie Tillotson        10   Less Than  5           22:30.0      22:30.0      0:00.0
    2    328  Amanda Derengowski     11   Less Than  5           23:33.1      46:03.2      1:03.1
    3    329  Katelyn Evans          11   Less Than  5           26:18.8    1:12:22.0      3:48.8
    4    332  Adina Vanloo           10   Less Than  5           28:38.7    1:41:00.8      6:08.7

Onaway    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    339  Ashley Lecureux        11   Less Than  5           21:34.0      21:34.0      0:00.0

Pellston    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    346  Ainsley MacLean        9    Less Than  5           23:36.0      23:36.0      0:00.0
    2    345  Olivia Heimforth       10   Less Than  5           24:09.6      47:45.6      0:33.6

Gaylord St. Mary Cathedral    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    356  Christina Smith        11   Less Than  5           21:20.7      21:20.7      0:00.0
    2    353  Natalie Burzynski      9    Less Than  5           24:52.6      46:13.3      3:31.8
    3    357  Savannah Sullivan      9    Less Than  5           25:16.6    1:11:29.9      3:55.8

St Marys    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    365  Ashley Grant           12   Less Than  5           23:12.2      23:12.2      0:00.0

Portland St. Patrick    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    380  Brittni Wilcox         9    Less Than  5           23:21.0      23:21.0      0:00.0
    2    384  Shelby Miller          9    Less Than  5           24:35.4      47:56.4      1:14.4
    3    379  Amelia Cook            10   Less Than  5           26:41.5    1:14:38.0      3:20.5
    4    383  Morgan Schrauben       11   Less Than  5           29:16.7    1:43:54.7      5:55.6

Tekonsha    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    409  Kaitlyn Aldrich        10   Less Than  5           26:17.9      26:17.9      0:00.0

Waldron    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    413  Amanda Smak            12   Less Than  5           24:51.2      24:51.2      0:00.0

Walkerville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    419  Sophia Sweet           12   Less Than  5           28:53.6      28:53.6      0:00.0

Print This

Class "D" State Championship Boys Detailed Report
Date: Oct. 22, 2011, at Shepherd, MI
Results by Everal Race Management
Contact for Race Timing

Print This

Class "D" State Championship
October 22, 2011

--------------------------------------------------------------------------------
Everal Race Management
--------------------------------------------------------------------------------

Detail Team Results - Boys
Varsity Boys
Mount Pleasant Sacred Heart    Finish Position -     1

  Team Score (places):  29  Team Score (times):    1:23:20.0   Average Time: 16:40.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    327  Casey Voisin           12       1            1     15:37.4      15:37.4      0:00.0
    2    325  Ben Schilling          12       4            5     16:33.1      32:10.6      0:55.7
    3    324  Andrew Mumford         12       7           12     17:01.7      49:12.3      1:24.3
    4    326  Cooper Terry           10       8           20     17:02.6    1:06:15.0      1:25.2
    5    323  Jim English            10       9           29     17:05.0    1:23:20.0      1:27.6
    6    321  Heath Ahlers           12      20           49     17:35.7    1:40:55.8      1:58.3
    7    322  Shaun Collins          11      41           90     18:19.4    1:59:15.2      2:42.0

Carsonville-Port Sanilac    Finish Position -     2

  Team Score (places): 116  Team Score (times):    1:28:24.9   Average Time: 17:40.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     84  Trevor Adams           12       5            5     16:38.4      16:38.4      0:00.0
    2     83  Hayden Adams           12      16           21     17:32.7      34:11.1      0:54.2
    3     85  Josh Cahoon            12      26           47     17:52.9      52:04.1      1:14.4
    4     89  Thijs Van Der Ham      -       33           80     18:09.0    1:10:13.2      1:30.6
    5     86  Matt Falls             11      36          116     18:11.7    1:28:24.9      1:33.3
    6     88  Garrett Salsbury       12      94          210     19:36.2    1:48:01.2      2:57.8
    7     87  Peter Messing          12      99          309     19:47.6    2:07:48.8      3:09.1

Hillsdale Academy    Finish Position -     3

  Team Score (places): 170  Team Score (times):    1:29:24.2   Average Time: 17:52.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    184  Joel Calvert           12       2            2     16:17.4      16:17.4      0:00.0
    2    187  Hunter Murray          11      15           17     17:30.7      33:48.1      1:13.2
    3    186  Dillon Murray          11      27           44     17:55.4      51:43.6      1:38.0
    4    183  Joey Allen             9       45           89     18:21.4    1:10:05.1      2:03.9
    5    189  Nick Weigle            12      81          170     19:19.1    1:29:24.2      3:01.6
    6    188  Sabeek Pradham         12      84          254     19:21.8    1:48:46.0      3:04.3
    7    185  Anders Kiledal         12     102          356     19:50.5    2:08:36.6      3:33.0

Big Rapids Crossroads    Finish Position -     4

  Team Score (places): 216  Team Score (times):    1:30:45.5   Average Time: 18:09.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     39  David Dantuma          12       3            3     16:23.9      16:23.9      0:00.0
    2     43  Peter Wissink          12      29           32     17:57.4      34:21.3      1:33.4
    3     41  Patrick Kettner        10      43           75     18:20.2      52:41.5      1:56.2
    4     38  Mark Brandley          10      48          123     18:30.0    1:11:11.6      2:06.1
    5     37  Nate Botma             10      93          216     19:33.9    1:30:45.5      3:09.9
    6     36  Caleb Bennett          10      95          311     19:38.6    1:50:24.1      3:14.6

Litchfield    Finish Position -     5

  Team Score (places): 240  Team Score (times):    1:31:55.7   Average Time: 18:23.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    286  Ridge Tefft            12      11           11     17:13.7      17:13.7      0:00.0
    2    279  Tyler Green            12      31           42     17:58.1      35:11.8      0:44.3
    3    280  Erik Heckel            11      44           86     18:21.2      53:33.0      1:07.4
    4    285  Stephen Sykes          12      66          152     18:55.8    1:12:28.9      1:42.1
    5    284  Austin Staggs          11      88          240     19:26.7    1:31:55.7      2:13.0
    6    281  Zakk Manley            9      126          366     21:28.1    1:53:23.8      4:14.3
    7    282  Justin Marsh           10     128          494     21:35.1    2:14:59.0      4:21.4

Boyne Falls    Finish Position -     6

  Team Score (places): 251  Team Score (times):    1:32:38.9   Average Time: 18:31.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     54  Marcus Matelski        -       18           18     17:34.7      17:34.7      0:00.0
    2     56  Kory Skop              9       38           56     18:18.2      35:52.9      0:43.4
    3     57  Forrest Williams       12      42           98     18:20.1      54:13.0      0:45.3
    4     58  Hunter Williams        -       73          171     19:07.5    1:13:20.6      1:32.8
    5     53  Brendon Matelski       10      80          251     19:18.2    1:32:38.9      1:43.5
    6     55  Max Reed               11     111          362     20:14.9    1:52:53.8      2:40.2
    7     52  Kevin Lange            10     127          489     21:30.3    2:14:24.2      3:55.6

Fowler    Finish Position -     7

  Team Score (places): 271  Team Score (times):    1:32:51.7   Average Time: 18:34.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    154  Grant Feldpausch       11       6            6     16:55.0      16:55.0      0:00.0
    2    156  Brice Thelen           10      32           38     17:58.1      34:53.1      1:03.1
    3    158  Joe Wolfert            10      55           93     18:36.9      53:30.1      1:41.9
    4    152  Drew Bierstetel        9       62          155     18:49.3    1:12:19.4      1:54.2
    5    155  Joe Smith              10     116          271     20:32.2    1:32:51.7      3:37.2
    6    159  Ethan Young            10     133          404     21:49.9    1:54:41.6      4:54.9

Gaylord St. Mary Cathedral    Finish Position -     8

  Team Score (places): 273  Team Score (times):    1:33:17.6   Average Time: 18:39.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    361  Dylan Masko            11      39           39     18:18.4      18:18.4      0:00.0
    2    360  Adam Makarewicz        10      49           88     18:32.8      36:51.3      0:14.4
    3    364  Luke Wisniewski        12      52          140     18:35.2      55:26.5      0:16.7
    4    362  Nick Masko             -       65          205     18:53.6    1:14:20.1      0:35.1
    5    358  Luke Brown             12      68          273     18:57.4    1:33:17.6      0:39.0
    6    359  Nick Lochinski         11      74          347     19:08.5    1:52:26.1      0:50.0
    7    363  Charles Strehl         10     125          472     21:26.8    2:13:52.9      3:08.3

Ellsworth    Finish Position -     9

  Team Score (places): 274  Team Score (times):    1:32:58.4   Average Time: 18:35.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    130  Winter Romeyn          9       12           12     17:16.7      17:16.7      0:00.0
    2    127  Seaney Luke            9       40           52     18:18.9      35:35.6      1:02.1
    3    131  Jacob Seaney           12      57          109     18:43.4      54:19.1      1:26.6
    4    132  Dalton Swenson         12      69          178     18:58.5    1:13:17.6      1:41.7
    5    133  Troy Vandenberg        11      96          274     19:40.7    1:32:58.4      2:23.9
    6    128  Pablo Oviedo           11      97          371     19:43.7    1:52:42.2      2:26.9

Battle Creek St. Philip Catholic    Finish Position -    10

  Team Score (places): 287  Team Score (times):    1:33:27.6   Average Time: 18:41.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    396  Caleb Andrews          12      19           19     17:34.7      17:34.7      0:00.0
    2    400  Nicholas Newton        10      28           47     17:56.5      35:31.2      0:21.7
    3    406  John Sweeney           9       63          110     18:52.5      54:23.8      1:17.7
    4    405  Tyler Searls           12      77          187     19:15.3    1:13:39.1      1:40.6
    5    403  Ethan Rutherford       11     100          287     19:48.4    1:33:27.6      2:13.7
    6    398  William Lantinga       9      103          390     19:55.0    1:53:22.7      2:20.3
    7    407  Rich Yacovoni          11     123          513     21:11.7    2:14:34.4      3:36.9

Hudsonville Freedom Christian    Finish Position -    11

  Team Score (places): 298  Team Score (times):    1:33:52.2   Average Time: 18:46.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    211  Ryan Marquardt         10      35           35     18:11.6      18:11.6      0:00.0
    2    217  Alex Schmidt           11      37           72     18:13.6      36:25.3      0:01.9
    3    218  Joshua Slottke         12      59          131     18:46.1      55:11.4      0:34.4
    4    209  Tommy Brown            12      76          207     19:12.5    1:14:23.9      1:00.8
    5    213  Vince Modert           11      91          298     19:28.2    1:33:52.2      1:16.5
    6    215  Gabe Nymeyer           9      107          405     20:08.0    1:54:00.3      1:56.3
    7    216  Robert Rockwell        12     137          542     22:03.7    2:16:04.0      3:52.0

Jackson Christian    Finish Position -    12

  Team Score (places): 307  Team Score (times):    1:33:56.9   Average Time: 18:47.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    229  Josh Thomas            11      13           13     17:23.6      17:23.6      0:00.0
    2    225  Ian Daugherty          9       61           74     18:48.7      36:12.3      1:25.0
    3    228  Chris Seto             12      72          146     19:06.3      55:18.6      1:42.6
    4    226  Matthew Dubensky       12      78          224     19:16.6    1:14:35.3      1:53.0
    5    230  Jonathon Williams      10      83          307     19:21.5    1:33:56.9      1:57.9
    6    227  Barak Howell           11      85          392     19:25.1    1:53:22.0      2:01.4
    7    224  Collin Axon            11     132          524     21:48.2    2:15:10.2      4:24.5

Cedar Springs Creative Technologies   Finish Position -    13

  Team Score (places): 338  Team Score (times):    1:35:02.1   Average Time: 19:00.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    115  Aaron Nutt             10      23           23     17:36.9      17:36.9      0:00.0
    2    119  Jeremiah Wortz         11      51           74     18:34.0      36:11.0      0:57.0
    3    117  Benett Tomandl         9       67          141     18:56.4      55:07.5      1:19.5
    4    118  Steve Vanenk           12      79          220     19:17.1    1:14:24.6      1:40.1
    5    112  Venus Ceballos         12     118          338     20:37.4    1:35:02.1      3:00.4
    6    114  Matt Hoskins           11     150          488     27:38.1    2:02:40.2     10:01.1

Kalamazoo Home School Sports    Finish Position -    14

  Team Score (places): 347  Team Score (times):    1:34:47.9   Average Time: 18:57.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    244  Brett Howland          10      10           10     17:13.3      17:13.3      0:00.0
    2    243  Nathan Gibes           10      70           80     19:02.1      36:15.4      1:48.7
    3    246  Ben Post               12      71          151     19:06.1      55:21.5      1:52.7
    4    247  Joshua Shank           10      92          243     19:29.9    1:14:51.4      2:16.5
    5    241  Bryan Bult             11     104          347     19:56.4    1:34:47.9      2:43.0
    6    240  Johnmartin Brockway    9      106          453     19:57.7    1:54:45.6      2:44.3
    7    248  Adam Shultz            11     117          570     20:34.4    2:15:20.1      3:21.0

St Marys    Finish Position -    15

  Team Score (places): 352  Team Score (times):    1:37:03.5   Average Time: 19:24.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    372  Caleb Korson           12      17           17     17:33.6      17:33.6      0:00.0
    2    371  Sam Holmes             9       25           42     17:52.6      35:26.3      0:19.0
    3    374  Drew Pobuda            10      54           96     18:36.0      54:02.3      1:02.3
    4    378  Ryan Schaub            8      122          218     21:10.1    1:15:12.4      3:36.4
    5    377  Kevin Schaub           12     134          352     21:51.1    1:37:03.5      4:17.4
    6    369  Jack Garthe            9      135          487     21:53.9    1:58:57.5      4:20.2
    7    370  Brendan Hartman        12     140          627     22:31.0    2:21:28.5      4:57.3

Pellston    Finish Position -    16

  Team Score (places): 357  Team Score (times):    1:36:59.5   Average Time: 19:23.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    348  Conner Kintz           10      14           14     17:29.9      17:29.9      0:00.0
    2    347  Hunter Kilpatrick      10      56           70     18:40.7      36:10.6      1:10.7
    3    351  Dale Stark             11      60          130     18:48.6      54:59.3      1:18.7
    4    350  Garrett Robinson       9       86          216     19:26.1    1:14:25.4      1:56.1
    5    349  Zach Prell             9      141          357     22:34.1    1:36:59.5      5:04.1

Wolverine    Finish Position -    17

  Team Score (places): 372  Team Score (times):    1:35:55.1   Average Time: 19:11.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    438  Mike McNiel            9       34           34     18:10.7      18:10.7      0:00.0
    2    439  David Reese            12      46           80     18:21.7      36:32.4      0:11.0
    3    440  Robert Reese           11      82          162     19:19.8      55:52.3      1:09.0
    4    436  Wayne Goddard          9      101          263     19:49.7    1:15:42.0      1:38.9
    5    437  Tylor McCauley         12     109          372     20:13.1    1:35:55.1      2:02.3
    6    435  Garrett Farkas         9      131          503     21:41.2    1:57:36.4      3:30.5

Central Lake    Finish Position -    18

  Team Score (places): 398  Team Score (times):    1:36:44.5   Average Time: 19:20.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     92  Carrick Conway         11      21           21     17:35.7      17:35.7      0:00.0
    2     95  Logan Snyderolsen      12      50           71     18:33.1      36:08.9      0:57.3
    3     93  Zack Harvey            12     105          176     19:57.3      56:06.2      2:21.5
    4     94  Wyatt Morris           12     110          286     20:13.3    1:16:19.6      2:37.5
    5     96  Brian Willson          9      112          398     20:24.8    1:36:44.5      2:49.0

Bellevue    Finish Position -    19

  Team Score (places): 426  Team Score (times):    1:41:27.1   Average Time: 20:17.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     31  Tony Fuller            12      22           22     17:36.2      17:36.2      0:00.0
    2     33  Brad Sanders           11      58           80     18:45.6      36:21.8      1:09.4
    3     32  Chase Maxson           10      89          169     19:27.2      55:49.1      1:50.9
    4     34  A.j. Solovey           11     108          277     20:12.3    1:16:01.4      2:36.0
    5     35  Mike Solovey           9      149          426     25:25.6    1:41:27.1      7:49.4

Alba    Finish Position -    20

  Team Score (places): 451  Team Score (times):    1:39:33.2   Average Time: 19:54.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     11  Charlie Lord           9       47           47     18:29.8      18:29.8      0:00.0
    2     14  Andrew Millard         10      64          111     18:53.3      37:23.1      0:23.4
    3     13  Brandin Milbocker      9       90          201     19:27.8      56:50.9      0:57.9
    4     17  Ian Pigg               11     121          322     21:06.8    1:17:57.8      2:37.0
    5     16  Gary Pawson            12     129          451     21:35.3    1:39:33.2      3:05.5
    6     21  Ryan Summy             11     144          595     23:18.7    2:02:51.9      4:48.8

Kimball Landmark    Finish Position -    21

  Team Score (places): 507  Team Score (times):    1:42:47.5   Average Time: 20:33.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    263  Evan Piotrowski        12      24           24     17:37.3      17:37.3      0:00.0
    2    262  Travis Nevison         12      87          111     19:26.1      37:03.4      1:48.8
    3    264  Tim Wesley             11     119          230     20:53.3      57:56.8      3:16.0
    4    259  Ryan Camastra          11     138          368     22:24.2    1:20:21.0      4:46.9
    5    260  Brett Hensel           11     139          507     22:26.4    1:42:47.5      4:49.1

Buckley    Finish Position -    22

  Team Score (places): 512  Team Score (times):    1:41:50.9   Average Time: 20:22.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Nathan Schichtel       9       30           30     17:57.9      17:57.9      0:00.0
    2     66  Lincoln Spitzer        9      113          143     20:28.9      38:26.8      2:30.9
    3     62  Jordyn Garza           10     115          258     20:31.7      58:58.5      2:33.8
    4     64  Michael Rosek          10     124          382     21:12.3    1:20:10.8      3:14.3
    5     63  Drew McHugh            9      130          512     21:40.0    1:41:50.9      3:42.1

Portland St. Patrick    Finish Position -    23

  Team Score (places): 544  Team Score (times):    1:43:54.7   Average Time: 20:46.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    390  Ryan Wilcox            12      53           53     18:35.8      18:35.8      0:00.0
    2    389  Josh Schneider         12      98          151     19:46.2      38:22.0      1:10.3
    3    385  Mike Kreiner           11     114          265     20:30.9      58:52.9      1:55.1
    4    386  Ben Lawless            12     136          401     21:55.5    1:20:48.5      3:19.7
    5    387  Pung Noah              9      143          544     23:06.2    1:43:54.7      4:30.4
    6    388  Devin Ryan             12     148          692     24:37.9    2:08:32.6      6:02.1

North Trails    Finish Position -    24

  Team Score (places): 628  Team Score (times):    1:50:24.1   Average Time: 22:04.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    338  Seth Westphal          12      75           75     19:10.5      19:10.5      0:00.0
    2    336  Tyler Rozanski         12     120          195     20:56.5      40:07.0      1:46.0
    3    333  Caleb Buttigieg        10     142          337     23:05.3    1:03:12.4      3:54.8
    4    334  Martin Fuss            12     145          482     23:32.4    1:26:44.8      4:21.9
    5    337  Christopher Vanloo     9      146          628     23:39.3    1:50:24.1      4:28.8
    6    335  Jason Nowak            10     147          775     23:40.1    2:14:04.3      4:29.6

Bellaire    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     26  Troy Clovis            10   Less Than  5           16:59.1      16:59.1      0:00.0

Capital Homeschool    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     78  Harrison Dysart        11   Less Than  5           18:17.2      18:17.2      0:00.0
    2     77  Jonathan Alvaro        10   Less Than  5           18:59.0      37:16.3      0:41.7
    3     81  Elliott Shoemaker      10   Less Than  5           21:11.7      58:28.0      2:54.4
    4     79  John Gallo             9    Less Than  5           22:43.2    1:21:11.2      4:25.9

Climax-Scotts    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    101  Eldon Ulsh             10   Less Than  5           17:33.3      17:33.3      0:00.0
    2     99  Tyler Dougherty        12   Less Than  5           19:25.4      36:58.8      1:52.1
    3    100  Isaac Swager           10   Less Than  5           19:51.8      56:50.6      2:18.4

Fairview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    143  Hudson Szubelak        9    Less Than  5           18:57.5      18:57.5      0:00.0
    2    138  Austin Handrich        9    Less Than  5           21:06.8      40:04.4      2:09.3
    3    140  Tom Jenkins            9    Less Than  5           21:31.4    1:01:35.8      2:33.9
    4    142  Dustin Smith           10   Less Than  5           21:32.5    1:23:08.4      2:34.9

Frankfort    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    164  Felix Sartorius        12   Less Than  5           17:27.1      17:27.1      0:00.0
    2    162  Avery May              9    Less Than  5           20:58.1      38:25.2      3:31.0
    3    163  Kadin Powell           9    Less Than  5           22:29.7    1:00:55.0      5:02.6
    4    165  Bennett Schmitt        9    Less Than  5           23:52.5    1:24:47.5      6:25.4

Hale    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    172  Brandon Brown          10   Less Than  5           20:50.2      20:50.2      0:00.0
    2    173  Joseph Muhle           9    Less Than  5           21:13.8      42:04.0      0:23.6

Kalamazoo Heritage Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    176  Blake Born             10   Less Than  5           19:38.3      19:38.3      0:00.0

Howell Kensington Woods    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    252  Alan Keesler           11   Less Than  5           20:59.3      20:59.3      0:00.0
    2    253  Mark Siminski          10   Less Than  5           21:13.2      42:12.5      0:13.9
    3    251  Jacob Honey            12   Less Than  5           22:09.3    1:04:21.9      1:10.0
    4    250  Dean Bradbury          11   Less Than  5           24:11.6    1:28:33.5      3:12.2

Mackinaw City    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    290  Chandler Lawson        12   Less Than  5           19:55.9      19:55.9      0:00.0

Marion    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    298  Josh Keeler            12   Less Than  5           23:19.1      23:19.1      0:00.0

Custer Mason County Eastern    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    303  James Grant            11   Less Than  5           18:42.7      18:42.7      0:00.0
    2    306  Tyler Thurston         12   Less Than  5           19:03.5      37:46.2      0:20.7
    3    302  Zack Eriksen           11   Less Than  5           20:30.4      58:16.7      1:47.6
    4    301  Jimmy Appledorn        10   Less Than  5           20:43.1    1:18:59.8      2:00.4

McBain Northern Michigan Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    312  Kevin Zeller           12   Less Than  5           20:48.8      20:48.8      0:00.0

Onaway    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    342  Kyle Moreau            12   Less Than  5           17:27.6      17:27.6      0:00.0
    2    343  Dane Rasper            12   Less Than  5           18:35.9      36:03.6      1:08.2

Tekonsha    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    412  Joseph Newcomb         11   Less Than  5           16:49.7      16:49.7      0:00.0

Waldron    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    414  Shane Baldwin          10   Less Than  5           17:28.7      17:28.7      0:00.0
    2    418  Robby Roney            12   Less Than  5           20:11.9      37:40.6      2:43.1
    3    416  Robert Jameson         12   Less Than  5           24:42.7    1:02:23.4      7:14.0
    4    417  Nathan Knepper         11   Less Than  5           29:30.3    1:31:53.8     12:01.6

Walkerville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    425  Sam Sweet              10   Less Than  5           17:33.9      17:33.9      0:00.0

Print This