CMAC Jamboree #1 boys

September 21, 2011


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Overall finish list - boys 5K

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    287  Tim Young             Saranac                                 17:26.4  5:37/M   11  
    2      2    258  Norman Emineth        Potterville                             17:31.6  5:39/M   11  
    3      3    438  Grant Feldpausch      Fowler                                  17:35.8  5:40/M   11  
    4      4    263  Tyler Larson          Potterville                             17:44.4  5:43/M   12  
    5      5    429  Greg Trierweiler      Pewamo-Westphalia                       17:56.1  5:47/M   11  
    6      6    428  Blake Thelen          Pewamo-Westphalia                       17:56.9  5:47/M   11  
    7      7    291  Bohdan Hartman        Fulton                                  17:57.2  5:47/M    9  
    8      8    296  Joel Pennell          Pewamo-Westphalia                       18:01.0  5:49/M   11  
    9      9    259  Kyle Hardy            Potterville                             18:05.4  5:50/M   12  
   10     10    453  Tyler Craig           Carson City-Crystal                     18:24.2  5:56/M   10  
   11     11    294  Tanner Droste         Pewamo-Westphalia                       18:32.6  5:59/M   10  
   12     12    278  Brendan Klynstra      Saranac                                 18:35.9  6:00/M    9  
   13     13    297  Randy Schafer         Pewamo-Westphalia                       18:41.0  6:02/M   10  
   14     14    474  Nick Thomas           Bath                                    18:46.5  6:03/M   11  
   15     15    268  Sam Traver            Potterville                             18:49.0  6:04/M    9  
   16     16    273  Justus Griffith       Saranac                                 18:55.3  6:06/M   12  
   17     17    282  Trever Overbeck       Saranac                                 18:55.5  6:06/M   11  
   18     18    277  Steven Jorgenson      Saranac                                 18:56.1  6:06/M   11  
   19     19    442  Brice Thelen          Fowler                                  19:01.7  6:08/M   10  
   20     20    431  Caleb Barker          Pewamo-Westphalia                       19:27.3  6:16/M    9  
   21     21    285  Aaron Sluiter         Saranac                                 19:30.9  6:17/M    9  
   22  (< 5)    436  Ian Stewrt            Laingsburg                              19:33.0  6:18/M    9  
   23     22    261  Andrew Karttunen      Potterville                             19:36.8  6:19/M   11  
   24     23    293  Brandon Trefil        Fulton                                  19:40.4  6:21/M   12  
   25     24    298  Zach Schafer          Pewamo-Westphalia                       19:46.3  6:23/M    9  
   26     25    456  Kolton Kavanagh       Carson City-Crystal                     19:50.7  6:24/M    9  
   27     26    459  Lucas McCrackin       Carson City-Crystal                     19:50.9  6:24/M   11  
   28     27    472  William Spagnuolo     Bath                                    19:57.9  6:26/M   10  
   29  (< 5)    256  Ryan Wilcox           Portland St. Patrick                    20:04.2  6:28/M   12  
   30     28    454  Caleb Gesselman       Carson City-Crystal                     20:06.3  6:29/M   11  
   31     29    284  Greg Shaffer          Saranac                                 20:09.8  6:30/M   10  
   32  (> 7)    299  Nick Schulte          Pewamo-Westphalia                       20:10.0  6:30/M   12  
   33     30    468  David Nadorozny       Bath                                    20:10.2  6:30/M   12  
   34     31    443  Adam Travis           Fowler                                  20:20.1  6:34/M   11  
   35     32    465  Brad Coulter          Bath                                    20:20.3  6:34/M   10  
   36     33    471  Zach Seddon           Bath                                    20:22.8  6:34/M   11  
   37     34    467  Russell Lipe          Bath                                    20:23.2  6:35/M   11  
   38     35    463  Tyler Billingsley     Bath                                    20:24.8  6:35/M   12  
   39     36    257  Alec Badgley          Potterville                             20:32.7  6:37/M    9  
   40  (> 7)    279  Jeremy Knop           Saranac                                 20:37.1  6:39/M    9  
   41  (> 7)    300  Tyler Spitzley        Pewamo-Westphalia                       20:43.2  6:41/M   10  
   42     37    444  Joe Wolfert           Fowler                                  20:47.8  6:42/M   10  
   43  (< 5)    435  Logan Stahl           Laingsburg                              20:52.8  6:44/M    9  
   44  (> 7)    470  Dylan Parks           Bath                                    21:01.3  6:47/M   11  
   45     38    288  Zach Bates            Fulton                                  21:03.3  6:47/M   10  
   46  (> 7)    272  Tyler Demski          Saranac                                 21:05.5  6:48/M   12  
   47     39    290  Dylan Guernsey        Fulton                                  21:14.3  6:51/M   12  
   48  (< 5)    434  Alex Sperry           Laingsburg                              21:15.7  6:51/M    9  
   49  (> 7)    295  Brandon Palmateer     Pewamo-Westphalia                       21:27.8  6:55/M   11  
   50  (< 5)    255  Josh Schneider        Portland St. Patrick                    21:28.4  6:55/M   12  
   51  (> 7)    276  Peter Hulett          Saranac                                 21:50.3  7:03/M    9  
   52  (> 7)    274  Wyatt Haner           Saranac                                 22:08.4  7:08/M    9  
   53     40    437  Chris Feldpausch      Fowler                                  22:09.1  7:09/M    9  
   54     41    457  Logan McClintic       Carson City-Crystal                     22:09.7  7:09/M   12  
   55  (< 5)    448  Ethan Myer            Dansville                               22:10.7  7:09/M    9  
   56  (> 7)    469  Charles Paape         Bath                                    22:18.2  7:12/M   12  
   57  (> 7)    271  Kyle Demski           Saranac                                 22:20.9  7:12/M   10  
   58  (> 7)    275  Ben Hendrick          Saranac                                 22:21.5  7:13/M   12  
   59  (> 7)    286  Andrew Sluiter        Saranac                                 22:29.0  7:15/M   12  
   60     42    260  Jacob Harrell         Potterville                             22:37.9  7:18/M   10  
   61  (> 7)    262  Jonathan Kemp         Potterville                             22:47.3  7:21/M   11  
   62  (> 7)    280  Nathan Lawarre        Saranac                                 22:49.9  7:22/M    9  
   63     43    289  Mackenzy Blair        Fulton                                  22:53.2  7:23/M   12  
   64  (< 5)    433  Justin Morles         Laingsburg                              22:54.6  7:23/M    9  
   65  (> 7)    265  Andrew Lehman         Potterville                             23:14.1  7:30/M   10  
   66     44    441  Joe Smith             Fowler                                  23:14.4  7:30/M   10  
   67  (> 7)    270  Zach Carter           Saranac                                 23:14.8  7:30/M   12  
   68     45    452  Eric Campbell         Carson City-Crystal                     23:21.7  7:32/M   11  
   69     46    445  Ethan Young           Fowler                                  23:40.1  7:38/M   10  
   70  (< 5)    252  Ben Lawless           Portland St. Patrick                    23:51.6  7:42/M   12  
   71  (> 7)    269  Justin Bedard         Saranac                                 24:12.3  7:48/M   12  
   72     47    458  Kiefer McCrackin      Carson City-Crystal                     24:24.5  7:52/M    9  
   73  (< 5)    253  Noah Pung             Portland St. Patrick                    24:33.1  7:55/M    9  
   74  (> 7)    430  Tony Wirth            Pewamo-Westphalia                       24:36.9  7:56/M   11  
   75  (> 7)    281  Chris Mutschler       Saranac                                 24:40.4  7:57/M   10  
   76  (> 7)    455  Maxxton Jolls         Carson City-Crystal                     25:00.1  8:04/M   12  
   77  (> 7)    462  Thomas Vargus         Carson City-Crystal                     25:34.8  8:15/M   11  
   78  (> 7)    267  Jacob Ronowski        Potterville                             26:23.1  8:31/M   11  
   79  (> 7)    475  Shawn Wilson          Bath                                    27:18.1  8:48/M   10  
   80  (> 7)    283  Matt Ruperd           Saranac                                 28:03.0  9:03/M   11  
   81  (> 7)    466  Noah Isaak            Bath                                    29:19.4  9:27/M    9  
   82  (> 7)    473  Colin Stonehouse      Bath                                    29:22.0  9:28/M   12  
   83  (> 7)    461  Brandon Silvernail    Carson City-Crystal                     31:37.5 10:12/M    9  
   84  (> 7)    464  Ruben Chavez          Bath                                    32:47.0 10:35/M   12  
   85  (> 7)    460  Frank Miller          Carson City-Crystal                     35:14.7 11:22/M   11  

Team summary report - boys 5K

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Pewamo-Westphalia                      43               5   6   8  11  13  20  24         
        Top  5 Times: 1:31:07.8
        Average Time: 18:13.5

    2 Potterville                            52               2   4   9  15  22  36  42         
        Top  5 Times: 1:31:47.3
        Average Time: 18:21.4

    3 Saranac                                64               1  12  16  17  18  21  29         
        Top  5 Times: 1:32:49.2
        Average Time: 18:33.8

    4 Fowler                                130               3  19  31  37  40  44  46         
        Top  5 Times: 1:39:54.7
        Average Time: 19:58.9

    5 Carson City-Crystal                   130              10  25  26  28  41  45  47         
        Top  5 Times: 1:40:22.0
        Average Time: 20:04.4

    6 Bath                                  136              14  27  30  32  33  34  35         
        Top  5 Times: 1:39:37.9
        Average Time: 19:55.5

    7 Fulton                                150               7  23  38  39  43                 
        Top  5 Times: 1:42:48.5
        Average Time: 20:33.7

 Inc. Laingsburg                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Portland St. Patrick                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Dansville                            1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

CMAC Jamboree #1 girls

September 21, 2011


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Overall finish list - girls 5K

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    496  Jenna Klynstra        Saranac                                 20:15.5  6:32/M   11  
    2      2    485  Moriah Hill-Green     Potterville                             20:39.2  6:40/M   10  
    3      3    737  Kaitlin Beyer         Carson City-Crystal                     20:44.9  6:41/M    9  
    4      4    701  Taylor Bolinger       Fulton                                  20:55.5  6:45/M   10  
    5      5    750  Annie Fanta           Bath                                    21:04.2  6:48/M    9  
    6      6    720  Kieren Becker         Fowler                                  21:12.2  6:50/M   11  
    7      7    487  Morgan West           Potterville                             21:16.4  6:52/M   12  
    8      8    755  Kwyn Trevino          Bath                                    21:16.6  6:52/M   10  
    9      9    486  Danielle Koepke       Potterville                             21:25.0  6:55/M   10  
   10     10    743  Elizabeth McCrackin   Carson City-Crystal                     21:40.4  6:59/M   10  
   11     11    746  Alyssa Abendroth      Bath                                    21:51.5  7:03/M   11  
   12     12    489  Ashley Antles         Saranac                                 22:17.4  7:11/M   11  
   13     13    749  Samantha Evans        Bath                                    22:27.2  7:15/M    9  
   14     14    500  Megan Wolters         Saranac                                 22:49.4  7:22/M   10  
   15     15    713  Mykena Witgen         Pewamo-Westphalia                       22:53.5  7:23/M    9  
   16     16    751  Maggie Hammond        Bath                                    22:55.8  7:24/M   12  
   17     17    723  Liz Thelen            Fowler                                  22:59.9  7:25/M   12  
   18     18    728  Amanda Arbuckle       Dansville                               23:10.0  7:28/M   10  
   19     19    710  Jenna Thelen          Pewamo-Westphalia                       23:16.8  7:30/M   10  
   20     20    707  Kassey Kebler         Pewamo-Westphalia                       23:18.4  7:31/M   11  
   21     21    726  Brooke Vanells        Fowler                                  23:24.8  7:33/M   10  
   22     22    717  Madeline Johnson      Laingsburg                              23:32.6  7:35/M   10  
   23     23    729  Ellen Launstein       Dansville                               23:32.8  7:35/M   10  
   24     24    482  Lauren Coffman        Potterville                             23:36.2  7:37/M   11  
   25     25    488  Morgan Allen          Saranac                                 23:50.5  7:41/M   11  
   26     26    748  Tonisty Dugan         Bath                                    23:53.7  7:42/M   12  
   27     27    724  Rebecca Thelen        Fowler                                  23:53.9  7:42/M   12  
   28     28    709  Erica Nurenberg       Pewamo-Westphalia                       23:58.6  7:44/M   11  
   29     29    747  Tayler Brown          Bath                                    24:00.6  7:45/M   11  
   30     30    484  Paige Groom           Potterville                             24:06.7  7:46/M   11  
   31     31    738  Maria Gesselman       Carson City-Crystal                     24:14.8  7:49/M   12  
   32     32    498  Miriam Price          Saranac                                 24:17.6  7:50/M    9  
   33  (> 7)    752  Marisa Hilts          Bath                                    24:22.7  7:52/M   10  
   34     33    715  Emily Garner          Laingsburg                              24:35.1  7:56/M    9  
   35     34    735  Sydney Allen          Carson City-Crystal                     24:40.1  7:57/M   12  
   36     35    742  Lindsay McClintic     Carson City-Crystal                     24:47.5  8:00/M   10  
   37     36    711  Kenzie Wieber         Pewamo-Westphalia                       25:15.9  8:09/M   10  
   38     37    732  Sonya Pratt           Dansville                               25:16.1  8:09/M   10  
   39  (> 7)    754  Pearl Sattler         Bath                                    25:17.0  8:09/M   10  
   40     38    740  Gabrielle Hummel      Carson City-Crystal                     25:24.3  8:12/M    9  
   41     39    479  Mari Behovitz         Portland St. Patrick                    25:45.6  8:18/M   10  
   42  (> 7)    753  Jackie Micheaux       Bath                                    25:48.1  8:19/M   11  
   43     40    477  Brittini Wilcox       Portland St. Patrick                    25:50.2  8:20/M    9  
   44     41    703  Katlyn Dennis         Fulton                                  26:09.7  8:26/M    9  
   45     42    490  Aubrey Antles         Saranac                                 26:09.9  8:26/M   11  
   46     43    497  Kristi Mileski        Saranac                                 26:11.0  8:27/M   10  
   47     44    704  Megan Graham          Fulton                                  26:25.2  8:31/M   12  
   48     45    725  Sabrina Thelen        Fowler                                  26:28.3  8:32/M   12  
   49     46    483  Cecilia Corbin        Potterville                             26:55.1  8:41/M   10  
   50     47    734  Michaella Stone       Dansville                               27:09.1  8:45/M   11  
   51     48    702  Amanda Craig          Fulton                                  27:09.4  8:45/M   10  
   52     49    708  Tawni Klein           Pewamo-Westphalia                       27:15.3  8:47/M   11  
   53     50    722  Katie Esch            Fowler                                  27:19.8  8:49/M   11  
   54  (> 7)    492  Andrea Borup          Saranac                                 27:27.0  8:51/M   11  
   55  (> 7)    491  Ali Beckhorn          Saranac                                 27:37.7  8:55/M   10  
   56     51    476  Amelia Cook           Portland St. Patrick                    28:18.0  9:08/M   10  
   57     52    718  Amber Rockwell        Laingsburg                              28:18.3  9:08/M   12  
   58     53    714  Tressa Borris         Laingsburg                              28:21.5  9:09/M   11  
   59     54    716  Hannah Garner         Laingsburg                              28:22.5  9:09/M   12  
   60  (> 7)    493  Cheyenne Dubois       Saranac                                 28:44.0  9:16/M    9  
   61     55    741  Essie McCarty         Carson City-Crystal                     28:49.8  9:18/M    9  
   62  (> 7)    494  Kaci Granum           Saranac                                 28:58.4  9:21/M   11  
   63     56    733  Kaitlyn Risner        Dansville                               29:00.9  9:21/M   10  
   64  (> 7)    495  Sydney Klutman        Saranac                                 29:30.5  9:31/M   10  
   65     57    721  Jeannie Esch          Fowler                                  29:33.9  9:32/M   11  
   66     58    731  Selena Perez          Dansville                               29:38.7  9:34/M    9  
   67     59    481  Shelby Miller         Portland St. Patrick                    30:27.6  9:49/M    9  
   68     60    478  Lily Pung             Portland St. Patrick                    30:28.4  9:50/M   10  
   69  (> 7)    745  Alexie Schneider      Carson City-Crystal                     30:30.0  9:50/M   12  
   70     61    705  Lainey Kupiec         Fulton                                  30:33.4  9:51/M   10  
   71  (> 7)    739  Adeline Hummel        Carson City-Crystal                     30:55.1  9:58/M   10  
   72  (> 7)    744  Brandy Partridge      Carson City-Crystal                     31:11.8 10:04/M   10  
   73     62    712  Kirstie Wieber        Pewamo-Westphalia                       31:19.8 10:06/M   12  
   74     63    719  Erin Wilson           Laingsburg                              31:29.8 10:09/M   12  
   75  (> 7)    499  Meghan Smith          Saranac                                 31:59.8 10:19/M   12  
   76     64    480  Morgan Schrauben      Portland St. Patrick                    32:05.0 10:21/M   11  
   77  (> 7)    706  Allison Jegla         Pewamo-Westphalia                       35:55.5 11:35/M   12  
   78  (> 7)    736  Megan Beard           Carson City-Crystal                     39:55.5 12:53/M   12  

Team summary report - girls 5K

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   53               5   8  11  13  16  26  29         
        Top  5 Times: 1:49:35.5
        Average Time: 21:55.1

    2 Potterville                            72               2   7   9  24  30  46             
        Top  5 Times: 1:51:03.7
        Average Time: 22:12.7

    3 Saranac                                84               1  12  14  25  32  42  43         
        Top  5 Times: 1:53:30.7
        Average Time: 22:42.1

    4 Carson City-Crystal                   113               3  10  31  34  35  38  55         
        Top  5 Times: 1:56:07.9
        Average Time: 23:13.5

    5 Fowler                                116               6  17  21  27  45  50  57         
        Top  5 Times: 1:57:59.3
        Average Time: 23:35.8

    6 Pewamo-Westphalia                     118              15  19  20  28  36  49  62         
        Top  5 Times: 1:58:43.3
        Average Time: 23:44.6

    7 Dansville                             181              18  23  37  47  56  58             
        Top  5 Times: 2:08:09.2
        Average Time: 25:37.8

    8 Fulton                                198               4  41  44  48  61                 
        Top  5 Times: 2:11:13.4
        Average Time: 26:14.6

    9 Laingsburg                            214              22  33  52  53  54  63             
        Top  5 Times: 2:13:10.2
        Average Time: 26:38.0

   10 Portland St. Patrick                  249              39  40  51  59  60  64             
        Top  5 Times: 2:20:50.1
        Average Time: 28:10.0

CMAC Jamboree #1 middle school

September 21, 2011


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Overall finish list - girls 2 mile

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    387  Julia Angst           Laingsburg                              13:07.4  6:34/M    8  
    2      2    377  Faith Brown           Bath                                    13:15.5  6:38/M    8  
    3      3    389  Elaine Dedic          Laingsburg                              13:26.3  6:43/M    7  
    4      4    386  Hannah Angst          Laingsburg                              13:40.0  6:50/M    8  
    5      5    376  Kelsey Billingsley    Bath                                    13:41.6  6:51/M    7  
    6      6    378  Lindsey Brown         Bath                                    13:58.7  6:59/M    8  
    7      7    381  Savannah Halfmann     Bath                                    14:02.6  7:01/M    8  
    8      8    383  Melissa Schott        Bath                                    14:06.4  7:03/M    8  
    9  (< 5)    358  Andreya McCarty       Carson City-Crystal                     14:15.2  7:08/M    7  
   10      9    384  Jessie Sullivan       Bath                                    14:23.6  7:12/M    7  
   11     10    373  Tyler Adkins          Bath                                    15:10.0  7:35/M    7  
   12     11    391  Peyton Flemming       Laingsburg                              15:19.4  7:40/M    7  
   13     12    404  Kylee Marcussen       Potterville                             15:32.4  7:46/M    7  
   14  (< 5)    356  Felicia Hummel        Carson City-Crystal                     15:34.5  7:47/M    7  
   15     13    412  Sally Moon            Saranac                                 15:36.3  7:48/M    8  
   16  (< 5)    362  Savanah Boak          Fowler                                  16:01.8  8:01/M    8  
   17  (< 5)    359  Johannah McCarty      Carson City-Crystal                     16:05.6  8:03/M    8  
   18  (< 5)    371  Ashley Vanells        Fowler                                  16:09.7  8:05/M    7  
   19     14    353  Andrea Chipman        Saranac                                 16:26.7  8:13/M    7  
   20     15    410  Karina Carle          Saranac                                 16:30.5  8:15/M    8  
   21     16    354  Brynne Harder         Saranac                                 16:32.1  8:16/M    7  
   22     17    392  Grace Freels          Laingsburg                              17:27.6  8:44/M    7  
   23     18    390  Bailey Flemming       Laingsburg                              17:33.1  8:47/M    7  
   24     19    411  Breanna Erickson      Saranac                                 17:41.0  8:51/M    8  
   25     20    408  Chloe Smith           Potterville                             18:27.2  9:14/M    7  
   26     21    396  Tressah Sperry        Laingsburg                              18:48.0  9:24/M    8  
   27     22    399  Heidi Christiansen    Potterville                             19:01.2  9:31/M    7  
   28     23    400  Tarah Gates           Potterville                             19:01.5  9:31/M    8  
   29     24    409  Alexis Antles         Saranac                                 19:47.2  9:54/M    7  
   30  (< 5)    355  Claire Hubbell        Carson City-Crystal                     19:51.5  9:56/M    7  
   31     25    398  Alyssa Anthony        Potterville                             20:18.5 10:09/M    7  
   32  (< 5)    420  Kelsie Halsted        Pewamo-Westphalia                       21:28.5 10:44/M    7   
   33     26    407  Alexis Pierre         Potterville                             21:52.1 10:56/M    8  
   34  (< 5)    385  Lauren Jernstadt      Fulton                                  23:40.7 11:50/M    7

Overall finish list - girls 5th and 6th grade

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1  (< 5)    375  Veronica Azar         Bath                                    15:58.0  7:59/M    6  
    2  (< 5)    388  Jessica Chadwick      Laingsburg                              16:21.8  8:11/M    6  
    3  (< 5)    394  Emma Smith            Laingsburg                              16:42.0  8:21/M    6  
    4  (< 5)    419  Megan Struble         Fulton                                  17:17.1  8:39/M    6  
    5  (< 5)    417  Kylie Slavik          Fulton                                  17:17.3  8:39/M    6  
    6      1    361  Kiah Becker           Fowler                                  17:41.6  8:51/M    6  
    7  (< 5)    380  Krystal Dugan         Bath                                    18:20.0  9:10/M    6  
    8      2    363  Mariele Feldpausch    Fowler                                  18:57.4  9:29/M    6  
    9  (< 5)    379  Abigail Cunningham    Bath                                    19:17.7  9:39/M    6  
   10  (< 5)    415  Emma Browne           Fulton                                  19:23.7  9:42/M    6  
   11      3    372  Michaela Ward         Fowler                                  19:39.6  9:50/M    6  
   12  (< 5)    395  Emily Soeltner        Laingsburg                              19:55.7  9:58/M    6  
   13      4    364  Sydney Horak          Fowler                                  20:02.0 10:01/M    6  
   14  (< 5)    401  Payton Geisenhaver    Potterville                             20:30.5 10:15/M    6  
   15  (< 5)    397  Autumn Zwienik        Laingsburg                              21:14.3 10:37/M    5  
   16      5    369  Elizabeth Scott       Fowler                                  21:25.7 10:43/M    6  
   17      6    368  Taylor Rademacher     Fowler                                  21:57.6 10:59/M    6  
   18  (< 5)    374  Emma Arnold           Bath                                    22:17.3 11:09/M    6  
   19  (< 5)    418  Mckayla Struble       Fulton                                  24:44.5 12:22/M    6  

Team summary report - girls 2 mile

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   28               2   5   6   7   8   9  10         
        Top  5 Times: 1:09:05.1
        Average Time: 13:49.0

    2 Laingsburg                             36               1   3   4  11  17  18  21         
        Top  5 Times: 1:13:00.9
        Average Time: 14:36.1

    3 Saranac                                77              13  14  15  16  19  24             
        Top  5 Times: 1:22:46.6
        Average Time: 16:33.3

    4 Potterville                           102              12  20  22  23  25  26             
        Top  5 Times: 1:32:21.0
        Average Time: 18:28.2

 Inc. Fowler                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Carson City-Crystal                  4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Team summary report - girls 5th and 6th grade

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Fowler                                 15               1   2   3   4   5   6             
        Top  5 Times: 1:37:46.5
        Average Time: 19:33.3

 Inc. Potterville                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Laingsburg                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Bath                                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time:

Overall finish list - boys 2 mile

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    351  Branden Smith         Saranac                                 11:41.0  5:51/M    8  
    2      2    303  Kyle Coulter          Bath                                    12:22.0  6:11/M    8  
    3      3    293  Dalton Feldpausch     Fowler                                  12:29.7  6:15/M    8  
    4      4    310  Case Trevino          Bath                                    12:47.4  6:24/M    7  
    5      5    311  Cole Trevino          Bath                                    12:55.8  6:28/M    7  
    6      6    329  Jacob Rouse           Laingsburg                              12:59.5  6:30/M    8  
    7  (< 5)    320  Caleb Walden          Fulton                                  13:07.1  6:34/M    7  
    8      7    317  Dakota Laurenty       Dansville                               13:08.3  6:34/M    8  
    9      8    305  Elliott Lipe          Bath                                    13:11.6  6:36/M    8  
   10      9    324  Jacob Danek           Laingsburg                              13:18.0  6:39/M    8  
   11     10    352  Kyle Vanspronsen      Saranac                                 13:25.9  6:43/M    8  
   12     11    302  Drew Coulter          Bath                                    13:36.5  6:48/M    7  
   13     12    349  Patrick Miller        Saranac                                 13:48.8  6:54/M    7  
   14     13    318  Ben Lober             Dansville                               13:57.4  6:59/M    7  
   15     14    291  Corey Esch            Fowler                                  14:00.1  7:00/M    8  
   16     15    285  Elijah Becker         Fowler                                  14:02.9  7:01/M    8  
   17     16    344  Zach Yarger           Potterville                             14:04.2  7:02/M    7  
   18     17    301  Cody Barnhill         Bath                                    14:09.3  7:05/M    7  
   19     18    298  Will Schafer          Fowler                                  14:16.8  7:08/M    8  
   20     19    313  Josh Wolfinger        Bath                                    14:18.5  7:09/M    7  
   21     20    319  Casey Murphy          Dansville                               14:20.4  7:10/M    8  
   22  (> 7)    306  Marshall Lipe         Bath                                    14:22.2  7:11/M    8  
   23  (> 7)    308  Noah Nugent           Bath                                    14:22.4  7:11/M    8  
   24     21    325  Austin Elloit         Laingsburg                              14:25.0  7:13/M    7  
   25     22    322  Trevor Conlay         Laingsburg                              14:26.8  7:13/M    8  
   26     23    346  Joe Conley            Saranac                                 14:31.1  7:16/M    8  
   27     24    321  Avery Alana           Laingsburg                              14:33.9  7:17/M    7  
   28     25    287  Zach Bertram          Fowler                                  14:36.8  7:18/M    8  
   29     26    292  Owen Fedewa           Fowler                                  14:43.8  7:22/M    8  
   30  (< 5)    284  Ethan McCarty         Carson City-Crystal                     14:58.8  7:29/M    7  
   31     27    348  Jared Melcher         Saranac                                 14:59.1  7:30/M    8  
   32     28    315  Daniel Hartman        Dansville                               14:59.3  7:30/M    7  
   33     29    314  Jack Briggs           Dansville                               15:00.1  7:30/M    7  
   34     30    350  Andrew Priest         Saranac                                 15:03.4  7:32/M    8  
   35     31    326  Dylan Harder          Laingsburg                              15:47.4  7:54/M    7  
   36     32    316  Ethan Launstein       Dansville                               15:57.2  7:59/M    8  
   37     33    335  Jeff Marsh            Potterville                             16:04.1  8:02/M    8  
   38     34    343  Tyler Vermillion      Potterville                             16:05.4  8:03/M    7  
   39  (> 7)    312  Bill Wise             Bath                                    16:08.7  8:04/M    8  
   40     35    331  Sam Corbin            Potterville                             16:28.0  8:14/M    7  
   41     36    342  Marcus Traver         Potterville                             16:39.8  8:20/M    8  
   42  (< 5)    421  Kevin Schafer         Pewamo-Westphalia                       16:44.7  8:22/M   7   
   43     37    297  Jack Orozco           Fowler                                  17:17.9  8:39/M    8  
   44  (< 5)    414  Steven Welsh          Fulton                                  17:44.2  8:52/M    7  
   45     38    338  Brian Schafer         Potterville                             17:59.1  9:00/M    7  
   46     39    332  Miguel Cortez         Potterville                             18:20.7  9:10/M    7  
   47  (> 7)    307  Robert Micheaux       Bath                                    18:52.4  9:26/M    8  
   48     40    347  Lance Dubois          Saranac                                 18:58.7  9:29/M    7  
   49  (> 7)    296  Tyler Klein           Fowler                                  20:31.0 10:16/M    8  
   50  (> 7)    337  Ronnie Raymond        Potterville                             22:11.3 11:06/M    8

Overall finish list - boys 5th and 6th grade

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    290  Nick Connor           Fowler                                  13:51.1  6:56/M    6  
    2  (< 5)    327  Ryan Kingsbury        Laingsburg                              14:15.1  7:08/M    6  
    3      2    295  Tony Hufnagel         Fowler                                  14:32.2  7:16/M    6  
    4      3    288  Charlie Boak          Fowler                                  15:12.3  7:36/M    6  
    5  (< 5)    304  Clayton Dugan         Bath                                    15:20.2  7:40/M    6  
    6  (< 5)    328  Nick Lafontsee        Laingsburg                              15:27.2  7:44/M    6  
    7  (< 5)    330  Collin Young          Laingsburg                              15:30.0  7:45/M    6  
    8      4    341  Isaiah Stimer         Potterville                             15:49.4  7:55/M    6  
    9      5    286  Carter Bertram        Fowler                                  15:52.1  7:56/M    5  
   10  (< 5)    309  Jack Skidmore         Bath                                    15:56.9  7:58/M    6  
   11  (< 5)    300  Michael Armistead     Bath                                    15:57.6  7:59/M    6  
   12  (< 5)    323  Kobie Corp            Laingsburg                              16:56.0  8:28/M    6  
   13  (< 5)    500  Ryan Antles           Saranac                                 17:04.9  8:32/M    6  
   14      6    334  James Harns           Potterville                             17:08.4  8:34/M    6  
   15      7    294  Riley George          Fowler                                  17:45.6  8:53/M    5  
   16      8    336  Donovan Niemi         Potterville                             19:36.9  9:48/M    6  
   17      9    339  Ross Schmiedeknecht   Potterville                             20:25.9 10:13/M    6  
   18     10    333  Jack Earl             Potterville                             20:35.0 10:18/M    6

Team summary report - boys 2 mile

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   30               2   4   5   8  11  17  19         
        Top  5 Times: 1:04:53.4
        Average Time: 12:58.6

    2 Saranac                                73               1  10  12  23  27  30  40         
        Top  5 Times: 1:08:26.1
        Average Time: 13:41.2

    3 Fowler                                 75               3  14  15  18  25  26  37         
        Top  5 Times: 1:09:26.5
        Average Time: 13:53.3

    4 Laingsburg                             82               6   9  21  22  24  31             
        Top  5 Times: 1:09:43.3
        Average Time: 13:56.6

    5 Dansville                              97               7  13  20  28  29  32             
        Top  5 Times: 1:11:25.7
        Average Time: 14:17.1

    6 Potterville                           154              16  33  34  35  36  38  39         
        Top  5 Times: 1:19:21.9
        Average Time: 15:52.3

 Inc. Fulton                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Carson City-Crystal                  1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Team summary report - boys 5th and 6th grade

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Fowler                                 18               1   2   3   5   7                 
        Top  5 Times: 1:17:13.5
        Average Time: 15:26.7

    2 Potterville                            37               4   6   8   9  10                 
        Top  5 Times: 1:33:35.8
        Average Time: 18:43.1

 Inc. Saranac                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Laingsburg                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Bath                                 3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: