CMAC Jamboree #2

October 5, 2011, at Fish Creek Sportsman's Club, Carson City, MI (Fulton host)


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Table of contents

Finish List - Girls - Girls 5K
Team Summary - Girls - Girls 5K
Finish List - Boys - Boys 5k
Team Summary - Boys - Boys 5k
Top

Overall Finish List - Girls 5K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   2904  Jenna Klynstra        Saranac                                 19:08.7  6:10/M    11
    2      2   2945  Kaitlin Beyer         Carson City-Crystal                     19:51.8  6:24/M    9 
    3      3   2909  Taylor Bolinger       Fulton                                  20:05.2  6:29/M    10
    4      4   2893  Moriah Hill-Green     Potterville                             20:10.1  6:30/M    10
    5      5   2958  Annie Fanta           Bath                                    20:19.2  6:33/M    9 
    6      6   2954  Alyssa Abendroth      Bath                                    20:25.6  6:35/M    11
    7      7   2963  Kwyn Trevino          Bath                                    20:27.3  6:36/M    10
    8      8   2928  Kieren Becker         Fowler                                  20:31.5  6:37/M    11
    9      9   2894  Danielle Koepke       Potterville                             20:44.6  6:41/M    10
   10     10   2951  Elizabeth McCrackin   Carson City-Crystal                     20:51.9  6:44/M    10
   11     11   2957  Samantha Evans        Bath                                    21:00.8  6:46/M    9 
   12     12   2897  Ashley Antles         Saranac                                 21:17.3  6:52/M    11
   13     13   2895  Morgan West           Potterville                             21:27.2  6:55/M    12
   14     14   2937  Ellen Launstein       Dansville                               22:06.8  7:08/M    10
   15     15   2921  Mykena Witgen         Pewamo-Westphalia                       22:16.5  7:11/M    9 
   16     16   2915  Kassey Kebler         Pewamo-Westphalia                       22:17.9  7:11/M    11
   17     17   2931  Liz Thelen            Fowler                                  22:22.3  7:13/M    12
   18     18   2959  Maggie Hammond        Bath                                    22:29.0  7:15/M    12
   19     19   2936  Amanda Arbuckle       Dansville                               22:30.1  7:15/M    10
   20     20   2961  Jackie Micheaux       Bath                                    22:31.1  7:16/M    11
   21     21   2908  Megan Wolters         Saranac                                 22:31.3  7:16/M    10
   22     22   2918  Jenna Thelen          Pewamo-Westphalia                       22:34.9  7:17/M    10
   23     23   2932  Rebecca Thelen        Fowler                                  22:45.5  7:20/M    12
   24     24   2890  Lauren Coffman        Potterville                             22:50.5  7:22/M    11
   25     25   2906  Miriam Price          Saranac                                 22:51.2  7:22/M    9 
   26     26   2955  Tayler Brown          Bath                                    22:55.0  7:24/M    11
   27     27   2942  Michaella Stone       Dansville                               22:55.5  7:24/M    11
   28     28   2896  Morgan Allen          Saranac                                 23:02.4  7:26/M    11
   29  (> 7)   2962  Pearl Sattler         Bath                                    23:08.0  7:28/M    10
   30     29   2946  Maria Gesselman       Carson City-Crystal                     23:14.8  7:30/M    12
   31     30   2917  Erica Nurenberg       Pewamo-Westphalia                       23:21.3  7:32/M    11
   32     31   2892  Paige Groom           Potterville                             23:29.8  7:35/M    11
   33  (> 7)   2960  Marisa Hilts          Bath                                    23:41.4  7:38/M    10
   34     32   2943  Sydney Allen          Carson City-Crystal                     23:44.3  7:39/M    12
   35     33   2948  Gabrielle Hummel      Carson City-Crystal                     23:59.2  7:44/M    9 
   36     34   2919  Kenzie Wieber         Pewamo-Westphalia                       24:02.1  7:45/M    10
   37     35   2898  Aubrey Antles         Saranac                                 24:02.9  7:45/M    11
   38     36   2934  Brooke Vanells        Fowler                                  24:16.7  7:50/M    10
   39  (< 5)   2923  Emily Garner          Laingsburg                              24:17.3  7:50/M    9 
   40     37   2912  Megan Graham          Fulton                                  24:38.7  7:57/M    12
   41     38   2950  Lindsay McClintic     Carson City-Crystal                     24:42.0  7:58/M    10
   42     39   2935  Camie Wieber          Fowler                                  24:51.3  8:01/M    12
   43     40   2887  Behovitz Mari         Portland St. Patrick                    24:58.8  8:03/M    10
   44     41   2905  Kristi Mileski        Saranac                                 25:05.1  8:05/M    10
   45     42   2885  Wilcox Brittini       Portland St. Patrick                    25:07.8  8:06/M    9 
   46     43   2933  Sabrina Thelen        Fowler                                  25:28.2  8:13/M    12
   47     44   2910  Amanda Craig          Fulton                                  25:43.7  8:18/M    10
   48     45   2916  Tawni Klein           Pewamo-Westphalia                       25:52.1  8:21/M    11
   49  (> 7)   2900  Andrea Borup          Saranac                                 25:58.7  8:23/M    11
   50     46   2940  Sonya Pratt           Dansville                               26:11.4  8:27/M    10
   51  (> 7)   2902  Kaci Granum           Saranac                                 26:15.1  8:28/M    11
   52     47   2884  Cook Amelia           Portland St. Patrick                    26:38.3  8:35/M    10
   53     48   2930  Katie Esch            Fowler                                  26:39.7  8:36/M    11
   54  (< 5)   2926  Amber Rockwell        Laingsburg                              26:44.6  8:37/M    12
   55  (> 7)   2929  Jeannie Esch          Fowler                                  26:55.1  8:41/M    11
   56  (< 5)   2924  Hannah Garner         Laingsburg                              26:56.4  8:41/M    12
   57  (< 5)   2922  Tressa Borris         Laingsburg                              26:59.4  8:42/M    11
   58     49   2949  Essie McCarty         Carson City-Crystal                     27:16.6  8:48/M    9 
   59  (> 7)   2947  Adeline Hummel        Carson City-Crystal                     27:20.8  8:49/M    10
   60  (> 7)   2899  Ali Beckhorn          Saranac                                 27:23.1  8:50/M    10
   61  (> 7)   2903  Sydney Klutman        Saranac                                 27:27.1  8:51/M    10
   62  (> 7)   2901  Cheyenne Dubois       Saranac                                 27:44.3  8:57/M    9 
   63     50   2911  Katlyn Dennis         Fulton                                  27:44.7  8:57/M    9 
   64     51   2939  Selena Perez          Dansville                               28:08.9  9:05/M    9 
   65     52   2889  Miller Shelby         Portland St. Patrick                    28:45.5  9:16/M    9 
   66     53   2886  Pung Lily             Portland St. Patrick                    28:56.6  9:20/M    10
   67     54   2913  Lainey Kupiec         Fulton                                  28:59.2  9:21/M    10
   68  (> 7)   2953  Alexie Schneider      Carson City-Crystal                     29:03.7  9:22/M    12
   69  (> 7)   2907  Meghan Smith          Saranac                                 29:36.2  9:33/M    12
   70     55   2888  Schrauben Morgan      Portland St. Patrick                    30:44.0  9:55/M    11
   71  (> 7)   2952  Brandy Partridge      Carson City-Crystal                     32:20.1 10:26/M    10
   72     56   2914  Allison Jegla         Pewamo-Westphalia                       32:52.9 10:36/M    12
   73  (> 7)   2920  Kirstie Wieber        Pewamo-Westphalia                       32:53.2 10:36/M    12
   74  (> 7)   2944  Megan Beard           Carson City-Crystal                     33:53.2 10:56/M    12
Top

Team summary report - Girls 5K


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   47               5   6   7  11  18  20  26         
        Top  5 Times: 1:44:42.0
        Average Time: 20:56.4

    2 Potterville                            81               4   9  13  24  31                 
        Top  5 Times: 1:48:42.3
        Average Time: 21:44.4

    3 Saranac                                87               1  12  21  25  28  35  41         
        Top  5 Times: 1:48:51.2
        Average Time: 21:46.2

    4 Carson City-Crystal                   106               2  10  29  32  33  38  49         
        Top  5 Times: 1:51:42.2
        Average Time: 22:20.4

    5 Pewamo-Westphalia                     117              15  16  22  30  34  45  56         
        Top  5 Times: 1:54:32.8
        Average Time: 22:54.5

    6 Fowler                                123               8  17  23  36  39  43  48         
        Top  5 Times: 1:54:47.5
        Average Time: 22:57.5

    7 Dansville                             157              14  19  27  46  51                 
        Top  5 Times: 2:01:52.9
        Average Time: 24:22.5

    8 Fulton                                188               3  37  44  50  54                 
        Top  5 Times: 2:07:11.6
        Average Time: 25:26.3

    9 Portland St. Patrick                  234              40  42  47  52  53  55             
        Top  5 Times: 2:14:27.2
        Average Time: 26:53.4

 Inc. Laingsburg                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall finish list - Boys 5K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   2822  Tim Young             Saranac                                 16:56.4  5:28/M    11
    2      2   2846  Grant Feldpausch      Fowler                                  17:01.3  5:29/M    11
    3      3   2793  Norman Emineth        Potterville                             17:12.0  5:33/M    11
    4  (< 5)   2857  Daniel Pepper         Dansville                               17:14.6  5:34/M    12
    5      4   2837  Greg Trierweiler      Pewamo-Westphalia                       17:15.9  5:34/M    11
    6      5   2826  Bohdan Hartman        Fulton                                  17:19.0  5:35/M    9 
    7      6   2861  Tyler Craig           Carson City-Crystal                     17:20.0  5:35/M    10
    8      7   2794  Kyle Hardy            Potterville                             17:24.5  5:37/M    12
    9      8   2829  Tanner Droste         Pewamo-Westphalia                       17:29.0  5:38/M    10
   10      9   2798  Tyler Larson          Potterville                             17:30.3  5:39/M    12
   11     10   2836  Blake Thelen          Pewamo-Westphalia                       17:33.2  5:40/M    11
   12     11   2831  Joel Pennell          Pewamo-Westphalia                       17:35.0  5:40/M    11
   13     12   2803  Sam Traver            Potterville                             17:40.1  5:42/M    9 
   14     13   2882  Nick Thomas           Bath                                    17:50.3  5:45/M    11
   15     14   2840  Zachary Little        Laingsburg                              17:59.6  5:48/M    12
   16     15   2813  Brendan Klynstra      Saranac                                 18:01.2  5:49/M    9 
   17     16   2817  Trever Overbeck       Saranac                                 18:12.4  5:52/M    11
   18     17   2850  Brice Thelen          Fowler                                  18:13.3  5:53/M    10
   19     18   2812  Steven Jorgenson      Saranac                                 18:16.1  5:54/M    11
   20     19   2844  Ian Stewrt            Laingsburg                              18:16.9  5:54/M    9 
   21     20   2808  Justus Griffith       Saranac                                 18:20.1  5:55/M    12
   22     21   2839  Caleb Barker          Pewamo-Westphalia                       18:22.2  5:55/M    9 
   23     22   2867  Lucas McCrackin       Carson City-Crystal                     18:42.4  6:02/M    11
   24     23   2796  Andrew Karttunen      Potterville                             18:47.5  6:04/M    11
   25     24   2792  Alec Badgley          Potterville                             18:59.9  6:07/M    9 
   26     25   2828  Brandon Trefil        Fulton                                  19:00.4  6:08/M    12
   27     26   2833  Zach Schafer          Pewamo-Westphalia                       19:00.9  6:08/M    9 
   28     27   2880  William Spagnuolo     Bath                                    19:01.5  6:08/M    10
   29     28   2864  Kolton Kavanagh       Carson City-Crystal                     19:05.2  6:09/M    9 
   30     29   2791  Ryan Wilcox           Portland St. Patrick                    19:06.5  6:10/M    12
   31     30   2852  Joe Wolfert           Fowler                                  19:09.6  6:11/M    10
   32     31   2834  Nick Schulte          Pewamo-Westphalia                       19:12.6  6:12/M    12
   33     32   2862  Caleb Geselman        Carson City-Crystal                     19:18.6  6:14/M    11
   34     33   2820  Aaron Sluiter         Saranac                                 19:19.1  6:14/M    9 
   35     34   2819  Greg Shaffer          Saranac                                 19:26.2  6:16/M    10
   36     35   2875  Russell Lipe          Bath                                    19:28.1  6:17/M    11
   37     36   2871  Tyler Billingsley     Bath                                    19:33.4  6:18/M    12
   38     37   2873  Brad Coulter          Bath                                    19:44.7  6:22/M    10
   39     38   2843  Logan Stahl           Laingsburg                              19:55.4  6:25/M    9 
   40     39   2879  Zach Seddon           Bath                                    20:01.9  6:27/M    11
   41  (> 7)   2807  Tyler Demski          Saranac                                 20:04.6  6:28/M    12
   42  (> 7)   2814  Jeremy Knop           Saranac                                 20:10.9  6:30/M    9 
   43  (> 7)   2830  Brandon Palmateer     Pewamo-Westphalia                       20:15.0  6:32/M    11
   44     40   2877  Charles Paape         Bath                                    20:18.2  6:33/M    12
   45     41   2823  Zach Bates            Fulton                                  20:21.3  6:34/M    10
   46     42   2790  Josh Schneider        Portland St. Patrick                    20:22.9  6:34/M    12
   47     43   2825  Dylan Guernsey        Fulton                                  20:24.9  6:35/M    12
   48  (> 7)   2878  Dylan Parks           Bath                                    20:26.8  6:35/M    11
   49  (< 5)   2855  Brandon Gochis        Dansville                               20:28.3  6:36/M    12
   50  (> 7)   2876  David Nadorozny       Bath                                    20:43.3  6:41/M    12
   51     44   2842  Alex Sperry           Laingsburg                              21:02.5  6:47/M    9 
   52  (> 7)   2809  Wyatt Haner           Saranac                                 21:04.0  6:48/M    9 
   53  (> 7)   2806  Kyle Demski           Saranac                                 21:09.1  6:49/M    10
   54     45   2786  Mike Kreiner          Portland St. Patrick                    21:09.6  6:49/M    11
   55     46   2845  Chris Feldpausch      Fowler                                  21:15.6  6:51/M    9 
   56     47   2848  Drew Bierstetel       Fowler                                  21:16.8  6:52/M    10
   57  (> 7)   2815  Nathan Lawarre        Saranac                                 21:23.2  6:54/M    9 
   58  (> 7)   2810  Ben Hendrick          Saranac                                 21:24.7  6:54/M    12
   59     48   2795  Jacob Harrell         Potterville                             21:26.1  6:55/M    10
   60  (> 7)   2797  Jonathan Kemp         Potterville                             21:28.8  6:55/M    11
   61  (< 5)   2856  Ethan Myer            Dansville                               21:33.6  6:57/M    9 
   62     49   2841  Justin Morles         Laingsburg                              21:35.0  6:58/M    9 
   63     50   2865  Logan McClintic       Carson City-Crystal                     21:44.6  7:01/M    12
   64     51   2860  Eric Campbell         Carson City-Crystal                     21:58.1  7:05/M    11
   65  (> 7)   2821  Andrew Sluiter        Saranac                                 22:04.7  7:07/M    12
   66     52   2824  Mackenzy Blair        Fulton                                  22:04.9  7:07/M    12
   67  (> 7)   2805  Zach Carter           Saranac                                 22:35.1  7:17/M    12
   68     53   2787  Ben Lawless           Portland St. Patrick                    22:48.2  7:21/M    12
   69     54   2849  Joe Smith             Fowler                                  22:58.7  7:25/M    10
   70     55   2853  Ethan Young           Fowler                                  22:58.9  7:25/M    10
   71  (> 7)   2838  Tony Wirth            Pewamo-Westphalia                       23:08.3  7:28/M    11
   72     56   2866  Kiefer McCrackin      Carson City-Crystal                     23:25.7  7:33/M    9 
   73  (> 7)   2863  Maxxton Jolls         Carson City-Crystal                     23:41.0  7:38/M    12
   74  (> 7)   2870  Thomas Vargus         Carson City-Crystal                     23:53.9  7:42/M    11
   75     57   2788  Pung Noah             Portland St. Patrick                    24:18.5  7:50/M    9 
   76     58   2789  Devin Ryan            Portland St. Patrick                    24:29.2  7:54/M    12
   77  (> 7)   2816  Chris Mutschler       Saranac                                 24:31.0  7:55/M    10
   78  (> 7)   2874  Noah Isaak            Bath                                    24:33.0  7:55/M    9 
   79  (> 7)   2802  Jacob Ronowski        Potterville                             25:06.9  8:06/M    11
   80  (> 7)   2883  Shawn Wilson          Bath                                    25:09.0  8:07/M    10
   81  (> 7)   2818  Matt Ruperd           Saranac                                 25:09.7  8:07/M    11
   82  (> 7)   2881  Colin Stonehouse      Bath                                    25:46.3  8:19/M    12
   83  (> 7)   2869  Brandon Silvernail    Carson City-Crystal                     28:53.1  9:19/M    9 
   84  (> 7)   2868  Frank Miller          Carson City-Crystal                     30:22.5  9:48/M    11
   85  (> 7)   2872  Ruben Chavez          Bath                                    31:25.8 10:08/M    12
Top

Team summary report - Boys 5K


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Potterville                            54               3   7   9  12  23  24  48         
        Top  5 Times: 1:28:34.6
        Average Time: 17:42.9

    2 Pewamo-Westphalia                      54               4   8  10  11  21  26  31         
        Top  5 Times: 1:28:15.4
        Average Time: 17:39.0

    3 Saranac                                70               1  15  16  18  20  33  34         
        Top  5 Times: 1:29:46.5
        Average Time: 17:57.3

    4 Carson City-Crystal                   138               6  22  28  32  50  51  56         
        Top  5 Times: 1:36:10.9
        Average Time: 19:14.2

    5 Fowler                                142               2  17  30  46  47  54  55         
        Top  5 Times: 1:36:56.9
        Average Time: 19:23.3

    6 Bath                                  148              13  27  35  36  37  39  40         
        Top  5 Times: 1:35:38.2
        Average Time: 19:07.6

    7 Laingsburg                            164              14  19  38  44  49                 
        Top  5 Times: 1:38:49.6
        Average Time: 19:45.9

    8 Fulton                                166               5  25  41  43  52                 
        Top  5 Times: 1:39:10.8
        Average Time: 19:50.1

    9 Portland St. Patrick                  226              29  42  45  53  57  58             
        Top  5 Times: 1:47:45.8
        Average Time: 21:33.1

 Inc. Dansville                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


CMAC Jamboree #2 Middle School

October 5, 2011


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Table of contents

Finish List - Girls - Girls 1.5 mile
Finish List - Girls - 5th and 6th Grade
Team Summary - Girls - Girls 1.5 mile
Team Summary - Girls - 5th and 6th Grade
Finish List - Boys - Boys 1.5 mile
Finish List - Boys - 5th and 6th Grade
Team Summary - Boys - Boys 1.5 mile
Team Summary - Boys - 5th and 6th Grade
Top

Overall finish list - Girls 1.5 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1   3067  Julia Angst           Laingsburg                              10:27.9  6:58/M    8  
    2      2   3069  Elaine Dedic          Laingsburg                              10:40.0  7:07/M    7  
    3      3   3066  Hannah Angst          Laingsburg                              10:44.4  7:09/M    8  
    4      4   3057  Faith Brown           Bath                                    10:47.3  7:11/M    8  
    5      5   3058  Lindsey Brown         Bath                                    10:57.4  7:18/M    8  
    6      6   3056  Kelsey Billingsley    Bath                                    11:00.2  7:20/M    7  
    7      7   3061  Savannah Halfmann     Bath                                    11:02.1  7:21/M    8  
    8      8   3038  Andreya McCarty       Carson City-Crystal                     11:07.5  7:25/M    7  
    9      9   3064  Jessie Sullivan       Bath                                    11:10.0  7:27/M    7  
   10     10   3036  Felicia Hummel        Carson City-Crystal                     11:35.6  7:43/M    7  
   11     11   3084  Kylee Marcussen       Potterville                             11:47.2  7:51/M    7  
   12     12   3071  Peyton Flemming       Laingsburg                              11:57.8  7:58/M    7  
   13     13   3053  Tyler Adkins          Bath                                    12:06.1  8:04/M    7  
   14     14   3039  Johannah McCarty      Carson City-Crystal                     12:07.4  8:05/M    8  
   15     15   3092  Sally Moon            Saranac                                 12:15.4  8:10/M    8  
   16  (< 5)   3042  Savanah Boak          Fowler                                  12:32.3  8:21/M    8  
   17     16   3090  Karina Carle          Saranac                                 12:48.1  8:32/M    8  
   18  (< 5)   3051  Ashley Vanells        Fowler                                  12:50.5  8:33/M    7  
   19     17   3034  Brynne Harder         Saranac                                 12:51.3  8:34/M    7  
   20     18   3091  Breanna Erickson      Saranac                                 13:05.0  8:43/M    8  
   21     19   3033  Andrea Chipman        Saranac                                 13:31.6  9:01/M    7  
   22     20   3072  Grace Freels          Laingsburg                              13:46.4  9:11/M    7  
   23     21   3070  Bailey Flemming       Laingsburg                              13:47.3  9:11/M    7  
   24     22   3088  Chloe Smith           Potterville                             14:03.5  9:22/M    7  
   25     23   3076  Tressah Sperry        Laingsburg                              14:31.6  9:41/M    8  
   26     24   3080  Tarah Gates           Potterville                             14:40.7  9:47/M    8  
   27     25   3089  Alexis Antles         Saranac                                 14:48.2  9:52/M    7  
   28     26   3035  Claire Hubbell        Carson City-Crystal                     15:04.1 10:03/M    7  
   29     27   3078  Alyssa Anthony        Potterville                             15:14.5 10:09/M    7  
   30     28   3079  Heidi Christiansen    Potterville                             15:26.4 10:17/M    7  
   31  (< 5)   3105  Kelsie Halsted        Pewamo-Westphalia                       16:03.6 10:42/M   7   
   32  (< 5)   3065  Lauren Jernstadt      Fulton                                  17:21.0 11:34/M    7  
   33     29   3040  Natalie Murray        Carson City-Crystal                     17:46.2 11:51/M    7  
   34     30   3087  Alexis Pierre         Potterville                             18:46.4 12:31/M    8  



Top

Overall finish list - Girls 5th and 6th Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1   3055  Veronica Azar         Bath                                    12:14.7  8:09/M    6  
    2  (< 5)   3103  Anneliese Hummel      Carson City-Crystal                     12:56.7  8:37/M   6   
    3      2   3077  Autumn Zwienik        Laingsburg                              13:05.6  8:43/M    5  
    4      3   3062  Stephanie Labioda     Bath                                    13:06.0  8:44/M    6  
    5      4   3073  Cholie Merchant       Laingsburg                              13:06.4  8:44/M    5  
    6  (< 5)   3041  Kiah Becker           Fowler                                  13:09.5  8:46/M    6  
    7      5   3068  Jessica Chadwick      Laingsburg                              13:24.4  8:56/M    6  
    8      6   3074  Emma Smith            Laingsburg                              13:24.9  8:56/M    6  
    9      7   3099  Megan Struble         Fulton                                  13:26.9  8:57/M    6  
   10      8   3097  Kylie Slavik          Fulton                                  13:42.7  9:08/M    6  
   11      9   3060  Krystal Dugan         Bath                                    14:19.9  9:33/M    6  
   12  (< 5)   3043  Mariele Feldpausch    Fowler                                  14:36.1  9:44/M    6  
   13     10   3096  Tatym Plath           Fulton                                  14:36.3  9:44/M    6  
   14  (< 5)   3052  Michaela Ward         Fowler                                  14:37.7  9:45/M    6  
   15     11   3059  Abigail Cunningham    Bath                                    14:41.0  9:47/M    6  
   16  (< 5)   3085  Gabby Pardue          Potterville                             14:43.2  9:49/M    6  
   17     12   3095  Emma Browne           Fulton                                  14:44.2  9:49/M    6  
   18     13   3098  Lainey Bergeron       Fulton                                  14:46.1  9:51/M    6  
   19  (< 5)   3081  Payton Geisenhaver    Potterville                             15:45.6 10:30/M    6  
   20     14   3054  Emma Arnold           Bath                                    16:04.7 10:43/M    6  
   21     15   3075  Emily Soeltner        Laingsburg                              16:20.3 10:53/M    6  
   22     16   3107  Alex Randal           Laingsburg                              16:23.7 10:55/M    6  
   23  (< 5)   3049  Elizabeth Scott       Fowler                                  16:58.6 11:19/M    6  
   24  (< 5)   3086  Courtney Peterson     Potterville                             17:59.9 11:59/M    6  
   25  (< 5)   3082  Allison Gilliam       Potterville                             18:09.3 12:06/M    6  
Top

Team summary report - Girls 1.5 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   31               4   5   6   7   9  13             
        Top  5 Times: 54:57.2
        Average Time: 10:59.4

    2 Laingsburg                             38               1   2   3  12  20  21  23         
        Top  5 Times: 57:36.6
        Average Time: 11:31.3

    3 Saranac                                85              15  16  17  18  19  25             
        Top  5 Times: 1:04:31.6
        Average Time: 12:54.3

    4 Carson City-Crystal                    87               8  10  14  26  29                 
        Top  5 Times: 1:07:41.0
        Average Time: 13:32.2

    5 Potterville                           112              11  22  24  27  28  30             
        Top  5 Times: 1:11:12.5
        Average Time: 14:14.5

 Inc. Fowler                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team summary report - Girls 5th and 6th Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Laingsburg                             32               2   4   5   6  15  16             
        Top  5 Times: 1:09:21.8
        Average Time: 13:52.3

    2 Bath                                   38               1   3   9  11  14                 
        Top  5 Times: 1:10:26.5
        Average Time: 14:05.3

    3 Fulton                                 50               7   8  10  12  13                 
        Top  5 Times: 1:11:16.4
        Average Time: 14:15.2

 Inc. Potterville                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fowler                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Carson City-Crystal                  1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall finish list - Boys 1.5 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1   3031  Branden Smith         Saranac                                  9:14.9  6:09/M    8  
    2      2   2990  Case Trevino          Bath                                     9:57.8  6:38/M    7  
    3      3   2991  Cole Trevino          Bath                                    10:05.2  6:43/M    7  
    4      4   2973  Dalton Feldpausch     Fowler                                  10:10.3  6:47/M    8  
    5      5   2997  Dakota Laurenty       Dansville                               10:14.3  6:49/M    8  
    6      6   2971  Corey Esch            Fowler                                  10:15.6  6:50/M    8  
    7      7   3029  Patrick Miller        Saranac                                 10:17.5  6:51/M    7  
    8      8   3032  Kyle Vanspronsen      Saranac                                 10:24.2  6:56/M    8  
    9  (< 5)   3000  Caleb Walden          Fulton                                  10:26.1  6:57/M    7  
   10      9   3009  Jacob Rouse           Laingsburg                              10:26.9  6:57/M    8  
   11     10   3026  Joe Conley            Saranac                                 10:33.8  7:02/M    8  
   12     11   2985  Elliott Lipe          Bath                                    10:38.9  7:05/M    8  
   13     12   2982  Drew Coulter          Bath                                    10:43.3  7:09/M    7  
   14     13   2981  Cody Barnhill         Bath                                    10:46.0  7:11/M    7  
   15     14   2979  Garrett Scott         Fowler                                  10:56.5  7:17/M    8  
   16     15   2965  Elijah Becker         Fowler                                  10:59.3  7:19/M    8  
   17     16   2998  Ben Lober             Dansville                               11:03.2  7:22/M    7  
   18     17   3001  Avery Alana           Laingsburg                              11:09.0  7:26/M    7  
   19     18   2993  Josh Wolfinger        Bath                                    11:10.7  7:27/M    7  
   20     19   3024  Zach Yarger           Potterville                             11:11.0  7:27/M    7  
   21     20   2999  Casey Murphy          Dansville                               11:17.6  7:31/M    8  
   22     21   2986  Marshall Lipe         Bath                                    11:18.1  7:32/M    8  
   23  (> 7)   2988  Noah Nugent           Bath                                    11:19.4  7:33/M    8  
   24     22   3020  Carlos Stimer         Potterville                             11:20.4  7:33/M    7  
   25     23   3005  Austin Elloit         Laingsburg                              11:24.1  7:36/M    7  
   26     24   2995  Daniel Hartman        Dansville                               11:25.7  7:37/M    7  
   27     25   2978  Will Schafer          Fowler                                  11:27.0  7:38/M    8  
   28     26   2994  Jack Briggs           Dansville                               11:27.5  7:38/M    7  
   29     27   3028  Jared Melcher         Saranac                                 11:40.0  7:47/M    8  
   30     28   2972  Owen Fedewa           Fowler                                  11:40.1  7:47/M    8  
   31  (> 7)   2992  Bill Wise             Bath                                    11:55.3  7:57/M    8  
   32     29   3017  Ronnie Raymond        Potterville                             12:03.9  8:02/M    8  
   33     30   3030  Andrew Priest         Saranac                                 12:08.2  8:05/M    8  
   34     31   2967  Zach Bertram          Fowler                                  12:10.5  8:07/M    8  
   35     32   3002  Trevor Conlay         Laingsburg                              12:17.6  8:11/M    8  
   36     33   3023  Tyler Vermillion      Potterville                             12:17.8  8:11/M    7  
   37     34   3011  Sam Corbin            Potterville                             12:21.0  8:14/M    7  
   38     35   2996  Ethan Launstein       Dansville                               12:24.7  8:16/M    8  
   39  (< 5)   3104  Kevin Schafer         Pewamo-Westphalia                       12:27.3  8:18/M   7   
   40     36   3006  Dylan Harder          Laingsburg                              12:48.7  8:32/M    7  
   41  (> 7)   2977  Jack Orozco           Fowler                                  12:56.0  8:37/M    8  
   42  (< 5)   3094  Steven Welsh          Fulton                                  13:15.8  8:50/M    7  
   43     37   3022  Marcus Traver         Potterville                             13:17.2  8:51/M    8  
   44     38   3018  Brian Schafer         Potterville                             13:43.1  9:09/M    7  
   45     39   3027  Lance Dubois          Saranac                                 14:02.3  9:21/M    7  
   46  (> 7)   2987  Robert Micheaux       Bath                                    14:13.1  9:29/M    8  
   47  (> 7)   3012  Miguel Cortez         Potterville                             14:40.1  9:47/M    7  
   48  (> 7)   2976  Tyler Klein           Fowler                                  15:59.6 10:39/M    8  



Top

Overall finish list - Boys 5th and 6th Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1   2970  Nick Connor           Fowler                                  10:43.2  7:09/M    6  
    2      2   2975  Tony Hufnagel         Fowler                                  11:15.9  7:30/M    6  
    3      3   2966  Carter Bertram        Fowler                                  11:37.8  7:45/M    5  
    4      4   3021  Isaiah Stimer         Potterville                             11:46.0  7:51/M    6  
    5  (< 5)   3007  Ryan Kingsbury        Laingsburg                              11:49.4  7:53/M    6  
    6  (< 5)   2989  Jack Skidmore         Bath                                    11:54.1  7:56/M    6  
    7      5   2968  Charlie Boak          Fowler                                  12:01.9  8:01/M    6  
    8  (< 5)   3008  Nick Lafontsee        Laingsburg                              12:19.7  8:13/M    6  
    9  (< 5)   3010  Collin Young          Laingsburg                              12:29.0  8:19/M    6  
   10  (< 5)   3106  Seth Anderson         Pewamo-Westphalia                       12:45.5  8:30/M   6   
   11  (< 5)   3102  Ryan Antles           Saranac                                 12:48.5  8:32/M    6  
   12  (< 5)   3003  Kobie Corp            Laingsburg                              12:54.3  8:36/M    6  
   13      6   3014  James Harns           Potterville                             13:26.0  8:57/M    6  
   14      7   2974  Riley George          Fowler                                  14:00.5  9:20/M    5  
   15      8   3019  Ross Schmiedeknecht   Potterville                             14:29.0  9:39/M    6  
   16      9   3016  Donovan Niemi         Potterville                             14:35.5  9:43/M    6  
   17     10   3013  Jack Earl             Potterville                             15:24.6 10:16/M    6  
Top

Team summary report - Boys 1.5 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   41               2   3  11  12  13  18  21         
        Top  5 Times: 52:11.3
        Average Time: 10:26.2

    2 Saranac                                53               1   7   8  10  27  30  39         
        Top  5 Times: 52:10.6
        Average Time: 10:26.1

    3 Fowler                                 64               4   6  14  15  25  28  31         
        Top  5 Times: 53:48.9
        Average Time: 10:45.7

    4 Dansville                              91               5  16  20  24  26  35             
        Top  5 Times: 55:28.5
        Average Time: 11:05.7

    5 Laingsburg                            117               9  17  23  32  36                 
        Top  5 Times: 58:06.5
        Average Time: 11:37.3

    6 Potterville                           137              19  22  29  33  34  37  38         
        Top  5 Times: 59:14.3
        Average Time: 11:50.8

 Inc. Fulton                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team summary report - Boys 5th and 6th Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Fowler                                 18               1   2   3   5   7                 
        Top  5 Times: 59:39.5
        Average Time: 11:55.9

    2 Potterville                            37               4   6   8   9  10                 
        Top  5 Times: 1:09:41.3
        Average Time: 13:56.2

 Inc. Saranac                              1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Laingsburg                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Bath                                 1 finisher
        Top  5 Times: 
        Average Time: