CMAC Jamboree #3

October 19, 2011, at Pewamo


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 5K
Team Summary - Girls - Girls 5K
Finish List - Boys - Boys 5k
Team Summary - Boys - Boys 5k
Top

Overall Finish List - Girls 5K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1280  Jenna Klynstra        Saranac                                 19:28.4  6:17/M    11
    2      2   1285  Taylor Bolinger       Fulton                                  19:48.4  6:23/M    10
    3      3   1536  Kaitlin Beyer         Carson City                             19:53.0  6:25/M    9 
    4      4   1549  Annie Fanta           Bath                                    19:57.9  6:26/M    9 
    5      5   1269  Moriah Hill-Green     Potterville                             20:07.8  6:29/M    10
    6      6   1554  Kwyn Trevino          Bath                                    20:14.6  6:32/M    10
    7      7   1519  Kieren Becker         Fowler                                  20:16.9  6:32/M    11
    8      8   1542  Elizabeth McCrackin   Carson City                             20:25.7  6:35/M    10
    9      9   1545  Alyssa Abendroth      Bath                                    20:32.1  6:37/M    11
   10     10   1270  Danielle Koepke       Potterville                             20:49.2  6:43/M    10
   11     11   1273  Ashley Antles         Saranac                                 20:51.7  6:44/M    11
   12     12   1284  Megan Wolters         Saranac                                 21:01.3  6:47/M    10
   13     13   1548  Samantha Evans        Bath                                    21:07.3  6:49/M    9 
   14     14   1291  Kassey Kebler         Pewamo-Westphalia                       21:20.1  6:53/M    11
   15     15   1266  Lauren Coffman        Potterville                             21:52.8  7:03/M    11
   16     16   1297  Mykena Witgen         Pewamo-Westphalia                       21:59.8  7:05/M    9 
   17     17   1522  Liz Thelen            Fowler                                  22:12.6  7:10/M    12
   18     18   1294  Jenna Thelen          Pewamo-Westphalia                       22:14.0  7:10/M    10
   19     19   1293  Erica Nurenberg       Pewamo-Westphalia                       22:14.8  7:10/M    11
   20     20   1282  Miriam Price          Saranac                                 22:15.7  7:11/M    9 
   21     21   1546  Gabrielle Labioda     Bath                                    22:22.1  7:13/M    11
   22     22   1523  Rebecca Thelen        Fowler                                  22:25.4  7:14/M    12
   23     23   1550  Maggie Hammond        Bath                                    22:28.9  7:15/M    12
   24     24   1552  Jackie Micheaux       Bath                                    22:30.8  7:15/M    11
   25     25   1268  Paige Groom           Potterville                             22:41.8  7:19/M    11
   26     26   1537  Maria Gesselman       Carson City                             22:52.5  7:23/M    12
   27     27   1272  Morgan Allen          Saranac                                 22:53.2  7:23/M    11
   28     28   1525  Brooke Vanells        Fowler                                  22:54.4  7:23/M    10
   29     29   1526  Camie Wieber          Fowler                                  22:54.6  7:23/M    12
   30     30   1288  Megan Graham          Fulton                                  23:26.1  7:34/M    12
   31     31   1287  Katlyn Dennis         Fulton                                  23:27.3  7:34/M    9 
   32  (> 7)   1551  Marisa Hilts          Bath                                    23:29.1  7:35/M    10
   33  (< 5)   1516  Madeline Johnson      Laingsburg                              23:32.5  7:35/M    10
   34     32   1295  Kenzie Wieber         Pewamo-Westphalia                       23:35.2  7:36/M    10
   35  (< 5)   1261  Wilcox Brittini       Portland St. Pats                       23:40.5  7:38/M    9 
   36  (> 7)   1547  Tonisty Dugan         Bath                                    23:44.4  7:39/M    12
   37     33   1539  Gabrielle Hummel      Carson City                             23:50.6  7:41/M    9 
   38     34   1286  Amanda Craig          Fulton                                  24:08.4  7:47/M    10
   39     35   1534  Sydney Allen          Carson City                             24:12.0  7:48/M    12
   40     36   1281  Kristi Mileski        Saranac                                 24:30.9  7:54/M    10
   41     37   1274  Aubrey Antles         Saranac                                 24:37.2  7:56/M    11
   42     38   1541  Lindsay McClintic     Carson City                             24:38.2  7:57/M    10
   43     39   1292  Tawni Klein           Pewamo-Westphalia                       24:46.6  7:59/M    11
   44  (> 7)   1275  Ali Beckhorn          Saranac                                 25:30.6  8:14/M    10
   45     40   1540  Essie McCarty         Carson City                             25:44.2  8:18/M    9 
   46  (> 7)   1277  Cheyenne Dubois       Saranac                                 25:56.7  8:22/M    9 
   47     41   1521  Katie Esch            Fowler                                  26:12.9  8:27/M    11
   48     42   1267  Cecilia Corbin        Potterville                             26:13.2  8:27/M    10
   49  (> 7)   1278  Kaci Granum           Saranac                                 26:22.1  8:30/M    11
   50  (> 7)   1538  Adeline Hummel        Carson City                             26:38.6  8:35/M    10
   51  (> 7)   1279  Sydney Klutman        Saranac                                 26:43.6  8:37/M    10
   52  (< 5)   1265  Miller Shelby         Portland St. Pats                       26:47.5  8:38/M    9 
   53  (< 5)   1298  Tressa Borris         Laingsburg                              27:11.3  8:46/M    11
   54  (< 5)   1260  Cook Amelia           Portland St. Pats                       27:30.7  8:52/M    10
   55     43   1520  Jeannie Esch          Fowler                                  28:24.6  9:10/M    11
   56     44   1289  Lainey Kupiec         Fulton                                  28:29.7  9:11/M    10
   57  (> 7)   1283  Meghan Smith          Saranac                                 28:57.9  9:20/M    12
   58     45   1296  Kirstie Wieber        Pewamo-Westphalia                       29:42.5  9:35/M    12
   59  (< 5)   1264  Schrauben Morgan      Portland St. Pats                       30:01.5  9:41/M    11
   60  (> 7)   1543  Brandy Partridge      Carson City                             30:56.7  9:59/M    10
   61  (> 7)   1290  Allison Jegla         Pewamo-Westphalia                       30:57.4  9:59/M    12
   62  (> 7)   1535  Megan Beard           Carson City                             36:08.4 11:39/M    12
Top

Team Summary Report - Girls 5K


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   53               4   6   9  13  21  23  24         
        Top  5 Times: 1:44:14.2
        Average Time: 20:50.8

    2 Saranac                                71               1  11  12  20  27  36  37         
        Top  5 Times: 1:46:30.4
        Average Time: 21:18.1

    3 Potterville                            97               5  10  15  25  42                 
        Top  5 Times: 1:51:44.9
        Average Time: 22:20.9

    4 Pewamo-Westphalia                      99              14  16  18  19  32  39  45         
        Top  5 Times: 1:51:24.1
        Average Time: 22:16.8

    5 Fowler                                103               7  17  22  28  29  41  43         
        Top  5 Times: 1:50:44.1
        Average Time: 22:08.8

    6 Carson City                           105               3   8  26  33  35  38  40         
        Top  5 Times: 1:51:14.0
        Average Time: 22:14.8

    7 Fulton                                141               2  30  31  34  44                 
        Top  5 Times: 1:59:20.1
        Average Time: 23:52.0

 Inc. Portland St. Pats                    4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Laingsburg                           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Boys 5K


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1198  Tim Young             Saranac                                 16:48.0  5:25/M    11
    2      2   1202  Bohdan Hartman        Fulton                                  16:55.9  5:27/M    9 
    3      3   1169  Norman Emineth        Potterville                             16:58.1  5:28/M    11
    4      4   1170  Kyle Hardy            Potterville                             17:00.5  5:29/M    12
    5      5   1222  Grant Feldpausch      Fowler                                  17:02.0  5:30/M    11
    6      6   1213  Greg Trierweiler      Pewamo-Westphalia                       17:09.1  5:32/M    11
    7      7   1207  Joel Pennell          Pewamo-Westphalia                       17:11.1  5:33/M    11
    8      8   1179  Sam Traver            Potterville                             17:12.1  5:33/M    9 
    9      9   1205  Tanner Droste         Pewamo-Westphalia                       17:17.2  5:35/M    10
   10     10   1174  Tyler Larson          Potterville                             17:18.8  5:35/M    12
   11     11   1237  Tyler Craig           Carson City                             17:21.9  5:36/M    10
   12     12   1212  Blake Thelen          Pewamo-Westphalia                       17:29.8  5:38/M    11
   13     13   1215  Caleb Barker          Pewamo-Westphalia                       17:32.6  5:39/M    9 
   14     14   1189  Brendan Klynstra      Saranac                                 17:40.8  5:42/M    9 
   15     15   1258  Nick Thomas           Bath                                    17:50.1  5:45/M    11
   16     16   1216  Zachary Little        Laingsburg                              17:55.6  5:47/M    12
   17     17   1208  Randy Schafer         Pewamo-Westphalia                       18:16.9  5:54/M    10
   18     18   1226  Brice Thelen          Fowler                                  18:18.8  5:54/M    10
   19     19   1188  Steven Jorgenson      Saranac                                 18:23.0  5:56/M    11
   20     20   1167  Ryan Wilcox           Portland St. Pats                       18:29.6  5:58/M    12
   21     21   1193  Trever Overbeck       Saranac                                 18:30.1  5:58/M    11
   22     22   1172  Andrew Karttunen      Potterville                             18:33.6  5:59/M    11
   23     23   1196  Aaron Sluiter         Saranac                                 18:43.7  6:02/M    9 
   24     24   1220  Ian Stewrt            Laingsburg                              18:45.4  6:03/M    9 
   25     25   1210  Nick Schulte          Pewamo-Westphalia                       18:46.1  6:03/M    12
   26     26   1184  Justus Griffith       Saranac                                 18:46.6  6:03/M    12
   27     27   1256  William Spagnuolo     Bath                                    18:46.9  6:03/M    10
   28     28   1243  Lucas McCrackin       Carson City                             18:49.9  6:04/M    11
   29     29   1204  Brandon Trefil        Fulton                                  18:50.2  6:05/M    12
   30  (> 7)   1209  Zach Schafer          Pewamo-Westphalia                       18:50.6  6:05/M    9 
   31     30   1228  Joe Wolfert           Fowler                                  19:21.6  6:15/M    10
   32     31   1247  Tyler Billingsley     Bath                                    19:22.2  6:15/M    12
   33     32   1190  Jeremy Knop           Saranac                                 19:22.5  6:15/M    9 
   34     33   1249  Brad Coulter          Bath                                    19:24.7  6:15/M    10
   35     34   1251  Russell Lipe          Bath                                    19:27.8  6:16/M    11
   36     35   1177  Matt Miller           Potterville                             19:29.6  6:17/M    10
   37     36   1238  Caleb Geselman        Carson City                             19:32.2  6:18/M    11
   38  (> 7)   1195  Greg Shaffer          Saranac                                 19:34.2  6:19/M    10
   39     37   1168  Alec Badgley          Potterville                             19:34.5  6:19/M    9 
   40  (> 7)   1206  Brandon Palmateer     Pewamo-Westphalia                       19:34.8  6:19/M    11
   41  (> 7)   1211  Tyler Spitzley        Pewamo-Westphalia                       19:40.3  6:21/M    10
   42     38   1252  David Nadorozny       Bath                                    19:44.3  6:22/M    12
   43     39   1224  Drew Bierstetel       Fowler                                  19:48.9  6:23/M    10
   44     40   1255  Zach Seddon           Bath                                    19:49.7  6:24/M    11
   45  (> 7)   1183  Tyler Demski          Saranac                                 19:59.2  6:27/M    12
   46  (> 7)   1187  Peter Hulett          Saranac                                 20:05.8  6:29/M    9 
   47     41   1219  Logan Stahl           Laingsburg                              20:11.5  6:31/M    9 
   48  (> 7)   1253  Charles Paape         Bath                                    20:15.6  6:32/M    12
   49     42   1199  Zach Bates            Fulton                                  20:26.6  6:35/M    10
   50     43   1221  Chris Feldpausch      Fowler                                  20:26.9  6:35/M    9 
   51     44   1166  Josh Schneider        Portland St. Pats                       20:32.7  6:37/M    12
   52     45   1241  Logan McClintic       Carson City                             20:33.4  6:38/M    12
   53     46   1217  Justin Morles         Laingsburg                              20:38.9  6:39/M    9 
   54  (> 7)   1254  Dylan Parks           Bath                                    20:49.1  6:43/M    11
   55     47   1201  Dylan Guernsey        Fulton                                  20:50.2  6:43/M    12
   56  (> 7)   1185  Wyatt Haner           Saranac                                 20:53.8  6:44/M    9 
   57     48   1218  Alex Sperry           Laingsburg                              21:08.4  6:49/M    9 
   58  (> 7)   1197  Andrew Sluiter        Saranac                                 21:13.3  6:51/M    12
   59  (> 7)   1173  Jonathan Kemp         Potterville                             21:17.5  6:52/M    11
   60  (> 7)   1186  Ben Hendrick          Saranac                                 21:22.0  6:54/M    12
   61     49   1162  Mike Kreiner          Portland St. Pats                       21:28.8  6:55/M    11
   62  (> 7)   1182  Kyle Demski           Saranac                                 21:34.5  6:57/M    10
   63  (> 7)   1191  Nathan Lawarre        Saranac                                 21:41.2  7:00/M    9 
   64     50   1225  Joe Smith             Fowler                                  21:48.6  7:02/M    10
   65     51   1229  Ethan Young           Fowler                                  21:50.3  7:03/M    10
   66     52   1236  Eric Campbell         Carson City                             21:52.5  7:03/M    11
   67     53   1200  Mackenzy Blair        Fulton                                  22:19.9  7:12/M    12
   68  (> 7)   1214  Tony Wirth            Pewamo-Westphalia                       22:43.6  7:20/M    11
   69     54   1163  Ben Lawless           Portland St. Pats                       22:47.9  7:21/M    12
   70     55   1239  Maxxton Jolls         Carson City                             23:05.7  7:27/M    12
   71  (> 7)   1178  Jacob Ronowski        Potterville                             23:06.2  7:27/M    11
   72     56   1242  Kiefer McCrackin      Carson City                             23:36.1  7:37/M    9 
   73  (> 7)   1246  Thomas Vargus         Carson City                             23:38.7  7:37/M    11
   74  (> 7)   1250  Noah Isaak            Bath                                    23:50.3  7:41/M    9 
   75     57   1164  Pung Noah             Portland St. Pats                       24:48.4  8:00/M    9 
   76  (> 7)   1192  Chris Mutschler       Saranac                                 24:53.9  8:02/M    10
   77  (> 7)   1257  Colin Stonehouse      Bath                                    25:03.0  8:05/M    12
   78  (> 7)   1259  Shawn Wilson          Bath                                    26:41.4  8:36/M    10
   79  (> 7)   1175  Alex Lehman           Potterville                             33:11.1 10:42/M    9 
Top

Team Summary Report - Boys 5K


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Pewamo-Westphalia                      47               6   7   9  12  13  17  25         
        Top  5 Times: 1:26:39.9
        Average Time: 17:20.0

    2 Potterville                            47               3   4   8  10  22  35  37         
        Top  5 Times: 1:27:03.3
        Average Time: 17:24.6

    3 Saranac                                78               1  14  19  21  23  26  32         
        Top  5 Times: 1:30:05.7
        Average Time: 18:01.1

    4 Fowler                                135               5  18  30  39  43  50  51         
        Top  5 Times: 1:34:58.3
        Average Time: 18:59.6

    5 Bath                                  140              15  27  31  33  34  38  40         
        Top  5 Times: 1:34:51.8
        Average Time: 18:58.3

    6 Carson City                           172              11  28  36  45  52  55  56         
        Top  5 Times: 1:38:10.1
        Average Time: 19:38.0

    7 Fulton                                173               2  29  42  47  53                 
        Top  5 Times: 1:39:23.2
        Average Time: 19:52.6

    8 Laingsburg                            175              16  24  41  46  48                 
        Top  5 Times: 1:38:40.0
        Average Time: 19:44.0

    9 Portland St. Pats                     224              20  44  49  54  57                 
        Top  5 Times: 1:48:07.6
        Average Time: 21:37.5

CMAC Jamboree #3 Middle School

October 19, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 1.5 mile
Team Summary - Girls - Girls 1.5 mile
Top

Overall Finish List - Girls 1.5 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    903  Julia Angst           Laingsburg                               9:08.9  6:05/M    8  
    2      2    893  Faith Brown           Bath                                     9:11.2  6:07/M    8  
    3      3    902  Hannah Angst          Laingsburg                               9:16.7  6:11/M    8  
    4      4    905  Elaine Dedic          Laingsburg                               9:17.2  6:11/M    7  
    5      5    894  Lindsey Brown         Bath                                     9:38.2  6:25/M    8  
    6  (< 5)    585  Andreya McCarty       Carson City                              9:38.6  6:25/M    7  
    7      6    892  Kelsey Billingsley    Bath                                     9:40.2  6:27/M    7  
    8      7    897  Savannah Halfmann     Bath                                     9:46.2  6:31/M    8  
    9      8    899  Melissa Schott        Bath                                     9:57.0  6:38/M    8  
   10      9    900  Jessie Sullivan       Bath                                    10:00.3  6:40/M    7  
   11  (< 5)    586  Johannah McCarty      Carson City                             10:03.5  6:42/M    8  
   12  (< 5)    583  Felicia Hummel        Carson City                             10:15.5  6:50/M    7  
   13     10    600  Tyler Adkins          Bath                                    10:19.5  6:53/M    7  
   14     11    928  Sally Moon            Saranac                                 10:20.3  6:53/M    8  
   15     12    920  Kylee Marcussen       Potterville                             10:20.7  6:53/M    7  
   16     13    926  Karina Carle          Saranac                                 10:37.2  7:05/M    8  
   17     14    581  Brynne Harder         Saranac                                 10:52.4  7:15/M    7  
   18     15    907  Peyton Flemming       Laingsburg                              10:53.0  7:15/M    7  
   19     16    580  Andrea Chipman        Saranac                                 10:55.2  7:17/M    7  
   20  (< 5)    589  Savanah Boak          Fowler                                  11:06.6  7:24/M    8  
   21  (< 5)    598  Ashley Vanells        Fowler                                  11:11.3  7:27/M    7  
   22     17    927  Breanna Erickson      Saranac                                 11:40.9  7:47/M    8  
   23     18    908  Grace Freels          Laingsburg                              11:54.0  7:56/M    7  
   24     19    906  Bailey Flemming       Laingsburg                              11:55.1  7:57/M    7  
   25     20    916  Tarah Gates           Potterville                             12:13.0  8:09/M    8  
   26     21    915  Heidi Christiansen    Potterville                             12:20.0  8:13/M    7  
   27     22    912  Tressah Sperry        Laingsburg                              12:28.9  8:19/M    8  
   28     23    914  Alyssa Anthony        Potterville                             12:32.0  8:21/M    7  
   29     24    925  Alexis Antles         Saranac                                 12:37.6  8:25/M    7  
   30  (< 5)    584  Karagan Kavanagh      Carson City                             12:47.8  8:31/M    7  
   31  (< 5)    936  Kelsie Halsted        Pewamo-Westphalia                       13:50.7  9:13/M   7   
   32     25    923  Alexis Pierre         Potterville                             13:55.6  9:17/M    8  
   33  (< 5)    901  Lauren Jernstadt      Fulton                                  15:01.3 10:01/M    7  
Top

Team Summary Report - Girls 1.5 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   28               2   5   6   7   8   9  10         
        Top  5 Times: 48:13.0
        Average Time: 9:38.6

    2 Laingsburg                             41               1   3   4  15  18  19  22         
        Top  5 Times: 50:30.0
        Average Time: 10:06.0

    3 Saranac                                71              11  13  14  16  17  24             
        Top  5 Times: 54:26.2
        Average Time: 10:53.2

    4 Potterville                           101              12  20  21  23  25                 
        Top  5 Times: 1:01:21.5
        Average Time: 12:16.3

 Inc. Fowler                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Carson City                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


CMAC Jamboree #3 Middle School

October 19, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Boys - Boys 1.5 mile
Team Summary - Boys - Boys 1.5 mile
Top

Overall Finish List - Boys 1.5 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    578  Branden Smith         Saranac                                  8:20.2  5:33/M    8  
    2      2    390  Dalton Feldpausch     Fowler                                   8:33.1  5:42/M    8  
    3      3    530  Kyle Coulter          Bath                                     8:37.6  5:45/M    8  
    4      4    537  Case Trevino          Bath                                     8:43.0  5:49/M    7  
    5      5    538  Cole Trevino          Bath                                     8:45.2  5:50/M    7  
    6      6    388  Corey Esch            Fowler                                   8:56.3  5:57/M    8  
    7      7    576  Patrick Miller        Saranac                                  8:57.3  5:58/M    7  
    8  (< 5)    544  Dakota Laurenty       Dansville                                9:02.9  6:01/M    8  
    9  (< 5)    547  Caleb Walden          Fulton                                   9:10.8  6:07/M    7  
   10      8    556  Jacob Rouse           Laingsburg                               9:11.3  6:07/M    8  
   11      9    579  Kyle Vanspronsen      Saranac                                  9:13.6  6:09/M    8  
   12     10    551  Jacob Danek           Laingsburg                               9:15.0  6:10/M    8  
   13     11    532  Elliott Lipe          Bath                                     9:15.3  6:10/M    8  
   14     12    398  Cody Barnhill         Bath                                     9:15.8  6:10/M    7  
   15     13    571  Zach Yarger           Potterville                              9:19.5  6:13/M    7  
   16     14    573  Joe Conley            Saranac                                  9:26.9  6:17/M    8  
   17     15    395  Will Schafer          Fowler                                   9:31.4  6:21/M    8  
   18  (< 5)    546  Casey Murphy          Dansville                                9:35.4  6:23/M    8  
   19     16    567  Carlos Stimer         Potterville                              9:37.9  6:25/M    7  
   20     17    396  Garrett Scott         Fowler                                   9:39.1  6:26/M    8  
   21     18    382  Elijah Becker         Fowler                                   9:39.5  6:26/M    8  
   22     19    540  Josh Wolfinger        Bath                                     9:45.9  6:30/M    7  
   23     20    575  Jared Melcher         Saranac                                  9:47.3  6:31/M    8  
   24     21    533  Marshall Lipe         Bath                                     9:53.0  6:35/M    8  
   25  (< 5)    542  Daniel Hartman        Dansville                                9:56.8  6:37/M    7  
   26     22    548  Avery Alana           Laingsburg                              10:03.3  6:42/M    7  
   27     23    389  Owen Fedewa           Fowler                                  10:08.1  6:45/M    8  
   28  (< 5)    543  Ethan Launstein       Dansville                               10:12.6  6:48/M    8  
   29     24    564  Ronnie Raymond        Potterville                             10:15.8  6:50/M    8  
   30     25    384  Zach Bertram          Fowler                                  10:18.0  6:52/M    8  
   31     26    558  Sam Corbin            Potterville                             10:20.5  6:53/M    7  
   32     27    549  Trevor Conlay         Laingsburg                              10:24.3  6:56/M    8  
   33  (> 7)    535  Noah Nugent           Bath                                    10:25.7  6:57/M    8  
   34     28    577  Andrew Priest         Saranac                                 10:26.0  6:57/M    8  
   35  (> 7)    539  Bill Wise             Bath                                    10:26.2  6:57/M    8  
   36     29    570  Tyler Vermillion      Potterville                             10:48.4  7:12/M    7  
   37  (< 5)    937  Kevin Schafer         Pewamo-Westphalia                       10:51.9  7:14/M   7   
   38  (> 7)    534  Robert Micheaux       Bath                                    10:54.5  7:16/M    8  
   39     30    553  Dylan Harder          Laingsburg                              11:02.3  7:21/M    7  
   40     31    562  Jeff Marsh            Potterville                             11:04.2  7:23/M    8  
   41     32    569  Marcus Traver         Potterville                             11:05.2  7:23/M    8  
   42  (> 7)    394  Jack Orozco           Fowler                                  11:28.2  7:39/M    8  
   43  (> 7)    559  Miguel Cortez         Potterville                             11:36.7  7:44/M    7  
   44     33    574  Lance Dubois          Saranac                                 12:07.6  8:05/M    7  
   45  (> 7)    393  Tyler Klein           Fowler                                  13:14.2  8:49/M    8  
Top

Team Summary Report - Boys 1.5 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Bath                                   35               3   4   5  11  12  19  21         
        Top  5 Times: 44:37.0
        Average Time: 8:55.4

    2 Saranac                                51               1   7   9  14  20  28  33         
        Top  5 Times: 45:45.4
        Average Time: 9:09.1

    3 Fowler                                 58               2   6  15  17  18  23  25         
        Top  5 Times: 46:19.6
        Average Time: 9:15.9

    4 Laingsburg                             97               8  10  22  27  30                 
        Top  5 Times: 49:56.4
        Average Time: 9:59.2

    5 Potterville                           108              13  16  24  26  29  31  32         
        Top  5 Times: 50:22.3
        Average Time: 10:04.4

 Inc. Fulton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Dansville                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


CMAC Jamboree #3 Middle School

October 19, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - 5th and 6th Grade
Team Summary - Girls - 5th and 6th Grade
Finish List - Boys - 5th and 6th Grade
Team Summary - Boys - 5th and 6th Grade
Top

Overall Finish List - Girls 5th and 6th Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1    891  Veronica Azar         Bath                                    10:35.3  7:03/M    6  
    2  (< 5)    935  Megan Struble         Fulton                                  10:41.4  7:07/M    6  
    3  (< 5)    939  Anneliese Hummel      Carson City                             10:58.6  7:19/M   6   
    4      2    909  Cholie Merchant       Laingsburg                              11:16.3  7:31/M    5  
    5      3    913  Autumn Zwienik        Laingsburg                              11:19.3  7:33/M    5  
    6      4    898  Stephanie Labioda     Bath                                    11:33.8  7:42/M    6  
    7      5    904  Jessica Chadwick      Laingsburg                              11:37.4  7:45/M    6  
    8  (< 5)    933  Kylie Slavik          Fulton                                  11:38.3  7:45/M    6  
    9      6    910  Emma Smith            Laingsburg                              11:40.8  7:47/M    6  
   10      7    588  Kiah Becker           Fowler                                  11:58.4  7:59/M    6  
   11  (< 5)    934  Lainey Bergeron       Fulton                                  12:04.0  8:03/M    6  
   12      8    896  Krystal Dugan         Bath                                    12:04.5  8:03/M    6  
   13      9    590  Mariele Feldpausch    Fowler                                  12:09.2  8:06/M    6  
   14  (< 5)    931  Emma Browne           Fulton                                  12:15.5  8:10/M    6  
   15  (< 5)    917  Payton Geisenhaver    Potterville                             12:34.8  8:23/M    6  
   16     10    599  Michaela Ward         Fowler                                  12:50.4  8:33/M    6  
   17     11    895  Abigail Cunningham    Bath                                    13:03.9  8:42/M    6  
   18  (< 5)    921  Gabby Pardue          Potterville                             13:14.9  8:49/M    6  
   19     12    591  Sydney Horak          Fowler                                  13:21.6  8:54/M    6  
   20     13    595  Taylor Rademacher     Fowler                                  13:21.8  8:54/M    6  
   21     14    890  Emma Arnold           Bath                                    13:25.0  8:57/M    6  
   22     15    596  Elizabeth Scott       Fowler                                  13:48.2  9:12/M    6  
   23     16    911  Emily Soeltner        Laingsburg                              14:25.9  9:37/M    6  
   24     17    950  Alex Randal           Laingsburg                              14:28.2  9:39/M    6  
   25  (< 5)    922  Courtney Peterson     Potterville                             14:55.5  9:57/M    6  
Top

Team Summary Report - Girls 5th and 6th Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Laingsburg                             32               2   3   5   6  16  17             
        Top  5 Times: 1:00:19.8
        Average Time: 12:03.9

    2 Bath                                   38               1   4   8  11  14                 
        Top  5 Times: 1:00:42.8
        Average Time: 12:08.5

    3 Fowler                                 51               7   9  10  12  13  15             
        Top  5 Times: 1:03:41.7
        Average Time: 12:44.3

 Inc. Potterville                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Carson City                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 
Top

Overall Finish List - Boys 5th and 6th Grade


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1  (< 5)    392  Tony Hufnagel         Fowler                                   9:30.7  6:20/M    6  
    2  (< 5)    387  Nick Connor           Fowler                                   9:43.7  6:29/M    6  
    3  (< 5)    554  Ryan Kingsbury        Laingsburg                               9:50.5  6:33/M    6  
    4  (< 5)    536  Jack Skidmore         Bath                                    10:13.6  6:49/M    6  
    5      1    568  Isaiah Stimer         Potterville                             10:19.9  6:53/M    6  
    6  (< 5)    555  Nick Lafontsee        Laingsburg                              10:21.4  6:54/M    6  
    7  (< 5)    531  Clayton Dugan         Bath                                    10:24.7  6:56/M    6  
    8  (< 5)    385  Charlie Boak          Fowler                                  10:29.3  6:59/M    6  
    9  (< 5)    949  Seth Anderson         Pewamo-Westphalia                       10:43.6  7:09/M   6   
   10      2    561  James Harns           Potterville                             10:53.9  7:15/M    6  
   11      3    563  Donovan Niemi         Potterville                             11:01.2  7:21/M    6  
   12  (< 5)    397  Michael Armistead     Bath                                    11:02.1  7:21/M    6  
   13  (< 5)    550  Kobie Corp            Laingsburg                              11:09.5  7:26/M    6  
   14  (< 5)    938  Ryan Antles           Saranac                                 11:18.5  7:32/M    6  
   15  (< 5)    970  Trent Barker          Pewamo-Westphalia                       11:20.8  7:33/M   6   
   16      4    566  Ross Schmiedeknecht   Potterville                             11:50.4  7:53/M    6  
   17  (< 5)    391  Riley George          Fowler                                  12:06.9  8:04/M    5  
   18      5    560  Jack Earl             Potterville                             13:45.6  9:10/M    6  
Top

Team Summary Report - Boys 5th and 6th Grade


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Potterville                            15               1   2   3   4   5                 
        Top  5 Times: 57:51.2
        Average Time: 11:34.2

 Inc. Fowler                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Saranac                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pewamo-Westphalia                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Laingsburg                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Bath                                 3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: