Central Montcalm Hornet Run
9/10/2011 at Stanton, MI
Girls 12th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 18:49.31  Bailey Parmelee Greenville F 12 222
2 19:56.78  Sadie Ringer Kent City F 12 333
3 20:51.44  Jeanne Wilson Kent City F 12 336
4 21:33.94  Kaytlynne Kerwin Kent City F 12 330
5 21:44.02  Kaitlin Truman Kent City F 12 335
6 21:51.56  Kayla Ovokaitys Cedar Springs F 12 73
7 22:00.94  Kelsey Thome Sparta F 12 523
8 22:11.18  Charlene Kehoe Belding F 12 17
9 22:17.03  Kara Giles Ithaca F 12 271
10 22:40.41  Serena Reamer Greenville F 12 223
11 23:19.31  Elizabeth Austin Greenville F 12 212
12 23:27.88  Amanda Sizemore Kent City F 12 334
13 23:59.03  Rieley Hondalus Cedar Springs F 12 69
14 24:03.53  Elyse Starck Morley-Stanwood F 12 387
15 24:06.91  Erika Lang Sparta F 12 515
16 24:37.31  Maria Gesselman Carson City-Crystal F 12 50
17 25:40.53  Sydney Allen Carson City-Crystal F 12 47
18 26:03.06  Emily Kunkle Belding F 12 20
19 26:37.59  Paige Urlaub Sparta F 12 525
20 26:47.94  Claire Gill Sparta F 12 510
21 27:21.62  Allison Granzo Belding F 12 15
22 27:52.34  Alyssa Pamer Kent City F 12 332
23 28:29.53  Alyssa Hearth Kent City F 12 329
24 29:26.97  Madison Lorentz Blanchard Montabella F 12 365
25 29:42.12  Haily Silvernail Belding F 12 23
26 29:45.06  Katelynne Spaans Greenville F 12 228
27 31:27.50  Meghan Smith Saranac F 12 436
28 32:00.75  Alexie Schneider Carson City-Crystal F 12 57
29 33:04.91  Elizabeth Thornburg Stanton Central Montcalm F 12 120
30 33:09.47  Kelsee Wentworth Vestaburg F 12 553
31 37:26.00 Jacquelyn McClintock Greenville F 12 220
32 42:06.00 Megan Beard Carson City-Crystal F 12 48
33 44:44.00 Jessica Wood Greenville F 12 230
Boys 12th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 16:56.75 Casey Voisin Mount Pleasant Sacred Heart M 12 411
2 17:14.25  Brandon George Sparta M 12 536
3 17:21.34  Adam Birkeland Sparta M 12 531
4 17:25.00  Aaron Brooks Cedar Springs M 12 83
5 17:55.31  Austin Jacobson Sparta M 12 538
6 18:18.31  Colton Klapko Belding M 12 36
7 18:20.00  Danny Hansen Greenville M 12 236
8 18:25.84  Austin Giles Belding M 12 33
9 18:33.15  Dan Zinn Cedar Springs M 12 95
10 18:43.88  Ben Schilling Mount Pleasant Sacred Heart M 12 409
11 18:47.06  Heath Ahlers Mount Pleasant Sacred Heart M 12 402
12 18:53.09  Nicholas Hosmer Sparta M 12 537
13 19:05.47  Justus Griffith Saranac M 12 442
14 19:25.06  Brad Erbes Kent City M 12 338
15 19:25.65  Jorgen Chapin Greenville M 12 233
16 19:36.41  Tyler Anderson Ithaca M 12 282
17 19:49.12  Jeremy Craft Kent City M 12 337
18 19:49.62  Lucas McCrackin Carson City-Crystal M 11 65
19 19:58.59  Logan Orlowski Greenville M 12 240
20 20:09.15  Allen Hansen Greenville M 12 235
21 20:19.38  Patrick Crawford Blanchard Montabella M 12 372
22 20:21.78  Tyler Demski Saranac M 12 441
23 20:32.41  Cody Williamson Vestaburg M 12 558
24 20:33.21  Thomas Ranney Blanchard Montabella M 12 378
25 20:47.22  Andrew Wucher Belding M 12 44
26 21:01.31  Dan Kearns Cedar Springs M 11 89
27 21:17.72  Chase Sutherland Stanton Central Montcalm M 12 136
28 21:43.03  Mike Bryne Sparta M 12 533
29 22:25.47  Wyatt Richardson Vestaburg M 12 557
30 23:10.78  Roger Krum Sparta M 9 540
31 23:16.25  Andrew Sluiter Saranac M 12 455
32 23:17.72  Ben Hendrick Saranac M 12 444
33 23:28.72  Logan McClintic Carson City-Crystal M 12 63
34 24:05.12  Justin Bedard Saranac M 12 438
35 24:32.88  Quinton Worden Greenville M 12 246
36 25:24.69  Maxxton Jolls Carson City-Crystal M 12 61
Girls 11th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 19:02.93  Katie Weiler Cedar Springs F 11 80
2 19:28.47  Jenna Klynstra Saranac F 11 433
3 19:57.75  Sommer VanDyke Cedar Springs F 11 77
4 21:45.34  Ashley Antles Saranac F 11 426
5 22:03.22  Christina Dean Cedar Springs F 11 68
6 22:13.65  Alesha Reed Sparta F 11 518
7 22:27.44  Kendahl Oberdorfer Cedar Springs F 11 72
8 22:37.03  Rachel Thome Sparta F 11 524
9 22:49.18  Allie Veltkamp Cedar Springs F 11 78
10 22:54.97  Casey Wright Sparta F 11 528
11 23:24.47  Lotte DeSaegher Ithaca F 11 268
12 23:35.78  Kali Densmore Ithaca F 11 267
13 23:45.94  Kathleen Guytingco Mount Pleasant Sacred Heart F 11 394
14 23:51.00  Margo Predum Mount Pleasant Sacred Heart F 11 399
15 23:51.31  Morgan Allen Saranac F 11 425
16 23:54.78  Cassie Densmore Ithaca F 11 266
17 24:26.62  Maggie Oblinger Mount Pleasant Sacred Heart F 11 398
18 25:00.25  Abby VanDusen Cedar Springs F 11 76
19 25:01.69  Tranaya Verstrat Cedar Springs F 11 79
20 25:21.41  Taylor Nowicki Kent City F 11 331
21 25:54.56  Aubrey Antles Saranac F 11 427
22 26:12.12  McKenzie Sshwartz Lakeview F 11 355
23 26:33.41  Andrea Borup Saranac F 11 429
24 27:10.38  Kaci Granum Saranac F 11 431
25 27:29.03  Kaylee Martin Ithaca F 11 275
26 28:18.47  Jenni Spaans Greenville F 11 227
27 29:05.09  Alexis Bates Lakeview F 11 702
28 29:34.50  Kaylee Austin Kent City F 11 325
29 30:08.97  Eliza McGowan-Stinski Morley-Stanwood F 11 385
30 31:32.94  Sage Wyckoff Greenville F 11 231
31 34:06.81  Hallie Rentsman Vestaburg F 11 551
32 34:09.78  Kaysie Cushman Greenville F 11 214
Boys 11th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 16:05.00  Connor Mora Cedar Springs M 11 92
2 17:28.31  Justin Harthorn Cedar Springs M 11 87
3 17:36.09  Tim Young Saranac M 11 456
4 17:38.84  Alex Bray Cedar Springs M 11 82
5 17:50.34  Stephen Merchant Ithaca M 11 288
6 18:06.31  Kaleb Coston Ithaca M 11 284
7 18:09.25  Ethan Menefee Cedar Springs M 11 91
8 18:11.18  Trever Schnick Lakeview M 11 359
9 18:13.38  Jonathan Delodder Sparta M 11 535
10 18:13.75  Eric Rasch Belding M 11 39
11 18:16.34  Kaleb Baublitz Ithaca M 11 283
12 18:43.41  Tyler Sleet Stanton Central Montcalm M 11 135
13 18:48.59  Justin Belding Belding M 11 28
14 18:54.22  Alik Helms Ithaca M 11 286
15 18:57.31  Trever Overbeck Saranac M 11 451
16 18:58.28  Alex Sias Cedar Springs M 11 94
17 19:01.00  Mitchell Jenks Belding M 11 34
18 19:01.31  Parker Eldred Blanchard Montabella M 11 373
19 19:15.15  Tyler Daller Belding M 11 30
20 19:28.96  Quentin Callahan Greenville M 11 232
21 19:39.50  Kyle Campbell Mount Pleasant Sacred Heart M 11 403
22 19:50.25  Avery Smally Ithaca M 11 289
23 19:52.75  Shaun Collin Mount Pleasant Sacred Heart M 11 404
24 19:54.66  Caden King Stanton Central Montcalm M 11 131
25 19:56.31  Steven Jorgenson Saranac M 11 446
26 20:07.66  Kyle Reamer Greenville M 11 241
27 20:26.69  Caleb Geselman Carson City-Crystal M 11 60
28 20:54.62  Jacob Grover Vestaburg M 11 554
29 21:00.53  Scott Scripter Greenville M 11 243
30 21:44.22  Austin Garner Blanchard Montabella M 11 374
31 22:13.03  Pablo Castellanos Cedar Springs M 11 85
32 22:38.62  Jacob Sible Kent City M 11 343
33 23:31.62  Chris Stoutjesdyk Greenville M 11 244
34 23:57.03  Patrick Stahlin Belding M 11 42
35 23:57.56  Eric Campbell Carson City-Crystal M 11 58
36 24:28.81  Dillon Peacock Morley-Stanwood M 11 390
37 24:31.62  Tanner Hansen Blanchard Montabella M 11 375
38 24:50.91  Kyle Peasley Vestaburg M 11 555
39 25:34.34  Haoyang Song Lakeview M 11 360
40 25:55.68  Harrison Brown Cedar Springs M 11 84
41 27:07.47  Matt Ruperd Saranac M 11 452
42 27:12.18  Thomas Vargus Carson City-Crystal M 11 66
Girls 10th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 20:09.37  Taylor Smith Blanchard Montabella F 10 369
2 20:15.47  Maddie Perkrul Cedar Springs F 10 74
3 21:15.62  Caitlin McClurken Cedar Springs F 10 71
4 21:51.53  Jamie Gose Ithaca F 10 273
5 22:08.06  Alycia Wright Sparta F 10 527
6 22:20.03  Elizabeth McCrackin Carson City-Crystal F 10 55
7 22:23.59  Vanessa Waldron Ithaca F 10 281
8 22:30.12  Julia Hansen Greenville F 10 215
9 22:48.15  Sarah Austin Ithaca F 10 264
10 22:56.28  Michaela Burnett Cedar Springs F 10 67
11 23:26.81  Megan Wolters Saranac F 10 437
12 23:48.66  Rachael Warner Belding F 10 25
13 24:25.00  Natasna Sanders Lakeview F 10 354
14 24:30.28  Jody Sellers Sparta F 10 519
15 24:35.53  Madison Sorsen Greenville F 10 226
16 24:53.15  Hannah Soules Sparta F 10 521
17 25:06.93  Ali Loding Greenville F 10 219
18 25:40.69  Autumn Strandberg Greenville F 10 229
19 25:42.00  Brianne Draper Ithaca F 10 269
20 25:46.12  Sarah Miller Blanchard Montabella F 10 367
21 25:51.28  Kristi Mileski Saranac F 10 434
22 26:00.62  Rachel Nanzer Greenville F 10 221
23 26:31.50  Audriana Gruesbeck Ithaca F 10 274
24 26:33.78  Ali Beckhorn Saranac F 10 428
25 26:46.97  Carla Obeid Mount Pleasant Sacred Heart F 10 397
26 27:21.12  Bailey Scott Ithaca F 10 277
27 27:53.56  MacKenzi Krieger Belding F 10 19
28 28:12.38  Makayla Boss Belding F 10 13
29 28:22.22  Bethany Wheeler Stanton Central Montcalm F 10 123
30 29:13.75  Alyssa McMurphy Sparta F 10 517
31 29:25.47  Kaila Kosten Stanton Central Montcalm F 10 108
32 29:32.91  Sydney Klutman Saranac F 10 432
33 29:37.50  Adiline Hummel Carson City-Crystal F 10 51
34 30:26.97  Roxanne Bliss Kent City F 10 326
35 30:30.43  Audry Cornell Lakeview F 10 350
36 32:03.94  Moore Alecia Greenville F 10 211
37 32:35.97  Kaylee Kuipers Sparta F 10 514
38 33:31.12  Morgan Bates Lakeview F 10 349
39 35:34.72  Brandie Partridge Carson City-Crystal F 10 56
40 36:29.50  Emma Priebe Lakeview F 10 353
41 37:47.38  Colleen Allen Lakeview F 10 347
Boys 10th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 17:09.06  Will Wilson Kent City M 10 345
2 18:12.18  Cooper Terry Mount Pleasant Sacred Heart M 10 410
3 18:17.44  Jim English Mount Pleasant Sacred Heart M 10 405
4 18:24.28  Tyler Craig Carson City-Crystal M 10 59
5 18:56.88  Sam Syrjala Belding M 10 43
6 19:14.28  Tom Schutter Kent City M 10 342
7 19:25.94  Trevor Curtis Belding M 10 29
8 19:30.22  Chris Jacobsen Greenville M 10 237
9 19:32.53  Nate Soules Sparta M 10 546
10 19:36.47  Christian Watson Blanchard Montabella M 10 380
11 20:00.03  Rans Hill Kent City M 10 340
12 20:00.87  Kenneth Wood Greenville M 10 245
13 20:01.59  Ryan Morris Morley-Stanwood M 10 389
14 20:04.53  Dakota Schafer Sparta M 10 544
15 20:07.62  Ryan Loiselle Greenville M 10 239
16 20:08.91  Chris Wucher Belding M 10 45
17 20:25.09  Zach Pfeffer Sparta M 10 542
18 20:29.72  Tre Robinson Belding M 10 41
19 20:34.72  Jared Downing Greenville M 10 234
20 21:17.69  Jeremy Andrews Sparta M 10 530
21 21:21.25  Greg Shaffer Saranac M 10 453
22 21:24.81  Dylan Finch Cedar Springs M 10 86
23 21:27.56  Dakoda Lobert Blanchard Montabella M 10 376
24 21:28.40  Michael Albert Belding M 10 26
25 21:38.28  Kyle Demski Saranac M 10 440
26 21:38.84  Aaron Daggett Stanton Central Montcalm M 10 129
27 21:45.66  Griffen Lampman Greenville M 10 238
28 21:53.50  Josh Scott Greenville M 10 242
29 22:23.12  Andrew Sackett Morley-Stanwood M 10 392
30 23:13.50  Isaac Kane Sparta M 10 539
31 23:23.81  Caleb Freestone Ithaca M 10 285
32 23:30.22  Devin Cornell Lakeview M 10 356
33 23:40.18  Conner MacArther Sparta M 10 541
34 24:47.03  Jake Kieffer Belding M 10 35
35 25:05.97  Chris Mutschler Saranac M 10 450
36 25:15.22  Jeremy Palinkas Stanton Central Montcalm M 10 133
37 28:49.69  Dustin Scott Blanchard Montabella M 10 379
Girls 9th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 18:06.03  Kenzie Weiler Cedar Springs F 9 81
2 21:08.50  Kaitlin Beyer Carson City-Crystal F 9 49
3 21:30.56  Joesi Krieger Belding F 9 18
4 21:39.00  Monica Baylis Belding F 9 12
5 21:42.52  Hannah Thayer Ithaca F 9 280
6 21:42.96  Emilee Thayer Ithaca F 9 279
7 22:34.34  Jessica Hoover Sparta F 9 512
8 22:47.34  Meredith Predum Mount Pleasant Sacred Heart F 9 400
9 23:10.59  Morgan Baublitz Ithaca F 9 265
10 23:18.25  Ariana Armenta Sparta F 9 507
11 23:18.56  Brooklyn Ward Sparta F 9 526
12 23:20.34  Shayne Mann Cedar Springs F 9 70
13 23:50.56  Emily Shaft Cedar Springs F 9 75
14 23:58.59  Kendra Coalter Kent City F 9 328
15 24:01.84  Lizzy Ervin Mount Pleasant Sacred Heart F 9 393
16 24:09.12  Skylar Nelson Mount Pleasant Sacred Heart F 9 396
17 24:11.15  Kristen Cranney Morley-Stanwood F 9 383
18 24:47.91  Kirsten Carew Kent City F 9 327
19 24:53.94  Kate Velguth Mount Pleasant Sacred Heart F 9 401
20 25:13.62  Miriam Price Saranac F 9 435
21 25:42.59  Gabrielle Hummel Carson City-Crystal F 9 52
22 26:09.34  Clarice Callahan Greenville F 9 213
23 26:17.94  Mariah Carlson Belding F 9 14
24 26:33.18  Andrea Taylor Sparta F 9 522
25 26:57.66  Mary McHugh Sparta F 9 516
26 27:01.00  Tori Klenk Sparta F 9 513
27 27:10.91  Alley Gager Ithaca F 9 270
28 27:23.87  Katie Hamel Sparta F 9 511
29 27:24.37  Kristy Godley Ithaca F 9 272
30 27:53.37  Erica Austin Kent City F 9 324
31 28:11.62  Cheyenne DuBois Saranac F 9 430
32 28:34.99  Madeleine Link Belding F 9 21
33 30:34.68  Essie McCarty Carson City-Crystal F 9 53
34 31:28.02  Scylar Blaisdell Stanton Central Montcalm F 9 97
35 31:31.11  Sophia Johnson Stanton Central Montcalm F 9 106
36 32:06.93  Hannah Sorensen Greenville F 9 224
37 35:15.18  Brandee Malloy Morley-Stanwood F 9 384
Boys 9th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 18:04.91  Austin Sargent Cedar Springs M 9 93
2 18:26.88  Carter VerSluys Sparta M 9 547
3 19:06.31  Brady Phelps Belding M 9 38
4 19:20.97  Brendan Klynstra Saranac M 9 447
5 19:57.47  Kolton Kavanagh Carson City-Crystal M 9 62
6 20:38.12  Aaron Sluiter Saranac M 9 454
7 20:40.56  John Lambrecht Ithaca M 9 287
8 20:51.41  Jeremy Knop Saranac M 9 448
9 20:57.06  Todd Switzer Stanton Central Montcalm M 9 137
10 21:04.34  Malcomn Maturen Morley-Stanwood M 9 388
11 21:10.09  Matt Feuerstein Belding M 9 31
12 21:12.03  Mason Barnwell Stanton Central Montcalm M 9 126
13 21:14.75  Holden Peacock Morley-Stanwood M 9 391
14 21:21.18  Carter Shupe Sparta M 9 545
15 21:23.09  Ben Swanson Kent City M 9 344
16 21:26.91  Peter Hulett Saranac M 9 445
17 21:38.62  Wyatt Cornett Sparta M 9 534
18 21:40.24  George Ronan Mount Pleasant Sacred Heart M 9 408
19 21:41.40  Nick Moulter Blanchard Montabella M 9 377
20 21:43.31  Nate Ring Sparta M 9 543
21 21:51.12  Damion Myers Belding M 9 37
22 22:09.94  Wyatt Haner Saranac M 9 443
23 22:54.31  Nathan LaWarre Saranac M 9 449
24 23:13.72  Logan McGahan Cedar Springs M 9 90
25 23:36.00  Ben Outman Lakeview M 9 704
26 23:56.94  Ben Qutman Lakeview M 9 358
27 24:00.31  Kiefer McCrackin Carson City-Crystal M 9 64
28 28:29.64  Joesph Baldwin Stanton Central Montcalm M 9 125
Girls 8th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 09:57.58  Kurstin Kalisek Ithaca F 8 252
2 10:05.58  Blaire Showers Ithaca F 8 255
3 10:28.34  Carley Andrews Sparta F 8 457
4 10:29.08  Rachel Gohn Allendale F 8 571
5 10:35.81  Brooklyn Dolloff Ithaca F 8 249
6 10:52.93  Ana Swanson Kent City F 8 304
7 10:56.14  Stephanie Solorsano Allendale F 8 567
8 10:59.14  Sally Moon Saranac F 8 416
9 11:16.65  Rebecca Sizemore Kent City F 8 302
10 11:17.65  Lexi Heimbaugh Sparta F 8 463
11 11:19.40  Johanna McCarty Carson City-Crystal F 8 694
12 11:19.99  Melissa Mattson Cedar Springs F 8 681
13 11:21.30  Sarah Monterusso Sparta F 8 474
14 11:21.96  Brooke Schneider Stanton Central Montcalm F 8 117
15 11:23.40  Maddie Burkwaldt Cedar Springs F 8 675
16 11:25.64  Erin Wooten Sparta F 8 482
17 11:26.81  Megan English Mount Pleasant Sacred Heart F 8 630
18 11:33.14  Allyson Marvel Cedar Springs F 8 680
19 11:34.81  Jasmine Harrison Belding F 8 617
20 11:40.02  Ellie Ovokaitys Cedar Springs F 8 683
21 11:43.08  Marie Martinek Sparta F 8 471
22 11:46.27  Sydney Jose Remus Chippewa Hills F 8 155
23 11:52.42  Karina Carle Saranac F 8 413
24 11:57.40  Sarah Mitchell Belding F 8 621
25 12:00.40  olivia Kane Sparta F 8 467
26 12:02.30  Summer Gravelyn Remus Chippewa Hills F 8 149
27 12:05.00  Lauren Janes Mount Pleasant Sacred Heart F 8 631
28 12:06.05  Jenna Koepf Remus Chippewa Hills F 8 157
29 12:34.18  Shelby Bond Allendale F 8 566
30 12:35.08  Kelsey Stahlin Belding F 8 623
31 12:37.78  Aislinn Droski Allendale F 8 568
32 12:48.99  Amy Warner Belding F 8 627
33 12:50.34  Breana Ericson Saranac F 8 703
34 12:58.46  Kelsey Toporski Kent City F 8 306
35 13:00.36  Gabrielle Bass Remus Chippewa Hills F 8 138
36 13:02.55  Carissa Stenquist Belding F 8 624
37 13:06.58  Kalika Wernette Stanton Central Montcalm F 8 122
38 14:00.49  Emily Reeves Ithaca F 8 254
39 14:11.24  Victoria Kovalenko Sparta F 8 470
40 14:14.52  Claire Hubbell Carson City-Crystal F 8 697
41 14:16.42  Meghan McMurphy Sparta F 8 473
42 14:31.71  Hannah Mayo Allendale F 8 569
43 14:57.78  Amy Fitzhenry Remus Chippewa Hills F 8 146
44 15:22.43  Channing Gulick Ithaca F 8 251
45 16:03.71  Megan Kilts Cedar Springs F 7 661
46 16:06.93  Taylor Austin Cedar Springs F 8 671
47 18:16.96  Chrissy Niewiadomski Cedar Springs F 8 682
48 18:39.96  Cora Simpson Cedar Springs F 8 666
Boys 8th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 08:16.90  Branden Smith Saranac M 8 423
2 08:31.08  Chris Oates Remus Chippewa Hills M 8 197
3 09:11.37  James O'Boyle Ithaca M 8 263
4 09:21.49  Andrew Thome Sparta M 8 500
5 09:29.14  Josh Bray Cedar Springs M 8 673
6 09:31.49  Tyler Parker Remus Chippewa Hills M 8 199
7 09:51.56  Kyle VanSpronsen Saranac M 8 424
8 09:53.68  Joe Conley Saranac M 8 418
9 09:54.55  Nick Mathis Remus Chippewa Hills M 8 195
10 10:09.75  Triston Hull Sparta M 8 491
11 10:13.33  Sam Neyer Mount Pleasant Sacred Heart M 8 638
12 10:20.06  Jessie Empie Cedar Springs M 8 676
13 10:21.49  Logan Moyle Mount Pleasant Sacred Heart M 8 639
14 10:30.34  Jared Melcher Saranac M 8 419
15 10:30.99  Zack Zenker Cedar Springs M 8 688
16 10:34.17  Remington Sawade Cedar Springs M 8 685
17 10:42.34  Jared Gunhus Sparta M 8 489
18 10:43.74  Sam Austin Allendale M 8 563
19 10:44.33  Matt Mathis Remus Chippewa Hills M 8 194
20 10:44.99  Andrew Priest Saranac M 8 421
21 10:45.62  Miguel Balderas Sparta M 8 484
22 10:45.99  Kyle Augustine Ithaca M 8 257
23 10:51.52  Tyler Frease Remus Chippewa Hills M 8 192
24 11:07.90  Logan King Stanton Central Montcalm M 8 132
25 11:12.18  Blake Gulick Ithaca M 8 260
26 11:22.58  Chandler Brouwer Allendale M 8 561
27 11:26.27  Ben Levander Allendale M 8 559
28 11:28.90  Seth Farber Allendale M 8 565
29 11:31.71  Ethan Lewis Cedar Springs M 7 664
30 11:33.77  Pete Anderson Stanton Central Montcalm M 8 124
31 11:39.49  Parker Brandimore Cedar Springs M 8 672
32 11:41.49  Jacob Wood Remus Chippewa Hills M 8 208
33 12:20.02  Zac Timmer Allendale M 7 562
34 12:45.37  John Obeid Mount Pleasant Sacred Heart M 8 640
35 13:02.84  Ethan Brown Cedar Springs M 8 674
36 14:06.42  Nate Thering Mount Pleasant Sacred Heart M 8 641
37 14:07.87  Zach Oswald Allendale M 8 564
38 14:18.84  Tyler Vincent Kent City M 8 322
39 14:18.00 Jonathon Wolfarth Cedar Springs M 8 687
40 16:33.14  Kendyn Sarniak Cedar Springs M 8 684
Girls 7th Grade Results
Place Time First Last School Gender Number
1 10:34.18  Courtney Allen Ithaca F 7 247
2 10:35.64  Andrea McCarty Carson City-Crystal F 7 695
3 10:49.17  Amelia Freestone Ithaca F 7 250
4 10:59.62  Tara Tepin Cedar Springs F 7 667
5 11:06.71  Felicia Hummel Carson City-Crystal F 7 699
6 11:09.34  Hannah Aten Allendale F 7 581
7 11:12.30  Linde Bolle Mount Pleasant Sacred Heart F 7 636
8 11:15.08  Vanessa Hurbert Sparta F 7 465
9 11:16.58  Jasmine Wells Allendale F 7 579
10 11:19.11  Destanie Johnson Remus Chippewa Hills F 7 152
11 11:19.81  Alexis Jackson Mount Pleasant Sacred Heart F 7 637
12 11:20.84  Maria Johnson Remus Chippewa Hills F 7 154
13 11:21.74  Karagan Kavanagh Carson City-Crystal F 7 698
14 11:33.27  Emily Wucher Belding F 7 629
15 11:34.68  Kenzy Hunter Cedar Springs F 7 659
16 11:35.46  Christina Guytingco Mount Pleasant Sacred Heart F 7 635
17 11:36.46  Maddie Vandusen Cedar Springs F 7 668
18 11:37.86  Lauren Case Remus Chippewa Hills F 7 140
19 11:39.05  Justeene Miller Allendale F 7 574
20 11:40.65  Lisa Heintzelman Cedar Springs F 7 656
21 11:41.51  Jen Heintzelman Cedar Springs F 7 657
22 11:46.71  Rylee Guerrero Allendale F 7 584
23 11:48.34  Alexa Syrjala Belding F 7 625
24 11:57.34  Michelle Alt Kent City F 7 292
25 11:58.14  Clarissa Hubert Sparta F 7 464
26 11:59.55  Brynne Harder Saranac F - 415
27 12:01.98  Bridget Levander Allendale F 7 576
28 12:06.49  Kamryn Eluskie Sparta F 7 460
29 12:07.96  Mireya Becerra Allendale F 7 580
30 12:11.99  Cassedy Recker Remus Chippewa Hills F 7 169
31 12:14.55  Maddie Mora Cedar Springs F 7 665
32 12:15.49  Marisa Dyke Allendale F 7 583
33 12:18.65  Alexis Issette Remus Chippewa Hills F 7 151
34 12:20.18  Andrea Chipman Saranac F - 414
35 12:21.65  Jazmyn Saffron Allendale F 7 575
36 12:22.68  Kayli Peak Stanton Central Montcalm F 7 114
37 12:24.08  Courtnee Nicholson Stanton Central Montcalm F 7 112
38 12:25.84  Alexis Hartzell Kent City F 7 294
39 12:33.89  Ashtyn Pendell Ithaca F 7 253
40 12:35.14  Grace Hovingh Allendale F 7 578
41 12:35.93  August Medema Belding F 7 620
42 12:40.83  Caitlin Ferguson Stanton Central Montcalm F 7 104
43 12:45.18  Hannah Kellog Belding F 7 619
44 12:46.37  Taylor Vogg Kent City F 7 307
45 12:49.14  Abby Walters Allendale F 7 582
46 12:50.02  Kelly McHugh Sparta F 7 472
47 12:56.08  Brooklyn Deemter Allendale F 7 577
48 12:57.78  Jodi Hauck Mount Pleasant Sacred Heart F 7 634
49 13:01.58  Molly Ignasiak Kent City F 7 295
50 13:02.77  Mackenzie Rutz Stanton Central Montcalm F 7 116
51 13:05.58  Kaitlin Rich Kent City F 7 300
52 13:06.65  Wendy Erickson Mount Pleasant Sacred Heart F 7 633
53 13:09.90  Amanda Hurst Sparta F 7 466
54 13:10.84  Emaleigh Taylor Stanton Central Montcalm F 7 119
55 13:11.65  Ally Dougherty Remus Chippewa Hills F 7 142
56 13:12.83  Alexis Rieger Allendale F 7 573
57 13:16.11  Mallory Morgan Stanton Central Montcalm F 7 110
58 13:17.71  Cheyenne Lutz Kent City F 7 299
59 13:31.58  Megan Kober Sparta F 7 469
60 13:35.42  Rebekah Vanderhelm Allendale F 7 572
61 13:36.62  Jessica Anderson Ithaca F 7 248
62 13:38.99  Hope MacLaren Stanton Central Montcalm F 7 109
63 13:41.58  Teegan Galdeen Sparta F 7 462
64 13:47.52  Lauren Falls Mount Pleasant Sacred Heart F 7 632
65 13:48.37  Alexis Antles Saranac F 7 412
66 13:55.27  Destiny Roosa Remus Chippewa Hills F 7 171
67 13:56.49  Sydney Korody Cedar Springs F 7 662
68 14:57.87  Lauren Jones Kent City F 7 296
69 14:59.65  McKenna Bowen Stanton Central Montcalm F 7 99
70 15:03.74  Jenna Switzer Stanton Central Montcalm F 7 118
71 15:45.27  Lauren White Cedar Springs F 7 669
72 15:55.05  Danielle Ayers Cedar Springs F 7 653
73 16:55.74  Lillian Blaisdell Stanton Central Montcalm F 7 96
74 19:32.74  Hollie Monroe Belding F 7 622
Girls 6th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 10:08.11  Hannah Todd Remus Chippewa Hills F 6 182
2 10:56.96  Robyn Wood Remus Chippewa Hills F 6 185
3 11:02.78  Payton Ethridge Remus Chippewa Hills F 6 145
4 11:09.11  McKenna Purdy Remus Chippewa Hills F 6 168
5 11:18.08  Kiley Walch Belding F 8 626
6 11:40.08  Caity Swanson Kent City F 6 305
7 11:57.62  Jessica Bonner Remus Chippewa Hills F 6 139
8 11:59.40  Gwen Kelley Sparta F 6 468
9 12:00.74  Ryan Kik Kent City F 6 297
10 12:07.21  Rachel Gubala Kent City F 6 293
11 12:09.11  Gabrielle Purdy Remus Chippewa Hills F 6 167
12 12:14.71  Sarah Sizemore Kent City F 6 303
13 12:38.71  Madi Gard Remus Chippewa Hills F 6 148
14 12:43.14  Lily Sherman Remus Chippewa Hills F 6 175
15 12:48.05  Alyssa Oates Remus Chippewa Hills F 6 164
16 13:14.99  Stephanie Suits Allendale F 6 599
17 13:29.93  Alexis Scott Remus Chippewa Hills F 6 174
18 13:43.30  Caelin Murdock Sparta F 6 475
19 14:37.87  Erin Maness Allendale F 6 600
20 14:41.27  Katelyn Stuart Remus Chippewa Hills F 6 180
21 14:59.78  Madalynn DeKryger Allendale F 6 596
22 14:59.78  Grace Mcintry Allendale F 6 595
23 15:14.11  Erica Fitzhenry Remus Chippewa Hills F 6 147
24 15:18.81  Kaitlyn Schwaller Remus Chippewa Hills F 6 173
25 15:18.81  Abby O'Neil Remus Chippewa Hills F 6 165
26 15:34.30  Jayden Ross Sparta F 6 480
27 15:34.30  Morgan Avink Allendale F 6 597
28 16:00.62  Abigail Braman Belding F 6 614
Boys 6th Grade Results
Place Time First Last School Gender Grade Number
1 09:24.02  Fraser Wilson Kent City M 6 323
2 09:41.51  Dallas Mora Cedar Springs M 6 705
3 09:53.46  Christain Holloway Cedar Springs M 6 706
4 10:09.01  Austin Mathis Remus Chippewa Hills M 6 193
5 10:40.05  Gavin Mead Kent City M 6 317
6 10:51.81  Zach Hamlin Allendale M 6 601
7 10:58.77  Ryan Wucher Belding M 6 613
8 11:18.08  Sidney Klynstra Saranac M 6 707
9 11:56.68  Ray Robertson Remus Chippewa Hills M 6 202
10 12:14.71  Ryan Antles Saranac M 5 708
11 12:27.65  Kevin Warner Belding M 6 612
12 12:38.71  Jeremy Warner Belding M 6 709
13 13:19.58  Scout Nelson Mount Pleasant Sacred Heart M 6 710
14 13:29.93  Eric Richard Remus Chippewa Hills M 6 201
15 13:43.30  Austin Owen Sparta M 6 495
16 14:16.93  Jordan Jenks Stanton Central Montcalm M 6 105
17 15:01.02  Theodore Williams Remus Chippewa Hills M 6 207
18 16:00.62  Nathan Potrykus Remus Chippewa Hills M 6 200