LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/24/11

                                     GIRLS TEAM SCORES

  1. Ionia                                32     3. Vermontville Maple Valley            89

  2. Hastings                             33     4. Lake Odessa Lakewood                 89

 

FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

  1.  Morgan Miller (10)             Ionia                                       21:46.2     1

  2.  Trista Straube (10)            Hastings                                    22:35.8     2

  3.  Jenna Koelsch (10)             Ionia                                       23:14.1     3

  4.  Jessica Rushford (11)          Maple Valley                                23:36.4     4

  5.  Ariel Moore (10)               Hastings                                    24:15.3     5

  6.  Brittany Wright (10)           Ionia                                       24:26.8     6

  7.  Meg Travis (12)                Hastings                                    24:41.1     7

  8.  Rachel Rimer (10)              Hastings                                    24:52.3     8

  9.  Stacy Andrakowicz (9)          Ionia                                       24:59.1     9

 10.  Maddie King (11)               Lakewood                                    25:15.5    10

 11.  Taylor Carter (11)             Hastings                                    25:24.0    11

 12.  Olivia Rose (11)               Hastings                                    25:36.1     P

 13.  Jordan Stephens (9)            Ionia                                       25:39.6    13

 14.  Ashton Montgomery (9)          Ionia                                       25:39.7     P

 15.  Abby Laubaugh (9)              Hastings                                    25:45.8     P

 16.  Kaitlyn Rademacher (9)         Ionia                                       26:43.4     P

 17.  Danielle Kosten (9)            Lakewood                                    27:02.8    17

 18.  Haley Perkins (11)             Hastings                                    27:10.1     -

 19.  Paige Hartman (9)              Ionia                                       27:38.3     -

 20.  Hannah DeJong (12)             Lakewood                                    28:08.0    18

 21.  Hanna Kyle (10)                Maple Valley                                29:23.8    19

 22.  Hanna Hilton (10)              Maple Valley                                29:39.6    20

 23.  Victoria Joseph (9)            Ionia                                       29:39.8     -

 24.  Mycah Ridder (10)              Lakewood                                    29:44.7    21

 25.  Melissa Smith (9)              Ionia                                       29:46.6     -

 26.  McKayla Lamance (10)           Maple Valley                                30:01.3    22

 27.  Destiny Chapa (9)              Ionia                                       30:21.1     -

 28.  Emily Wilson (10)              Lakewood                                    30:36.9    23

 29.  Lynzie Trumble (11)            Maple Valley                                31:02.4    24

 30.  Ivy Braden (10)                Maple Valley                                31:35.2     P

 31.  Alie Porter (10)               Hastings                                    31:50.6     -

 32.  Cheyenne Smith (12)            Lakewood                                    32:05.1     P

 33.  Jackie Martin (11)             Maple Valley                                32:06.2     P

 34.  Alicia Ramsey (12)             Maple Valley                                32:15.0     -

 35.  Ellie Reynolds (11)            Lakewood                                    32:29.8     P

 36.  Holly Leonard (9)              Lakewood                                    32:42.7     -

 37.  Brooke Stahl (9)               Lakewood                                    33:31.3     -

 38.  Alexis Lamance (11)            Maple Valley                                33:31.6     -

 39.  Lanie Tuitman (11)             Lakewood                                    35:01.6     -

 40.  Christina Snyder (11)          Ionia                                       39:38.6     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Morgan Miller (10)        1      21:46      1

                                                  Jenna Koelsch (10)        3      23:14      3

                                                  Brittany Wright (10)      6      24:26      6

                                                  Stacy Andrakowicz (9)     9      24:59      9

                                                  Jordan Stephens (9)      13      25:39     13

                                                  Ashton Montgomery (9)    14      25:39

                                                  Kaitlyn Rademacher (9)   16      26:43

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               2:00:04     32

 

     2.  Hastings                                 Trista Straube (10)       2      22:35      2

                                                  Ariel Moore (10)          5      24:15      5

                                                  Meg Travis (12)           7      24:41      7

                                                  Rachel Rimer (10)         8      24:52      8

                                                  Taylor Carter (11)       11      25:24     11

                                                  Olivia Rose (11)         12      25:36

                                                  Abby Laubaugh (9)        15      25:45

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               2:01:47     33

 

     3.  Maple Valley                             Jessica Rushford (11)     4      23:36      4

                                                  Hanna Kyle (10)          21      29:23     19

                                                  Hanna Hilton (10)        22      29:39     20

                                                  McKayla Lamance (10)     26      30:01     22

                                                  Lynzie Trumble (11)      29      31:02     24

                                                  Ivy Braden (10)          30      31:35

                                                  Jackie Martin (11)       33      32:06

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               2:23:41     89

 

     4.  Lakewood                                 Maddie King (11)         10      25:15     10

                                                  Danielle Kosten (9)      17      27:02     17

                                                  Hannah DeJong (12)       20      28:08     18

                                                  Mycah Ridder (10)        24      29:44     21

                                                  Emily Wilson (10)        28      30:36     23

                                                  Cheyenne Smith (12)      32      32:05

                                                  Ellie Reynolds (11)      35      32:29

 

         Lakewood                                 ** TEAM TOTAL **               2:20:45     89

 

 

                     LAKEWOOD EARLY INVITATIONAL AT LAKE ODESSA--8/24/11

                                     BOYS TEAM SCORES

    1. Ionia                                15     3. Vermontville Maple Valley            67

    2. Hastings                             56     4, Lake Odessa Lakewood         incomplete

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Brandon Winter (11)            Ionia                                       18:34.6     1

    2.  Nick Wharry (12)               Ionia                                       18:35.1     2

    3.  Ruben Cardenas (12)            Ionia                                       18:37.0     3

    4.  Brice Brown (11)               Ionia                                       18:39.1     4

    5.  Dillon Braun (10)              Ionia                                       19:39.1     5

    6.  Brandon Piggott (12)           Ionia                                       20:08.9     P

    7.  Chance Miller (9)              Hastings                                    20:41.5     7

    8.  Taylor Klotz (12)              Hastings                                    20:44.9     8

    9.  A.J. Mayer (12)                Ionia                                       20:47.8     P

   10.  Ronnie Collins (9)             Hastings                                    20:50.7    10

   11.  Tyler Brumm (12)               Maple Valley                                21:15.6    11

   12.  Jordan Zamarron (9)            Ionia                                       21:17.2     -

   13.  Kyle Brumm (10)                Maple Valley                                21:31.4    12

   14.  Austin Rood (10)               Maple Valley                                21:35.3    13

   15.  Peter Pelon (9)                Ionia                                       21:35.6     -

   16.  Garrett Bowers (11)            Hastings                                    21:46.4    14

   17.  Tim Mayer (9)                  Ionia                                       21:58.3     -

   18.  Sam Benedict (10)              Maple Valley                                22:13.6    15

   19.  Micah Bromley (10)             Maple Valley                                22:19.2    16

   20.  Jake Miller (10)               Hastings                                    22:28.4    17

   21.  Philip Sipperly (9)            Ionia                                       22:34.0     -

   22.  Jorge Cardenas (10)            Ionia                                       22:43.8     -

   23.  Gerald. Grieser (12)           Lakewood                                    22:55.1     -

   24.  Drew Conley (9)                Ionia                                       23:09.5     -

   25.  J. Patrick (11)                Lakewood                                    23:19.6     -

   26.  Traviss. Wilkerson (10)        Lakewood                                    23:36.9     -

   27.  Brandon Gray (9)               Hastings                                    23:56.4     P

   28.  Luke Vaness (10)               Ionia                                       24:07.0     -

   29.  Lucas Elliott (10)             Hastings                                    24:09.0     P

   30.  Jeffrey Koelsch (11)           Ionia                                       24:16.3     -

   31.  Collin Blundell (10)           Ionia                                       24:56.1     -

   32.  Marshal Rademacer (9)          Ionia                                       24:56.7     -

   33.  Brandon Secord (11)            Hastings                                    29:18.5     -

   34.  Robbie Hanford (11)            Maple Valley                                33:30.0     P

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Brandon Winter (11)       1      18:34      1

                                                  Nick Wharry (12)          2      18:35      2

                                                  Ruben Cardenas (12)       3      18:37      3

                                                  Brice Brown (11)          4      18:39      4

                                                  Dillon Braun (10)         5      19:39      5

                                                  Brandon Piggott (12)      6      20:08

                                                  A.J. Mayer (12)           9      20:47

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               1:34:04     15

 

     2.  Hastings                                 Chance Miller (9)         7      20:41      7

                                                  Taylor Klotz (12)         8      20:44      8

                                                  Ronnie Collins (9)       10      20:50     10

                                                  Garrett Bowers (11)      16      21:46     14

                                                  Jake Miller (10)         20      22:28     17

                                                  Brandon Gray (9)         27      23:56

                                                  Lucas Elliott (10)       29      24:09

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               1:46:29     56

 

     3.  Maple Valley                             Tyler Brumm (12)         11      21:15     11

                                                  Kyle Brumm (10)          13      21:31     12

                                                  Austin Rood (10)         14      21:35     13

                                                  Sam Benedict (10)        18      22:13     15

                                                  Micah Bromley (10)       19      22:19     16

                                                  Robbie Hanford (11)      34      33:30

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               1:48:53     67

 

     4.  Lakewood                                 Gerald. Grieser (12)     23      22:55

                                                  J. Patrick (11)          25      23:19

                                                  Traviss. Wilkerson (10)  26      23:36

 

         Lakewood                                 ** TEAM TOTAL **               1:09:50