GRAND LEDGE SUMMER TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS
July 20, 2011, at Grand Ledge Beagle Middle School track
male discus 
Age group name distance place
11 & 12 Jayden Green 67-4 1
     
13 & 14 Anthony Cook 111-1 1
     
15 & 16 Jack Fielstra 80-7 1
     
30 - 39 Steve Bentley 100-0 1
     
50 - over Hilary Goerge 148-1 1
Berd Stellmacher 117-2 2
male shot put 
Age group name distance place
9 & 10 Tyler Matson 18-8 1
Jason Klein 17-5 2
     
11 & 12 Jaden Green 30-10 1
Garrett Krolzaleski 21-3 2
     
13 & 14 Anthony Cook 38-9 1
Jordan Gibbs 22-10 2
     
15 & 16 Jake Fielstra 27-0 1
     
30 - 39 Steve Bentley 35-6 1
     
50 - over Hilary Goerge 44-8 1
Bernd Stellmacher 31-1 2
male pole vault
Age group name distance place
13 & 14 James Brown   1
     
15 & 16 Ayrton Fineout 11-6 1
     
17 & 18 Andrew Wicks 11-6 1
Devin Rucker 10-0 2
     
19 - 29 Rex Wilkes 12-6 1
Garrett Maciejewski 12-6 2
       
50 - over Jon Large 12-0 1
Craig Prether 9-0 2
male softball throw
Age group name distance place
6 & under Garrell Gaillard 62-5 1
Andrew Norris 59-6 2
Tamir Benjamin 51-5 3
Hank Hughes 45-7 4
Julius Evans 25-8 5
Caleb Glasscoe 24-11 6
Jack Bull 20-6 7
male high jump
Age group name distance place
17 & 18 J.T. Taylor 6-2 1
Adam Wikham 6-0 2
Jamele Allen 5-10 3
Devin Rucker 5-9 4
Ayrton Fineout 4-8 5
     
19 - 29 Chris Jimmerson 7-0 1
     
30 - 39 Rich White 6-10 1
     
40 - 49 Steven Smith 4-8 1
male long jump
Age group name distance place
6 & under Gabriel Hampton 8-3 1
Andrew Norris 6-2 2
Gerrell Gaillard 6-10 3
Hank Hughes 5-3 4
Washington Jackson 4-6 5
Maxim Kluk 3-6.5 6
Jayden Norris 2-10 7
     
7 & 8 Carmelo Works 11-3 1
Tristan Kluck 10-11 2
Asher Gregory 10-9 3
Nathaniel Norris 10-4 4
Cass Blanky 10-1 5
Evan Wasson 9-4.5 6
Emery Mills 8-8.5 7
Cole Goodman 8-7.5 8
Jackson Collier 8-2.5 9
Teson Gregory 7-7.5 10
Joseph Washington 6-6.5 11
     
9 & 10 Isaiah Norris 11- 9 1
Dayton Jones 11- 6.5 2
Thalen Doerr 10-5.75 3
Evan Wayne 9-7.5 4
Joe Miller 7-7.5 5
Michael Washington 7-1.5 6
Evan Smolley 5-3.5 7
     
11 & 12 Carey Haney 14-2.75 1
Vail Hartmen 14-1.75 2
Nathaniel Nelson 12-8 3
Kyle Salisbury 12-6.25 4
Jordan Henry 12-3.5 5
Nick Myszak 12-2 6
Brian Stump 12-1 7
Isaiah Murray 10-10.25 8
Michael Miller 8-7.5 9
Jeremiah Wisdom 8-7.5 10
Marquan Allen 8-7 11
     
13 & 14 Josh F. 15-5 1
Vince Mills 12-2.25 2
Mitchell Caldwell 10-9.25 3
     
15 & 16 J.T. Taylor 18-0 1
Andrew Middlton 16-4.75 2
     
30 - 39 Steve Bentley 16-1.25 1
David Ferguson 14-8.25 2
     
40 - 49 Steven Smith 16-0.75 1
  Philip Green 10-4.5 2
male 55 hurdles  
Age group name time place
13 & 14 Qadir Mohammad 9.4 1
Quin Lowe 10.8 2
Kyle Salisbury 11.0 3
Shazon Crutcher 11.2 4
Jackson Barnesl 11.2 5
Noah Smith 11.3 6
Luke Shafer 11.6 7
Isaiah Murray 11.6 8
Nick Myszak 11.9 9
Shane Landinn 12.1 10
Elwyn 12.7 11
Marquise Allen 13.4 12
Adam Castanedo 13.6 13
 male 110 hurdles
Age group name time place
15 & 16 Tony Wirth 17.4 1
Oliver Youkey 18.7 2
     
17 & 18 Devin Rucker 15.5 1
     
19 & over Chris Zimmerman 14.6 1
Calvin Kuyers 15.6 2
Talhan Haynie 17.2 3
 male 100 dash  
Age group name time place
6 & under Gabriel Hampton 18.1 1
Washington Jackson 18.9 2
Garrell Gaillard 19.7 3
Andrew Norris 22.6 4
Jordan Norris 23.4 5
Caleb Glasscoe 24.0 6
Maxim Kluck 24.4 7
Brenner Quick 26.0 8
     
7 & 8 Connor Long 15.7 1
Nathaniel Norris 16.1 2
Cassie Blank 16.3 3
Asher Gregory 16.8 4
Carmelo Works 17.0 5
Tristan Kluck 17.1 6
Joseph Washington 18.2 7
Cole Goodman 18.4 8
David Williams 19.0 9
Emery Mills 19.4 10
Teson Gregory 19.5 11
Hank Hughes 24.0 12
     
9 & 10 Noah Smith 14.5 1
Jackson Barnes 14.6 2
Anthony Romihf 15.2 3
Isaiah Norris 15.3 4
Luke Schafer 15.3 5
Darrell Dillard 15.5 6
Michael Washington 16.4 7
Thalen Doerr 17.0 8
Joe Miller 17.6 9
Ryan Legal 17.7 10
Evan Wayne 17.8 11
Haywood Edwards 19.0 12
Will Smokley 22.5 13
     
11 & 12 Cody Blankley 14.1 1
Daiveon Robinson 14.2 2
Kyle Salisbury 14.3 3
Ryan Beachnau 14.4 4
Shane Landino 14.5 5
Brian Stump 15.3 6
Nick Myszak 15.4 7
Isaiah Murray 15.5 8
Nathaniel Nelson 15.5 9
Shazon Crutcher 15.6 10
Elwyn Taylor 16.1 11
Adam Castaneda 17.1 12
Kyle Krupp 17.3 13
Marquan Allen 17.5 14
Jeremiah Wisdom 17.8 15
Michael Miller 17.9 16
     
13 & 14 Quain Lowe 12.8 1
Muhammad 12.9 2
Matthew Cronch 13.1 3
Josh F 13.3 4
     
15 & 16 Sam Wilber 11.4 1
Tony Wirth 12.5 2
Oliver Yackey 12.6 3
Andrew Middleton 12.9 4
Ayrton Fineout 13.4 5
     
17 & 18 Arthur Williams 11.2 1
Keven Lentz 11.7 2
     
19 - 29 Taishor Shamar 11.1 1
  Martin Bennett 11.8 2
Talhah Haynie 11.9 3
Tyler 12.2 4
     
30 - 39 David Ferguson Sr. 13.4 1
Steve Bentley 13.5 2
Todd Werner 15.3 3
     
40 - 49 Jim Schafer 13.2 1
     
50 - over Bill Barber 13.1 1
male 200 dash
Age group name time place
6 & under Gabriel Hampton 38.4 1
Washington Jackson 41.5 2
Garrell Gaillard 43.7 3
Jamir Benjamin 44.8 4
Andrew Norris 48.3 5
Brenner Quick 52.6 6
Maxim Kluck 53.6 7
     
7 & 8 Asher Gregory 35.5 1
Cassie Blank 35.9 2
Evan Wasson 36.0 3
Nathaniel Norris 36.2 4
Carmelo Works 36.2 5
Tristan Kluck 36.6 6
Joseph Washington 40.2 7
Jack Schafer 44.0 8
Cole Goodman 44.6 9
     
9 & 10 Jackson Barnes 30.1 1
Dayton Jones 31.5 2
Noah Smith 32.11 3
Isaiah Norris 32.7 4
Luke Schafer 34.8 5
Darrell Dillard 35.1 6
Thalen Doerr 39.7 7
     
11 & 12 Cody Blankley 29.6 1
Daiveon Robinson 30.0 2
Ryan Beachnau 31.3 3
Shane Landino 32.3 4
Sam Hummel 35.8 5
Jeremiah Wisdom 50.0 6
     
13 & 14 Jarohn Gibbs 24.0 1
Quain Lowe 27.0 2
Josh F 30.1 3
Garrett Dale 30.7 4
     
15 & 16 Sam Wilber 24.2 1
     
19 - 29 Daniel Middleton 24.8 1
Tashon Shamar 27.8 2
Martin Bennett 28.3 3
Talhah Haynie 29.0 4
     
30 - 39 Todd Werner 30.8 1
 male 400 dash  
Age group name time place
6 & under Tamir Benjamin 01:35.0 1
Gabriel Hampton 02:19.0 2
     
7 & 8 Daurl Williams 01:20.5 1
Evan Wasson 01:25.2 2
Jack Schafer 01:35.1 3
David Ferguson II 01:35.2 4
     
9 & 10 Dayton Jones 01:14.5 1
Dakota Dhaene 01:34.3 2
Ryan Legal 01:35.2 3
     
11 & 12 Daiveon Robinson 01:12.0 1
Tyler Rademacher 01:23.3 2
     
13 & 14 Lawrence Davis 57.3 1
Brian Loud 59.9 2
Matthew Crunch 1:02.0 3
Garrett Dale 1:21.1 4
Jordon Gibbs 1:27.7 5
     
15 & 16 Sam Wilber 55.9 1
Andrew Middleton 1:00.2 2
     
17 & 18 Devin Rucker 51.3 1
Arthur Williams 51.8 2
     
19- 29 Talhah Haynie 53.4 1
Martin Bennett 54.0 2
Tayshuch  57.2 3
     
40 - 49 Jim Shafer 1:06.6 1
male 800 run
Age group name time place
Hank Hughes 04:17.0 1
     
7 & 8 Jack Schafer 03:22.0 1
Nathaniel Norris 03:24.0 2
     
9 & 10 Jason Klein 03:21.0 1
Anthony Rominoff 03:10.0 2
Tyler Matson 03:20.0 3
Ryan Legal 03:24.0 4
Thalen Doerr 03:27.0 5
Evan Wayne 03:30.0 6
Dakota Dhsene 03:30.0 7
     
11 & 12 Carey Haney 02:43.0 1
Jordan Henry 02:47.0 2
Cody Blankenship 02:50.0 3
Vail Hartman 03:02.0 4
Nathan Nelson 03:06.0 5
Matt 03:10.0 6
Josh Maron 03:43.0 7
     
13 & 14 Lawrence Davis 02:17.0 1
Qadir Mohammad 02:26.0 2
Matthew Crunch 02:43.0 3
Sean Riley 02:50.0 4
     
15 & 16 Jim Young 02:11.0 1
Steve Jorgensen 02:13.0 2
Andrew Middleton 02:15.0 3
Kyle Letz 02:32.0 4
     
17 & 18 Kevin Lentz 02:16.0 1
Daniel Middleton 02:21.0 2
     
19 - 29 Rex Wilkes 02:48.0 1
     
50 - over Bill Barber 02:14.1 1
male 1600 run
Age group name time place
7 & 8 Jack Schafer 07:13.0 1
     
9 & 10 Luke Schafer 06:46.0 1
Jason Klein 07:04.0 2
Tyler Matson 07:12.0 3
Thelen Doerr 07:28.0 4
Dakoda Dhaene 07:51.0 5
 
11 & 12 Corey Haney 05:05.5 1
Jordan Henry 05:59.0 2
Logan Kroezaleski 06:30.0 3
Matthew Abdullah 06:51.0 4
Josh Matson 07:47.0 5
     
13 & 14 Brandon Smith 05:16.0 1
Sean Riley 05:54.0 2
     
15 & 16 Tim Young 04:46.0 1
Christopher Gillespie 05:17.0 2
Kyle Lentz 05:34.0 3
     
30 - 39 James Carleson 05:36.0 1
40 - 49 Kevin Konen 07:04.0 1
50 - over Mike Homan 05:21.0 1
male 3200 run
Age group name time place
9 & 10 Stanley Elder 14:31 1
       
11 & 12 Logan Kroczaleski 14:27 1
  Tyler McCartney 14:30 2
  Josh Matson 17:21 3
       
13 & 14 Jack Twarozynski 11:12 1
       
19 - 29 Brian Lucas 10:44 1
       
30 - 39 James Carleson 12:19 1
 female discus 
Age group name distance place
9 & 10 Betsy Cook 41-2 1
     
11 & 12 Maya Bennett 82-2 1
Jordan Kolk 38-0 2
     
15 & 16 Audrey Searies 52-2 1
     
19 - 29 Miranda W. 58-1 1
 female shot put 
Age group name distance place
9 & 10 Betsy Cook 18-9 1
Janya Blankenburg 17-3 2
Victoria Mills 16-4 3
Morgan Whitten 7-5 4
     
11 & 12 Maya Bennett 30-2 1
Evelyn Taylor 24-9 2
Mara Clark 22-7 3
India Dandridge 21-7 4
Adryan Dillard 17-8 5
     
15 & 16 Audrey Searies 24-8 1
     
19 - 29 Miranda W. 23-11 1
female pole vault
Age group name distance place
13 & 14 Kayla Rademacher 5-6 1
       
15 & 16 Lauren Clark 7-0 1
     
17 & 18 Michaila Lawcock 8-6 1
female softball throw
Age group name distance place
6 & under Ashley Whitten 60-0 1
Allison Morgan 41-0 2
Aliyanh Bentley 35-11 3
Mary Schafer 35-5 4
Morgan Whitten 28-2 5
Brooklynn Bentley 21-7 6
female high jump
Age group name distance place
7 & 8 Adiz Smith   2
Alexandra Steitz   1
     
9 & 10 Anneliese Hummel   1
Gabbie Orlando   2
     
11 & 12 Evelyn Taylor   3
Felicia Hummel   6
Adrian Dillard   4
Kailane Barnes   5
Jaida Hampton   2
Carolyn Morgan   1
     
15 & 16 Lauren Clark   1
Adeline Hummel   2
 female long jump
Age group name distance place
6 & under Shaye Steitz 7-5 1
Jakira Robinson 6-6 2
Marie Schafer 6-5 3
India Gregory 4-11 4
Davia Gregory 4-6 5
Allison Morgan 5-10 6
Brooklyn Bentley 3-11 7
Victoria Toy 2-7 8
     
7 & 8 Morgan Hetherington 10-0 1
Alexandra Steitz 9-10 2
Bethany Hartman 8-11 3
Aaliyah Nye 8-11 3
Ashanti Nye 8-5 4
Kelly Morgan 7-8 5
E'Niya Jackson 7-0 6
Aliyah Bentley 5-8 7
Serendipity Baker 4-11 8
     
9 & 10 Kelsey Hetherington 11-7 1
Mia Abdullah 11-3 2
Laya Hartman 11-2 3
Kelsey Henry 10-10 4
Desiree Becker 10-5 5
Jameson Kunz 10-0 6
Kalaia Hampton 9-11 7
Elaina Chuney 9-7 8
Sanaya Gregory 8-5 9
Alanna Greer 8-3 10
Precious Robinson 7-11 11
Abbey Nelson 7-5 12
     
11 & 12 Alisia Smith 12-10 1
Aazhenni Nye 12-3 2
Carolyn Morgan 12-0 3
Raven Norris 12-0 3
Patricia Henry 11-11 4
Kalane Barnes 11-5 5
Candace Wilson 10-11 6
Maya Bennett 10-6 7
Kenya Miles 10-3 8
Raquel Limas 9-11 9
Jordan Kolk 9-9 10
Felicia Hummel 8-10 11
Riana Rosales 7-6 12
     
13 & 14 Katelynn Novan 13-8 1
Lindsay Goodrich 10-2 2
Veronica Mills 10-1 3
 female 55 hurdles
Age group name time place
13 & 14 Haleigh Hunt 10.8 1
Jaida Hampton 11.2 2
Jordan Kolk 11.5 3
Raquel Limas 12.2 4
 female 100 hurdles
Age group name time place
13 & 14 Felicia Hummell 26.8 1
     
15 & 16 Morgan Allen 17.8 1
Adeline Hummel 22.2 2
     
17 & 18 Robyn Robinson 15.8 1
Calie Wholfert 17.5 2
 female 100 dash
Age group name time place
6 & under Davia Gregory 18.4 1
Emily Homan 19.5 2
Ella McCormic 19.6 3
Marie Schafer 19.8 4
Jakira Robinson 19.9 5
Allison Morgan 22.8 6
India Gregory 23.2 7
Nataile Carlson 24.0 8
Morgan Whitten 28.3 9
Victoria Toy 31.1 10
Brooklyn Bentley 32.3 11
Ashley Whitten 35.3 12
     
7 & 8 Aliyah Bentley 15.9 1
Adiz Smith 16.4 2
Bethany Hartman 16.5 3
Morgan Hetherington 16.5 4
Ashanti Nye 17.0 5
Paishion Ware 17.5 6
Kayla Edwards 17.5 7
Kyra Edwards 17.9 8
Tess Piper 18.1 9
Kelly Morgan 18.5 10
Taylor 19.5 11
E'Niya Jackson 19.5 12
Aaliyah Nye 20.6 13
Serendipity Baker 30.2 14
     
9 & 10 Laya Hartman 14.9 1
Desiree Becker 15.5 2
Kelsey Hetherington 15.6 3
Kalaia Hampton 16.1 4
Anneliese Hummel 16.1 5
Mia Abdullah 16.2 6
Jameson Kunzi 16.2 7
Alanna Greer 16.9 8
Josie Koenigsnecht 17.1 9
Faith Schafer 18.0 10
Sanaya Gregory 18.0 11
Precious Robinson 18.1 12
Lizzy Emerson 18.1 13
Victoria Mills 18.2 14
Janya Blakeny 18.8 15
Bailey Delcamp 19.0 16
     
11 & 12 Brooke Rambo 13.9 1
Adryan Dillard 14.1 2
Aazhenni Nye 14.5 3
Jaida Hampton 14.7 4
Kenzie Koenigsknecht 15.0 5
Evelyn Taylor 15.1 6
Candace Wilson 15.4 7
Carolyn Morgan 15.4 8
Raquel Limas 15.6 9
Kalane Barnes 15.8 10
Jordan Kolk 16.0 11
Mara Clark 17.0 12
Riana Rosales 19.3 13
     
13 & 14 Re'Anna Blair 12.6 1
Taylor Manson 13.2 2
Madison Koenigsknecht 13.4 3
Taylor Simon 13.8 4
Gabrielle Hummel 14.9 5
Lindsay Goodrich 15.3 6
Kaela Rademacher 16.7 7
     
15 & 16 Amber 17.6 1
     
17 & 18 Robyn Robinson 12.8 1
     
30 - 39 Malinda Gutierrez 18.3 1
     
40 - 49 Bena Hartman 17.3 1
Jackie Miles 18.2 2
 female 200 dash
Age group name time place
6 & under Emily Homan 41.5 1
Tavia Gregory 42.1 2
Jakira Robinson 44.5 3
     
7 & 8 Aaliyah Nye 34.9 1
Morgan Hetherington 35.8 2
Bethany Hartman 36.3 3
Adia Smith 37.0 4
Ashanti Nye 38.0 5
Kayla Edwards 39.4 6
Tess Piper 40.5 7
E'Mya Jackson 42.7 8
     
9 & 10 Gabbie Orlando 32.3 1
Laya Hartman 32.4 2
Desiree Becker 33.8 3
Kalaia Hampton 35.0 4
Anneliese Hummel 35.4 5
Kelsey Henry 35.8 6
Sahaya Gregory 36.0 7
Alanna Greer 36.6 8
Faith Schafer 36.8 9
Jameson Kunzi 36.9 10
Mia Abdullah 37.0 11
Josie Koenigsknecht 37.1 12
Victoria Mills 38.3 13
Taylor Bentley 38.4 14
Janya Blakeny 39.5 15
Lizzy Emerson 40.8 16
     
11 & 12 Brooke Rambo 26.7 1
Adryan Dillard 29.5 2
Alisia Smith 29.9 3
Jaida Hampton 30.0 4
Kenya Miles 30.9 5
Kenzie Koenigsknecht 31.9 6
Raquel Limas 33.6 7
Indira Dandridge 33.7 8
Kalane Barnes 36.1 9
Candace Wilson 39.9 10
Natalie Bower 41.1 11
     
13 & 14 Taylor Manson 26.5 1
Madison Koenigsknecht 27.9 2
Taylor Simon 28.6 3
Katelyn Noveik 29.3 4
Gabrielle Hummel 29.6 5
Re'Anna Blair 29.7 6
Kaela Rademacher 30.7 7
Haleigh Hunt 35.8 8
     
15 & 16 Morgan Allen 35.0 1
 female 400 dash
Age group name time place
6 & under Shaye Steitz 02:01.5 1
     
7 & 8 Aaliyah Nye 01:12.9 1
Alexandra Steitz 01:40.5 2
Reese Carlson 01:44.0 3
     
9 & 10 Laya Hartman 01:13.7 1
Kelsey Hetherington 01:22.8 2
Kelsey Henry 01:23.9 3
Kalaia Hampton 01:24.1 4
Faith Schafer 01:25.4 5
Mia Abdullah 01:27.6 6
Josie Koenigsknecht 01:30.5 7
Gabbie Orlando 01:32.1 8
Precious Robinson 01:34.1 9
Janya Blakenburg 01:39.2 10
Abbey Nelson 01:41.2 11
Lizzy Emerson 01:42.9 12
Mya Johnson-Wade 02:01.8 13
     
11 & 12 Alisia Smith 01:08.3 1
Adryan Dillard 01:11.0 2
Aazhenni Nye 01:11.1 3
Brittany Dale 01:11.7 4
Kenzie Koenigsknecht 01:17.6 5
Indira Dandridge 01:19.2 6
Kenya Miles 01:22.5 7
     
13 & 14 Re'Anna Blair 00:58.6 1
Taylor Manson 01:01.1 2
Madison Koenigsknecht 01:04.8 3
Haleigh Hunt 01:09.3 4
Katelynn Novak 01:11.3 5
Veronica Mills 01:22.7 6
     
17 & 18 Robyn Robinson 01:04.5 1
     
19- 29 Lindsey Prather 01:06.7 1
female 800 run
Age group name time place
6 & under Marie Schafer 04:15.0 1
     
7 & 8 Morgan Hetherington 03:13.0 1
Alexandra Steitz 03:30.2 2
Reese Carlson 03:57.2 3
     
9 & 10 Elaina Chuney 03:11.1 1
Kelsey Hetherington 03:15.1 2
Desiree Becker 03:21.1 3
Gabbie Orlando 03:30.2 4
Faith Schafer 03:33.2 5
Courtney Hughes 03:42.2 6
     
11 & 12 Jaida Hampton 02:52.4 1
Brittany Dale 02:57.5 2
Patricia Henry 03:08.8 3
Kenya Miles 03:10.9 4
Allison Krawczyk 03:25.2 5
Natalie Bower 03:47.2 6
     
13 & 14 Olivia Conway 02:53.3 1
Janet Putz 03:01.7 2
Emily Konen 03:13.1 3
     
15 & 16 Madison Arnouts 02:38.1 1
Carla Jones 02:48.2 2
Lauren Clark 03:00.6 3
female 1600 run
Age group name time place
7 & 8 Elia   1
Marie Schafer   2
Reese Carlson   3
     
9 & 10 Faith Schafer   1
Courtney Hughes   2
     
11 & 12 Patricia Henry    1
Felicia Hummul   2
       
13 & 14 Olivia Conway 6:03 1
Janet Putz 6:38 2
Elizabeth Konen 7:04 3
Gabrielle Hummel 7:28 4
     
15 & 16 Carla Jones 6:01 1
Adeline Hummel 8:27 2
   
17 & 18 Jessica O'Brien 6:38 1
female 3200 run
Age group name time place
7 & 8 Reese Carlson 20:41 1
   
9 & 10 Courtney Hughes 19:03 1
Anneliese Hummel 19:13 2
   
13 & 14 Olivia Conway 13:44 1
   
15 & 16 Carla Jones 13:28 1