BWL Hometown Power 5K Run/Walk

Age Group Results

August 13, 2011


Results By Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Jayne Hoxie                                             767   49        9          22:09                  7:09/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Kevin Barry                                             849   20        1          16:27                  5:18/M

Overall Female Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Shawn Witherspoon                                       825   58       37          26:42                  8:37/M

Overall Male Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Eric Stuber                                             857   48        2          16:56                  5:28/M

Overall Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Danise Cantlon                                          689   53       42          27:03                  8:44/M

Overall Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Steve Brennan                                           730   50       17          23:23                  7:33/M

Female 12 and under

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Abrianna Bowman                                         725   12       76          30:03                  9:42/M
       2    Jessica Eva                                             754   10      103          34:22                 11:05/M
       3    Kiera Smith                                             840   7       109          35:14                 11:22/M
       4    Linda Thrall                                            819    0      115          35:40                 11:30/M
       5    Sarah Mattison                                          782   10      116          35:44                 11:32/M
       6    Ainsley Reigler                                         806    6      132          40:00                 12:54/M
       7    Kristen Brennan                                         733   12      153          45:48                 14:46/M
       8    Morgan Reigler                                          804   10      173          51:56                 16:45/M

Male 12 & under

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Andrew Hughes                                           831   10       31          25:54                  8:21/M
       2    Robbie Nixon                                            793    9       32          25:59                  8:23/M
       3    Seth Nixon                                              792   11       64          29:06                  9:23/M
       4    Colin Smith                                             839   12       80          30:17                  9:46/M
       5    Timothy Kransberger                                     776    8       95          32:45                 10:34/M
       6    Ryan Bowman                                             726    9      105          34:30                 11:08/M
       7    Lorenzo Arredondo                                       837   7       106          34:31                 11:08/M
       8    Joseph Bowman                                           727    6      108          35:11                 11:21/M
       9    Evan Reigler                                            805    8      117          36:31                 11:47/M
      10    Sean Oliver                                             796   12      145          42:35                 13:44/M
      11    Connor Ekren                                            750    6      187          55:52                 18:01/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Trisha Klan                                             709   13       75          29:59                  9:40/M
       2    Bridget Badgely                                         654   14      107          35:10                 11:21/M
       3    Dale Bedunah                                            723   14      149          43:06                 13:54/M
       4    Nikyra Sorrels-Houston                                  815   14      155          46:19                 14:56/M
       5    Ashley Mooneyham                                        788   13      160          48:03                 15:30/M
       6    Dianelle Hobbins                                        766   14      165          49:14                 15:53/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Jonathan Klan                                           708   13       77          30:06                  9:43/M
       2    Tyler Lance                                             778   14      162          49:03                 15:49/M
       3    Kyle Barnett                                            845   13      163          49:03                 15:49/M
       4    Antonia McPherson                                       785   13      178          53:29                 17:15/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Faith Gray                                              759   15       41          27:00                  8:43/M
       2    Taylor Maylee                                           687   19       57          28:41                  9:15/M
       3    Laura Bridgford                                         734   18      110          35:22                 11:25/M
       4    Clara Brennan                                           732   16      111          35:22                 11:25/M
       5    Kaitlyn Riel                                            828   17      112          35:22                 11:25/M
       6    Kristen Seidowski                                       811   19      137          41:35                 13:25/M
       7    Marissa Mojica                                          786   16      151          45:08                 14:34/M
       8    Kimberly Loveless                                       780   16      166          50:52                 16:25/M
       9    Chelsey Buckmaster                                      736   17      176          52:39                 16:59/M
      10    Jyssika Whatley                                         821   16      177          52:39                 16:59/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Chase Bates                                             719   15       53          28:13                  9:06/M
       2    Shaun Deveshwar                                         699   18       63          29:00                  9:21/M
       3    Joshua West                                             820   16       86          30:54                  9:58/M
       4    Jeremiah Myers                                          790   15      138          41:36                 13:25/M
       5    Adam Oliver                                             795   16      141          42:12                 13:37/M
       6    Christopher Mooneyham                                   787   15      147          42:49                 13:49/M
       7    Jordan Thocker                                          818   16      154          46:13                 14:55/M
       8    Chad Piper                                              801   15      164          49:13                 15:53/M
       9    Harvey Summers                                          816   15      167          50:53                 16:25/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Candice Ferris                                          702   22       22          24:04                  7:46/M
       2    Evelyn Braun                                            729   24       28          24:47                  8:00/M
       3    Hannon Maylee                                           688   21       56          28:39                  9:15/M
       4    Andrea Jacobs                                           697   21       61          28:54                  9:19/M
       5    Anna Trupiano                                           652   23       66          29:15                  9:26/M
       6    Ashley Groggins                                         761   23      100          34:02                 10:59/M
       7    Karly Burnham                                           739   20      142          42:16                 13:38/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Eric Spitz                                              853   20        3          17:07                  5:31/M
       2    Jack Cantlon                                            690   21       20          23:56                  7:43/M
       3    Jay Thaker                                              698   21       23          24:14                  7:49/M
       4    Kyle Hebert                                             693   23       50          27:49                  8:58/M
       5    Zach Burnham                                            740   23       84          30:39                  9:53/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Lindsay Dangl                                           666   25       69          29:30                  9:31/M
       2    Kimberly Watson                                         663   29       81          30:25                  9:49/M
       3    Leslie Shelton                                          703   29       99          33:31                 10:49/M
       4    Erin Symonds                                            711   25      148          42:54                 13:50/M
       5    Kelly Wilson                                            824   25      161          48:33                 15:40/M
       6    Adeana Sullivan                                         862   26      180          53:36                 17:17/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Ryan Gray                                               760   25        8          22:05                  7:07/M
       2    David Main                                              672   28       13          22:18                  7:12/M
       3    Thomas Emede                                            679   26       21          24:02                  7:45/M
       4    Jason Beam                                              721   27       87          31:27                 10:09/M
       5    Neal Cronkite                                           710   28       94          32:42                 10:33/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Staci Smith                                             859   32       30          25:44                  8:18/M
       2    Andrea Hayes                                            662   31       33          26:04                  8:25/M
       3    Tina Esch                                               649   34       35          26:14                  8:28/M
       4    Tara Bogle                                              833   31       36          26:35                  8:35/M
       5    Jill Van Hof                                            658   34       67          29:21                  9:28/M
       6    Jennifer Allen                                          667   30       71          29:42                  9:35/M
       7    Jessica Snyder                                          674   32       79          30:10                  9:44/M
       8    Alyson Kechkaylo                                        660   30      118          36:56                 11:55/M
       9    Anna Kaschner                                           858   31      136          41:12                 13:17/M
      10    Brandie Ekren                                           748   34      188          56:54                 18:21/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Justin Bowman                                           728   31        4          19:25                  6:16/M
       2    Geary Morril                                            863   33        6          20:52                  6:44/M
       3    Chad Lincoln                                            700   32       11          22:15                  7:11/M
       4    Louis Poulin II                                         682   34       12          22:16                  7:11/M
       5    Brian Lane                                              848   30       14          22:23                  7:13/M
       6    Steve McLean                                            701   31       16          23:02                  7:26/M
       7    Nicholas Kechkaylo                                      661   30       26          24:33                  7:55/M
       8    Art Brown                                               735   31       29          24:54                  8:02/M
       9    Jeffrey Dice                                            827   34       45          27:30                  8:52/M
      10    Jeremy Van Hof                                          659   33       51          28:01                  9:02/M
      11    Chris Esch                                              650   31       59          28:46                  9:17/M
      12    Kurt Lumley                                             673   33       60          28:52                  9:19/M
      13    Nick Brady                                              668   31       62          28:56                  9:20/M
      14    Brian Wilson                                            852   32       85          30:51                  9:57/M
      15    Darnell Day                                             671   31       89          31:52                 10:17/M
      16    Brian Haas                                              762   30      144          42:27                 13:42/M
      17    Gerald Galliard                                         757   34      175          52:18                 16:52/M
      18    Wayne Ekren                                             749   33      190          58:09                 18:45/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Carrie Atkinson                                         864   35       24          24:18                  7:50/M
       2    Laura Hillaker                                          844   38       40          26:59                  8:42/M
       3    Lori Noyer                                              704   39       65          29:14                  9:26/M
       4    Brooke Stuber                                           856   38       68          29:26                  9:30/M
       5    Noelle Rouse                                            656   37       72          29:46                  9:36/M
       6    Kari Shane                                              812   38      101          34:02                 10:59/M
       7    Marijane Arredondo                                      836   37      104          34:29                 11:07/M
       8    Christine Fisk                                          755   38      129          39:19                 12:41/M
       9    Tracy Claus                                             657   38      131          39:36                 12:46/M
      10    Kristine Reigler                                        803   36      174          52:17                 16:52/M
      11    Lisa Ryan                                               808   38      186          55:52                 18:01/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Scott Taylor                                            817   36       44          27:24                  8:50/M
       2    Timothy Snyder                                          675   36       78          30:08                  9:43/M
       3    Mike Reigler                                            802   38      133          40:07                 12:56/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Ann Hason                                               763   42       38          26:51                  8:40/M
       2    Tanya Braynton                                          861   44       47          27:35                  8:54/M
       3    Lisa McCormick                                          683   42       73          29:52                  9:38/M
       4    Norma Donally                                           665   44       82          30:34                  9:52/M
       5    Carol Perialas                                          798   43       92          32:19                 10:25/M
       6    Cheryl Louden                                           779   40       96          33:05                 10:40/M
       7    Gennie Eva                                              752   43      102          34:10                 11:01/M
       8    Janet McDuffey                                          653   43      114          35:24                 11:25/M
       9    Kim Metzer                                              644   43      127          38:45                 12:30/M
      10    Amy Kraus                                               777   44      128          38:54                 12:33/M
      11    Rebecca Taylor                                          691   43      130          39:21                 12:42/M
      12    Amy Good                                                758   40      172          51:27                 16:36/M
      13    Lesha Broomes                                           854   40      184          54:55                 17:43/M
      14    Rhonda Jones                                            770   40      189          56:56                 18:22/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Michael Wauters                                         842   40        5          20:00                  6:27/M
       2    Jamey Major                                             846   40       10          22:11                  7:09/M
       3    Daniel Pierce                                           800   43       15          22:48                  7:21/M
       4    Robert Klan                                             707   41       19          23:53                  7:42/M
       5    Roger Zverina                                           826   40       43          27:20                  8:49/M
       6    Kevin Jorae                                             860   42       49          27:43                  8:56/M
       7    Randall Dapper                                          694   44       55          28:33                  9:13/M
       8    Peter Kransberger                                       772   40       97          33:14                 10:43/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Michelle Moore                                          789   46       74          29:58                  9:40/M
       2    Joelin Akin                                             841   49       91          32:16                 10:25/M
       3    Olivia Hendy                                            764   47      124          38:06                 12:17/M
       4    Susan Oliver                                            797   49      125          38:16                 12:21/M
       5    Suzanne Coffey                                          706   45      150          45:07                 14:33/M
       6    Rose Anderson                                           717   46      156          46:34                 15:01/M
       7    Kathy Seidowski                                         810   49      158          46:44                 15:05/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Brian Eva                                               751   45        7          21:16                  6:52/M
       2    Jeff Anderson                                           716   49       18          23:48                  7:41/M
       3    Scott McCuaig                                           784   46       27          24:37                  7:56/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Colleen Maylee                                          783   51       58          28:45                  9:16/M
       2    Maryann Baxter                                          720   54       88          31:27                 10:09/M
       3    Jane Martineau                                          680   53       98          33:26                 10:47/M
       4    Demphna Krikorian                                       646   53      113          35:23                 11:25/M
       5    Ligia Romero-Balcarcel                                  850   52      139          42:06                 13:35/M
       6    Denise Brennan                                          731   50      157          46:44                 15:05/M
       7    Roxanne Burnham                                         738   51      171          51:26                 16:35/M
       8    Ann Symonds                                             713   52      181          53:37                 17:18/M
       9    Nancy Hanks                                             714   53      182          53:41                 17:19/M
      10    Linda Flanagan                                          855   52      183          54:54                 17:43/M
      11    Regina Slater                                           814   51      185          54:57                 17:44/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Brent Shepard                                           843   54       25          24:18                  7:50/M
       2    Michael Flowers                                         851   52       39          26:54                  8:41/M
       3    Allen Martineau                                         681   54       52          28:08                  9:05/M
       4    Jeff Burnham                                            737   51      119          37:14                 12:01/M
       5    James Oliver                                            794   53      146          42:36                 13:45/M
       6    Russell Clark, Sr                                       742   54      169          51:17                 16:33/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Sara Kanya                                              771   58      121          37:30                 12:06/M
       2    Nancy Pike                                              647   56      134          41:08                 13:16/M
       3    Linda Clark                                             741   56      168          50:55                 16:25/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Phil Perkins                                            799   57       70          29:32                  9:32/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Sandy Hines                                             765   63       93          32:38                 10:32/M
       2    Linda Harms                                             685   62      123          38:03                 12:16/M
       3    Patricia Vincent                                        829   64      126          38:17                 12:21/M
       4    Lynne Baird                                             718   60      152          45:35                 14:42/M
       5    Christine Walker                                        835   62      179          53:30                 17:15/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    William Beauchaine                                      722   61       46          27:30                  8:52/M
       2    Michael Jolley                                          695   63       48          27:39                  8:55/M
       3    John Symonds                                            712   60      122          37:43                 12:10/M
       4    Carl Harms                                              686   64      140          42:08                 13:35/M
       5    Dave Thurston                                           847   63      143          42:25                 13:41/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Gloria Kovnot                                           684   68      159          48:01                 15:29/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Jack Carlton                                            832   69       34          26:09                  8:26/M
       2    Thomas Hay                                              834   65       54          28:14                  9:06/M
       3    Dave Blough                                             724   65       83          30:38                  9:53/M
       4    David Devereaux                                         745   69      120          37:29                 12:05/M
       5    Robert Stocker II                                       692   67      135          41:08                 13:16/M
       6    Joseph Hutting                                          768   68      170          51:18                 16:33/M

Female 70 to 74

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Rita Schafer                                            809   71       90          32:13                 10:24/M