Danae's Race 5k Run/Walk

Age Group Results

October 15, 2011


Results by Hickman Race Services LLC

Female 14 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chloe Jo Sandborn                           11       52      48:50.8   15:45/M
       2    Taylor Rowe                                  4       68      56:43.2   18:18/M

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jordan Many                                 16       43      45:01.7   14:31/M
       2    Dominique Powers                            18       60      54:24.4   17:33/M

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Collins                           26        1      20:25.1    6:35/M
       2    Theresa Spisak                              29        5      22:54.5    7:23/M
       3    Megan Zallman                               26       15      26:48.6    8:39/M
       4    Kellee Nelson                               28       24      32:51.7   10:36/M
       5    Susan Kubicek                               29       25      32:52.0   10:36/M
       6    Christy Reagan                              25       35      37:40.3   12:09/M
       7    Traci Sperry                                29       44      47:12.4   15:14/M
       8    Rachel Lawton                               29       66      55:04.0   17:46/M
       9    Bobbi Jernigan                              26       71      58:55.7   19:00/M

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Julie Foster                                39       22      30:29.3    9:50/M
       2    Malinda Hirsch                              38       32      36:36.1   11:48/M
       3    Jessica Partridge                           36       38      39:45.7   12:49/M
       4    Nicole Henry                                33       41      40:26.1   13:03/M
       5    Amy Campbell                                34       46      47:19.4   15:16/M
       6    Erika Eakin                                 32       54      52:18.9   16:52/M
       7    Brandy Brown                                32       55      53:32.6   17:16/M
       8    Julia Powers                                39       58      54:05.1   17:27/M
       9    Dana Bird                                   38       59      54:08.0   17:28/M
      10    Shevise Steele                              37       62      54:38.2   17:37/M
      11    Lisa Blanco                                 36       63      54:38.7   17:37/M
      12    Trisha Hassett                              35       64      54:59.6   17:44/M
      13    Sarah Rowe                                  32       69      57:12.9   18:27/M
      14    Kory Chaffee                                32       75    1:01:49.1   19:56/M
      15    Mari Martinez                               36       76    1:01:49.4   19:56/M
      16    Jill Garza                                  38       77    1:04:37.8   20:51/M

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia Burnett                            49       17      27:32.9    8:53/M
       2    Brenda Sweeney                              47       19      28:05.7    9:04/M
       3    Beth Smith                                  47       26      33:14.4   10:43/M
       4    Stacy Paksi                                 40       39      40:11.1   12:58/M
       5    Tammy Shorna                                48       42      40:27.1   13:03/M
       6    Joyce Romar                                 48       48      47:20.2   15:16/M
       7    Debbie Arnett                               41       50      47:59.5   15:29/M
       8    Dawn Boettcher                              41       51      48:50.6   15:45/M
       9    Dena Jo Sandborn                            47       53      52:18.6   16:52/M
      10    Amy Teague                                  46       57      54:04.9   17:26/M
      11    Heidi Woodman                               41       61      54:24.6   17:33/M
      12    Ann Marie Allison                           40       70      57:17.0   18:29/M
      13    Traci Dunk                                  45       72      58:56.0   19:01/M
      14    Cheri Hasbrook                              43       80    1:10:07.0   22:37/M
      15    Cindy Washburn                              42       81    1:10:07.4   22:37/M

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Salvatore                             54       29      34:43.2   11:12/M
       2    Jane Arnold                                 52       36      38:04.9   12:17/M
       3    Debra Doyle                                 55       47      47:19.7   15:16/M
       4    Martha Middleton                            50       49      47:59.3   15:29/M
       5    Valerie Allen                               50       56      53:32.8   17:16/M
       6    Janet Shve                                  57       79    1:10:06.7   22:37/M

Male 14 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kobe Blanco                                 9        27      33:56.5   10:57/M
       2    Joshua Allen                                11       34      37:21.9   12:03/M
       3    Talon Rowe                                   7       67      56:33.2   18:15/M

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Elliot Ward                                 22        4      22:44.6    7:20/M
       2    Kurt Sperry                                 29       45      47:12.6   15:14/M

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Luke Moldenhauer                            30        8      24:45.9    7:59/M
       2    Chris Rupp                                  37        9      24:51.2    8:01/M
       3    Scott Tillman                               39       10      25:12.8    8:08/M
       4    Kyle Roush                                  30       12      25:48.7    8:19/M
       5    Mark Stice                                  36       13      25:56.0    8:22/M
       6    Gerardo Blanco                              35       21      29:07.7    9:24/M
       7    Jeremy Foster                               39       28      34:15.7   11:03/M
       8    Jeremy Korting                              32       40      40:25.9   13:02/M
       9    Michael Lawton                              31       65      55:03.4   17:45/M
      10    Will Chaffee                                35       74    1:01:46.6   19:55/M

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Daniel Pierce                               43        3      22:21.7    7:13/M
       2    Paul Christofferson                         46        6      23:30.0    7:35/M
       3    Kevin Jorae                                 42       18      27:51.4    8:59/M
       4    Joseph Billingsley                          48       31      36:34.0   11:48/M
       5    Dan Allen                                   47       33      37:21.7   12:03/M
       6    Dane Conyers                                42       78    1:04:38.0   20:51/M

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Vellman                                52        2      21:41.4    7:00/M
       2    Steve Dembowski                             58        7      24:42.2    7:58/M
       3    David Stierley                              59       11      25:28.7    8:13/M
       4    Rich Adams                                  56       20      28:56.9    9:20/M
       5    James Sweeney                               57       30      35:36.1   11:29/M

Male 60 and up

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Terry Gawel                                 61       14      26:27.6    8:32/M
       2    Roger Nelson                                63       16      27:27.2    8:51/M
       3    Donald Hough                                74       23      31:39.7   10:13/M
       4    Ronald Babbitt                              76       37      38:24.3   12:23/M
       5    Joseph Hutting                              68       73    1:00:32.4   19:32/M