Grand Woods 5k Run

Age Group Results

August 20, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Hamilton                                         406   18       27        19:24.0      6:15/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Austin Alcalar                                          382   18        1        16:18.9      5:15/M

Overall Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kittie Lynch                                            150   48       63        23:36.2      7:37/M

Overall Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allen Murphy                                            499   42       23        18:55.3      6:06/M

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelsey Schroeder                                        155   12       72        24:04.0      7:46/M
       2    Lexie Roberts                                           347   12       79        25:15.1      8:09/M
       3    Hallie Snelgrove                                        480   10       91        26:31.9      8:33/M
       4    Annika Shoemaker                                        465   11      112        28:13.2      9:06/M
       5    Sophia Shoemaker                                        466    9      132        31:50.3     10:16/M
       6    Dakota Diefenthaler                                     461   12      144        34:28.8     11:07/M
       7    Mattie Goff                                             427    6      162      1:05:33.8     21:09/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelin Snelgrove                                         479   12       46        21:40.7      6:59/M
       2    Landon Dysart                                           470   12       54        22:17.8      7:11/M
       3    Patrick D'Haene                                         445   12       64        23:40.1      7:38/M
       4    Robbie Nixon                                            160   9        96        27:12.6      8:46/M
       5    Aaron Davis                                             424   11       98        27:19.6      8:49/M
       6    Justin Schroeder                                        156   11      102        27:30.3      8:52/M
       7    Colin Myers                                             162   11      108        27:50.0      8:59/M
       8    Will Davis                                              432   11      119        29:44.1      9:35/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Snelgrove                                      478   14       71        23:54.6      7:43/M
       2    Abby Swasey                                             494   13       85        25:59.6      8:23/M
       3    Shelby Knoll                                            455   13       86        26:04.0      8:25/M
       4    Kyria Shoemaker                                         464   13      104        27:31.5      8:53/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Spencer                                            456   14       34        20:30.3      6:37/M
       2    Jonathan Dysart                                         153   14       59        23:20.5      7:32/M
       3    Nic Roberts                                             346   14       81        25:28.0      8:13/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christy Snelgrove                                       477   16       29        19:44.7      6:22/M
       2    Allison Dible                                           481   16       32        20:18.8      6:33/M
       3    Jennifer Snelgrove                                      412   18       36        20:35.0      6:38/M
       4    Jaclyn Magness                                          408   18       38        20:43.8      6:41/M
       5    Alexis Roe                                              411   18       39        20:54.5      6:45/M
       6    Brianna Wiles                                           415   18       40        21:00.5      6:46/M
       7    Nikki May                                               409   18       44        21:18.5      6:52/M
       8    Paige Terbush                                           414   18       47        21:45.7      7:01/M
       9    Jessica Rushford                                        475   16       48        21:49.5      7:02/M
      10    Alicia Gaynor                                           405   18       50        21:54.5      7:04/M
      11    Hillary Womboldt                                        416   18       53        22:08.2      7:08/M
      12    Ashley Steers                                           154   18       55        22:34.8      7:17/M
      13    Amanda Schultz                                          496   16       56        22:36.1      7:17/M
      14    Sally Carrasco                                          403   18       57        22:42.0      7:19/M
      15    Ashley Pifer                                            410   18       58        23:08.3      7:28/M
      16    Jennifer Ashley                                         375   18       60        23:22.4      7:32/M
      17    Amanda Walsh                                            358   16       66        23:48.7      7:41/M
      18    Ellory Green                                            476   19       69        23:53.4      7:42/M
      19    Emmalee Skorich                                         498   17       84        25:57.2      8:22/M
      20    Carly Hernandez                                         447   15      134        31:59.5     10:19/M
      21    Danielle Raynor                                         443   16      136        32:02.7     10:20/M
      22    Beth McEldowney                                         441   15      138        32:21.7     10:26/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Lahner                                          393   18        2        16:29.8      5:19/M
       2    Ryan Konen                                              392   18        3        16:31.0      5:20/M
       3    Nicholas Moon                                           398   18        7        16:52.8      5:26/M
       4    Nathaniel Tate                                          401   18        8        16:55.5      5:27/M
       5    Nathanial Hart                                          389   18        9        16:58.7      5:28/M
       6    Andrew Brown                                            384   18       10        17:03.0      5:30/M
       7    Nickolas Brosky                                         383   18       11        17:08.8      5:32/M
       8    Logan Lindsay                                           395   18       12        17:13.4      5:33/M
       9    Tyler Graustein                                         487   19       13        17:21.3      5:36/M
      10    Chris McClorey                                          397   18       15        17:27.7      5:38/M
      11    Niel Noack                                              399   18       16        17:38.8      5:41/M
      12    Daniel Richardson                                       400   18       18        17:59.6      5:48/M
      13    Marques Horak                                           390   18       19        18:11.2      5:52/M
      14    Casey King                                              391   18       21        18:42.6      6:02/M
      15    Andrew Dike                                             385   18       22        18:50.1      6:05/M
      16    Abel Lerma                                              394   18       24        19:16.1      6:13/M
      17    Ethan Gureck                                            388   18       31        20:14.7      6:32/M
      18    Josh Perkins                                            474   19       37        20:41.2      6:40/M
      19    Nickolas Lentz                                          451   16       43        21:15.4      6:51/M
      20    Kyle Schroeder                                          157   15       61        23:33.2      7:36/M
      21    Elliott Shoemaker                                       463   16       92        26:32.1      8:34/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Valerie Ingle                                           366   24       41        21:05.2      6:48/M
       2    Kial Schafer                                            449   20       65        23:45.1      7:40/M
       3    Tarana Nekzad                                           165   22       68        23:51.3      7:42/M
       4    Cynthia Ingle                                           148   21       76        24:44.4      7:59/M
       5    Candice Ferris                                          421   22       77        24:44.8      7:59/M
       6    Margaret Leone                                          362   23       97        27:14.7      8:47/M
       7    Nicole Hall                                             152   24      111        28:03.5      9:03/M
       8    Katelyn Wiseman                                         166   22      118        29:42.8      9:35/M
       9    Sara Ringle                                             374   24      120        29:56.9      9:39/M
      10    Melissa Hall                                            151   20      123        30:14.7      9:45/M
      11    Kaity Lazet                                             164   23      128        30:59.1     10:00/M
      12    Chelsey Kling                                           354   24      137        32:21.1     10:26/M
      13    Staci Borton                                            453   23      140        32:35.3     10:31/M
      14    Kristy Shelhart                                         452   24      142        32:57.6     10:38/M
      15    Jennifer Kammer                                         419   21      158        46:53.8     15:07/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Barry                                             365   20        4        16:32.3      5:20/M
       2    David Weeks                                             381   22        5        16:34.9      5:21/M
       3    Tarick Mussa                                            488   20        6        16:41.3      5:23/M
       4    Eric Spitz                                              484   20       14        17:25.5      5:37/M
       5    Gareth Gose                                             485   20       17        17:50.6      5:45/M
       6    Ryan Rebain                                             370   20       20        18:27.5      5:57/M
       7    Michael Bedard                                          472   24       33        20:23.9      6:35/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Sherman                                           371   26       45        21:40.1      6:59/M
       2    Jacqui Mieksztyn                                        500   25       67        23:49.5      7:41/M
       3    Amber Baker                                             353   29      113        28:26.9      9:10/M
       4    Kimberly Watson                                         431   29      130        31:37.5     10:12/M
       5    Rachel Kammer                                           418   27      149        35:25.1     11:25/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Zeeb                                              373   26       25        19:20.0      6:14/M
       2    Robert Sherman                                          372   27       80        25:19.4      8:10/M
       3    Daniel Howell                                           468   29      127        30:52.2      9:57/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Merrill                                           363   30       93        26:47.6      8:38/M
       2    Erin Zulewski                                           433   33      100        27:26.8      8:51/M
       3    Kelly Kammer                                            422   31      109        27:50.6      8:59/M
       4    Vandana Yadav                                           435   32      126        30:40.8      9:54/M
       5    Danielle Dahlgren                                       159   31      129        31:14.7     10:05/M
       6    Alyson Kechkaylo                                        430   30      153        41:10.6     13:17/M
       7    Michelle Roberts                                        492   33      159        47:49.9     15:25/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Cook                                           467   33       35        20:31.1      6:37/M
       2    Nicholas Kechkaylo                                      429   30       83        25:41.9      8:17/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Davis                                             423   39       78        25:01.1      8:04/M
       2    Audrey Barrett                                          369   37       88        26:09.3      8:26/M
       3    Teri Sweeney                                            380   39       89        26:09.6      8:26/M
       4    Karenn Vernagus                                         348   39       94        26:52.0      8:40/M
       5    Rebecca Koutz                                           359   39      110        27:57.8      9:01/M
       6    Lyndee Hiller                                           438   37      125        30:31.0      9:51/M
       7    Monica Sanders                                          442   35      146        34:51.8     11:15/M
       8    Tymberlee Goff                                          428   35      160      1:05:33.3     21:09/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Donohue                                           377   39       26        19:23.4      6:15/M
       2    Kevin Sweeney                                           379   38       28        19:25.0      6:16/M
       3    David Campbell                                          497   38       49        21:53.1      7:04/M
       4    Scott Zulewski                                          434   35       75        24:34.4      7:55/M
       5    Jeff Savage                                             483   38      105        27:31.8      8:53/M
       6    Adam Koutz                                              360   37      131        31:47.1     10:15/M
       7    Joseph Hiller                                           439   37      133        31:58.9     10:19/M
       8    Charles Goff                                            426   37      161      1:05:33.6     21:09/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jackie Prokop                                           444   44      106        27:33.5      8:53/M
       2    Christine Streeter                                      469   42      122        30:05.5      9:42/M
       3    Beth Spencer                                            457   43      145        34:30.6     11:08/M
       4    Wendy Diefenthaler                                      460   44      150        36:29.0     11:46/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           352   43       62        23:34.3      7:36/M
       2    Martin Schroeder                                        158   41       73        24:04.7      7:46/M
       3    Gary Babcock                                            417   40      148        35:24.7     11:25/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Konen                                             490   48      103        27:30.4      8:52/M
       2    Patricia Burnett                                        493   48      124        30:17.7      9:46/M
       3    Linda Hernadez                                          345   47      135        31:59.5     10:19/M
       4    Wendy Skidmore                                          482   46      147        35:01.7     11:18/M
       5    Suzanne Coffey                                          448   45      157        44:55.8     14:29/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David D'Haene                                           446   45       30        20:04.5      6:28/M
       2    Kevin Shoemaker                                         462   45       51        21:54.9      7:04/M
       3    Judd Green                                              495   47       70        23:53.5      7:42/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Pifer                                             425   50       95        26:56.7      8:41/M
       2    Jenny Transue                                           386   50       99        27:25.4      8:51/M
       3    Toni Walker                                             161   52      114        28:32.5      9:12/M
       4    Sharon Fielder                                          356   53      121        30:04.4      9:42/M
       5    Dawn Kling                                              361   54      154        41:59.8     13:33/M
       6    Pat Cavanaugh                                           437   53      156        43:46.3     14:07/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Rattray                                          355   53       74        24:13.2      7:49/M
       2    John Perkins                                            473   54       87        26:05.7      8:25/M
       3    Robert Johns                                            364   54      117        29:37.5      9:33/M
       4    Jeff Montgomery                                         163   54      155        42:10.0     13:36/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Knoll                                             454   55       90        26:13.2      8:27/M
       2    Kathy Vanpatten                                         149   57      143        34:03.4     10:59/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Wilbrink                                         350   58       42        21:06.9      6:48/M
       2    Jeffrey Hiller                                          440   57       82        25:35.6      8:15/M
       3    David Stierley                                          486   59      101        27:28.5      8:52/M
       4    Gordon Clark                                            436   56      107        27:45.1      8:57/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Coleman                                            147   60       52        21:58.5      7:05/M
       2    Randy Fielder                                           357   60      115        28:33.5      9:13/M
       3    Michael Jolley                                          450   63      116        29:33.4      9:32/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathryn McDonald                                        471   67      151        38:55.9     12:33/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Nadziejka                                         351   65      139        32:26.4     10:28/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Hough                                            489   74      141        32:53.8     10:36/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Babbitt                                             491   75      152        39:59.1     12:54/M