Run for Lucky Fund 5K Run/Walk

Age Group Results

April 03, 2011


Results By Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Becca Rudey                                             124   24        2          17:36                  5:41/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Adam Izer                                                12   21        1          17:29                  5:38/M

Overall Female Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Lisa Allen                                               24   58       24          26:49                  8:39/M

Overall Male Masters Winners

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Tom Mills                                               133   50        6          21:02                  6:47/M

Female 18 and under

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Katherine Rafuse                                         65   18       22          25:33                  8:15/M
       2    Julia Shanker                                            61   12       31          27:46                  8:57/M
       3    Riley Collins                                           146   18      100          46:35                 15:02/M
       4    Jessica Wegner                                           67   18      110        1:01:32                 19:51/M

Male 18 and under

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Erik Tomaszewski                                         40   18       16          23:22                  7:32/M
       2    Andrew Danner                                             2   17       79          38:17                 12:21/M
       3    Craig Willette                                           10   18       96          46:01                 14:51/M
       4    John Thompson                                            66   18      109          59:55                 19:20/M
       5    Steven Collareno                                         86   16      111        1:01:32                 19:51/M

Female 19 to 21

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Chloe Grabowsla                                           9   21        9          21:28                  6:55/M
       2    Julianne Preston                                         68   21       10          22:40                  7:19/M
       3    Jennifer Davis                                           28   19       19          24:36                  7:56/M
       4    Angela Vandersys                                         88   20       21          25:17                  8:09/M
       5    Tessa Roux                                               60   19       26          27:12                  8:46/M
       6    Stacy Kempher                                            45   20       30          27:43                  8:56/M
       7    Debbie Larsen                                            63   21       39          28:16                  9:07/M
       8    Lia Olowniuk                                             25   20       45          28:58                  9:21/M
       9    Alexandra Buckley                                        64   21       46          28:58                  9:21/M
      10    Kara Yeager                                              73   21       47          29:02                  9:22/M
      11    Jaclyn Polenz                                            74   21       48          29:02                  9:22/M
      12    Christine Shepherd                                       75   21       49          29:11                  9:25/M
      13    Andrea Johnson                                          120   21       58          31:42                 10:14/M
      14    Brittany Blood                                           96   20       63          32:00                 10:19/M
      15    Christine Rabaut                                         26   21       64          32:29                 10:29/M
      16    Britney Nowak                                            91   20       66          32:42                 10:33/M
      17    Courtney Andries                                         69   20       69          33:42                 10:52/M
      18    Paige Schaap                                            144   19       72          34:46                 11:13/M
      19    Ashley Hutchinson                                        72   20       75          35:25                 11:25/M
      20    Brittany Lindstrom                                        7   20       80          38:51                 12:32/M
      21    Amanda Boots                                              8   20       81          38:57                 12:34/M
      22    Emily Harris                                            114   20       84          40:48                 13:10/M
      23    Alyssa Wethington                                        77   19       88          42:34                 13:44/M
      24    Sarah Oliver                                            147   19       98          46:08                 14:53/M
      25    Danielle Collareno                                       82   20      108          59:54                 19:19/M

Male 19 to 21

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Chris Bailey                                            118   21        4          20:04                  6:28/M
       2    Kyle Pollock                                            134   21        8          21:25                  6:55/M
       3    Nick Rochte                                             102   20       14          23:09                  7:28/M
       4    Chris Buller                                             56   20       17          23:26                  7:34/M
       5    Jake Rochte                                              57   21       52          29:18                  9:27/M
       6    Mark Socks                                              113   21       83          40:38                 13:06/M
       7    Blake Ramos                                              76   19       87          42:34                 13:44/M

Female 22 to 25

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Colleen Guidot                                          121   23       11          22:41                  7:19/M
       2    Casey Pickett                                            99   23       13          23:07                  7:27/M
       3    Nicole Heyboer                                           21   25       27          27:17                  8:48/M
       4    Maria Perkins                                            95   25       37          28:10                  9:05/M
       5    Missy Blight                                             98   22       42          28:34                  9:13/M
       6    Jennifer Obudzinski                                     104   25       56          30:56                  9:59/M
       7    Laura Benoit                                             90   23       57          31:03                 10:01/M
       8    Melissa Vermette                                        105   22       61          31:50                 10:16/M
       9    Erica Ward                                               11   22       62          31:56                 10:18/M
      10    Vanessa Han-Voth                                         79   22       65          32:30                 10:29/M
      11    Ashley Scheurer                                         100   24       71          34:41                 11:11/M
      12    Cressie Prill                                            44   24       76          35:35                 11:29/M

Male 22 to 25

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Jeremy Feehan                                            97   24       41          28:34                  9:13/M

Female 26 to 30

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Marcia Backstrom                                        129   27        5          20:09                  6:30/M
       2    Kendra Waldie                                            48   30       15          23:11                  7:29/M
       3    Amanda Charbonneau                                      109   28       33          27:50                  8:59/M
       4    Jessica Holland                                         130   28       35          27:55                  9:00/M
       5    Carlyn Duchouquette                                     110   26       43          28:41                  9:15/M
       6    Sophie Graff                                             23   30       50          29:16                  9:26/M
       7    Bianca Boudreau                                         103   28       51          29:16                  9:26/M
       8    Stacie Miller                                           101   28       85          41:51                 13:30/M
       9    Theresa Kay                                              71   27       94          45:56                 14:49/M

Male 26 to 30

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Scott Schlaff                                           140   26        3          18:52                  6:05/M
       2    Nicholas Parente                                        107   29       20          25:11                  8:07/M
       3    Andrew Lange                                             38   27       25          27:08                  8:45/M
       4    Ken Weinert                                              39   26       38          28:14                  9:06/M
       5    Matt Koss                                                80   30       60          31:49                 10:16/M

Female 31 to 35

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Riley Wileeler                                          127   35       23          26:05                  8:25/M
       2    Freya Mowat                                             108   32       34          27:52                  8:59/M
       3    Kristy Casagranda                                        94   33       36          28:09                  9:05/M
       4    Jessica Nance                                            78   34       44          28:47                  9:17/M
       5    Jennifer Lacluyze                                       138   35       53          29:40                  9:34/M
       6    Amber Irrer                                              70   35       91          45:30                 14:41/M
       7    Vickie Ruggiero                                           4   32      106          55:33                 17:55/M

Male 31 to 35

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    James Averill                                             3   35       18          24:00                  7:45/M

Female 36 to 40

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Jennifer Vanderklok                                     139   38       73          35:09                 11:20/M
       2    Rachel Gutting                                           49   39       74          35:10                 11:21/M
       3    Julie Moore                                             141   40       86          42:05                 13:35/M
       4    Sherry Danner                                            34   38       90          44:32                 14:22/M

Male 36 to 40

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Michael Wauters                                         142   39        7          21:02                  6:47/M

Female 41 to 49

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Sandra Allchaty                                         125   44       28          27:17                  8:48/M
       2    Melissa Shanker                                          62   43       29          27:39                  8:55/M
       3    Kaye Gonzalez                                           132   43       40          28:16                  9:07/M
       4    Kaye Gardner                                            115   42       55          30:38                  9:53/M
       5    Laurie Worthington                                      128   48       67          33:08                 10:41/M
       6    Gabi Brazee                                               5   48       70          34:35                 11:09/M
       7    Janet McDuffey                                           89   42       77          37:56                 12:14/M
       8    Mary Perkins                                             59   47       78          38:04                 12:17/M
       9    Joyce Romar                                              92   47       82          39:52                 12:52/M
      10    Donna Letavish                                           17   49       92          45:35                 14:42/M
      11    Lora Anderson                                            14   46       95          46:00                 14:50/M
      12    Paula Anderson                                           18   46       97          46:02                 14:51/M
      13    Donna Collins                                           145   48      101          46:35                 15:02/M
      14    Chris Phipps                                            143   41      105          55:32                 17:55/M

Female 50 and up

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Maggy Zidar                                             131   61       32          27:47                  8:58/M
       2    Susan Wismer                                             19   52       54          29:50                  9:37/M
       3    Maryann Baxter                                           16   54       59          31:43                 10:14/M
       4    Marge Novak                                              20   65       68          33:32                 10:49/M
       5    Sara Harris                                             112   50       89          43:54                 14:10/M
       6    Judy McNeil                                              13   54       93          45:35                 14:42/M
       7    Susan Oliver                                            148   50       99          46:21                 14:57/M
       8    Connie Horstman                                          46   60      102          46:36                 15:02/M
       9    Lynn Ball                                                35   50      104          53:39                 17:18/M

Male 50 and up

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    John Perkins                                             58   53       12          23:00                  7:25/M
       2    Garry Horstman                                           47   58      103          53:38                 17:18/M

Female no age given

                                                                                              Total        Chip  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Diff        Pace  
       1    Elaine Striler                                           36   99      107          59:47                 19:17/M