Portland St. Patrick Festival
Portland, MI
6/25/2011
[Overall Male Winner] [Male 7 - 9] [Male 10 - 12] [Male 13 - 15] [Male 16 - 18] [Male 19 - 23] [Male 24 - 28] [Male 29 - 33] [Male 34 - 38] [Overall Male Masters Winner] [Male 39 - 43] [Male 44 - 48] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 54 - 58] [Male 59 - 63]
[Overall Female Winner] [Female 6 and under] [Female 7 - 9] [Female 10 - 12] [Female 13 - 15] [Female 16 - 18] [Female 24 - 28] [Female 29 - 33] [Female 34 - 38] [Overall Female Masters Winner] [Female 39 - 43] [Female 44 - 48] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 49 - 53] [Female 59 - 63]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
361   Donald Richmond  
25
15:57.88  5:08.99

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
1
377   Sarah Sandborn  
29
19:15.47  6:12.73

Female 6 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
62
36
231   Molly Johnson  
6
45:29.01  14:40.33

Male 7 - 9
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
37
23
358   Luke Nobis  
8
29:34.26  9:32.34
2
63
27
325   Iggy Arleth  
7
45:29.23  14:40.40

Female 7 - 9
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
44
20
323   Mary Pearson  
8
31:34.04  10:10.98
2
47
22
232   Emma Johnson  
9
31:41.84  10:13.50

Male 10 - 12
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
18
328   Eamon Duff  
12
24:34.42  7:55.62

Female 10 - 12
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
33
12
324   Abby Pearson  
11
26:44.60  8:37.61

Male 13 - 15
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
18
13
337   Tyler Spitzley  
15
23:16.17  7:30.38

Female 13 - 15
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
8
243   Audrey Pohl  
13
24:35.32  7:55.91
2
35
13
233   Janet Putz  
14
29:27.99  9:30.32
3
41
17
372   Madison Schrauben  
14
30:11.56  9:44.37
4
43
19
322   Grace Pearson  
14
31:23.90  10:07.71

Male 16 - 18
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
4
338   Randy Schafer  
16
19:47.24  6:22.98

Female 16 - 18
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
7
329   Rochelle Radawiec  
16
24:32.19  7:54.90

Male 19 - 23
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
371   Kegan Gibson  
19
18:24.99  5:56.45

Male 24 - 28
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
11
357   Terry Austen  
28
22:07.00  7:08.06
2
28
19
340   Chad Kasler  
26
25:14.96  8:08.70

Female 24 - 28
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
3
379   Kristen Smith  
28
22:14.31  7:10.42
2
22
6
336   Dana Simon  
28
24:21.51  7:51.45
3
27
9
321   Katie Rucker  
26
25:14.59  8:08.58
4
51
26
330   Daralyn Sandborn  
25
33:07.67  10:41.18

Male 29 - 33
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
12
344   Corey Sandborn  
31
22:57.93  7:24.49
2
52
26
354   Eric Wolfe  
30
34:12.80  11:02.19

Female 29 - 33
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
4
373   Natalie Kien  
30
22:49.10  7:21.65
2
17
5
367   Darcy Smith  
33
23:00.24  7:25.24
3
30
10
331   Samantha Harkins  
32
26:03.46  8:24.34
4
31
11
335   Erikka Hafner  
32
26:16.95  8:28.69
5
39
15
320   Jill Wolfe  
33
29:43.64  9:35.37
6
53
27
242   Stacey Brown  
30
34:46.93  11:13.20
7
57
31
368   Gretchen Findlay  
29
38:18.24  12:21.37

Male 34 - 38
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
10
359   Andy Carr  
35
21:55.22  7:04.26
2
38
24
353   Jason Hafner  
35
29:35.51  9:32.75
3
45
25
350   Aaron Schneider  
35
31:34.87  10:11.25

Female 34 - 38
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
11
2
326   Mary Arleth  
35
21:36.36  6:58.18
2
42
18
347   Sara Russman  
34
30:51.02  9:57.10
3
48
23
366   Jennifer Cross  
34
32:12.06  10:23.25
4
54
28
341   Janet Schneider  
37
34:48.29  11:13.64
5
61
35
332   Penny Johnson  
35
45:28.84  14:40.27

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
3
370   Daniel Gibson  
50
19:34.60  6:18.90

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
36
14
244   Susan Moyer  
42
29:31.14  9:31.34

Male 39 - 43
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
5
355   Rob Pearson  
40
20:04.97  6:28.70
2
20
15
376   Patrick Heckman  
42
23:30.19  7:34.90

Female 39 - 43
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
58
32
346   Tricia Beachnau  
43
39:02.67  12:35.70

Male 44 - 48
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
14
342   Jon Johnson  
46
23:24.11  7:32.94
2
29
20
369   Steve Wickham  
48
25:27.86  8:12.86

Female 44 - 48
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
49
24
334   Lisa Gwilt  
45
32:25.21  10:27.49
2
50
25
362   Cheryl Baker  
45
32:42.79  10:33.16

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
6
351   Doug Pline  
50
20:16.41  6:32.39

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
46
21
339   Beth Johns  
50
31:39.08  10:12.61

Female 49 - 53
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
16
333   Stephanie Radawiec  
49
30:03.33  9:41.72
2
55
29
348   Rosemary Halfmann  
52
35:29.35  11:26.89
3
56
30
352   Diane Bissell  
50
38:16.96  12:20.95
4
59
33
375   Kelly Griffin  
52
39:53.16  12:51.99

Male 54 - 58
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
7
349   Patrick Duff  
57
20:51.68  6:43.77
2
9
8
374   Jack Griffin  
56
21:14.24  6:51.05
3
10
9
360   John McCabe  
56
21:28.48  6:55.64
4
34
22
345   Michael Reed  
56
27:20.10  8:49.06

Male 59 - 63
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
21
16
364   Michael Largo  
62
24:06.87  7:46.73
2
24
17
343   Norm Nephew  
62
24:33.31  7:55.26
3
32
21
378   Dan Sandborn  
59
26:44.27  8:37.51

Female 59 - 63
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
60
34
363   Linda Largo  
62
41:53.63  13:30.85