Pewamo St. Joseph Festival 5K
Pewamo, MI
6/11/2011
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 70 and over]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Female 55 - 59] [Female 70 and over]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
116   Jerome Recker  
28
15:43.57  5:04.38

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
1
110   Sharon Becker  
40
20:37.59  6:39.22

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
8
143   Codey Cook  
14
18:18.71  5:54.42
2
15
15
82   Caleb Barker  
14
19:45.35  6:22.37
3
29
28
63   Zachary Schafer  
14
20:48.67  6:42.80
4
39
35
65   Drew Bierstetel  
14
21:30.01  6:56.13
5
48
43
73   Alex Platte  
13
22:07.50  7:08.23
6
57
51
15   Gage Cleveland  
13
22:58.32  7:24.62
7
75
61
22   Eamon Duff  
12
24:20.74  7:51.21
8
82
65
98   Grant Barker  
14
25:16.60  8:09.23
9
92
70
121   Nick Martin  
11
26:36.78  8:35.09
10
104
74
150   Luke Nobis  
8
27:59.11  9:01.65
11
107
76
122   Nathen Martin  
9
28:12.43  9:05.95
12
113
80
102   Trent Barker  
11
28:55.30  9:19.77
13
137
86
85   Isaiah Schafer  
11
33:11.76  10:42.50

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
83
18
86   Audrey Pohl  
13
25:28.68  8:13.12
2
90
22
84   Emma Schafer  
13
26:28.44  8:32.40
3
103
30
87   Mallory Huhn  
13
27:52.26  8:59.44
4
116
35
14   Gabbi Cleveland  
13
29:17.11  9:26.81
5
138
52
104   Lily Hafner  
9
33:15.13  10:43.59
6
140
53
120   Hannah Heinritz  
12
34:13.27  11:02.35

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
148   Brice Brown  
16
17:11.92  5:32.88
2
9
9
83   Greg Trierweiler  
16
18:25.46  5:56.60
3
11
11
79   Joel Pennell  
16
19:02.95  6:08.69
4
13
13
80   Tanner Droste  
16
19:08.85  6:10.60
5
14
14
90   Josh Klein  
19
19:10.61  6:11.16
6
16
16
118   Blake Thelen  
16
19:48.10  6:23.26
7
17
17
78   Brandon Palmateer  
16
19:50.03  6:23.88
8
18
18
70   Seth Downes  
16
19:56.97  6:26.12
9
20
20
38   Randy Schafer  
16
20:15.27  6:32.02
10
25
25
67   Jon Arens  
15
20:37.06  6:39.05
11
28
27
68   Joseph Wohlfert  
15
20:47.42  6:42.39
12
32
30
71   Nathaniel Feldpausch  
15
21:07.83  6:48.98
13
34
32
66   James Biewer  
16
21:13.97  6:50.96
14
41
36
93   Mathew Klein  
19
21:41.87  6:59.96
15
42
37
75   Tyler Spitzley  
15
21:45.03  7:00.98
16
44
39
101   John Lehman  
18
21:56.50  7:04.68
17
45
40
99   Ty Simon  
17
21:56.78  7:04.77
18
54
49
100   Matt Lehman  
15
22:36.87  7:17.70
19
67
57
81   Tony Wirth  
16
24:04.08  7:45.83
20
93
71
69   John Downes  
19
26:37.11  8:35.20

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
38
4
30   Kaytlynne Kerwin  
17
21:29.20  6:55.87
2
55
6
92   Monica Klein  
18
22:43.08  7:19.70
3
70
12
50   Haley Pline  
19
24:12.78  7:48.64
4
142
55
61   Bethany Warnke  
19
35:04.07  11:18.73
5
145
58
60   Allison Warnke  
18
36:31.99  11:47.09
6
146
59
23   Jessica Farrer  
16
36:34.58  11:47.93

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
45   Ian McDowell  
22
16:06.30  5:11.71
2
3
3
137   Mitchell Hoffman  
23
16:30.46  5:19.50
3
60
54
2   Drew Klein  
22
23:10.32  7:28.49
4
69
58
51   Austin Pline  
21
24:06.57  7:46.64
5
72
59
18   Gregory Farrer  
22
24:13.55  7:48.89
6
130
84
8   Chad Bowhuis  
22
31:21.28  10:06.86

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
62
7
145   Kristin Thelen  
23
23:31.16  7:35.21
2
80
17
76   Rachel Feldpausch  
23
24:59.27  8:03.64
3
84
19
10   Kristy Bengel  
21
25:31.73  8:14.11
4
97
25
64   Nicole Schrauben  
23
27:17.28  8:48.15
5
99
26
26   Tonya Simon  
23
27:31.88  8:52.86
6
100
27
48   Joyce Feldpausch  
24
27:44.63  8:56.98
7
101
28
105   Bethany Arens  
20
27:45.50  8:57.26
8
106
31
25   Ashley Simon  
20
28:02.71  9:02.81
9
128
45
52   Becky Thelen  
24
31:17.48  10:05.64
10
129
46
7   April Feldpausch  
22
31:20.56  10:06.63
11
132
47
56   Abby Fedewa  
22
32:06.65  10:21.50
12
133
48
124   Ariel Schafer  
20
32:07.29  10:21.71
13
136
51
16   Chelsea Hudson  
23
33:03.95  10:39.98

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
21
21
89   Ryan Weber  
26
20:21.40  6:34.00
2
35
33
127   Brian Rehmann  
28
21:16.67  6:51.83
3
47
42
140   Taylor Thelen  
26
22:04.03  7:07.11
4
51
46
115   Kurt Kramer  
29
22:24.70  7:13.77
5
53
48
47   Eric Wohlfert  
26
22:28.74  7:15.08
6
56
50
112   Kurtis Hawn  
26
22:46.40  7:20.77
7
78
63
151   Jordan Thelen  
25
24:52.53  8:01.46
8
91
69
40   Neal Spitzley  
25
26:33.07  8:33.89
9
95
72
57   Cole Feldpausch  
26
26:52.40  8:40.13
10
115
81
17   L.J. Donahue  
27
29:07.86  9:23.83
11
131
85
72   Craig Koenigsknecht  
26
32:03.42  10:20.46

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
36
3
108   Corey Werner  
28
21:21.45  6:53.37
2
63
8
46   Vanessa Wohlfert  
26
23:34.00  7:36.13
3
65
10
136   Kristen Smith  
28
23:56.18  7:43.28
4
68
11
153   Abby Wieber  
27
24:05.78  7:46.38
5
71
13
32   Lynne Huhn  
29
24:13.09  7:48.74
6
76
15
114   Melissa Kramer  
28
24:21.02  7:51.30
7
86
20
126   Becky Rehmann  
26
25:42.29  8:17.51
8
96
24
41   Amber Spitzley  
25
27:16.49  8:47.90
9
118
37
53   Katie Pung  
29
29:21.21  9:28.13
10
121
40
123   Celena Thelen  
28
30:29.86  9:50.28
11
124
42
128   Jamie Lackscheide  
29
30:47.20  9:55.87

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
6
106   Jason Werner  
30
17:45.95  5:43.85
2
10
10
59   Darron Birchmeier  
33
19:00.06  6:07.76
3
22
22
113   Jared Kramer  
30
20:29.42  6:36.59
4
37
34
152   David Segerlind  
32
21:22.12  6:53.59
5
50
45
35   Brian Smith  
30
22:16.02  7:10.97
6
52
47
125   Doug Klein  
32
22:27.92  7:14.81

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
64
9
149   Natalie Klein  
30
23:52.06  7:41.95
2
74
14
36   Erin Smith  
30
24:20.44  7:51.11
3
94
23
27   Erikka Hafner  
32
26:50.84  8:39.63
4
108
32
44   Nicole Arens  
32
28:19.98  9:08.38
5
126
43
111   Krista Smith  
30
31:11.34  10:03.66
6
144
57
138   Wendy Smith  
31
36:15.72  11:41.85

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
105
75
28   Jason Hafner  
35
27:59.36  9:01.73
2
139
87
103   Jarrod Hafner  
37
33:22.40  10:45.94

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
5
107   Kara Zech Thelen  
38
21:37.98  6:58.70
2
102
29
33   Susan Greer  
37
27:48.20  8:58.13
3
109
33
43   Renee Spitzley  
36
28:20.32  9:08.49
4
120
39
141   Brooke Stuber  
37
29:35.00  9:32.58

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
142   Eric Stuber  
47
16:42.16  5:23.28

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
31
2
29   Jill Evers  
44
20:52.56  6:44.05

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
7
109   Tim Becker  
40
18:06.63  5:50.53
2
24
24
11   Rob Pearson  
40
20:36.50  6:38.87
3
33
31
34   Scott Greer  
43
21:12.84  6:50.59
4
77
62
37   Pat Heckman  
42
24:36.18  7:56.19

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
79
16
129   Cindy Schmitz  
40
24:54.29  8:02.03
2
114
34
31   Jackie Prokop  
44
28:59.82  9:21.23
3
119
38
77   Tammy Droste  
43
29:27.89  9:30.29
4
122
41
119   Jennifer Burnett  
44
30:43.02  9:54.52

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
12
13   Steve Peabody  
48
19:06.96  6:09.99
2
19
19
133   Marty Alward  
46
20:02.65  6:27.95
3
46
41
135   Steven Schneider  
48
21:58.82  7:05.43
4
58
52
91   Gerry Schneider  
48
22:59.27  7:24.93
5
61
55
1   Don Gilbert  
47
23:14.86  7:29.95
6
73
60
255   Jeff Anderson  
49
24:19.52  7:50.81
7
81
64
49   Gene Pline  
46
25:06.07  8:05.83
8
123
82
139   Lester Palmateer  
46
30:46.95  9:55.79

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
147
60
6   Therese Farrer  
47
36:34.86  11:48.02

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
23
131   Robert Thelen  
50
20:35.91  6:38.68
2
27
26
4   Terry Thelen  
51
20:43.85  6:41.24
3
30
29
130   Doug Pline  
50
20:49.64  6:43.11
4
59
53
55   David Weber  
50
23:07.07  7:27.44
5
85
66
3   Dean Schrauben  
53
25:32.15  8:14.24
6
88
68
12   David Fedewa  
54
25:51.90  8:20.61
7
111
78
94   Jim Klein  
50
28:49.37  9:17.86
8
112
79
24   Ron Simon  
54
28:50.77  9:18.31

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
89
21
54   Catherine Weber  
50
26:07.46  8:25.63
2
134
49
146   Barb Thelen  
50
32:19.70  10:25.71
3
135
50
95   Mary Ann Baxter  
54
32:41.67  10:32.80
4
148
61
96   Rosemary Halfmann  
52
36:44.25  11:51.05

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
43
38
147   Roy Brown  
55
21:46.94  7:01.59
2
49
44
21   Patrick Duff  
57
22:09.53  7:08.88
3
66
56
134   Jim Pivarnik  
59
24:00.47  7:44.67
4
98
73
42   Michael Reed  
56
27:20.32  8:49.14
5
110
77
39   Dusty Unruh  
55
28:23.88  9:09.64
6
125
83
74   Larry Donahue  
58
30:47.52  9:55.97
7
150
89
58   Ronald Maki  
58
47:01.62  15:10.20

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
117
36
5   Kathy Simon  
55
29:20.80  9:28.00
2
141
54
97   Mary Jo Straub  
59
34:53.61  11:15.36
3
143
56
144   Cindy Russman  
56
35:37.23  11:29.43

Male 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
87
67
88   Larry McCaskey  
62
25:46.26  8:18.79
2
149
88
9   Denny Frazier  
64
45:08.88  14:33.83

Male 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
151
90
132   Francis Leik  
73
47:02.71  15:10.55

Female 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
127
44
62   Rita Schafer  
70
31:15.49  10:05.00


Pewamo St. Joseph Festival 5K team scores
Pewamo, MI
6/11/2011

Team Name: 4 Score
Team Place: 1
Team Score: 4
Total Team Time: 1:17:51.62
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
6
106   Jason Werner   17:45.95  5:43.85
1
7
109   Tim Becker   18:06.63  5:50.53
1
26
110   Sharon Becker   20:37.59  6:39.22
1
36
108   Corey Werner   21:21.45  6:53.37
1
40
107   Kara Zech Thelen   21:37.98  6:58.70
2
31
29   Jill Evers   20:52.56  6:44.05

Team Name: Second Place
Team Place: 2
Team Score: 11
Total Team Time: 1:20:30.02
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
1
1
116   Jerome Recker   15:43.57  5:04.38
2
49
21   Patrick Duff   22:09.53  7:08.88
3
22
113   Jared Kramer   20:29.42  6:36.59
5
48
73   Alex Platte   22:07.50  7:08.23
5
51
115   Kurt Kramer   22:24.70  7:13.77
6
76
114   Melissa Kramer   24:21.02  7:51.30

Team Name: Greg Trierweiler & the Warriors of Time
Team Place: 3
Team Score: 11
Total Team Time: 1:16:22.61
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
2
9
83   Greg Trierweiler   18:25.46  5:56.60
2
15
82   Caleb Barker   19:45.35  6:22.37
3
11
79   Joel Pennell   19:02.95  6:08.69
4
13
80   Tanner Droste   19:08.85  6:10.60
7
17
78   Brandon Palmateer   19:50.03  6:23.88
19
67
81   Tony Wirth   24:04.08  7:45.83

Team Name: JMG
Team Place: 4
Team Score: 19
Total Team Time: 1:33:42.33
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
2
55
92   Monica Klein   22:43.08  7:19.70
5
14
90   Josh Klein   19:10.61  6:11.16
5
58
91   Gerry Schneider   22:59.27  7:24.93
7
111
94   Jim Klein   28:49.37  9:17.86
14
41
93   Mathew Klein   21:41.87  6:59.96

Team Name: Shirtless with Style
Team Place: 5
Team Score: 39
Total Team Time: 1:36:57.07
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
3
29
63   Zachary Schafer   20:48.67  6:42.80
8
82
98   Grant Barker   25:16.60  8:09.23
12
113
102   Trent Barker   28:55.30  9:19.77
16
44
101   John Lehman   21:56.50  7:04.68
17
45
99   Ty Simon   21:56.78  7:04.77
18
54
100   Matt Lehman   22:36.87  7:17.70

Team Name: Amici Currendi
Team Place: 6
Team Score: 41
Total Team Time: 1:22:29.28
Score  Overall  Race #  Name  Time  PPM
8
18
70   Seth Downes   19:56.97  6:26.12
10
25
67   Jon Arens   20:37.06  6:39.05
11
28
68   Joseph Wohlfert   20:47.42  6:42.39
12
32
71   Nathaniel Feldpausch   21:07.83  6:48.98
13
34
66   James Biewer   21:13.97  6:50.96
20
93
69   John Downes   26:37.11  8:35.20