Portland Winter Run 5k

Age Group Results

January 15, 2011


Results By Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Katie Jazwinski                                         157   31        4      18:08.4    5:51/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rick Cahoon                                               9   33        1      17:10.5    5:32/M             

Overall Female Master Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jill Evers-Bowers                                        21   44       35      22:16.2    7:11/M             

Overall Male Master Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Steve Peabody                                            52   48       10      19:24.7    6:15/M             

Overall Female Grand Masters Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Monica Fox                                               25   52       95      26:48.6    8:39/M             

Overall Male Grand Masters Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric Stockall                                           191   50       24      21:06.7    6:48/M             

Overall Female Great Masters Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Janice Beech                                              3   61      134      30:33.6    9:51/M             

Overall Male Great Masters Winners

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Charles Ross                                            173   62       59      23:52.6    7:42/M             

Female 10 and under

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Allie Horning                                           147    9      179      39:30.5   12:45/M             

Female 11 to 14

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Annie Fanta                                              22   13       38      22:23.4    7:13/M             
       2    Samantha Evans                                          139   13       41      22:27.9    7:15/M             
       3    Taylor Thrush                                            71   13       56      23:40.0    7:38/M             
       4    Ashley Russo                                             63   14       71      24:52.4    8:01/M             
       5    Kayleigh Collins                                         12   12       72      24:52.6    8:01/M             
       6    Ariel Moore                                              47   14       94      26:42.0    8:37/M             
       7    Rachel Rimer                                             61   14       97      26:57.9    8:42/M             
       8    Abigail Moeggenberg                                      45   13      121      29:09.8    9:24/M             
       9    Hyler Paulin                                             51   13      185      42:41.8   13:46/M             

Male 11 to 14

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hayden Spoelstra                                        134   14       21      20:55.6    6:45/M             
       2    Ronnie Collins                                           13   14       37      22:22.2    7:13/M             
       3    Tyler Steinhelper                                       170   11       67      24:27.8    7:53/M             
       4    Jacob Pratt                                              57   14       70      24:51.7    8:01/M             
       5    Eamin Duff                                               18   11      108      27:43.3    8:56/M             

Female 15 to 19

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Teha Ames                                                 1   18       13      19:50.3    6:24/M             
       2    Kaylie Rhynard                                           60   15       25      21:08.0    6:49/M             
       3    Kaytlynne Kerwin                                         35   17       44      22:31.3    7:16/M             
       4    Gaba Labioda                                             39   15       46      22:33.7    7:16/M             
       5    Julia Moeggenberg                                        46   16       63      24:12.2    7:48/M             
       6    Hayley Perkins                                           55   15       91      26:22.6    8:30/M             
       7    Leah Spohr                                              166   19      149      32:12.5   10:23/M             
       8    Andrea Fryover                                           26   19      190      47:32.1   15:20/M             
       9    Alexis Douglas                                           16   18      192      51:16.0   16:32/M             

Male 15 to 19

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kurtis Hall                                              29   17        3      17:49.1    5:45/M             
       2    Drew Brown                                              123   18        6      18:55.1    6:06/M             
       3    Sam Cole                                                 10   18        7      19:03.6    6:09/M             
       4    Nick Thomas                                             137   16        8      19:04.4    6:09/M             
       5    Andrew Travis                                            74   16       12      19:47.7    6:23/M             
       6    John ` Sarrazin                                          64   17       16      20:22.6    6:34/M             
       7    Ralph Warfield                                          159   17       18      20:34.7    6:38/M             
       8    Joshua Ericksen                                          20   17       20      20:54.4    6:45/M             
       9    Alex Pung                                                58   16       23      21:05.8    6:48/M             
      10    Joshua Hutchinson                                        32   15       27      21:10.2    6:50/M             
      11    Gustav Kihlstrom                                         36   17       31      21:45.6    7:01/M             
      12    Max Miller                                              135   19       61      24:03.2    7:45/M             
      13    Coty Kissane                                            179   19      191      49:24.0   15:56/M             

Female 20 to 24

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Emily Quinley                                           152   24      127      30:16.0    9:46/M             
       2    Tara Yorks                                               80   22      197      56:50.3   18:20/M             

Male 20 to 24

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Andrew Brown                                              7   23       17      20:31.5    6:37/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Sandborn                                          213   28       11      19:33.0    6:18/M             
       2    Hannah Norton                                           156   29       85      25:31.2    8:14/M             
       3    Natalie Niemi                                           155   28      111      28:18.3    9:08/M             
       4    Joani Kooiker                                           154   28      130      30:24.9    9:48/M             
       5    Jennifer Neumann                                        107   27      131      30:26.1    9:49/M             
       6    Rebecca Holnagel                                        103   29      161      33:51.9   10:55/M             
       7    Amber Jackson                                           167   25      172      36:33.9   11:47/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kevin Neumann                                           106   27       14      19:57.6    6:26/M             
       2    Carey Hammel                                             30   27       57      23:40.4    7:38/M             
       3    Joshua Holnagel                                         102   29      160      33:42.7   10:52/M             
       4    Chris Jane                                              169   29      184      41:56.2   13:32/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ruthie Cook                                             130   30       65      24:19.7    7:51/M             
       2    Tammy Thelen                                             70   34       66      24:25.3    7:53/M             
       3    Sharon Terlep                                           161   32       69      24:50.8    8:01/M             
       4    Erin Smith                                               67   30       83      25:29.7    8:13/M             
       5    Anne-Michelle Tessier                                   117   31       92      26:32.6    8:34/M             
       6    Elizabeth Sorsen                                        187   32      122      29:10.0    9:25/M             
       7    Sarah Oosterhouse                                        97   31      123      29:16.8    9:26/M             
       8    Sarah McGarry                                           136   31      135      30:42.2    9:54/M             
       9    Sarah Wilterding                                         79   30      146      32:02.4   10:20/M             
      10    Katie Edick                                             200   34      177      38:26.1   12:24/M             
      11    Lindsay Rode                                            176   33      180      39:34.5   12:46/M             
      12    Donielle Routt                                           93   32      181      40:42.2   13:08/M             
      13    Amanda Sucher                                           153   34      194      53:43.3   17:20/M             
      14    Olivia Zustiak                                          189   34      195      53:45.7   17:20/M             
      15    Rachel Hood                                             162   32      199      59:43.9   19:16/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Theodore Westbrook                                      171   30        2      17:27.7    5:38/M             
       2    Darron Birchmeier                                       108   33       15      20:05.6    6:29/M             
       3    Shawn Schneider                                         206   34       28      21:17.3    6:52/M             
       4    Rob Thompson                                            196   30       29      21:22.3    6:54/M             
       5    John Donnelly                                           207   34       34      22:02.9    7:06/M             
       6    Tim Baker                                               150   33       36      22:21.2    7:13/M             
       7    Carl Crocker                                            144   30       49      22:48.5    7:21/M             
       8    David Holnberg                                          201   31       51      23:15.9    7:30/M             
       9    Ryan Oosterhouse                                         98   33       60      23:57.7    7:44/M             
      10    Brian Kleman                                             90   33      162      33:52.3   10:55/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Angela Hunt                                             211   39       74      24:59.1    8:04/M             
       2    Dana Beech                                               87   35       87      25:42.2    8:17/M             
       3    Carolyn Shattuck                                         91   39      103      27:27.6    8:51/M             
       4    Tammy Quillan                                           129   38      139      31:04.4   10:01/M             
       5    Kristen Love                                            119   37      151      32:14.6   10:24/M             
       6    Anne Miller                                              43   35      158      33:37.8   10:51/M             
       7    Tiffany Silver                                          105   39      163      34:06.5   11:00/M             
       8    Beth Horning                                            146   39      164      34:13.6   11:02/M             
       9    Kim Hoppe                                               199   35      176      38:24.6   12:23/M             
      10    Rosemary Anger                                          178   38      183      41:18.2   13:19/M             
      11    Daisy Cook                                               11   36      196      56:49.6   18:20/M             
      12    Jessi De La Cry                                         209   35      198      59:41.4   19:15/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Roger Bonga                                               4   35        5      18:50.8    6:05/M             
       2    Michael Schafer                                         216   39        9      19:24.2    6:15/M             
       3    Rob Leary                                               160   38       58      23:44.5    7:39/M             
       4    Jason McNamara                                          131   38      110      28:10.3    9:05/M             
       5    Nathan Miller                                            44   37      133      30:32.0    9:51/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cindy Schmitz                                           140   40       93      26:36.8    8:35/M             
       2    Jeannine Lama                                           128   42      104      27:28.2    8:52/M             
       3    Maria Lapinski-Lafaive                                  210   40      106      27:29.5    8:52/M             
       4    Lisa Soros                                              116   43      107      27:35.3    8:54/M             
       5    Sherry Workman                                          109   40      113      28:21.9    9:09/M             
       6    Dana Desgranges                                         219   42      124      29:54.5    9:39/M             
       7    Stacey Oliver                                            89   41      126      30:14.7    9:45/M             
       8    Polly Hager                                             183   42      157      33:36.6   10:50/M             
       9    Debbie Joynt                                             94   41      182      40:42.5   13:08/M             
      10    Meghan Rosenstengel                                      83   42      188      45:32.8   14:41/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rob Pearson                                              53   40       39      22:25.7    7:14/M             
       2    Jason Baker                                             104   40       47      22:36.6    7:17/M             
       3    Steve Collins                                            14   43       48      22:41.5    7:19/M             
       4    Mikey Getter                                             27   43       52      23:20.7    7:32/M             
       5    Chad Cushman                                            168   43       54      23:23.9    7:33/M             
       6    Thomas Debler                                           203   42       62      24:08.7    7:47/M             
       7    Robert Norton                                            81   43       84      25:30.9    8:14/M             
       8    Kevin Jorae                                             212   41       88      25:53.5    8:21/M             
       9    Jason Cornell                                           218   42       96      26:57.4    8:42/M             
      10    Jim Malloy                                              202   43      112      28:19.7    9:08/M             
      11    Mike Spoelstra                                          133   42      114      28:26.8    9:10/M             
      12    Kurt Rushmore                                            62   44      136      30:50.6    9:57/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Debra Rojewski                                          192   45       75      25:03.3    8:05/M             
       2    Jenny Transue                                            73   49       99      27:08.5    8:45/M             
       3    Barb Spitzley                                           214   46      100      27:15.6    8:47/M             
       4    Barb Schelter                                            66   47      120      29:09.1    9:24/M             
       5    Amy Roney                                               174   45      148      32:12.3   10:23/M             
       6    Susan Fries                                             165   47      165      34:41.6   11:11/M             
       7    Karen Konopinski                                         96   45      166      34:49.3   11:14/M             
       8    Tracy Baker                                             151   46      175      38:21.6   12:22/M             
       9    Kris Wright                                              78   45      187      43:06.9   13:54/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Sochor                                              188   46       19      20:52.7    6:44/M             
       2    Erik Anderson                                           217   45       22      20:57.7    6:45/M             
       3    Steve Douglas                                            17   47       33      22:01.1    7:06/M             
       4    Scott Konopinski                                         95   48       42      22:28.2    7:15/M             
       5    Steven Schneider                                        194   47       50      22:49.9    7:22/M             
       6    Tony Sorensen                                           190   48       53      23:21.9    7:32/M             
       7    Troy Miller                                             193   48       68      24:49.1    8:00/M             
       8    Jeff Anderson                                             2   49       82      25:28.5    8:13/M             
       9    Randy Foote                                              24   49       90      26:20.3    8:30/M             
      10    Jeff Cooper                                              92   48      117      29:05.2    9:23/M             
      11    Bill Mowak                                              204   46      143      31:51.5   10:16/M             
      12    Daniel Cook                                             197   48      150      32:12.8   10:23/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carin Harner                                            121   50      105      27:28.7    8:52/M             
       2    Mary Kay Thelen                                          69   50      116      28:46.9    9:17/M             
       3    Toni Walker                                             125   52      125      30:02.2    9:41/M             
       4    Susie Debler                                             15   52      129      30:23.5    9:48/M             
       5    Lori Mugford                                            110   53      159      33:39.2   10:51/M             
       6    Diane Winter                                             99   50      168      35:04.7   11:19/M             
       7    Lisa Reagan                                             100   51      170      35:38.6   11:30/M             
       8    Paula Zichi                                             180   51      186      43:06.6   13:54/M             
       9    Rene Swift                                              126   50      189      45:40.2   14:44/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clark Duerr                                             101   53       40      22:26.3    7:14/M             
       2    Ed Thelen                                               138   51       55      23:28.5    7:34/M             
       3    Don Gregory                                             195   51       78      25:15.3    8:09/M             
       4    Luke Brogger                                            198   54      102      27:25.6    8:51/M             
       5    Dusty Unruh                                              75   54      119      29:08.1    9:24/M             
       6    Mason McDonough                                         118   51      137      30:51.7    9:57/M             
       7    Michael Tucker                                          142   52      140      31:08.2   10:03/M             
       8    Alan Bosworth                                           158   54      141      31:31.8   10:10/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ellen Vipond                                             85   56      132      30:29.7    9:50/M             
       2    Alice Kramer                                             37   57      138      30:53.2    9:58/M             
       3    Cindy Russman                                           149   56      173      36:34.2   11:48/M             
       4    Deboria Scarborough                                      65   59      193      53:07.9   17:08/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Scott Tice                                               72   55       26      21:09.4    6:49/M             
       2    Roy Brown                                               122   55       30      21:37.3    6:58/M             
       3    Gerald Wilbrink                                          77   57       32      21:57.0    7:05/M             
       4    Jack Griffin                                            148   56       43      22:29.8    7:15/M             
       5    Patrick Duff                                             19   57       45      22:32.7    7:16/M             
       6    Keith Hesche                                             88   55       64      24:13.5    7:49/M             
       7    Leon Schneider                                          205   57       76      25:03.4    8:05/M             
       8    Joe Evans                                               208   56       80      25:26.0    8:12/M             
       9    Fred Jensen                                             164   55       81      25:27.5    8:13/M             
      10    Thomas Stumpfig                                          82   59       86      25:34.2    8:15/M             
      11    Chuck Lawson                                             40   59       89      26:10.4    8:26/M             
      12    Ken Kramer                                               38   57       98      26:58.1    8:42/M             
      13    Dan Sandborn                                            215   58      101      27:25.1    8:51/M             
      14    Gary Lipsey                                             182   55      128      30:22.8    9:48/M             
      15    Martin Vipond                                            86   56      147      32:07.8   10:22/M             
      16    Jeffrey Walker                                          124   56      153      32:50.9   10:35/M             
      17    Tim Bradford                                              5   55      156      33:33.6   10:49/M             
      18    Samuel Morris                                           177   59      169      35:24.8   11:25/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Steve Kreft                                             220   61       73      24:55.5    8:02/M             
       2    Larry McCaskey                                           42   61       79      25:17.1    8:09/M             
       3    Norman Nephew                                            49   62      109      27:49.8    8:58/M             
       4    Bud Elve                                                186   61      115      28:39.8    9:15/M             
       5    Rick Hutchinson                                         175   61      118      29:07.6    9:24/M             
       6    Virgil Biggs                                            145   64      142      31:41.1   10:13/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marge Novak                                              50   65      171      36:25.4   11:45/M             
       2    Dagnija Schmidt                                         113   69      174      37:45.0   12:11/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt Britton                                              6   65       77      25:14.8    8:08/M             
       2    Gilbert Schmidt                                         111   68      155      33:31.3   10:49/M             
       3    Mark Sebald                                             112   68      167      34:56.3   11:16/M             

Female 70 to 74

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joann Lehman                                            181   70      154      33:02.0   10:39/M             

Male 70 to 74

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rod Smith                                               163   73      144      31:57.6   10:18/M             
       2    Donald Hough                                            184   73      145      32:00.5   10:19/M             

Female 75 and over

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kathline Tucker                                         500   99      152      32:40.8   10:32/M             

Male 75 and over

    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ronald Babbitt                                          185   75      178      38:42.9   12:29/M