South Church Family Fitness 5k Run/Walk

Age Group Results

June 10, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lexi Kinnas                                             119    8       28        24:57.4      8:03/M
       2    Gabby Parks                                             152   12       71        30:10.1      9:44/M
       3    Natalie Tebben                                          203    8       73        30:14.2      9:45/M
       4    Victoria Dowling                                         53   10       84        33:03.8     10:40/M
       5    Lindsey Zarka                                           240    7      107        38:59.1     12:35/M
       6    Lily Zarka                                              241    5      108        39:00.2     12:35/M
       7    April Harrison                                          103    9      111        40:19.0     13:00/M
       8    Katherine Beckwith                                       13    9      119        41:12.9     13:17/M
       9    Gabriell Kitley                                         248   9       120        41:16.5     13:19/M
      10    Katie Kuzma                                             121   11      127        41:49.1     13:29/M
      11    Kayla Hall                                               86   10      132        42:36.8     13:45/M
      12    Rachel Symanzik                                         197   11      143        46:14.6     14:55/M
      13    Hayden Wolthuis                                         237    3      145        47:11.5     15:13/M
      14    Brooke Warder                                           214   11      156        49:29.9     15:58/M
      15    Maliya Wayner                                           218    9      157        49:31.2     15:58/M
      16    Haylee Buffington                                        29    8      188        51:56.2     16:45/M
      17    Lydia Salters                                           175    2      196        53:00.3     17:06/M
      18    Rachel Salters                                          173    4      197        53:00.5     17:06/M
      19    Kamrey Hall                                              89    3      207        54:42.2     17:39/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Logan Kroczaleski                                       473   12       21        23:29.2      7:35/M
       2    Trent Kinnas                                            118   10       23        23:42.7      7:39/M
       3    Davis Tebben                                            202   11       30        25:30.4      8:14/M
       4    Coen Nauslar                                            141   11       40        26:34.4      8:34/M
       5    Joshua Wayner                                           219    8       47        27:19.4      8:49/M
       6    Robbie Nixon                                            146    9       51        27:30.8      8:52/M
       7    Arison Harris                                           471   11       54        27:58.6      9:01/M
       8    Derek Bocek                                              19    8       60        28:38.2      9:14/M
       9    Blake Roodvoets                                         165   12       63        28:41.6      9:15/M
      10    Seth Nixon                                              145   11       66        29:13.8      9:25/M
      11    Joseph Roodvoets                                        166    9       81        31:55.6     10:18/M
      12    Devin Gardella                                          486   9        90        34:44.5     11:12/M
      13    Garrett Kroczaleski                                     472   11       94        35:18.6     11:23/M
      14    Seth Wolthuis                                           236    6      116        41:09.1     13:16/M
      15    Matthew Beckwith                                         14    6      118        41:12.2     13:17/M
      16    Joshua Allen                                            468   10      122        41:24.5     13:21/M
      17    Jaydon Hall                                              87    8      131        42:36.5     13:45/M
      18    Logan Wing                                              234   11      142        46:04.0     14:52/M
      19    Emerson Mills                                           135    8      154        49:26.4     15:57/M
      20    Brendon Hall                                             88    6      158        49:50.9     16:05/M
      21    Samuel Wilson                                           227    4      161        50:02.3     16:08/M
      22    Johnathan Salters                                       171    7      179        51:37.6     16:39/M
      23    Noah Salters                                            174    3      193        52:53.5     17:04/M

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ariana Chuang                                            36   13       32        25:36.0      8:15/M
       2    Caitlin Chuang                                           35   15       44        26:46.5      8:38/M
       3    Julia Mills                                             133   14       91        34:44.8     11:12/M
       4    Sydney Gardella                                         485   14       92        34:48.2     11:14/M
       5    Virginia Dowling                                         52   13       95        35:36.2     11:29/M
       6    Lindsay Wing                                            233   15      183        51:45.4     16:42/M
       7    Amber Harrison                                           97   13      204        53:07.2     17:08/M

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Roodvoets                                         164   14        8        21:16.4      6:52/M
       2    Jonah Wilson                                            231   13       26        24:38.4      7:57/M
       3    Cory Harrison                                           102   13       58        28:31.9      9:12/M
       4    Aaron M. Harrison                                        96   15      175        51:08.6     16:30/M
       5    Wyatt Treadway                                          207   15      184        51:47.0     16:42/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Eckels                                             61   18      185        51:47.9     16:42/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Hammond                                           91   18       13        22:29.5      7:15/M
       2    Jacob Wilson                                            230   19       18        22:50.6      7:22/M
       3    Jordan Knickerbocker                                    249   17       87        34:16.0     11:03/M
       4    Taylor Bishop                                            16   16       99        36:18.7     11:43/M
       5    Noah Symanzik                                           196   16      133        43:12.3     13:56/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Molly Smith                                             476   27       33        25:46.1      8:19/M
       2    Lydia Grove                                              82   22       45        27:00.0      8:43/M
       3    Cali Rushton                                            168   25       48        27:20.3      8:49/M
       4    Rebecca Bartlett                                          8   24       57        28:24.0      9:10/M
       5    Rachel Cuthbert                                          41   27       61        28:38.9      9:14/M
       6    Gabrielle Mulnix                                        137   22       65        29:09.7      9:24/M
       7    Meghan Joseph                                           113   27       70        29:54.4      9:39/M
       8    Holly Dingee                                             48   23       79        31:31.2     10:10/M
       9    Kimberly Watson                                         462   29       82        32:17.0     10:25/M
      10    Kate Reed                                               160   29       93        35:15.7     11:22/M
      11    Caitlin Markiew                                         128   23       98        36:17.6     11:42/M
      12    Lindsay Anderson                                          4   24      150        48:54.6     15:46/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerome Recker                                           452   28        1        15:27.9      4:59/M
       2    Josh Perkins                                            156   20        2        18:09.7      5:51/M
       3    Jordan Parks                                            153   20        4        19:32.0      6:18/M
       4    Jordan Wilson                                           229   21       27        24:39.2      7:57/M
       5    Brent Rushton                                           167   25       50        27:29.5      8:52/M
       6    Joseph Kelly                                            114   27      140        45:18.8     14:37/M
       7    Mark Dingee                                              49   22      141        46:02.6     14:51/M
       8    John Richardson                                         161   27      180        51:38.2     16:39/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamilyn Nixon                                           144   38       68        29:21.9      9:28/M
       2    Lori Duma                                                54   32       74        30:15.0      9:45/M
       3    Sarah Luce                                              125   34       77        31:06.5     10:02/M
       4    Joli Harrison                                            95   37       80        31:33.5     10:11/M
       5    Shannon Wayner                                          217   30       89        34:34.9     11:09/M
       6    Carol Felgenhour                                         63   34       97        35:50.8     11:34/M
       7    Bethany Harris                                          469   34      100        36:36.9     11:48/M
       8    Jennifer Ashmun                                           6   35      101        36:42.3     11:50/M
       9    Lisa Boles                                               21   33      105        38:36.9     12:27/M
      10    Angie Zarka                                             239   35      106        38:58.7     12:34/M
      11    Michelle Beckwith                                        11   34      123        41:29.0     13:23/M
      12    Andrea Nordlund                                         148   36      125        41:30.6     13:23/M
      13    Sarah Bradley                                           246   33      129        42:22.0     13:40/M
      14    Barb Bohne'                                              20   39      130        42:22.4     13:40/M
      15    Liesl Smith                                             187   30      134        43:17.2     13:58/M
      16    Gina Anderson                                             3   30      149        48:50.3     15:45/M
      17    Melissa Wilson                                          225   34      159        49:51.2     16:05/M
      18    Wendy Tait                                              199   32      168        51:01.0     16:27/M
      19    Carol Medawar-Azzi                                      131   35      171        51:03.0     16:28/M
      20    Amy Warder                                              213   38      172        51:06.8     16:29/M
      21    Tiffany Salters                                         170   30      192        52:52.9     17:03/M
      22    Sarah Fuller                                             76   33      201        53:04.1     17:07/M
      23    Shannon Nauslar                                         139   39      203        53:07.0     17:08/M
      24    Jennifer Hall                                            84   35      206        54:18.8     17:31/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rob Buffington                                           27   36        6        20:53.6      6:44/M
       2    David Stone                                             450   37        7        20:55.4      6:45/M
       3    Joshua Feller                                           483   31        9        22:05.5      7:07/M
       4    Josh Grant                                               78   37       10        22:06.7      7:08/M
       5    Brendon Thiede                                          204   33       11        22:14.1      7:10/M
       6    Shaton Harris                                           470   34       15        22:40.3      7:19/M
       7    Kent Nordlund                                           147   38       16        22:41.9      7:19/M
       8    Joel Wayner                                             216   31       22        23:41.5      7:38/M
       9    Andrew Potter                                           463   33       46        27:16.8      8:48/M
      10    Steve Roodvoets                                         163   38       52        27:46.0      8:57/M
      11    Ben Cuthbert                                             40   33       62        28:39.4      9:15/M
      12    Mike Bocek                                               18   37       64        28:46.4      9:17/M
      13    Aaron Shoemaker                                         185   37      102        36:56.0     11:55/M
      14    Brian Beckwith                                           12   33      124        41:29.3     13:23/M
      15    David Seavey                                            181   33      137        44:28.8     14:21/M
      16    Andrew Wilson                                           224   39      160        50:01.0     16:08/M
      17    Brad Salters                                            169   34      198        53:00.9     17:06/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Schelter                                           178   48       34        26:01.0      8:24/M
       2    Patty Tarr                                              474   44       49        27:24.1      8:50/M
       3    Tiffany Roodvoets                                       162   40       69        29:32.0      9:32/M
       4    Marlene Tebben                                          201   41       75        30:29.3      9:50/M
       5    Karen Wing                                              232   41       76        30:53.5      9:58/M
       6    Tammy Dowling                                            51   46       88        34:18.0     11:04/M
       7    Mary Perkins                                            155   47      103        37:49.9     12:12/M
       8    Jennifer Wagoner                                        210   40      104        37:56.5     12:14/M
       9    Lisa McIntosh                                           130   40      113        40:48.6     13:10/M
      10    Deb Ostertag                                            484   46      144        47:06.8     15:12/M
      11    Jolyn Blair                                              17   49      147        47:16.1     15:15/M
      12    Beth Buffington                                          26   40      189        52:06.2     16:48/M
      13    Becky Shockley                                          184   49      195        52:55.7     17:04/M
      14    Valerie Allen                                           466   49      199        53:01.2     17:06/M
      15    Janice Buckner                                           25   46      210      1:00:17.7     19:27/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Parkhouse                                         460   46        3        19:05.2      6:09/M
       2    Steve Palmer                                            453   49       17        22:46.7      7:21/M
       3    Daniel Pierce                                           158   43       19        23:00.1      7:25/M
       4    Don Bernstein                                           481   40       20        23:28.6      7:34/M
       5    Jeff Anderson                                             5   49       25        24:15.1      7:49/M
       6    Dave Tebben                                             200   43       31        25:30.7      8:14/M
       7    David Decamp                                            480   44       37        26:11.5      8:27/M
       8    John Bennett                                            479   48       39        26:28.6      8:32/M
       9    Richard Wildon                                          223   41       41        26:34.8      8:34/M
      10    Charles Miller                                          456   43       42        26:42.9      8:37/M
      11    Raymond Richards                                        475   47       43        26:43.3      8:37/M
      12    Jeff Moore                                              136   47       53        27:46.4      8:57/M
      13    Tony Dowling                                             50   49       55        28:07.3      9:04/M
      14    Larry Wilson                                            228   45       56        28:20.4      9:08/M
      15    Dan Allen                                               467   46       67        29:18.6      9:27/M
      16    Ron Hagle                                                83   45       72        30:11.4      9:44/M
      17    Bill Kitley                                             247   48      121        41:17.1     13:19/M
      18    Edward Symanzik                                         193   44      135        43:24.4     14:00/M
      19    Dion Freeman                                             75   43      146        47:15.1     15:15/M
      20    Steve Speas                                             188   47      162        50:02.7     16:08/M
      21    Bruce Foster                                             72   41      166        50:44.3     16:22/M
      22    Aaron C Harrison                                         94   40      173        51:07.0     16:29/M
      23    Tim Nauslar                                             138   40      202        53:06.3     17:08/M

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Transue                                           458   50       38        26:18.5      8:29/M
       2    Robin Brigham                                            22   54       78        31:17.0     10:05/M
       3    Marge Novak                                             149   65       85        33:18.1     10:45/M
       4    Linda Fitzpatrick                                       482   59       86        33:28.9     10:48/M
       5    Lynn Bishop                                              15   53      109        39:10.3     12:38/M
       6    Lorel Hopkins                                           465   53      110        40:16.3     12:59/M
       7    Linda Harms                                              93   62      112        40:33.7     13:05/M
       8    Kathy Walter                                            212   50      114        40:48.9     13:10/M
       9    Debra Harrison                                           99   58      115        41:07.7     13:16/M
      10    Dawn Akers                                                1   56      117        41:10.8     13:17/M
      11    Tracy Symanzik                                          192   52      126        41:48.1     13:29/M
      12    Deb Sanford                                             176   53      148        47:21.1     15:16/M
      13    Jackie Bass                                               9   58      151        48:55.0     15:47/M
      14    Judy Hasselbring                                        104   56      152        49:02.3     15:49/M
      15    Patricia Shaver                                         182   70      163        50:07.8     16:10/M
      16    Sue Cutter                                               42   59      170        51:02.7     16:28/M
      17    Vonnie Pratt                                            159   58      174        51:07.9     16:29/M
      18    Ruth Glover                                              77   67      176        51:09.3     16:30/M
      19    Barbara Heinlein                                        105   66      177        51:09.9     16:30/M
      20    Lynne Baird                                               7   59      178        51:23.2     16:35/M
      21    Susan MacIas                                            127   54      181        51:41.2     16:40/M
      22    Linda Schwartz                                          180   62      182        51:41.6     16:40/M
      23    Connie Deehan                                            46   68      190        52:48.1     17:02/M
      24    Marty Tait                                              198   61      191        52:48.5     17:02/M
      25    Janet Greer                                              81   70      194        52:55.4     17:04/M
      26    Vicki Underwood                                         464   54      200        53:03.6     17:07/M
      27    Carolyn Hall                                             90   66      205        53:55.4     17:24/M
      28    Connie Hoadley                                          106   63      211      1:00:18.0     19:27/M

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerard Wilbrinck                                        459   57        5        20:09.7      6:30/M
       2    Carl Parker                                             151   51       12        22:18.7      7:12/M
       3    Rick Peterson                                           157   50       14        22:34.5      7:17/M
       4    John Perkins                                            154   53       24        23:52.5      7:42/M
       5    Thomas Stumpfig                                         250   59       29        25:15.8      8:09/M
       6    Robert Skabic                                           186   63       35        26:10.4      8:26/M
       7    Vance Decamp                                             43   65       36        26:11.2      8:27/M
       8    Roger Nelson                                            461   63       59        28:32.4      9:12/M
       9    Neil Odgers                                             245   57       96        35:47.4     11:33/M
      10    Carl Harms                                               92   64      128        41:59.0     13:33/M
      11    Dennis Schwartz                                         179   62      136        43:28.9     14:01/M
      12    Larry Harrison                                           98   64      138        44:29.3     14:21/M
      13    Glen Akers                                                2   54      139        44:32.2     14:22/M
      14    David Lanckton                                          122   64      153        49:05.2     15:50/M
      15    Steve Mills                                             132   50      155        49:28.0     15:57/M
      16    Dennis Shaver                                           183   60      164        50:18.2     16:14/M
      17    William Hubbell                                         109   63      165        50:20.6     16:14/M
      18    Charles Foster                                           73   68      167        50:44.6     16:22/M
      19    Don Cooper                                               38   73      169        51:01.3     16:27/M
      20    John Craig                                               39   62      186        51:54.1     16:45/M
      21    Bruce Bishop                                            487   55      187        51:54.3     16:45/M
      22    Charles Buckner                                          24   63      209        54:42.7     17:39/M

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wenkui Zhao                                             244   99       83        32:42.1     10:33/M
       2    George Zhao                                             243   99      208        54:42.5     17:39/M