Trojan Trail 5k Run/Walk

Age Group Results

August 07, 2011


Results by: Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Ledebuhr                                         177   21       11        19:09.0      6:11/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matthew Hoskal                                          203   19        1        16:51.6      5:26/M

Overall Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Chick                                             198   45       26        23:47.9      7:40/M

Overall Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Pridnia                                           204   46       14        20:13.6      6:31/M

Overall Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janice Trudgeon                                         217   55       49        27:22.3      8:50/M

Overall Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Stumpff                                          150   50       21        22:50.0      7:22/M

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ella Stout                                              143    8       64        30:19.8      9:47/M

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Lane                                             179    9       23        23:05.9      7:27/M
       2    Ryan Owens                                              221   08       72        35:28.4     11:26/M

Female 11 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Rusch                                            194   15       45        26:51.5      8:40/M
       2    Mary Stout                                              142   11       65        30:20.0      9:47/M

Male 11 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dietrich Hittner                                        138   15        8        18:46.6      6:03/M
       2    Ian Pearsall                                            133   15       20        22:30.6      7:15/M
       3    Varun Ramadhyani                                        230   15       29        24:02.4      7:45/M
       4    Jack Stout                                              141   14       31        24:38.3      7:57/M
       5    Clay Conover                                            212   13       34        25:10.7      8:07/M
       6    Steven Mater                                            188   14       56        28:24.8      9:10/M
       7    Jermiah Maurer                                          187   14       69        33:34.1     10:50/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leanne Leuthard                                         168   16       18        21:22.5      6:54/M
       2    Shiloh Brunet                                           199   16       44        26:50.4      8:39/M
       3    Sivapnya Bhupalam                                       225   16       46        26:51.7      8:40/M
       4    Jaylyn Kelly                                            213   17       66        30:58.0      9:59/M
       5    Olivia McMurtry                                         181   17       67        30:58.5      9:59/M
       6    Kiran Webster                                           231   17       76        38:16.0     12:21/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Glew                                             122   18        2        17:09.5      5:32/M
       2    Jimmy Hicks                                             201   17        3        17:31.6      5:39/M
       3    Tyler Jensen                                            205   16        4        17:46.7      5:44/M
       4    Alex Robitaille                                         207   19        5        18:12.7      5:52/M
       5    Alex Townsend                                           200   17        7        18:40.4      6:01/M
       6    Nicolas Pridnia                                         206   16       10        19:02.8      6:08/M
       7    Billy Millar                                            209   16       12        19:35.9      6:19/M
       8    William Alexander                                       211   17       15        20:20.8      6:34/M
       9    Matthew McDaniel                                        233   16       16        20:37.3      6:39/M
      10    Kyle Pettibone                                          190   17       19        21:26.9      6:55/M
      11    Connor Pearsall                                         132   17       28        24:02.1      7:45/M
      12    Andres El Amin-Martinez                                 229   17       35        25:18.3      8:10/M
      13    Mwemba Mwemba, Jr.                                      126   19       36        25:47.3      8:19/M
      14    Tim Glew                                                124   16       58        28:36.1      9:14/M
      15    Daniel Deruiter                                         232   16       77        38:16.2     12:21/M
      16    Nick Mikelsavage                                        224   16       95        53:27.0     17:15/M
      17    Zach Wolfe                                              148   16       96        53:27.2     17:15/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Perales                                          130   23       85        47:16.8     15:15/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Kositzke                                          173   22        6        18:26.9      5:57/M
       2    Stephen Biddle                                          227   21        9        18:59.8      6:07/M
       3    Tom Livermore                                           196   27       13        19:56.1      6:26/M
       4    Richie Farran                                           129   23       86        47:21.3     15:16/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Holly Ledesma                                           226   39       32        24:44.9      7:59/M
       2    Anne-Michelle Tessier                                   135   32       37        26:03.3      8:24/M
       3    Elizabeth Bille                                         184   35       48        27:21.1      8:49/M
       4    Susan Rickert                                           162   30       71        34:08.7     11:01/M
       5    Michelle Prior                                          161   30       73        35:33.1     11:28/M
       6    Bethany Wicksall                                        166   35       75        37:51.0     12:13/M
       7    Christina Gentilouri                                    186   31       78        39:05.6     12:36/M
       8    Angeleah Lynch                                          154   37       79        40:58.9     13:13/M
       9    Elena Goodhall                                          156   39       97        56:02.1     18:05/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hugh Potter                                             174   36       17        21:02.2      6:47/M
       2    Thomas Baumgart                                         160   34       27        23:52.0      7:42/M
       3    Mike Steele                                             219   37       43        26:26.5      8:32/M
       4    Ben Rickert                                             163   30       47        27:19.8      8:49/M
       5    Benjamin Gielczyk                                       167   30       51        27:29.7      8:52/M
       6    Daniel Owens                                            223   39       80        41:17.8     13:19/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Kuras                                               153   49       30        24:29.4      7:54/M
       2    Cathy Westrin                                           228   42       40        26:14.8      8:28/M
       3    Rebecca Wolfe                                           144   48       54        28:11.1      9:05/M
       4    Barbara Hagan                                           172   47       55        28:12.9      9:06/M
       5    Pamela Farran                                           131   47       59        28:38.9      9:14/M
       6    Wendy Taylor                                            147   46       61        28:49.7      9:18/M
       7    Mary McDaniel                                           234   47       81        42:47.6     13:48/M
       8    Ayako Owens                                             222   40       84        46:53.7     15:07/M
       9    Mary Cleary                                             164   46       88        49:35.3     16:00/M
      10    Wanda Jones                                             158   48       90        50:15.6     16:13/M
      11    Laura Dotson                                            139   47       92        50:44.8     16:22/M
      12    Shannon Buycks                                          149   48       94        50:46.8     16:23/M
      13    Debra Ramirez-Roberts                                   195   47       99        59:13.4     19:06/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charles Hagan                                           171   48       24        23:20.7      7:32/M
       2    Nick Ekel, Jr.                                          128   41       25        23:25.2      7:33/M
       3    Karl Ericson                                            169   41       33        25:01.3      8:04/M
       4    Robert Glew                                             123   47       57        28:35.2      9:13/M
       5    Richard Hallstein                                       178   48       60        28:47.9      9:17/M
       6    Jesse Williams                                          208   43       63        30:09.6      9:44/M
       7    Benjamin Donley                                         155   40       68        32:34.8     10:30/M

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bridget Paff                                            182   53       70        33:50.9     10:55/M
       2    Caroline Olmsted                                        176   51       87        48:27.8     15:38/M
       3    Saundra Dunn                                            165   53       89        49:35.6     16:00/M
       4    Lexava Smith                                            220   50       91        50:44.0     16:22/M
       5    Renae Bradley                                           159   50       93        50:45.5     16:22/M

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chandra Bisht                                           157   52       22        22:55.8      7:24/M
       2    Stephen Knight                                          140   51       38        26:07.8      8:25/M
       3    Daniel Warmels                                          218   62       39        26:12.2      8:27/M
       4    Tom Saxton                                              202   59       41        26:22.0      8:30/M
       5    Robert Pettibone                                        189   56       42        26:22.2      8:30/M
       6    Don Owens                                               183   67       50        27:27.9      8:51/M
       7    Doug Barcy                                              193   54       52        27:59.1      9:02/M
       8    Mwemba Mwemba                                           125   50       53        28:06.5      9:04/M
       9    Douglas Hansel                                          197   54       62        29:12.4      9:25/M
      10    Howard Reeves                                           137   50       74        36:00.1     11:37/M
      11    Mark McDaniel                                           235   57       82        42:47.8     13:48/M
      12    David Regalbuto                                         175   50       83        46:18.1     14:56/M
      13    Tony McMurtry                                           214   50       98        57:31.4     18:33/M