St. Mary's 5 Mile
Westphalia, MI
7/4/2011
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 55 - 59]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
11   Dan Lucas  
22
27:53.12  5:34.62

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
1
277   Becca Rudey  
25
30:27.56  6:05.51

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
24
18
225   Joshua Meyers  
13
37:26.51  7:29.30
2
42
30
5   Eamon P Duff  
12
42:37.98  8:31.60

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
20
5
1   Julia Angst  
13
36:57.31  7:23.46

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
10   Brian Lucas  
19
28:03.54  5:36.71

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
34
12
332   Madeline Johnson  
16
40:31.78  8:06.36

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
4
25   Heather Strong  
20
36:50.31  7:22.06
2
26
7
20   Jessie Rhodes  
20
37:37.76  7:31.55

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
7
15   Samuel J Miller  
27
34:04.06  6:48.81
2
21
16
19   Brian Rehmann  
28
37:05.50  7:25.10

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
8
2
304   Sarah Sandborn  
29
33:25.18  6:41.04
2
9
3
13   Amy Miller  
26
34:01.89  6:48.38
3
29
9
28   Abby R Wieber  
27
39:30.80  7:54.16
4
46
15
18   Becky Rehmann  
26
44:09.87  8:49.97
5
50
19
29   Kristen Simon  
27
47:12.42  9:26.48
6
51
20
14   Courtney Miller  
28
47:13.92  9:26.78
7
58
27
7   Amber Feldpausch  
27
50:12.58  10:02.52
8
59
28
24   Holly J. Spitzley  
26
50:12.89  10:02.58

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
5
4   Darron Birchmeier  
33
31:58.06  6:23.61
2
25
19
22   Brian Smith  
30
37:32.27  7:30.45

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
31
10
300   Darcy Smith  
33
39:40.42  7:56.08
2
32
11
9   Natalie Klein  
30
39:47.43  7:57.49
3
45
14
23   Erin Smith  
30
44:07.15  8:49.43
4
52
21
310   Dawn Martin  
33
47:41.39  9:32.28
5
54
23
249   Sarah Scollon  
30
48:34.49  9:42.90

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
11
8
30   Mike Blossom  
39
34:09.81  6:49.96

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
48
17
3   Julie Bengel  
38
44:24.16  8:52.83
2
55
24
248   Lori Weiss  
39
48:34.79  9:42.96
3
60
29
234   Jamie Trimmer  
39
50:50.40  10:10.08

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
236   Jim Thompson  
52
29:39.85  5:55.97

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
6
294   Julie Berger  
41
37:14.38  7:26.88

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
9
288   Pete Sanford  
42
34:23.56  6:52.71
2
17
14
315   John Schafer  
43
36:07.75  7:13.55
3
38
26
313   Randy Theis  
42
41:32.01  8:18.40
4
39
27
293   Brett Berger  
43
41:40.73  8:20.15
5
65
34
238   Shawn Bengry  
43
54:12.37  10:50.47

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
49
18
17   Jackie S Prokop  
44
46:52.59  9:22.52
2
61
30
2   Mary E.S. Angst  
44
52:57.54  10:35.51

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
4
297   Brian Parkhouse  
46
31:41.52  6:20.30
2
7
6
16   Steve Peabody  
48
32:54.42  6:34.88
3
22
17
250   Steven Schneider  
48
37:08.45  7:25.69
4
30
21
31   Jeff S Anderson  
49
39:34.14  7:54.83
5
36
24
242   Gary Hurst  
48
40:40.62  8:08.12
6
37
25
305   Michael Thome  
48
40:47.63  8:09.53
7
64
33
223   Daniel Cook  
49
53:29.61  10:41.92

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
47
16
243   Diana Hurst  
46
44:20.08  8:52.02

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
10
26   Robert M. Thelen  
50
34:24.73  6:52.95
2
15
12
27   Terry E Thelen  
51
35:29.44  7:05.89
3
35
23
257   John Johnson  
52
40:33.21  8:06.64

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
44
13
278   Lisa Hayhoe  
53
44:04.81  8:48.96
2
53
22
303   Sue Thome  
50
48:17.63  9:39.53
3
62
31
214   Cindy Moore  
53
53:24.96  10:40.99

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
11
6   Patrick M Duff  
57
35:22.54  7:04.51

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
28
8
329   Kim Bane  
55
38:45.04  7:45.01

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
13
295   Roy Brown  
55
36:05.42  7:13.08
2
18
15
8   Jack Griffin  
56
36:31.55  7:18.31
3
27
20
279   Richard Hayhoe  
59
37:38.07  7:31.61
4
41
29
230   Jim Pivarnik  
59
42:09.37  8:25.87
5
43
31
232   Ken Kramer  
57
42:39.93  8:31.99
6
63
32
331   Preston Childs  
57
53:28.38  10:41.68

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
56
25
307   Kathleen Simon  
55
48:58.84  9:47.77
2
57
26
289   Alice Kramer  
58
50:06.70  10:01.34

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
33
22
285   Steve Kreft  
61
39:50.92  7:58.18
2
40
28
235   Charlie Ross  
62
41:41.26  8:20.25

 

St. Mary's 5K
Westphalia, MI
7/4/2011

[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 and over]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 55 - 59] [Female 60 and over]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
253   Greg Trierweiler  
16
18:02.98  5:49.35

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
16
1
292   Lisa Brewer  
46
21:09.88  6:49.64

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
12
165   Caleb Barker  
14
20:19.20  6:33.29
2
23
22
282   Noah Droste  
13
22:48.08  7:21.32
3
27
24
181   Gage Cleveland  
13
23:26.27  7:33.64
4
36
31
254   Alexander Platte  
13
24:35.55  7:55.98
5
46
36
255   Chase Thelen  
14
25:29.16  8:13.28
6
57
44
213   Bryce Thelen  
12
26:39.70  8:36.03
7
63
48
328   Reece Platte  
12
27:09.92  8:45.78
8
65
49
312   Nick Martin  
11
27:18.79  8:48.64
9
72
53
185   Cameron Fess  
9
28:12.39  9:05.93
10
87
60
177   Trenton Barker  
11
31:08.33  10:02.69

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
2
164   Hanna Angst  
13
23:02.50  7:25.97
2
40
7
197   Audrey Pohl  
13
24:42.90  7:58.35
3
47
11
201   Jessica Schafer  
13
25:40.06  8:16.79
4
59
14
191   Kara Hengesbach  
13
26:44.35  8:37.53
5
90
29
180   Gabrielle Cleveland  
13
31:28.14  10:09.08

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
5
183   Tanner Droste  
16
19:11.98  6:11.61
2
6
6
202   Randy Schafer  
16
19:34.60  6:18.90
3
7
7
333   Seth Downes  
16
19:35.75  6:19.27
4
8
8
212   Blake Thelen  
16
19:43.79  6:21.87
5
9
9
309   Brandon Palmateer  
16
19:52.02  6:24.52
6
10
10
298   Joel Pennell  
16
19:56.38  6:25.93
7
11
11
334   Jon Arens  
15
20:12.90  6:31.26
8
17
16
194   Mathew Klein  
19
21:26.78  6:55.09
9
18
17
211   Tyler Spitzley  
15
21:37.01  6:58.39
10
76
56
317   Brian Ewing  
16
29:24.73  9:29.27

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
219   Dwight Schafer  
24
18:58.34  6:07.21
2
30
27
322   Tyler Dickenson  
22
24:18.05  7:50.34

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
61
15
208   Tonya Simon  
24
27:04.00  8:43.87
2
84
25
247   Lisa Schafer  
23
30:48.00  9:56.13

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
326   David Schafer  
29
18:43.82  6:02.52
2
31
28
291   Mark Pung  
29
24:20.19  7:51.03
3
33
29
256   Kyle Cashen  
28
24:24.31  7:52.36
4
58
45
244   Mark Schnedier  
29
26:42.13  8:36.82
5
71
52
220   David Simon  
28
27:56.90  9:00.94
6
73
54
321   Jonathan Pohl  
27
28:40.80  9:15.10

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
34
5
284   Emily Irrer  
29
24:27.49  7:53.38
2
37
6
192   Lynne Huhn  
29
24:39.05  7:57.11
3
42
8
237   Molly Weber  
28
24:58.80  8:03.48
4
56
13
290   Julie Pung  
27
26:29.76  8:32.83
5
95
34
245   Kelly Irvine  
25
35:40.24  11:30.40

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
18
330   Dennis Carighan  
34
21:52.60  7:03.42
2
22
21
287   Edwin Choi  
31
22:33.73  7:16.69
3
48
37
320   Eric Beard  
32
25:40.67  8:16.99
4
50
39
241   Jimmy Rademacher  
30
26:02.73  8:24.11
5
54
42
283   Johnathan Harper  
33
26:11.17  8:26.83

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
26
3
308   Lisa Werner  
32
23:08.26  7:27.83
2
32
4
198   Sara L Schafer  
32
24:21.28  7:51.38
3
64
16
327   Cara Schafer  
31
27:11.68  8:46.35
4
70
19
210   Staci Smith  
31
27:51.72  8:59.26
5
80
21
281   Sarah Irrer  
31
30:38.83  9:53.17
6
83
24
246   Renee McGrady  
33
30:47.63  9:56.01
7
94
33
319   Melinda Beard  
31
35:35.29  11:28.80
8
97
35
311   Wendy Smith  
31
35:50.89  11:33.84

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
221   Phillip Smith  
36
18:40.00  6:01.29
2
89
61
239   Michael Heughens  
38
31:12.85  10:04.15

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
43
9
324   Allison Pohl  
39
25:06.00  8:05.81
2
66
17
200   Janice Schafer  
39
27:23.36  8:50.12
3
74
20
199   Jennifer Robbins  
39
28:42.88  9:15.77
4
86
27
186   Tammy Fess  
36
31:07.11  10:02.29
5
88
28
240   Brenda Heughens  
38
31:12.14  10:03.92
6
93
32
301   Kristen Love  
38
34:54.80  11:15.74

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
13
231   Doug Pline  
50
20:20.62  6:33.75

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
45
10
323   Kari Dickenson  
42
25:24.12  8:11.65

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
29
26
190   Patrick M Heckman  
42
23:55.96  7:43.21
2
51
40
32   J Rick O Connell  
44
26:04.41  8:24.65
3
62
47
229   Doug Keilen  
43
27:07.33  8:44.95

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
14
251   Alward Maty  
46
20:23.07  6:34.54
2
28
25
318   Jeffrey Ewing  
47
23:43.00  7:39.03
3
35
30
233   Tom Halick  
49
24:34.85  7:55.76
4
44
35
215   Mike M. Thelen  
46
25:08.75  8:06.69
5
52
41
214   Mark D. Thelen  
46
26:05.07  8:24.86

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
67
18
252   Jane George  
48
27:25.13  8:50.69
2
81
22
316   Diane Feldpausch  
47
30:39.22  9:53.30
3
91
30
299   Cheryl Baker  
45
31:50.00  10:16.13
4
92
31
33   Suzanne O Connel  
46
34:48.07  11:13.57
5
98
36
188   Susan Freeman  
47
36:32.92  11:47.39
6
103
40
209   Beth H Smith  
47
42:22.67  13:40.22

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
15
296   Pete Diaz  
50
20:48.12  6:42.62
2
20
19
302   Ed Thelen  
52
22:14.70  7:10.55
3
21
20
204   Robert Seaver  
51
22:20.35  7:12.37
4
24
23
218   David Weber  
50
22:59.54  7:25.01
5
55
43
325   Steve Martin  
54
26:12.30  8:27.19
6
75
55
207   Ron Simon  
54
28:53.80  9:19.29

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
53
12
217   Catherine Weber  
50
26:05.96  8:25.15
2
99
37
189   Rosemary Halfmann  
52
36:47.19  11:52.00

Overall Male Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
38
32
196   Larry Mccaskey  
62
24:40.26  7:57.50

Overall Female Grand Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
82
23
286   Rita Schafer  
70
30:46.44  9:55.63

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
39
33
228   David Stierley  
59
24:41.81  7:58.00
2
49
38
182   Bruce Devereaux  
57
25:48.16  8:19.41
3
68
50
306   Dan Sandborn  
59
27:41.94  8:56.11
4
69
51
184   James G. Fedewa  
59
27:49.20  8:58.45
5
78
58
179   Gary Butterfield  
57
30:31.48  9:50.80
6
79
59
314   Larry Donahue  
58
30:35.38  9:52.06
7
96
62
12   Ronald Maki  
58
35:42.11  11:31.00

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
85
26
206   Diane Simon  
57
31:05.27  10:01.70

Male 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
41
34
222   Michael Largo  
62
24:51.96  8:01.28
2
60
46
226   Terry Gawel  
61
26:52.43  8:40.14
3
77
57
224   Pat Doody  
60
30:01.31  9:41.07
4
102
63
227   James Maddix  
60
42:11.50  13:36.61
5
104
64
187   Dennis C. Frazier  
64
47:09.00  15:12.58

Female 60 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
100
38
280   Karen Irrer  
63
36:52.65  11:53.76
2
101
39
216   Patricia Vincent  
63
39:49.96  12:50.95