Young Life 5k Run

Age Group Results

April 30, 2011


Results By Michigan Running Foundation

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Sandborn                                          236   29        7        19:27.1      6:16/M

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Bartolacci                                       234   23        1        18:16.1      5:54/M

Overall Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tammy Chick                                             193   44       29        23:16.4      7:30/M

Overall Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Stockall                                           227   50       10        20:08.4      6:30/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katlyn Pizzo                                            175   11       17        21:32.8      6:57/M
       2    Megan Skidmore                                          218    7       71        42:42.7     13:46/M
       3    Rhoda Skidmore                                          219    8       82        53:53.0     17:23/M
       4    Maria Skidmore                                          216    8       83        54:44.8     17:39/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Spencer                                            165   14        9        19:48.6      6:23/M
       2    Holden Dippel                                           196   13       15        21:27.8      6:55/M
       3    Anthony Pizzo                                           176   13       16        21:31.7      6:56/M
       4    Jack Skidmore                                           214   11       37        24:58.9      8:03/M
       5    Aj Skidmore                                             213    9       39        25:09.6      8:07/M
       6    Andrew Reynolds                                         206   14       52        27:40.5      8:55/M
       7    Jacob Woodland                                          228   13       67        34:38.5     11:10/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelsey Spencer                                          166   15       53        27:41.8      8:56/M
       2    Amelia Schon                                            208   16       56        29:07.5      9:24/M
       3    Cassidy Duffey                                          224   18       58        29:56.7      9:39/M
       4    Lauren Henderson                                        199   17       64        32:07.7     10:22/M
       5    Meghan Dassance                                         178   15       74        42:50.1     13:49/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Brunner                                            182   18        3        18:59.7      6:07/M
       2    Corbin Shuler                                           223   15        6        19:24.2      6:15/M
       3    Aaron Gray                                              198   15        8        19:38.6      6:20/M
       4    Michael Schon                                           209   18       12        21:11.5      6:50/M
       5    Brett Callihan                                          192   19       19        22:23.0      7:13/M
       6    Lance Craft                                             194   18       25        22:55.0      7:24/M
       7    Patrick Maher                                           177   16       30        23:43.5      7:39/M
       8    Kyle Mazuchowski                                        155   19       31        23:44.1      7:39/M
       9    Chad Houlihan                                           201   19       32        23:55.6      7:43/M
      10    Nick Drake                                              168   19       59        30:11.9      9:44/M
      11    Abraham Schon                                           207   15       79        43:45.9     14:07/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Clare                                         170   27       24        22:49.8      7:22/M
       2    Stephanie Noris                                         240   21       40        25:10.4      8:07/M
       3    Ashley Paluta                                           159   20       41        25:11.5      8:07/M
       4    Melissa Johnson                                         167   20       51        27:38.2      8:55/M
       5    Lindsay Rumohr                                          161   28       54        28:24.7      9:10/M
       6    Erin Jagodzinski                                        163   20       63        32:06.6     10:21/M
       7    Catherine Terpstra                                      221   24       69        36:04.9     11:38/M
       8    Brittany Jozwiak                                        179   22       70        39:18.3     12:41/M
       9    Kacey Combs                                             183   23       73        42:48.9     13:48/M
      10    Erin Terpstra                                           157   26       80        44:02.9     14:12/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Bendewald                                         151   20        2        18:44.1      6:03/M
       2    Kyle Denny                                              195   20        5        19:20.7      6:14/M
       3    Benjamin Kamphuis                                       172   21       11        21:05.3      6:48/M
       4    Nick Bebee                                              238   21       13        21:25.8      6:55/M
       5    Evan Withrow                                            154   20       14        21:26.7      6:55/M
       6    Andrew Hall                                             173   20       18        22:08.0      7:08/M
       7    Ethan Metzgar                                           160   20       20        22:27.8      7:15/M
       8    Mike Adornetto                                          231   22       21        22:36.7      7:17/M
       9    Brad Ostergren                                          230   22       22        22:37.4      7:18/M
      10    Nicholas Brzezinski                                     171   29       23        22:49.0      7:22/M
      11    Andy Szwejta                                            233   28       43        25:25.7      8:12/M
      12    Greg Siviy                                              158   20       44        25:41.2      8:17/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carrie Atkinson                                         237   34       28        23:06.5      7:27/M
       2    Andrea Hayes                                            152   30       42        25:15.3      8:09/M
       3    Staci Smith                                             186   31       57        29:27.6      9:30/M
       4    Heather Haviland                                        226   37       76        43:25.4     14:00/M
       5    Marlene Smith                                           180   31       84        57:37.5     18:35/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Chapin                                           181   30        4        19:01.0      6:08/M
       2    Bruno Monnier                                           188   30       34        24:22.2      7:52/M
       3    Luke Rumohr                                             162   30       38        25:00.0      8:04/M
       4    Nicholas McNew                                          203   30       50        27:36.5      8:54/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Piotter                                       205   44       36        24:28.1      7:54/M
       2    Debbie Bellant                                          190   47       45        25:47.7      8:19/M
       3    Beth Spencer                                            164   43       60        31:33.4     10:11/M
       4    Deborah Richmond                                        232   44       62        32:05.3     10:21/M
       5    Kate Skidmore                                           215   42       66        34:28.4     11:07/M
       6    Rosan Kessler                                           202   42       68        35:39.8     11:30/M
       7    Robin Combs                                             185   46       75        43:23.9     14:00/M
       8    Nicoline Schon                                          210   43       78        43:45.4     14:07/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           204   43       26        22:56.1      7:24/M
       2    Tom Halick                                              239   49       33        23:56.1      7:43/M
       3    Mark Skidmore                                           217   46       49        27:06.5      8:45/M
       4    Dan Combs                                               184   49       65        32:10.1     10:23/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maryann Baxter                                          189   54       61        31:39.5     10:13/M
       2    Pat Cavanaugh                                           229   52       77        43:32.7     14:03/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Withrow                                           156   53       27        23:01.7      7:25/M
       2    Michael Dokter                                          187   52       35        24:27.0      7:53/M
       3    Dan Sandborn                                            235   59       46        25:48.6      8:19/M
       4    Paul Werner                                             169   55       47        26:00.4      8:23/M
       5    Bob Duffey                                              225   50       55        28:33.0      9:13/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harry Rumohr                                            153   63       48        26:09.2      8:26/M
       2    Jack Terpstra Sr.                                       222   61       81        44:05.1     14:13/M

Female 98 no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anne Theis                                              241   99       72        42:44.4     13:47/M