Bath Middle School CC Invitational

September 25, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 2 mile
Team Summary - Girls - Girls 2 mile
Finish List - Boys - Boys 2 mile
Team Summary - Boys - Boys 2 mile
Top

Overall Finish List - Girls

Girls 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    315  Olivia Theis          Lansing Area Catholic                   13:19.4  6:40/M        
    2      2    410  Brittany Pierce       Leslie                                  13:38.7  6:49/M        
    3      3    333  Julia Olson           Stockbridge                             13:46.8  6:53/M        
    4      4    199  Kelsey Billingsley    Bath                                    13:47.7  6:54/M        
    5      5    243  Brittany Dale         Grand Ledge Hayes                       13:56.6  6:58/M        
    6      6    306  Megan Nowak           Lansing Area Catholic                   14:11.2  7:06/M        
    7      7    406  Libby Filice          Leslie                                  14:12.7  7:06/M        
    8      8    296  Lidia Clarizio        Lansing Area Catholic                   14:16.1  7:08/M        
    9      9    409  Hailee Loch           Leslie                                  14:18.2  7:09/M        
   10     10    336  Rachael Smith         Stockbridge                             14:22.0  7:11/M        
   11     11    249  Jenna Magness         Grand Ledge Hayes                       14:26.7  7:13/M        
   12     12    251  Alex Moseley          Grand Ledge Hayes                       14:28.4  7:14/M        
   13     13    211  Katelyn Trevino       Bath                                    14:28.9  7:14/M        
   14     14    404  Jaycee Chappell       Leslie                                  14:37.3  7:19/M        
   15     15    374  Graysen Evans         West Intermediate Mt. Pleasant          14:39.5  7:20/M        
   16     16    240  Morgan Arnouts        Grand Ledge Hayes                       14:40.1  7:20/M        
   17     17    300  Kathleen Dewan        Lansing Area Catholic                   14:42.6  7:21/M        
   18     18    242  Tori Campbell         Grand Ledge Hayes                       14:49.4  7:25/M        
   19     19    257  Amy Spitzley          Grand Ledge Hayes                       14:50.2  7:25/M        
   20     20    195  Tyler Adkins          Bath                                    14:52.5  7:26/M        
   21     21    329  Madi Howard           Stockbridge                             15:06.0  7:33/M        
   22     22    301  Grace Frost           Lansing Area Catholic                   15:15.1  7:38/M        
   23     23    206  Stephanie Labioda     Bath                                    15:21.5  7:41/M        
   24     24    411  Molly Robles          Leslie                                  15:34.1  7:47/M        
   25     25    254  Hannah Schafer        Grand Ledge Hayes                       15:40.1  7:50/M        
   26  (< 5)    425  Maggie Reid           Windemere Park                          15:45.3  7:53/M        
   27     26    407  Rachael Gilliland     Leslie                                  15:46.3  7:53/M        
   28     27    316  Kali Roskowski        Stockbridge                             15:53.9  7:57/M        
   29  (> 7)    252  Adriane Newhall       Grand Ledge Hayes                       15:54.9  7:57/M        
   30     28    376  Haylee Geisthardt     West Intermediate Mt. Pleasant          16:00.4  8:00/M        
   31     29    394  Emmy Vanderveen       West Intermediate Mt. Pleasant          16:01.9  8:01/M        
   32     30    375  Haley Fox             West Intermediate Mt. Pleasant          16:06.9  8:03/M        
   33     31    378  Sophia Grossnickle    West Intermediate Mt. Pleasant          16:12.7  8:06/M        
   34     32    328  Madison Dunlap        Stockbridge                             16:14.4  8:07/M        
   35     33    302  Alexandra Glozynski   Lansing Area Catholic                   16:18.9  8:09/M        
   36     34    385  Lindsay Moore         West Intermediate Mt. Pleasant          16:24.1  8:12/M        
   37  (> 7)    261  Brooke Watson         Grand Ledge Hayes                       16:26.3  8:13/M        
   38  (> 7)    250  Carolyn Morgan        Grand Ledge Hayes                       16:32.9  8:16/M        
   39     35    201  Krystal Dugan         Bath                                    16:40.8  8:20/M        
   40     36    439  Emily Troub           Fulton                                  16:44.4  8:22/M        
   41     37    337  Faith Whitt           Stockbridge                             16:45.5  8:23/M        
   42     38    373  Abby Darnell          West Intermediate Mt. Pleasant          16:46.8  8:23/M        
   43     39    437  Megan Struble         Fulton                                  16:48.4  8:24/M        
   44  (> 7)    387  Emily Odykirk         West Intermediate Mt. Pleasant          16:49.6  8:25/M        
   45  (> 7)    241  Claudia Baryo         Grand Ledge Hayes                       16:58.5  8:29/M        
   46  (> 7)    248  Molly Fedewa          Grand Ledge Hayes                       17:01.6  8:31/M        
   47     40    219  Tatym Plath           Fulton                                  17:02.6  8:31/M        
   48  (> 7)    371  Kayla Campbell        West Intermediate Mt. Pleasant          17:04.4  8:32/M        
   49  (> 7)    381  Natalie Kea           West Intermediate Mt. Pleasant          17:06.8  8:33/M        
   50     41    298  Autumn Cole           Lansing Area Catholic                   17:15.9  8:38/M        
   51  (> 7)    383  Sadie Masterson       West Intermediate Mt. Pleasant          17:18.9  8:39/M        
   52  (> 7)    294  Christina Baker       Lansing Area Catholic                   17:21.2  8:41/M        
   53  (> 7)    380  Faith Jurick          West Intermediate Mt. Pleasant          17:24.7  8:42/M        
   54  (> 7)    260  Christine Tokar       Grand Ledge Hayes                       17:25.7  8:43/M        
   55  (> 7)    244  Claire Davidson       Grand Ledge Hayes                       17:29.1  8:45/M        
   56     42    334  Alexis Roberts        Stockbridge                             17:32.6  8:46/M        
   57  (> 7)    307  Clare Pike            Lansing Area Catholic                   17:40.2  8:50/M        
   58     43    408  Lindsey Kincaid       Leslie                                  18:01.1  9:01/M        
   59  (> 7)    299  Maya Davis            Lansing Area Catholic                   18:01.5  9:01/M        
   60  (> 7)    389  Alana Spayd           West Intermediate Mt. Pleasant          18:04.4  9:02/M        
   61     44    197  Emma Arnold           Bath                                    18:07.2  9:04/M        
   62  (> 7)    386  Rachel Moran          West Intermediate Mt. Pleasant          18:33.1  9:17/M        
   63  (> 7)    330  Kaylin Janeski        Stockbridge                             18:40.7  9:20/M        
   64  (> 7)    256  Ashlyn Simmons        Grand Ledge Hayes                       18:52.5  9:26/M        
   65  (> 7)    384  Katie McQueen         West Intermediate Mt. Pleasant          18:56.1  9:28/M        
   66     45    438  Hannah Lutz           Fulton                                  19:03.1  9:32/M        
   67  (> 7)    391  Ariel Stallcup        West Intermediate Mt. Pleasant          19:27.0  9:44/M        
   68  (> 7)    372  Ashley Craven         West Intermediate Mt. Pleasant          19:30.0  9:45/M        
   69  (> 7)    253  Ashlyn Pretzel        Grand Ledge Hayes                       20:00.5 10:00/M        
   70  (> 7)    331  Nora Krusinski        Stockbridge                             21:06.3 10:33/M        
   71  (> 7)    379  Ananda Guthrie        West Intermediate Mt. Pleasant          21:20.3 10:40/M        
   72  (> 7)    370  Ally Bishop           West Intermediate Mt. Pleasant          21:25.9 10:43/M        
   73  (< 5)    427  Olivia Jackett        Windemere Park                          21:34.3 10:47/M        
   74  (> 7)    395  Taylor Wood           West Intermediate Mt. Pleasant          21:40.0 10:50/M        
   75  (> 7)    388  Morgan Sotzen         West Intermediate Mt. Pleasant          22:34.0 11:17/M        
   76  (> 7)    377  Megan Griffes         West Intermediate Mt. Pleasant          23:03.1 11:32/M        
   77  (> 7)    390  Lilly Stadtfeld       West Intermediate Mt. Pleasant          23:41.2 11:51/M        
   78     46    218  Lauren Jernstadt      Fulton                                  23:57.7 11:59/M        
   79  (> 7)    245  Priscila De La Garza  Grand Ledge Hayes                       24:30.6 12:15/M        
   80  (> 7)    255  Miranda Shaltry       Grand Ledge Hayes                       30:14.6 15:07/M        
Top

Team Summary Report - Girls

Girls 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  54               1   6   8  17  22  33  41         
        Top  5 Times: 1:11:44.5
        Average Time: 14:20.9

    2 Leslie                                 56               2   7   9  14  24  26  43         
        Top  5 Times: 1:12:21.1
        Average Time: 14:28.2

    3 Grand Ledge Hayes                      62               5  11  12  16  18  19  25         
        Top  5 Times: 1:12:21.4
        Average Time: 14:28.3

    4 Stockbridge                            93               3  10  21  27  32  37  42         
        Top  5 Times: 1:15:23.2
        Average Time: 15:04.6

    5 Bath                                   95               4  13  20  23  35  44             
        Top  5 Times: 1:15:11.6
        Average Time: 15:02.3

    6 West Intermediate Mt. Pleasant        133              15  28  29  30  31  34  38         
        Top  5 Times: 1:19:01.7
        Average Time: 15:48.3

    7 Fulton                                206              36  39  40  45  46                 
        Top  5 Times: 1:33:36.4
        Average Time: 18:43.2

 Inc. Windemere Park                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Boys

Boys 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    318  Jake Chapman          Stockbridge                             11:51.4  5:56/M        
    2  (< 5)    217  Caleb Walden          Fulton                                  12:08.7  6:04/M        
    3      2    194  Cole Trevino          Bath                                    12:14.3  6:07/M        
    4      3    193  Case Trevino          Bath                                    12:20.3  6:10/M        
    5      4    276  Ethan Markey          Lansing Area Catholic                   12:23.7  6:12/M        
    6      5    280  Charlie Mora          Lansing Area Catholic                   12:24.7  6:12/M        
    7      6    230  Tyler McCartney       Grand Ledge Hayes                       12:32.1  6:16/M        
    8      7    286  Ryan Schroeder        Lansing Area Catholic                   12:38.3  6:19/M        
    9      8    323  Kyle Lilley           Stockbridge                             12:44.5  6:22/M        
   10  (< 5)    436  Triston Johnston      Fulton                                  12:48.5  6:24/M        
   11      9    317  Alan Baird            Stockbridge                             12:49.8  6:25/M        
   12     10    222  Christian Hubaker     Grand Ledge Hayes                       12:50.2  6:25/M        
   13     11    271  Andrew Hakim          Lansing Area Catholic                   12:51.3  6:26/M        
   14  (< 5)    215  Ben Lober             Dansville                               12:56.9  6:28/M        
   15     12    269  Nick Flammini         Lansing Area Catholic                   12:59.4  6:30/M        
   16     13    399  Jakob Hartman         Leslie                                  13:00.0  6:30/M        
   17     14    322  Colin Lilley          Stockbridge                             13:06.5  6:33/M        
   18  (< 5)    413  George Berry          Windemere Park                          13:11.9  6:36/M        
   19     15    188  Ben Opphile           Bath                                    13:13.1  6:37/M        
   20     16    272  John Harrison         Lansing Area Catholic                   13:13.7  6:37/M        
   21     17    291  Nick Starr            Lansing Area Catholic                   13:21.0  6:41/M        
   22  (> 7)    265  Thomas Burns          Lansing Area Catholic                   13:24.3  6:42/M        
   23     18    220  Kelin Brown           Grand Ledge Hayes                       13:30.8  6:45/M        
   24     19    350  Andrew Harrast        West Intermediate Mt. Pleasant          13:33.5  6:47/M        
   25     20    365  Michael Shin          West Intermediate Mt. Pleasant          13:34.6  6:47/M        
   26  (< 5)    213  Jack Briggs           Dansville                               13:42.5  6:51/M        
   27     21    398  Dalton Harrison       Leslie                                  13:48.7  6:54/M        
   28     22    187  Anthony Nichols       Bath                                    13:51.1  6:56/M        
   29     23    356  Maclaen Labelle       West Intermediate Mt. Pleasant          13:51.2  6:56/M        
   30  (> 7)    279  Sam Migaldi           Lansing Area Catholic                   13:54.4  6:57/M        
   31  (> 7)    287  Austin Simon          Lansing Area Catholic                   13:54.6  6:57/M        
   32     24    339  Brenden Cashen        West Intermediate Mt. Pleasant          14:09.9  7:05/M        
   33     25    190  Jack Skidmore         Bath                                    14:23.8  7:12/M        
   34     26    353  Quinn Humphrey        West Intermediate Mt. Pleasant          14:24.0  7:12/M        
   35     27    231  Seth Nixon            Grand Ledge Hayes                       14:32.1  7:16/M        
   36  (> 7)    285  Alek Saadeh           Lansing Area Catholic                   14:33.8  7:17/M        
   37  (< 5)    415  Mekhi Holloway        Windemere Park                          14:37.8  7:19/M        
   38     28    228  Austin Lee            Grand Ledge Hayes                       14:43.7  7:22/M        
   39     29    360  Eric Pololsky         West Intermediate Mt. Pleasant          14:50.3  7:25/M        
   40     30    327  Ethan Utley           Stockbridge                             14:53.3  7:27/M        
   41     31    229  Ethan Lockwood        Grand Ledge Hayes                       14:59.5  7:30/M        
   42     32    226  Logan Krolzaleski     Grand Ledge Hayes                       15:10.6  7:35/M        
   43     33    402  Ryan Nagel            Leslie                                  15:12.4  7:36/M        
   44     34    341  Zach Colores          West Intermediate Mt. Pleasant          15:13.8  7:37/M        
   45  (> 7)    364  Gage Shellenbarger    West Intermediate Mt. Pleasant          15:13.9  7:37/M        
   46  (> 7)    347  Sloan Felton          West Intermediate Mt. Pleasant          15:16.2  7:38/M        
   47  (< 5)    212  Spencer Anderson      Dansville                               15:16.9  7:38/M        
   48  (> 7)    238  Jacob Stine           Grand Ledge Hayes                       15:18.1  7:39/M        
   49     35    179  Michael Armistead     Bath                                    15:20.3  7:40/M        
   50  (> 7)    273  Matthew Iamarino      Lansing Area Catholic                   15:24.1  7:42/M        
   51  (> 7)    289  Robert Spagnuolo      Lansing Area Catholic                   15:48.0  7:54/M        
   52     36    324  Kody Neal             Stockbridge                             15:56.4  7:58/M        
   53     37    397  Eric Gorman           Leslie                                  16:17.2  8:09/M        
   54  (> 7)    235  Gabe Schroeder        Grand Ledge Hayes                       16:34.9  8:17/M        
   55  (> 7)    366  Reid Sladek           West Intermediate Mt. Pleasant          16:36.7  8:18/M        
   56  (> 7)    358  Drew Patton           West Intermediate Mt. Pleasant          16:38.2  8:19/M        
   57     38    403  Andrew Richard        Leslie                                  16:40.5  8:20/M        
   58  (> 7)    268  Nick Dailey           Lansing Area Catholic                   16:45.8  8:23/M        
   59  (> 7)    232  Gabe Reslock          Grand Ledge Hayes                       16:46.1  8:23/M        
   60     39    400  Brandon Huttenlocker  Leslie                                  16:48.6  8:24/M        
   61  (> 7)    225  Brandon Jones         Grand Ledge Hayes                       16:56.7  8:28/M        
   62  (> 7)    227  Nathan Leblanc        Grand Ledge Hayes                       16:58.0  8:29/M        
   63  (> 7)    278  Steven Maudrie        Lansing Area Catholic                   17:01.8  8:31/M        
   64     40    186  Amie Mafuta           Bath                                    17:07.8  8:34/M        
   65  (> 7)    223  Noah Jarrard          Grand Ledge Hayes                       17:14.4  8:37/M        
   66  (> 7)    369  Eric Wyman            West Intermediate Mt. Pleasant          17:15.9  8:38/M        
   67  (> 7)    357  Caleb Nieporte        West Intermediate Mt. Pleasant          17:22.6  8:41/M        
   68     41    320  Logan Johnson         Stockbridge                             17:23.2  8:42/M        
   69  (> 7)    354  John Kassuba          West Intermediate Mt. Pleasant          17:38.8  8:49/M        
   70  (> 7)    343  Andrew Durfee         West Intermediate Mt. Pleasant          17:40.2  8:50/M        
   71  (> 7)    321  Thomas Johnson        Stockbridge                             18:00.7  9:00/M        
   72     42    401  Daniel Moulton        Leslie                                  18:01.1  9:01/M        
   73  (> 7)    239  Gage Stout            Grand Ledge Hayes                       18:06.6  9:03/M        
   74  (> 7)    237  Greg Stevens          Grand Ledge Hayes                       18:22.5  9:11/M        
   75  (< 5)    418  Ethan Sandstedt       Windemere Park                          18:32.4  9:16/M        
   76  (> 7)    349  Alex Fuja             West Intermediate Mt. Pleasant          18:52.0  9:26/M        
   77  (> 7)    344  Baylee Evans          West Intermediate Mt. Pleasant          18:53.1  9:27/M        
   78  (> 7)    266  Brett Caporale        Lansing Area Catholic                   19:29.3  9:45/M        
   79  (> 7)    345  Aaric Fairchild       West Intermediate Mt. Pleasant          19:33.8  9:47/M        
   80  (> 7)    319  Forrest Clark         Stockbridge                             19:48.9  9:54/M        
   81  (> 7)    355  Quinn Klein           West Intermediate Mt. Pleasant          19:59.4 10:00/M        
   82  (> 7)    236  Jeff Shaw-Peck        Grand Ledge Hayes                       20:03.3 10:02/M        
   83  (> 7)    342  Mike Courtney         West Intermediate Mt. Pleasant          20:09.9 10:05/M        
   84  (> 7)    221  Mikey Clark           Grand Ledge Hayes                       20:28.5 10:14/M        
   85  (> 7)    224  Joshua Jenkins        Grand Ledge Hayes                       20:33.8 10:17/M        
   86  (> 7)    234  Calvin Sands          Grand Ledge Hayes                       20:57.7 10:29/M        
   87  (> 7)    367  Travis Spears         West Intermediate Mt. Pleasant          23:24.3 11:42/M        
   88  (> 7)    340  Nick Castillo         West Intermediate Mt. Pleasant          25:52.8 12:56/M        
   89  (> 7)    326  Joshua Sturtevant     Stockbridge                             27:22.5 13:41/M        
Top

Team Summary Report - Boys

Boys 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing Area Catholic                  39               4   5   7  11  12  16  17         
        Top  5 Times: 1:03:17.5
        Average Time: 12:39.5

    2 Stockbridge                            62               1   8   9  14  30  36  41         
        Top  5 Times: 1:05:25.7
        Average Time: 13:05.1

    3 Bath                                   67               2   3  15  22  25  35  40         
        Top  5 Times: 1:06:02.8
        Average Time: 13:12.5

    4 Grand Ledge Hayes                      89               6  10  18  27  28  31  32         
        Top  5 Times: 1:08:09.1
        Average Time: 13:37.8

    5 West Intermediate Mt. Pleasant        112              19  20  23  24  26  29  34         
        Top  5 Times: 1:09:33.3
        Average Time: 13:54.6

    6 Leslie                                142              13  21  33  37  38  39  42         
        Top  5 Times: 1:14:59.0
        Average Time: 14:59.8

 Inc. Dansville                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fulton                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Windemere Park                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: