DeWitt Middle School Invitational

September 17, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls 2 mile
Team Summary - Girls - Girls 2 mile
Finish List - Boys - Boys 2 mile
Team Summary - Boys - Boys 2 mile
Top

Overall Finish List - Girls

Girls 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    492  Brittany Dale         Grand Ledge Beagle                      13:28.1  6:44/M    8 
    2      2    967  Kiersten Reeves       Ionia                                   14:10.2  7:05/M    8 
    3      3    199  Kelsey Grost          DeWitt                                  14:13.2  7:07/M    8 
    4      4    975  Sydni Tillottson      Ionia                                   14:44.7  7:22/M    7 
    5      5    497  Jenna Magness         Grand Ledge Beagle                      14:56.3  7:28/M    8 
    6  (< 5)    467  Lainie Dine'          Eastern Junior                          15:01.6  7:31/M    8 
    7      6    976  Monica Velasco        Ionia                                   15:03.8  7:32/M    7 
    8      7    971  Rebecca Rowley        Ionia                                   15:08.7  7:34/M    7 
    9      8    499  Alex Moseley          Grand Ledge Beagle                      15:10.7  7:35/M    7 
   10      9    489  Morgan Arnouts        Grand Ledge Beagle                      15:12.0  7:36/M    8 
   11  (< 5)    989  Katie Drongawski      Parkside                                15:12.6  7:36/M    8 
   12     10    491  Tori Campbell         Grand Ledge Beagle                      15:21.8  7:41/M    8 
   13     11    200  Kara Johnson          DeWitt                                  15:24.1  7:42/M    7 
   14     12    191  Hannah Adler          DeWitt                                  15:25.9  7:43/M    7 
   15     13    928  Amy Spitzley          Grand Ledge Beagle                      15:35.3  7:48/M    8 
   16     14    925  Hannah Schafer        Grand Ledge Beagle                      15:39.2  7:50/M    7 
   17     15    193  Riley Bosanic         DeWitt                                  15:46.4  7:53/M    8 
   18     16    965  Sarah Letts           Ionia                                   15:56.7  7:58/M    7 
   19     17    977  Carson Yenchar        Ionia                                   15:59.4  8:00/M    8 
   20     18    968  Grace Riccius         Ionia                                   16:18.3  8:09/M    7 
   21  (< 5)    991  Erin Martin           Parkside                                16:21.0  8:11/M    8 
   22     19    452  Kiki Powell           DeWitt                                  16:31.0  8:16/M    7 
   23  (> 7)    500  Adriane Newhall       Grand Ledge Beagle                      16:42.6  8:21/M    8 
   24  (> 7)    963  Hannah Howard         Ionia                                   16:43.6  8:22/M    8 
   25  (< 5)    990  Emma Grace            Parkside                                16:58.7  8:29/M    7 
   26  (> 7)    961  Sabria Cupps          Ionia                                   17:06.4  8:33/M    8 
   27  (> 7)    962  Gabrielle Groom       Ionia                                   17:08.2  8:34/M    8 
   28  (> 7)    931  Brook Watson          Grand Ledge Beagle                      17:11.2  8:36/M    7 
   29  (> 7)    930  Christine Tokar       Grand Ledge Beagle                      17:12.1  8:36/M    7 
   30  (> 7)    959  Isabella Andrews      Ionia                                   17:13.2  8:37/M    7 
   31  (> 7)    973  Emma Shattuck         Ionia                                   17:17.0  8:39/M    8 
   32  (> 7)    970  Lexy Roundtree        Ionia                                   17:20.7  8:40/M    8 
   33  (> 7)    498  Carolyn Morgan        Grand Ledge Beagle                      17:27.9  8:44/M    7 
   34     20    195  Cragen Davies         DeWitt                                  17:34.2  8:47/M    7 
   35  (> 7)    964  Leticia Leon          Ionia                                   17:46.1  8:53/M    7 
   36  (> 7)    496  Molly Fedewa          Grand Ledge Beagle                      18:04.7  9:02/M    8 
   37     21    455  Bella Sesi            DeWitt                                  18:09.2  9:05/M    7 
   38  (> 7)    454  Jenna Schaberg        DeWitt                                  18:10.0  9:05/M    7 
   39  (> 7)    978  Kayley Zamarron       Ionia                                   18:19.2  9:10/M    8 
   40  (> 7)    960  Rachel Bestrom        Ionia                                   18:25.4  9:13/M    7 
   41  (> 7)    196  Sydney Estes          DeWitt                                  18:41.2  9:21/M    7 
   42  (> 7)    490  Claudia Baryo         Grand Ledge Beagle                      18:59.8  9:30/M    7 
   43  (> 7)    972  Madeline SchlossenbergIonia                                   19:10.1  9:35/M    7 
   44  (> 7)    198  Jules Fenneuff        DeWitt                                  19:14.6  9:37/M    7 
   45  (> 7)    194  Megan Brannan         DeWitt                                  19:24.7  9:42/M    7 
   46  (> 7)    495  Alexis Everett        Grand Ledge Beagle                      19:27.2  9:44/M    8 
   47  (< 5)    985  Davita Mater          Lakewood (Lake Odessa)                  20:16.6 10:08/M    8 
   48  (> 7)    453  Jessie Ramos          DeWitt                                  20:36.5 10:18/M    8 
   49  (< 5)    468  Roberta Glennon-Rule  Eastern Junior                          20:43.7 10:22/M    8 
   50  (> 7)    966  Olivia Lower          Ionia                                   20:52.0 10:26/M    7 
   51  (< 5)    986  Larissa Mater         Lakewood (Lake Odessa)                  21:10.2 10:35/M    8 
   52  (> 7)    924  Ashlyn Pretzel        Grand Ledge Beagle                      21:40.5 10:50/M    7 
   53  (> 7)    927  Ashlyn Simmons        Grand Ledge Beagle                      21:52.6 10:56/M    7 
   54  (< 5)    987  Marissa Michaud       Lakewood (Lake Odessa)                  22:22.9 11:11/M    8 
   55  (< 5)    988  Kinsley Poll          Lakewood (Lake Odessa)                  22:35.2 11:18/M    8 
   56  (> 7)    494  Kyra Dennis           Grand Ledge Beagle                      23:45.6 11:53/M    7 
   57  (> 7)    493  Prisala Dela Garza    Grand Ledge Beagle                      24:20.2 12:10/M    7 
   58  (> 7)    969  Tabitha Rose          Ionia                                   28:00.9 14:00/M    7 
   59  (> 7)    958  Izola Anders          Ionia                                   28:01.2 14:01/M    7 
   60  (< 5)     98  Cordonna Smith        Parkside                                31:07.1 15:34/M    8 
   61  (> 7)    926  Miranda Shaltry       Grand Ledge Beagle                      31:57.5 15:59/M    7 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Grand Ledge Beagle                     33               1   5   8   9  10  13  14         
        Top  5 Times: 1:14:09.1
        Average Time: 14:49.8

    2 Ionia                                  35               2   4   6   7  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:15:04.2
        Average Time: 15:00.8

    3 DeWitt                                 60               3  11  12  15  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:17:20.8
        Average Time: 15:28.1

 Inc. Eastern Junior                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lakewood (Lake Odessa)               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Parkside                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Boys

Boys 2 mile


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    980  Andrew Hanson-McclellaLakewood (Lake Odessa)                  12:14.9  6:07/M    8 
    2      2    183  Zack Rollis           DeWitt                                  12:19.1  6:10/M    7 
    3      3    462  Alejandro Salais      Eastern Junior                          12:26.6  6:13/M    8 
    4      4    169  Patrick D'Haene       DeWitt                                  12:32.3  6:16/M    8 
    5      5    479  Tyler McCartney       Grand Ledge Beagle                      12:35.4  6:18/M    8 
    6      6    172  Isaac Evans           DeWitt                                  12:40.7  6:20/M    7 
    7      7    465  Jonathon Tuma         Eastern Junior                          12:45.5  6:23/M    8 
    8      8    933  Kyle Card             Ionia                                   12:47.7  6:24/M    8 
    9      9    469  Kelin Brown           Grand Ledge Beagle                      12:48.5  6:24/M    8 
   10     10    471  Christian Hubaker     Grand Ledge Beagle                      12:51.1  6:26/M    8 
   11     11    935  Chris Carpentier      Ionia                                   12:59.6  6:30/M    8 
   12     12    941  Cameron Mahlich       Ionia                                   13:02.4  6:31/M    8 
   13     13    994  Robert Kunselman      Parkside                                13:08.4  6:34/M    8 
   14     14    458  Undra Brown           Eastern Junior                          13:10.0  6:35/M    8 
   15     15    997  Samuel Ramsey         Parkside                                13:13.2  6:37/M    8 
   16     16    934  Yordi Cardenas        Ionia                                   13:14.4  6:37/M    7 
   17     17    190  Kalyn Vanwormer       DeWitt                                  13:15.6  6:38/M    7 
   18     18    953  Owen Sweeney          Ionia                                   13:29.8  6:45/M    7 
   19     19    937  Garrett Gould         Ionia                                   13:32.9  6:46/M    7 
   20     20    184  Bryce Schafer         DeWitt                                  13:34.0  6:47/M    7 
   21     21    187  Nathan Tempelman      DeWitt                                  13:40.9  6:50/M    8 
   22     22    475  Logan Krolzaleski     Grand Ledge Beagle                      13:45.3  6:53/M    8 
   23     23    175  Kyle Hellems          DeWitt                                  14:03.2  7:02/M    7 
   24  (> 7)    186  Casey Sprague         DeWitt                                  14:06.6  7:03/M    7 
   25     24    946  Trevor Piggott        Ionia                                   14:13.3  7:07/M    8 
   26  (> 7)    174  Evan Hamp             DeWitt                                  14:18.5  7:09/M    8 
   27  (> 7)    944  Jack Montgomery       Ionia                                   14:21.1  7:11/M    8 
   28  (> 7)    173  Bryce Fisher          DeWitt                                  14:23.5  7:12/M    7 
   29  (> 7)    952  Ryan Stephens         Ionia                                   14:23.8  7:12/M    8 
   30     25    477  Austin Lee            Grand Ledge Beagle                      14:28.1  7:14/M    8 
   31     26    480  Seth Nixon            Grand Ledge Beagle                      14:56.1  7:28/M    7 
   32     27    478  Ethan Lockwood        Grand Ledge Beagle                      14:57.9  7:29/M    7 
   33  (> 7)    943  Brandon Miller        Ionia                                   14:59.1  7:30/M    8 
   34  (> 7)    170  Dakota Dietz          DeWitt                                  15:04.4  7:32/M    7 
   35  (> 7)    168  Nick Counseller       DeWitt                                  15:22.8  7:41/M    7 
   36  (> 7)    165  Ryan Armbrustmacher   DeWitt                                  15:23.3  7:42/M    8 
   37  (> 7)    956  Rj Wilson             Ionia                                   15:23.9  7:42/M    7 
   38  (> 7)    166  Travis Barr           DeWitt                                  15:30.2  7:45/M    7 
   39  (> 7)    938  Justin Helmer         Ionia                                   15:36.1  7:48/M    7 
   40  (> 7)    189  Tj Tice               DeWitt                                  15:44.2  7:52/M    7 
   41     28    981  Christian Kohn        Lakewood (Lake Odessa)                  15:45.9  7:53/M    7 
   42  (> 7)    182  Nathan Potter         DeWitt                                  15:52.0  7:56/M    7 
   43     29    996  Conor Mulhear         Parkside                                15:56.9  7:58/M    8 
   44     30    982  Andrew Mathews        Lakewood (Lake Odessa)                  15:57.4  7:59/M    7 
   45  (> 7)    488  Gage Stout            Grand Ledge Beagle                      16:00.3  8:00/M    8 
   46  (> 7)    950  Jon Sena              Ionia                                   16:13.0  8:07/M    7 
   47  (> 7)    482  Taran Ridner          Grand Ledge Beagle                      16:14.5  8:07/M    7 
   48     31    983  R.j. Shepard          Lakewood (Lake Odessa)                  16:18.6  8:09/M    8 
   49  (> 7)    179  Adam Kahler           DeWitt                                  16:33.5  8:17/M    7 
   50  (> 7)    481  Gabe Reslock          Grand Ledge Beagle                      16:35.9  8:18/M    8 
   51  (> 7)    177  Stephen Hostetler     DeWitt                                  16:37.6  8:19/M    7 
   52  (> 7)    178  Ethan Jensen          DeWitt                                  16:45.4  8:23/M    7 
   53     32    979  Jordan Bustance       Lakewood (Lake Odessa)                  16:53.8  8:27/M    7 
   54  (> 7)    947  Gabe Platte           Ionia                                   16:54.9  8:27/M    7 
   55  (> 7)    949  Owen Schafer          Ionia                                   16:56.3  8:28/M    7 
   56     33    993  Ben Kimpell           Parkside                                16:56.6  8:28/M    8 
   57     34    463  Julian Sales          Eastern Junior                          17:00.9  8:30/M    8 
   58  (> 7)    476  Nathan Leblanc        Grand Ledge Beagle                      17:07.0  8:34/M    8 
   59     35    464  Elijah Savoie         Eastern Junior                          17:13.0  8:37/M    8 
   60  (> 7)    180  Hunter Kreuer         DeWitt                                  17:21.5  8:41/M    7 
   61  (> 7)    176  Alex Hostetler        DeWitt                                  17:24.8  8:42/M    8 
   62  (> 7)    188  Dylan Thomas          DeWitt                                  17:36.9  8:48/M    7 
   63  (> 7)    171  Michael Eva           DeWitt                                  17:38.8  8:49/M    8 
   64  (> 7)    948  Liam Savage           Ionia                                   17:49.3  8:55/M    8 
   65  (> 7)    936  Peter Dykstra         Ionia                                   18:08.5  9:04/M    7 
   66  (> 7)    474  Brandon Jones         Grand Ledge Beagle                      18:16.4  9:08/M    8 
   67  (> 7)    487  Jacob Stine           Grand Ledge Beagle                      18:17.5  9:09/M    7 
   68     36     97  Devon Warner          Parkside                                18:20.4  9:10/M    7 
   69  (> 7)    486  Greg Stevens          Grand Ledge Beagle                      18:21.3  9:11/M    7 
   70     37    992  Leroy Evens           Parkside                                18:23.2  9:12/M    7 
   71     38   1000  Daquez Stewart        Parkside                                18:34.7  9:17/M    7 
   72  (> 7)    998  Tanner Rodgers        Parkside                                18:52.7  9:26/M    7 
   73  (> 7)    185  Russell Shellberg     DeWitt                                  18:57.5  9:29/M    7 
   74  (> 7)    995  John Zamora           Parkside                                19:10.3  9:35/M    6 
   75  (> 7)    954  Jake Trierweiler      Ionia                                   19:16.0  9:38/M    8 
   76  (> 7)    932  Dakota Anderson       Ionia                                   19:17.2  9:39/M    7 
   77     39    984  Timothy Sweet         Lakewood (Lake Odessa)                  19:39.9  9:50/M    7 
   78  (> 7)    945  Cullen Odette         Ionia                                   19:44.8  9:52/M    7 
   79     40    460  Owen Kilpatrick       Eastern Junior                          20:28.6 10:14/M    7 
   80  (> 7)    472  Noah Jarrard          Grand Ledge Beagle                      20:30.0 10:15/M    7 
   81  (> 7)    999  Keegan Rumbler        Parkside                                21:07.6 10:34/M    7 
   82  (> 7)    473  Joshua Jenkins        Grand Ledge Beagle                      21:24.7 10:42/M    7 
   83  (> 7)    470  Mikey Clark           Grand Ledge Beagle                      21:27.5 10:44/M    7 
   84  (> 7)    485  Jeff Shaw-Peck        Grand Ledge Beagle                      21:44.9 10:52/M    7 
   85  (> 7)    483  Calvin Sands          Grand Ledge Beagle                      22:25.4 11:13/M    8 
   86  (> 7)     99  Marcus Clement        Parkside                                24:28.2 12:14/M    8 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys 2 mile


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 DeWitt                                 49               2   4   6  17  20  21  23         
        Top  5 Times: 1:04:22.0
        Average Time: 12:52.4

    2 Ionia                                  65               8  11  12  16  18  19  24         
        Top  5 Times: 1:05:34.0
        Average Time: 13:06.8

    3 Grand Ledge Beagle                     71               5   9  10  22  25  26  27         
        Top  5 Times: 1:06:28.4
        Average Time: 13:17.6

    4 Eastern Junior                         93               3   7  14  34  35  40             
        Top  5 Times: 1:12:36.2
        Average Time: 14:31.2

    5 Lakewood (Lake Odessa)                122               1  28  30  31  32  39             
        Top  5 Times: 1:17:10.8
        Average Time: 15:26.1

    6 Parkside                              126              13  15  29  33  36  37  38         
        Top  5 Times: 1:17:35.6
        Average Time: 15:31.1