LAKEWOOD INVITATIONAL #1 AT LAKE ODESSA--8/22/12

                                       GIRLS TEAM SCORES

    1. Hastings                             47     4. Holland Black River                  89

    2. Belding                              50     5. Vermontville Maple Valley           129

    3. Ionia                                52     6. Lake Odessa Lakewood                158

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Trista Straube (11)            Hastings                                    20:25.4     1

    2.  Allison Vroon (10)             Holland Black River                         20:46.2     2

    3.  Monica Baylis (10)             Belding                                     21:07.0     3

    4.  Joesi Krieger (10)             Belding                                     22:21.7     4

    5.  Jessica Rushford (12)          Maple Valley                                22:22.4     5

    6.  Jenna Koelsch (11)             Ionia                                       22:26.9     6

    7.  Kaylee Shattuck (9)            Ionia                                       22:27.2     7

    8.  Ariel Moore (11)               Hastings                                    22:45.8     8

    9.  Brittany Wright (11)           Ionia                                       22:55.4     9

   10.  Rachael Warner (11)            Belding                                     23:03.1    10

   11.  Rachel Rimer (11)              Hastings                                    23:05.6    11

   12.  Sarah Stigall (12)             Ionia                                       23:09.1    12

   13.  Taylor Carter (12)             Hastings                                    23:27.2    13

   14.  Olivia Rose (12)               Hastings                                    23:27.7    14

   15.  Mattie Phillips (12)           Holland Black River                         23:30.6    15

   16.  Teresa Myles (9)               Belding                                     23:37.2    16

   17.  Mariah Carlson (10)            Belding                                     23:50.6    17

   18.  Jordan Stephens (10)           Ionia                                       24:03.7    18

   19.  Silver Driscoll (11)           Holland Black River                         24:29.6    19

   20.  Lisette Boer (10)              Holland Black River                         24:32.5    20

   21.  Stacy Andrakowicz (10)         Ionia                                       24:36.7     P

   22.  Kaitlyn Rademacher (10)        Ionia                                       25:05.6     P

   23.  Haley Perkins (12)             Hastings                                    25:13.2     P

   24.  Jasmine Harrison (9)           Belding                                     25:17.6     P

   25.  Maria Palacio (12)             Hastings                                    25:26.1     P

   26.  Victoria Joseph (10)           Ionia                                       25:27.6     -

   27.  Kelsey Stahlin (9)             Belding                                     25:33.5     P

   28.  Michaela Lewis (11)            Ionia                                       25:47.1     -

   29.  Hanna Kyle (11)                Maple Valley                                25:47.5    27

   30.  Abby Laubaugh (10)             Hastings                                    25:48.0     -

   31.  Emma Mcglocklin (10)           Maple Valley                                26:17.8    28

   32.  Kaitlin Allan (12)             Hastings                                    26:37.2     -

   33.  Lizzy Rowley (9)               Ionia                                       26:49.4     -

   34.  MacKenzi Krieger (11)          Belding                                     27:04.7     -

   35.  Ashton Montgomery (10)         Ionia                                       27:26.8     -

   36.  Saska Radulovic (11)           Hastings                                    27:31.0     -

   37.  Lora Lee Burrus (12)           Lakewood                                    27:39.1    29

   38.  Brooke Stahl (10)              Lakewood                                    27:39.7    30

   39.  Emily Wilson (11)              Lakewood                                    28:00.3    31

   40.  Kelsi Harden (12)              Hastings                                    28:09.4     -

   41.  Kayla McWhorter (9)            Lakewood                                    28:18.2    32

   42.  Maria Misovich (12)            Holland Black River                         28:33.2    33

   43.  Veronica Muniz (9)             Belding                                     28:45.8     -

   44.  Lynzie Trumble (12)            Maple Valley                                28:50.6    34

   45.  Ivy Braden (11)                Maple Valley                                29:04.0    35

   46.  Olivia Loutham (9)             Lakewood                                    29:05.2    36

   47.  Brooke Jenks (9)               Belding                                     29:17.3     -

   48.  Maddy Link (10)                Belding                                     29:28.5     -

   49.  Alie Porter (11)               Hastings                                    29:30.6     -

   50.  Lindsey Tooker (11)            Lakewood                                    29:41.4     P

   51.  Alex Shumway (10)              Hastings                                    29:45.7     -

   52.  Ellie Reynolds (12)            Lakewood                                    29:55.3     P

   53.  Ashley Weinbrecht (11)         Hastings                                    30:06.7     -

   54.  Amy Warner (9)                 Belding                                     30:23.5     -

   55.  Holly Leonard (10)             Lakewood                                    30:33.2     -

   56.  Bridget Myles (9)              Belding                                     30:53.7     -

   57.  Mercedes Smith (9)             Lakewood                                    31:51.6     -

   58.  Carissa Stenquist (9)          Belding                                     32:15.1     -

   59.  Rachel Merz (9)                Holland Black River                         32:25.7     P

   60.  Alexis Lamance (12)            Maple Valley                                32:36.8     P

   61.  Emily Sluiter (12)             Belding                                     32:56.1     -

   62.  Emily Reimink (10)             Holland Black River                         33:13.1     P

   63.  Jacey Wood (11)                Maple Valley                                36:13.3     P

   64.  Monica Davis (11)              Lakewood                                    38:39.6     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Hastings                                 Trista Straube (11)       1      20:25      1

                                                  Ariel Moore (11)          8      22:45      8

                                                  Rachel Rimer (11)        11      23:05     11

                                                  Taylor Carter (12)       13      23:27     13

                                                  Olivia Rose (12)         14      23:27     14

                                                  Haley Perkins (12)       23      25:13

                                                  Maria Palacio (12)       25      25:26

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               1:53:09     47

 

     2.  Belding                                  Monica Baylis (10)        3      21:07      3

                                                  Joesi Krieger (10)        4      22:21      4

                                                  Rachael Warner (11)      10      23:03     10

                                                  Teresa Myles (9)         16      23:37     16

                                                  Mariah Carlson (10)      17      23:50     17

                                                  Jasmine Harrison (9)     24      25:17

                                                  Kelsey Stahlin (9)       27      25:33

 

         Belding                                  ** TEAM TOTAL **               1:53:58     50

 

     3.  Ionia                                    Jenna Koelsch (11)        6      22:26      6

                                                  Kaylee Shattuck (9)       7      22:27      7

                                                  Brittany Wright (11)      9      22:55      9

                                                  Sarah Stigall (12)       12      23:09     12

                                                  Jordan Stephens (10)     18      24:03     18

                                                  Stacy Andrakowicz (10)   21      24:36

                                                  Kaitlyn Rademacher (10)  22      25:05

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               1:55:00     52

 

     4.  Holland Black River                      Allison Vroon (10)        2      20:46      2

                                                  Mattie Phillips (12)     15      23:30     15

                                                  Silver Driscoll (11)     19      24:29     19

                                                  Lisette Boer (10)        20      24:32     20

                                                  Maria Misovich (12)      42      28:33     33

                                                  Rachel Merz (9)          59      32:25

                                                  Emily Reimink (10)       62      33:13

 

         Holland Black River                      ** TEAM TOTAL **               2:01:50     89

 

     5.  Maple Valley                             Jessica Rushford (12)     5      22:22      5

                                                  Hanna Kyle (11)          29      25:47     27

                                                  Emma Mcglocklin (10)     31      26:17     28

                                                  Lynzie Trumble (12)      44      28:50     34

                                                  Ivy Braden (11)          45      29:04     35

                                                  Alexis Lamance (12)      60      32:36

                                                  Jacey Wood (11)          63      36:13

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               2:12:20    129

 

     6.  Lakewood                                 Lora Lee Burrus (12)     37      27:39     29

                                                  Brooke Stahl (10)        38      27:39     30

                                                  Emily Wilson (11)        39      28:00     31

                                                  Kayla McWhorter (9)      41      28:18     32

                                                  Olivia Loutham (9)       46      29:05     36

                                                  Lindsey Tooker (11)      50      29:41

                                                  Ellie Reynolds (12)      52      29:55

 

         Lakewood                                 ** TEAM TOTAL **               2:20:41    158

 

                      LAKEWOOD INVITATIONAL #1 AT LAKE ODESSA--8/22/12

                                       BOYS TEAM SCORES

    1. Ionia                                22     4. Hastings                            104

    2. Belding                              49     5. Vermontville Maple Valley           116

    3. Holland Black River                  70     6. Lake Odessa Lakewood                168

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Brice Brown (12)               Ionia                                       17:14.3     1

    2.  Brandon Winter (12)            Ionia                                       17:20.8     2

    3.  Eric Rasch (12)                Belding                                     17:44.4     3

    4.  Dillon Braun (11)              Ionia                                       17:55.7     4

    5.  Jorge Cardenas (11)            Ionia                                       17:57.3     5

    6.  Cameron Jones (12)             Holland Black River                         18:06.9     6

    7.  Trevor Curtis (11)             Belding                                     18:12.6     7

    8.  Joseph Britt (10)              Holland Black River                         18:22.8     8

    9.  Justin Belding (12)            Belding                                     18:34.1     9

   10.  Jordan Zamarron (10)           Ionia                                       18:40.8    10

   11.  Marshal Rademacer (10)         Ionia                                       18:47.5     P

   12.  Taylor Mitchell (11)           Holland Black River                         18:51.5    12

   13.  Ronnie Collins (10)            Hastings                                    18:53.7    13

   14.  Sam Syrjala (11)               Belding                                     19:00.3    14

   15.  Jake Miller (11)               Hastings                                    19:05.8    15

   16.  Mitchell Jenks (12)            Belding                                     19:12.9    16

   17.  Kyle Brumm (11)                Maple Valley                                19:20.6    17

   18.  Peter Pelon (10)               Ionia                                       19:29.8     P

   19.  Ruben Rodriguez (11)           Holland Black River                         19:41.3    19

   20.  Austin. Winter (12)            Ionia                                       19:45.1     -

   21.  Micah Bromley (11)             Maple Valley                                19:45.7    20

   22.  Drew Conley (10)               Ionia                                       19:50.8     -

   23.  Chance Miller (10)             Hastings                                    19:51.1    21

   24.  Tim Mayer (10)                 Ionia                                       20:00.8     -

   25.  Michael Albert (11)            Belding                                     20:14.4     P

   26.  Austin Rood (11)               Maple Valley                                20:21.3    23

   27.  Sam Benedict (11)              Maple Valley                                20:21.7    24

   28.  Corey Zeinstra (11)            Holland Black River                         20:31.1    25

   29.  Garrett Bowers (12)            Hastings                                    20:31.4    26

   30.  Patton Finley (12)             Belding                                     20:33.7     P

   31.  Jake Van Ess (9)               Ionia                                       20:39.8     -

   32.  Traviss. Wilkerson (11)        Lakewood                                    20:46.6    28

   33.  Matt Feuerstein (10)           Belding                                     20:55.3     -

   34.  Luke Vaness (11)               Ionia                                       21:13.1     -

   35.  Chris Wucher (11)              Belding                                     21:16.4     -

   36.  Lucas Elliott (11)             Hastings                                    21:22.1    29

   37.  Ben Wakely (9)                 Lakewood                                    21:24.9    30

   38.  Alex Beauchamp (9)             Hastings                                    21:33.6     P

   39.  Andrew Brighton (10)           Maple Valley                                21:41.0    32

   40.  Alexander Bascom (10)          Holland Black River                         21:51.9     P

   41.  Josh Salos (12)                Ionia                                       22:02.3     -

   42.  Tristin Ward (9)               Ionia                                       22:12.1     -

   43.  Brian Ellis (9)                Holland Black River                         22:12.3     P

   44.  Nolan. Stoepker (12)           Lakewood                                    22:13.2    35

   45.  Elijah Martonosi (10)          Holland Black River                         22:14.2     -

   46.  Jacob Pratt (10)               Hastings                                    22:18.2     P

   47.  Matt Felice (9)                Ionia                                       22:18.5     -

   48.  Brenden Jones (9)              Holland Black River                         22:19.5     -

   49.  Tyler Swanson (10)             Holland Black River                         22:21.5     -

   50.  Ty Luginbuhl (9)               Ionia                                       23:04.6     -

   51.  Rohan Dandavati (10)           Holland Black River                         23:06.4     -

   52.  Tony Cornejo (9)               Ionia                                       23:13.0     -

   53.  Trenton Bowen (11)             Belding                                     23:27.2     -

   54.  Parker Brighton (12)           Lakewood                                    23:40.8    37

   55.  Skylyr Cieply (9)              Holland Black River                         23:43.3     -

   56.  Tyler Jones (12)               Belding                                     24:13.9     -

   57.  Tyler McDiarmid (9)            Lakewood                                    24:14.1    38

   58.  Cody Kammers (9)               Ionia                                       24:23.8     -

   59.  Felix Pena (10)                Maple Valley                                24:37.0     P

   60.  Collin Blundell (11)           Ionia                                       24:42.1     -

   61.  Nicolas Brisita (12)           Holland Black River                         24:42.7     -

   62.  Brandon Secord (12)            Hastings                                    25:38.5     -

   63.  Ryan Reisbig (9)               Ionia                                       25:57.1     -

   64.  Patrick Stahlin (12)           Belding                                     27:21.9     -

   65.  John Vaarberg (9)              Ionia                                       27:46.0     -

   66.  Dominic McArthur (11)          Hastings                                    28:45.7     -

   67.  Seth Gurd (9)                  Maple Valley                                28:51.7     P

   68.  Austin Gilman (11)             Belding                                     30:35.1     -

   69.  Treston McGarry (9)            Lakewood                                    32:30.6     P

   70.  Evan Milligan (9)              Holland Black River                         37:59.7     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Ionia                                    Brice Brown (12)          1      17:14      1

                                                  Brandon Winter (12)       2      17:20      2

                                                  Dillon Braun (11)         4      17:55      4

                                                  Jorge Cardenas (11)       5      17:57      5

                                                  Jordan Zamarron (10)     10      18:40     10

                                                  Marshal Rademacer (10)   11      18:47

                                                  Peter Pelon (10)         18      19:29

 

         Ionia                                    ** TEAM TOTAL **               1:29:06     22

 

     2.  Belding                                  Eric Rasch (12)           3      17:44      3

                                                  Trevor Curtis (11)        7      18:12      7

                                                  Justin Belding (12)       9      18:34      9

                                                  Sam Syrjala (11)         14      19:00     14

                                                  Mitchell Jenks (12)      16      19:12     16

                                                  Michael Albert (11)      25      20:14

                                                  Patton Finley (12)       30      20:33

 

         Belding                                  ** TEAM TOTAL **               1:32:42     49

 

     3.  Holland Black River                      Cameron Jones (12)        6      18:06      6

                                                  Joseph Britt (10)         8      18:22      8

                                                  Taylor Mitchell (11)     12      18:51     12

                                                  Ruben Rodriguez (11)     19      19:41     19

                                                  Corey Zeinstra (11)      28      20:31     25

                                                  Alexander Bascom (10)    40      21:51

                                                  Brian Ellis (9)          43      22:12

 

         Holland Black River                      ** TEAM TOTAL **               1:35:31     70

 

     4.  Hastings                                 Ronnie Collins (10)      13      18:53     13

                                                  Jake Miller (11)         15      19:05     15

                                                  Chance Miller (10)       23      19:51     21

                                                  Garrett Bowers (12)      29      20:31     26

                                                  Lucas Elliott (11)       36      21:22     29

                                                  Alex Beauchamp (9)       38      21:33

                                                  Jacob Pratt (10)         46      22:18

 

         Hastings                                 ** TEAM TOTAL **               1:39:42    104

 

     5.  Maple Valley                             Kyle Brumm (11)          17      19:20     17

                                                  Micah Bromley (11)       21      19:45     20

                                                  Austin Rood (11)         26      20:21     23

                                                  Sam Benedict (11)        27      20:21     24

                                                  Andrew Brighton (10)     39      21:41     32

                                                  Felix Pena (10)          59      24:37

                                                  Seth Gurd (9)            67      28:51

 

         Maple Valley                             ** TEAM TOTAL **               1:41:28    116

 

     6.  Lakewood                                 Traviss. Wilkerson (11)  32      20:46     28

                                                  Ben Wakely (9)           37      21:24     30

                                                  Nolan. Stoepker (12)     44      22:13     35

                                                  Parker Brighton (12)     54      23:40     37

                                                  Tyler McDiarmid (9)      57      24:14     38

                                                  Treston McGarry (9)      69      32:30

 

         Lakewood                                 ** TEAM TOTAL **               1:52:17    168