LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA--9/20/12

 

                                       MEN’S TEAM SCORES

    1. Hart                                 27     3. DeWitt                               65

    2. Charlotte                            50     4. Lake Odessa Lakewood                 82

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Zach Hintz (12)                Hart                                        17:51.4     1

    2.  Bruce Baker (11)               Charlotte                                   17:51.8     2

    3.  Miles Garn (10)                Charlotte                                   17:52.4     3

    4.  Lenin Castillo (11)            Hart                                        18:10.7     4

    5.  Adam Rifenburg (09)            Battle Creek Pennfield                      18:15.8     -

    6.  Jonathon Vanderstelt (11)      Hart                                        18:42.4     5

    7.  Balion Powell (9)              DeWitt                                      18:46.5     6

    8.  Ryan Scott (10)                Hart                                        18:51.5     7

    9.  Daniel Sauers (11)             Lake Odessa Lakewood                        19:04.0     8

   10.  Ryan Saloma (12)               Charlotte                                   19:13.2     9

   11.  Devin Whitney (9)              Hart                                        19:17.3    10

   12.  Henry Lee (11)                 DeWitt                                      19:18.5    11

   13.  Mike Florian (11)              Charlotte                                   19:20.1    12

   14.  Dalton Hamilton (11)           DeWitt                                      19:20.7    13

   15.  Traviss Wilkerson (11)         Lake Odessa Lakewood                        19:31.3    14

   16.  Juan Lugo (10)                 Hart                                        19:47.6     P

   17.  Jared Albus (12)               Hart                                        19:54.5     P

   18.  Zach Schultz (11)              DeWitt                                      19:54.6    17

   19.  Andrew Hanna (9)               DeWitt                                      20:26.8    18

   20.  Ben Wakely (9)                 Lake Odessa Lakewood                        20:33.1    19

   21.  Nolan Stoepker (12)            Lake Odessa Lakewood                        20:34.9    20

   22.  Klayton Ruggles (12)           Hart                                        20:52.6     -

   23.  Dustin Urie (9)                Lake Odessa Lakewood                        20:55.8    21

   24.  Ryan Gill (9)                  DeWitt                                      21:02.1     P

   25.  Riley Figueroa (9)             DeWitt                                      21:02.4     P

   26.  Andrew Draves (12)             Hart                                        21:02.9     -

   27.  Justin Holmer (10)             Charlotte                                   21:38.3    24

   28.  Conner Weissenborn (12)        Charlotte                                   21:52.1     P

   29.  Tyler McDiarmid (9)            Lake Odessa Lakewood                        21:59.3     P

   30.  Jordan Redding (12)            Hart                                        22:01.7     -

   31.  Connor McKinnon (11)           DeWitt                                      22:09.4     -

   32.  Zach Norris (11)               DeWitt                                      22:10.3     -

   33.  Brett Robbins (11)             DeWitt                                      22:15.0     -

   34.  Hermen Velazquez (12)          Hart                                        22:21.0     -

   35.  James French (10)              DeWitt                                      22:21.4     -

   36.  Nicholas Simonds (9)           Battle Creek Pennfield                      22:47.3     -

   37.  Sam Hazel (9)                  Charlotte                                   23:01.1     P

   38.  Austin Monroe (12)             Hart                                        23:32.9     -

   39.  Greg Martin (12)               Battle Creek Pennfield                      23:43.7     -

   40.  Treston McGarry (9)            Lake Odessa Lakewood                        24:58.8     P

   41.  Andrew Stevens (12)            Battle Creek Pennfield                      27:06.2     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Hart                                     Zach Hintz (12)           1      17:51      1

                                                  Lenin Castillo (11)       4      18:10      4

                                                  Jonathon Vanderstelt (11  6      18:42      5

                                                  Ryan Scott (10)           8      18:51      7

                                                  Devin Whitney (9)        11      19:17     10

                                                  Juan Lugo (10)           16      19:47

                                                  Jared Albus (12)         17      19:54

 

         Hart                                     ** TEAM TOTAL **               1:32:51     27

 

     2.  Charlotte                                Bruce Baker (11)          2      17:51      2

                                                  Miles Garn (10)           3      17:52      3

                                                  Ryan Saloma (12)         10      19:13      9

                                                  Mike Florian (11)        13      19:20     12

                                                  Justin Holmer (10)       27      21:38     24

                                                  Conner Weissenborn (12)  28      21:52

                                                  Sam Hazel (9)            37      23:01

 

         Charlotte                                ** TEAM TOTAL **               1:35:54     50

 

     3.  DeWitt                                   Balion Powell (9)         7      18:46      6

                                                  Henry Lee (11)           12      19:18     11

                                                  Dalton Hamilton (11)     14      19:20     13

                                                  Zach Schultz (11)        18      19:54     17

                                                  Andrew Hanna (9)         19      20:26     18

                                                  Ryan Gill (9)            24      21:02

                                                  Riley Figueroa (9)       25      21:02

 

         DeWitt                                   ** TEAM TOTAL **               1:37:44     65

 

     4.  Lake Odessa Lakewood                     Daniel Sauers (11)        9      19:04      8

                                                  Traviss Wilkerson (11)   15      19:31     14

                                                  Ben Wakely (9)           20      20:33     19

                                                  Nolan Stoepker (12)      21      20:34     20

                                                  Dustin Urie (9)          23      20:55     21

                                                  Tyler McDiarmid (9)      29      21:59

                                                  Treston McGarry (9)      40      24:58

 

         Lake Odessa Lakewood                     ** TEAM TOTAL **               1:40:37     82

 

     5.  Battle Creek Pennfield                   Adam Rifenburg (09)       5      18:15

                                                  Nicholas Simonds (9)     36      22:47

                                                  Greg Martin (12)         39      23:43

                                                  Andrew. Stevens (12)     41      27:06

 

         Battle Creek Pennfield                   ** TEAM TOTAL **               1:31:51

 

 

               LAKEWOOD INVITATIONAL #2 AT LAKE ODESSA--9/20/12

 

                                       WOMEN’S TEAM SCORES

    1. Charlotte                            23     4. Battle Creek Pennfield               79

    2. Hart                                 63     5. Lake Odessa Lakewood                120

    3. DeWitt                               75

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Lindsey Carlson (9)            Charlotte                                   18:59.1     1

    2.  Audri Bornamann (11)           Battle Creek Pennfield                      20:02.6     2

    3.  Jennie Gottardo (10)           Hart                                        20:25.9     3

    4.  Andrea Garza (11)              Charlotte                                   20:47.9     4

    5.  Kaitlin Stults (11)            Charlotte                                   20:58.6     5

    6.  Abby Manning (12)              Charlotte                                   21:57.0     6

    7.  Lucy Sare (11)                 Charlotte                                   22:01.7     7

    8.  Claire Pabst (12)              DeWitt                                      22:16.7     8

    9.  Lauren Smith (12)              Battle Creek Pennfield                      22:25.0     9

   10.  Lara Salazar (12)              Hart                                        22:30.3    10

   11.  Katie Brannan (11)             DeWitt                                      22:41.0    11

   12.  Maddie Hodges (10)             Hart                                        22:52.4    12

   13.  Taylor Richey (12)             Charlotte                                   23:06.3     P

   14.  Naomi Joseph (10)              Battle Creek Pennfield                      23:16.5    14

   15.  Maisie Baker (9)               Charlotte                                   23:18.5     P

   16.  Kirstin Anderson (10)          Charlotte                                   23:49.9     -

   17.  Libby Braun (9)                DeWitt                                      23:56.0    16

   18.  Amanda Walsh (12)              DeWitt                                      24:03.6    17

   19.  Jenny Herrygers (10)           Hart                                        24:06.0    18

   20.  Kayla McWhorter (9)            Lake Odessa Lakewood                        24:11.0    19

   21.  Kassidy Baum (9)               Hart                                        24:42.3    20

   22.  Katie Draper (10)              Battle Creek Pennfield                      24:42.8    21

   23.  Lindsey Tooker (11)            Lake Odessa Lakewood                        24:55.1    22

   24.  Alexa Phillips (10)            DeWitt                                      24:55.4    23

   25.  Brooke Stahl (10)              Lake Odessa Lakewood                        25:03.8    24

   26.  Wojciechowski Sarah (9)        DeWitt                                      25:07.6     P

   27.  Bailee Morgan (11)             DeWitt                                      25:12.7     P

   28.  Mycah Ridder (11)              Lake Odessa Lakewood                        25:19.6    27

   29.  Emily Nuding (10)              Charlotte                                   25:32.9     -

   30.  Olivia Jewell (11)             Charlotte                                   25:40.2     -

   31.  Frankie Bosanic (10)           DeWitt                                      25:41.9     -

   32.  Anja Gimse (10)                Lake Odessa Lakewood                        25:42.9    28

   33.  Ellie Reynolds (12)            Lake Odessa Lakewood                        25:52.1     P

   34.  Mellisa Kindinger (12)         Hart                                        26:00.9     P

   35.  Alyssa Scott (9)               Hart                                        26:18.5     P

   36.  Monroe Malaina (10)            Hart                                        26:52.9     -

   37.  Kaleigh Gordon (9)             Hart                                        27:12.8     -

   38.  Lora Lee Burrus (12)           Lake Odessa Lakewood                        27:13.5     P

   39.  Olivia Louthan (9)             Lake Odessa Lakewood                        27:26.6     -

   40.  Mercedes Smith (9)             Lake Odessa Lakewood                        27:30.6     -

   41.  Emily Wilson (11)              Lake Odessa Lakewood                        27:31.1     -

   42.  Anna Zuver (9)                 Lake Odessa Lakewood                        27:39.4     -

   43.  Holly Leonard (10)             Lake Odessa Lakewood                        27:40.7     -

   44.  Madison Hawkey (11)            DeWitt                                      27:41.1     -

   45.  Selina Hauke (10)              Lake Odessa Lakewood                        27:41.7     -

   46.  Danielle Raynor (12)           DeWitt                                      27:43.0     -

   47.  Aleah Hall (10)                DeWitt                                      27:59.1     -

   48.  Terra Dickensen (12)           Battle Creek Pennfield                      28:17.6    33

   49.  Friederike Engelking (10)      Charlotte                                   28:26.3     -

   50.  Heidi Hodges (10)              Hart                                        28:35.5     -

   51.  Kristynn Michalko (12)         Hart                                        28:41.5     -

   52.  Erin O'Brian (9)               Charlotte                                   30:05.6     -

   53.  Patricia Qusipe (10)           Battle Creek Pennfield                      30:20.1     P

   54.  Anna Sucker (10)               Lake Odessa Lakewood                        31:00.7     -

   55.  Lauren Hegedus (10)            Hart                                        31:06.2     -

   56.  Monica Davis (11)              Lake Odessa Lakewood                        31:59.8     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Charlotte                                Lindsey Carlson (9)       1      18:59      1

                                                  Andrea Garza (11)         4      20:47      4

                                                  Kaitlin Stults (11)       5      20:58      5

                                                  Abby Manning (12)         6      21:57      6

                                                  Lucy Sare (11)            7      22:01      7

                                                  Taylor Richey (12)       13      23:06

                                                  Maisie Baker (9)         15      23:18

 

         Charlotte                                ** TEAM TOTAL **               1:44:42     23

 

     2.  Hart                                     Jennie Gottardo (10)      3      20:25      3

                                                  Lara Salazar (12)        10      22:30     10

                                                  Maddie Hodges (10)       12      22:52     12

                                                  Jenny Herrygers (10)     19      24:06     18

                                                  Kassidy Baum (9)         21      24:42     20

                                                  Mellisa Kindinger (12)   34      26:00

                                                  Alyssa Scott (9)         35      26:18

 

         Hart                                     ** TEAM TOTAL **               1:54:35     63

 

     3.  DeWitt                                   Claire Pabst (12)         8      22:16      8

                                                  Katie Brannan (11)       11      22:41     11

                                                  Libby Braun (9)          17      23:56     16

                                                  Amanda Walsh (12)        18      24:03     17

                                                  Alexa Phillips (10)      24      24:55     23

                                                  Wojciechowski Sarah (9)  26      25:07

                                                  Bailee Morgan (11)       27      25:12

 

         DeWitt                                   ** TEAM TOTAL **               1:57:51     75

 

     4.  Battle Creek Pennfield                   Audri Bornamann (11)      2      20:02      2

                                                  Lauren Smith (12)         9      22:25      9

                                                  Naomi Joseph (10)        14      23:16     14

                                                  Katie Draper (10)        22      24:42     21

                                                  Terra Dickensen (12)     48      28:17     33

                                                  Patricia Qusipe (10)     53      30:20

 

         Battle Creek Pennfield                   ** TEAM TOTAL **               1:58:42     79

 

     5.  Lake Odessa Lakewood                     Kayla McWhorter (9)      20      24:11     19

                                                  Lindsey Tooker (11)      23      24:55     22

                                                  Brooke Stahl (10)        25      25:03     24

                                                  Mycah Ridder (11)        28      25:19     27

                                                  Anja Gimse (10)          32      25:42     28

                                                  Ellie Reynolds (12)      33      25:52

                                                  Lora Lee Burrus (12)     38      27:13

 

         Lake Odessa Lakewood                     ** TEAM TOTAL **               2:05:10    120