LAKEWOOD MIDDLE SCHOOL MEET AT LAKEWOOD MIDDLE SCHOOL--9/12/12

 

                                     BOYS 6TH GRADE TEAM SCORES

    1. Portland Middle School               26     2. Lakewood Middle School               31

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Kalyb Van Wormer               DeWitt Middle School                        13:08.0     -

    2.  Oliver Alvesteffer (06)        Portland Middle School                      13:12.3     1

    3.  Tyler Johnson (06)             Lakewood Middle School                      14:28.5     2

    4.  Blaine Rosier (06)             Portland Middle School                      15:11.3     3

    5.  Garrett Zuver                  Lakewood Middle School                      15:31.3     4

    6.  Owen Poll (06)                 Lakewood Middle School                      15:35.4     5

    7.  Marty Frazee (06)              Portland Middle School                      16:29.9     6

    8.  Collin Williams (06)           Portland Middle School                      16:39.3     7

    9.  Cameron Stoepker (06)          Lakewood Middle School                      16:57.5     8

   10.  Cullen Rapson (06)             Portland Middle School                      17:03.4     9

   11.  Vaughn Cross (06)              Portland Middle School                      17:58.6     P

   12.  Benjamin Stallard (06)         Portland Middle School                      18:44.6     P

   13.  Aiden Pung (07)                Portland Middle School                      21:56.3     -

   14.  Chris Paulik (06)              Lakewood Middle School                      21:57.2    12

   15.  Evan Warner (06)               Portland Middle School                      22:14.7     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Portland Middle School                   Oliver Alvesteffer (06)   2      13:12      1

                                                  Blaine Rosier (06)        4      15:11      3

                                                  Marty Frazee (06)         7      16:29      6

                                                  Collin Williams (06)      8      16:39      7

                                                  Cullen Rapson (06)       10      17:03      9

                                                  Vaughn Cross (06)        11      17:58

                                                  Benjamin Stallard (06)   12      18:44

 

         Portland Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:18:34     26

 

     2.  Lakewood Middle School                   Tyler Johnson (06)        3      14:28      2

                                                  Garrett Zuver             5      15:31      4

                                                  Owen Poll (06)            6      15:35      5

                                                  Cameron Stoepker (06)     9      16:57      8

                                                  Chris Paulik (06)        14      21:57     12

 

         Lakewood Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:24:28     31

 

         DeWitt Middle School                     Kalyb Van Wormer          1      13:08

 

         DeWitt Middle School                     ** TEAM TOTAL **                 13:08

 

 

                                   BOYS JUNIOR HIGH TEAM SCORES

    1. DeWitt Middle School                 33     4. Jackson Catholic Middle School      107

    2. Grand Ledge Middle SChool            45     5. Lakewood Middle School              119

    3. Fowlerville Middle School            85     6. Portland Middle School              144

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Andrew Hansen-McLellen         Lakewood Middle School                      11:45.8     1

    2.  Tyler McCartney                Grand Ledge Middle SChool                   11:46.9     2

    3.  Zach Rollis                    DeWitt Middle School                        11:55.0     3

    4.  Patrich D'Haene                DeWitt Middle School                        12:11.4     4

    5.  Isaac Evans                    DeWitt Middle School                        12:14.2     5

    6.  Christian Hubaker              Grand Ledge Middle SChool                   12:14.8     6

    7.  Isaac Cooper                   Jackson Catholic Middle School              12:15.4     7

    8.  Kelin Brown (8)                Grand Ledge Middle SChool                   12:21.8     8

    9.  Tyler Steinhelper              Fowlerville Middle School                   13:03.0     9

   10.  Bryce Schafer                  DeWitt Middle School                        13:03.8    10

   11.  Nathan Tempelman               DeWitt Middle School                        13:07.3    11

   12.  Logan Krolzaleski              Grand Ledge Middle SChool                   13:08.9    12

   13.  Kalyn Van Wormer               DeWitt Middle School                        13:21.0     P

   14.  Jeremy McMullen                Fowlerville Middle School                   13:26.5    14

   15.  Kyle Hellems                   DeWitt Middle School                        13:39.9     P

   16.  Aaron Davis                    Fowlerville Middle School                   13:46.0    16

   17.  Nick Counseller                DeWitt Middle School                        13:46.4     -

   18.  Casey Sprague                  DeWitt Middle School                        13:55.0     -

   19.  Austin Lee                     Grand Ledge Middle SChool                   14:14.8    17

   20.  Dakota Dietz                   DeWitt Middle School                        14:17.6     -

   21.  Ben Munie                      Jackson Catholic Middle School              14:20.6    18

   22.  Evan Hamp                      DeWitt Middle School                        14:30.1     -

   23.  Chris Davis                    Fowlerville Middle School                   14:30.5    19

   24.  Seth Nixon                     Grand Ledge Middle SChool                   14:44.6     P

   25.  Ethan Lockwood                 Grand Ledge Middle SChool                   14:46.2     P

   26.  Nathan Potter                  DeWitt Middle School                        14:51.1     -

   27.  Ray J. Anater                  Jackson Catholic Middle School              14:57.4    22

   28.  Ethan Jensen                   DeWitt Middle School                        14:57.7     -

   29.  Travis Barr                    DeWitt Middle School                        14:58.7     -

   30.  Chris Spencer                  Jackson Catholic Middle School              15:09.4    23

   31.  Ryan Armbrustmacher            DeWitt Middle School                        15:13.3     -

   32.  Bryce Fisher                   DeWitt Middle School                        15:18.8     -

   33.  Damon Duff (08)                Portland Middle School                      15:25.5    24

   34.  Emerson Brown (08)             Portland Middle School                      15:30.3    25

   35.  Brandon Jones                  Grand Ledge Middle SChool                   15:39.9     -

   36.  TJ Tice                        DeWitt Middle School                        15:49.5     -

   37.  Adam Kahler                    DeWitt Middle School                        15:50.6     -

   38.  Christian Kohn                 Lakewood Middle School                      15:53.1    26

   39.  Stephen Hostetler              DeWitt Middle School                        16:09.8     -

   40.  Mackenzie Fox-Purrier          Fowlerville Middle School                   16:10.2    27

   41.  RJ Shepard                     Lakewood Middle School                      16:16.4    28

   42.  Gabe Schroeder                 Grand Ledge Middle SChool                   16:19.9     -

   43.  Hunter Kreuer                  DeWitt Middle School                        16:24.0     -

   44.  Will Dancer (07)               Portland Middle School                      16:25.4    29

   45.  Andrew Mathews                 Lakewood Middle School                      16:29.8    30

   46.  Sam Alvesteffer (07)           Portland Middle School                      16:40.8    31

   47.  Nathan LeBlanc                 Grand Ledge Middle SChool                   17:10.2     -

   48.  Danny Evanoff                  Fowlerville Middle School                   17:12.0     P

   49.  Zach Rose                      Fowlerville Middle School                   17:13.5     P

   50.  Gabe Reslock                   Grand Ledge Middle SChool                   17:17.9     -

   51.  Jacob Stine                    Grand Ledge Middle SChool                   17:25.0     -

   52.  Dylan Thomas                   DeWitt Middle School                        17:26.9     -

   53.  Taran Ridner                   Grand Ledge Middle SChool                   17:32.3     -

   54.  Jordan Bustance                Lakewood Middle School                      17:57.2    34

   55.  Jacob Nowak (07)               Portland Middle School                      18:00.2    35

   56.  Tyler Arthur (08)              Portland Middle School                      18:00.4     P

   57.  Mikey Clark                    Grand Ledge Middle SChool                   18:09.1     -

   58.  Will Padbury                   Jackson Catholic Middle School              18:09.3    37

   59.  Greg Stevens                   Grand Ledge Middle SChool                   18:17.5     -

   60.  Michael Eva                    DeWitt Middle School                        18:46.6     -

   61.  Timothy Sweet                  Lakewood Middle School                      18:54.8     P

   62.  Noah Jarrard                   Grand Ledge Middle SChool                   19:01.3     -

   63.  Bo Wright                      Jackson Catholic Middle School              19:09.2     P

   64.  Russell Shellberg              DeWitt Middle School                        19:23.9     -

   65.  Jacob Whitton                  Jackson Catholic Middle School              19:42.0     P

   66.  Josh Jenkins                   Grand Ledge Middle SChool                   19:43.1     -

   67.  Calvin Sands                   Grand Ledge Middle SChool                   19:59.1     -

   68.  Jeff Shaw-Peek                 Grand Ledge Middle SChool                   20:06.2     -

   69.  Zach Matson                    DeWitt Middle School                        20:29.6     -

   70.  Richard Clark                  Jackson Catholic Middle School              21:19.5     -

   71.  Jacob Argue (07)               Portland Middle School                      22:24.7     P

   72.  Bradley Pohl (08)              Portland Middle School                      23:18.6     -

   73.  Alex Mansfield (07)            Portland Middle School                      23:33.7     -

   74.  Lucas Thompson (07)            Portland Middle School                      23:47.7     -

   75.  Brandon Martin (07)            Portland Middle School                      24:06.9     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  DeWitt Middle School                     Zach Rollis               3      11:55      3

                                                  Patrich D'Haene           4      12:11      4

                                                  Isaac Evans               5      12:14      5

                                                  Bryce Schafer            10      13:03     10

                                                  Nathan Tempelman         11      13:07     11

                                                  Kalyn Van Wormer         13      13:21

                                                  Kyle Hellems             15      13:39

 

         DeWitt Middle School                     ** TEAM TOTAL **               1:02:30     33

 

     2.  Grand Ledge Middle SChool                Tyler McCartney           2      11:46      2

                                                  Christian Hubaker         6      12:14      6

                                                  Kelin Brown (8)           8      12:21      8

                                                  Logan Krolzaleski        12      13:08     12

                                                  Austin Lee               19      14:14     17

                                                  Seth Nixon               24      14:44

                                                  Ethan Lockwood           25      14:46

 

         Grand Ledge Middle SChool                ** TEAM TOTAL **               1:03:43     45

 

     3.  Fowlerville Middle School                Tyler Steinhelper         9      13:03      9

                                                  Jeremy McMullen          14      13:26     14

                                                  Aaron Davis              16      13:46     16

                                                  Chris Davis              23      14:30     19

                                                  Mackenzie Fox-Purrier    40      16:10     27

                                                  Danny Evanoff            48      17:12

                                                  Zach Rose                49      17:13

 

         Fowlerville Middle School                ** TEAM TOTAL **               1:10:55     85

 

     4.  Jackson Catholic Middle School           Isaac Cooper              7      12:15      7

                                                  Ben Munie                21      14:20     18

                                                  Ray J. Anater            27      14:57     22

                                                  Chris Spencer            30      15:09     23

                                                  Will Padbury             58      18:09     37

                                                  Bo Wright                63      19:09

                                                  Jacob Whitton            65      19:42

 

         Jackson Catholic Middle School           ** TEAM TOTAL **               1:14:50    107

 

     5.  Lakewood Middle School                   Andrew Hansen-McLellen    1      11:45      1

                                                  Christian Kohn           38      15:53     26

                                                  RJ Shepard               41      16:16     28

                                                  Andrew Mathews           45      16:29     30

                                                  Jordan Bustance          54      17:57     34

                                                  Timothy Sweet            61      18:54

 

         Lakewood Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:18:20    119

 

     6.  Portland Middle School                   Damon Duff (08)          33      15:25     24

                                                  Emerson Brown (08)       34      15:30     25

                                                  Will Dancer (07)         44      16:25     29

                                                  Sam Alvesteffer (07)     46      16:40     31

                                                  Jacob Nowak (07)         55      18:00     35

                                                  Tyler Arthur (08)        56      18:00

                                                  Jacob Argue (07)         71      22:24

 

         Portland Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:22:00    144

 

 

                                   GIRLS 6TH GRADE TEAM SCORES

    1. Portland Middle School               15

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Mariah Fedewa (06)             Portland Middle School                      14:00.2     1

    2.  Hannah Gruber (06)             Portland Middle School                      14:36.0     2

    3.  MaeLynn Huhn (06)              Portland Middle School                      16:08.5     3

    4.  Zoe Slisher (06)               Portland Middle School                      16:35.9     4

    5.  Cally Goodman (06)             Portland Middle School                      16:37.6     5

    6.  Erin Duff (06)                 Portland Middle School                      17:19.6     P

    7.  Alexis Brown (06)              Lakewood Middle School                      18:07.7     -

    8.  Danielle Curtiss (06)          Portland Middle School                      18:29.7     P

    9.  Courtney Pohl (06)             Portland Middle School                      19:23.3     -

   10.  Emma Sullivan (06)             Lakewood Middle School                      19:58.2     -

   11.  Adriana Novara (06)            Portland Middle School                      20:05.8     -

   12.  Allie Rooks (06)               Lakewood Middle School                      20:39.0     -

   13.  Kaitlyn Kmetz (06)             Portland Middle School                      20:56.2     -

   14.  Ashley Martin (06)             Portland Middle School                      21:14.7     -

   15.  Hayley Walters (06)            Portland Middle School                      22:44.6     -

   16.  Cora Ackerson                  Portland Middle School                      23:19.0     -

   17.  Grace Delvin (06)              Portland Middle School                      23:19.2     -

   18.  Hannah Schafer (06)            Portland Middle School                      24:30.5     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Portland Middle School                   Mariah Fedewa (06)        1      14:00      1

                                                  Hannah Gruber (06)        2      14:36      2

                                                  MaeLynn Huhn (06)         3      16:08      3

                                                  Zoe Slisher (06)          4      16:35      4

                                                  Cally Goodman (06)        5      16:37      5

                                                  Erin Duff (06)            6      17:19

                                                  Danielle Curtiss (06)     8      18:29

 

         Portland Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:17:56     15

 

         Lakewood Middle School                   Alexis Brown (06)         7      18:07

                                                  Emma Sullivan (06)       10      19:58

                                                  Allie Rooks (06)         12      20:39

 

         Lakewood Middle School                   ** TEAM TOTAL **                 58:44

 

 

                                       GIRLS JUNIOR HIGH TEAM SCORES

    1. Jackson Catholic Middle School       25     3. DeWitt Middle School                 75

    2. Grand Ledge Middle SChool            41     4. Portland Middle School               96

 

  FIN   NAME                           TEAM                                        RESULTS   PTS

    1.  Marilyn Schonhard              Jackson Catholic Middle School              13:08.2     1

    2.  Brittany Dale                  Grand Ledge Middle SChool                   13:22.6     2

    3.  McKenna O'Shea                 Jackson Catholic Middle School              13:25.8     3

    4.  Jenna Magness                  Grand Ledge Middle SChool                   13:57.8     4

    5.  Kelsey Grost                   DeWitt Middle School                        14:04.5     5

    6.  Deven Cushard                  Jackson Catholic Middle School              14:20.0     6

    7.  Amanda Cullin                  Jackson Catholic Middle School              14:21.4     7

    8.  Sarah Provost                  Jackson Catholic Middle School              14:39.1     8

    9.  Abby Grys (7)                  Portland Middle School                      14:51.0     9

   10.  Morgan Arnouts                 Grand Ledge Middle SChool                   14:54.5    10

   11.  Alex Moseley                   Grand Ledge Middle SChool                   14:56.8    11

   12.  Kara Johnson                   DeWitt Middle School                        14:58.4    12

   13.  Shannon Daly                   Jackson Catholic Middle School              15:00.6     P

   14.  Tori Campbell                  Grand Ledge Middle SChool                   15:04.5    14

   15.  Amy Spitzley                   Grand Ledge Middle SChool                   15:13.7     P

   16.  Kailen Brennan (7)             Portland Middle School                      15:18.0    16

   17.  Audrey Warriner                Jackson Catholic Middle School              15:47.1     P

   18.  Grace Lockhart                 Fowlerville Middle School                   15:49.8     -

   19.  Kiki Powell                    DeWitt Middle School                        16:18.7    18

   20.  Riley Bosanic                  DeWitt Middle School                        16:27.0    19

   21.  Sela Clifford                  Jackson Catholic Middle School              16:29.0     -

   22.  Brook Watson                   Grand Ledge Middle SChool                   16:37.8     P

   23.  Kristen Burkhardt              Fowlerville Middle School                   16:40.2     -

   24.  Hailey Fenn                    DeWitt Middle School                        16:43.6    21

   25.  Olivia Gardner (7)             Portland Middle School                      16:44.4    22

   26.  Bella Sesi                     DeWitt Middle School                        16:45.3     P

   27.  Christine Tokar                Grand Ledge Middle SChool                   16:58.6     -

   28.  Rachel Kapcia (7)              Portland Middle School                      17:06.1    24

   29.  Allison Sandbrook (7)          Portland Middle School                      17:07.8    25

   30.  Hannah Adler                   DeWitt Middle School                        17:11.8     P

   31.  Taylor Mroczka                 Jackson Catholic Middle School              17:13.1     -

   32.  Cragen Davies                  DeWitt Middle School                        17:14.2     -

   33.  Davita Mater                   Lakewood Middle School                      17:15.5     -

   34.  Claudia Baryo                  Grand Ledge Middle SChool                   17:19.0     -

   35.  Caroline Svanda (7)            Portland Middle School                      17:19.3     P

   36.  Jenna Schaberg                 DeWitt Middle School                        17:32.4     -

   37.  Molly Fedewa                   Grand Ledge Middle SChool                   17:34.7     -

   38.  Carolyn Morgan                 Grand Ledge Middle SChool                   17:35.0     -

   39.  Taylor Trierweiler (7)         Portland Middle School                      17:38.1     P

   40.  Sydney Schneider (7)           Portland Middle School                      17:38.9     -

   41.  Olivia Sandborn (7)            Portland Middle School                      18:02.2     -

   42.  Ashlyn Simmons                 Grand Ledge Middle SChool                   18:06.5     -

   43.  Jules Fenneuff                 DeWitt Middle School                        18:09.4     -

   44.  Kayla Shaw (7)                 Portland Middle School                      18:09.7     -

   45.  Megan Brannan                  DeWitt Middle School                        18:23.3     -

   46.  Sydni Victoria                 DeWitt Middle School                        18:40.1     -

   47.  Sydney Estes                   DeWitt Middle School                        18:41.4     -

   48.  Alexis Everett                 Grand Ledge Middle SChool                   18:58.5     -

   49.  Larissa Mater                  Lakewood Middle School                      19:05.1     -

   50.  Kara Thomann                   Grand Ledge Middle SChool                   19:14.9     -

   51.  Kaylee Commett                 Jackson Catholic Middle School              19:19.3     -

   52.  Faith Shimer (7)               Portland Middle School                      19:42.8     -

   53.  Allyson Weber (7)              Portland Middle School                      19:58.7     -

   54.  Jessie Ramos                   DeWitt Middle School                        20:14.4     -

   55.  Katelyn McLaughlin             DeWitt Middle School                        20:34.8     -

   56.  Julia Livingston (7)           Portland Middle School                      20:37.1     -

   57.  Jazlyn Sweet (8)               Portland Middle School                      20:43.1     -

   58.  Kyra Dennis                    Grand Ledge Middle SChool                   20:52.5     -

   59.  Ashlyn Pretzel                 Grand Ledge Middle SChool                   20:57.9     -

   60.  Alaina Okoniewski              Jackson Catholic Middle School              21:00.4     -

   61.  Marissa Michaud                Lakewood Middle School                      21:00.9     -

   62.  Jolie Rish (8)                 Portland Middle School                      21:02.1     -

   63.  Kinsley Poll                   Lakewood Middle School                      21:03.7     -

   64.  Prisala Dela Garza             Grand Ledge Middle SChool                   22:45.5     -

   65.  Samantha Whitney (7)           Portland Middle School                      22:45.8     -

   66.  Maddie Langley                 Jackson Catholic Middle School              23:03.9     -

   67.  Mary Koerkel                   Jackson Catholic Middle School              27:14.0     -

   68.  Miranda Shaltry                Grand Ledge Middle SChool                   30:50.6     -

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  Jackson Catholic Middle School           Marilyn Schonhard         1      13:08      1

                                                  McKenna O'Shea            3      13:25      3

                                                  Deven Cushard             6      14:20      6

                                                  Amanda Cullin             7      14:21      7

                                                  Sarah Provost             8      14:39      8

                                                  Shannon Daly             13      15:00

                                                  Audrey Warriner          17      15:47

 

         Jackson Catholic Middle School           ** TEAM TOTAL **               1:09:53     25

 

     2.  Grand Ledge Middle SChool                Brittany Dale             2      13:22      2

                                                  Jenna Magness             4      13:57      4

                                                  Morgan Arnouts           10      14:54     10

                                                  Alex Moseley             11      14:56     11

                                                  Tori Campbell            14      15:04     14

                                                  Amy Spitzley             15      15:13

                                                  Brook Watson             22      16:37

 

         Grand Ledge Middle SChool                ** TEAM TOTAL **               1:12:13     41

 

     3.  DeWitt Middle School                     Kelsey Grost              5      14:04      5

                                                  Kara Johnson             12      14:58     12

                                                  Kiki Powell              19      16:18     18

                                                  Riley Bosanic            20      16:27     19

                                                  Hailey Fenn              24      16:43     21

                                                  Bella Sesi               26      16:45

                                                  Hannah Adler             30      17:11

 

         DeWitt Middle School                     ** TEAM TOTAL **               1:18:30     75

 

     4.  Portland Middle School                   Abby Grys (7)             9      14:51      9

                                                  Kailen Brennan (7)       16      15:18     16

                                                  Olivia Gardner (7)       25      16:44     22

                                                  Rachel Kapcia (7)        28      17:06     24

                                                  Allison Sandbrook (7)    29      17:07     25

                                                  Caroline Svanda (7)      35      17:19

                                                  Taylor Trierweiler (7)   39      17:38

 

         Portland Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:21:06     96

 

     5.  Lakewood Middle School                   Davita Mater             33      17:15

                                                  Larissa Mater            49      19:05

                                                  Marissa Michaud          61      21:00

                                                  Kinsley Poll             63      21:03

 

         Lakewood Middle School                   ** TEAM TOTAL **               1:18:23

 

     6.  Fowlerville Middle School                Grace Lockhart           18      15:49

                                                  Kristen Burkhardt        23      16:40

 

         Fowlerville Middle School                ** TEAM TOTAL **                 32:29