Road to Broad

5k Run/Walk

Age Group Results

October 21, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Muir                                            491   18        9        21:32.9      6:57/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alexander West                                          481   19        1        16:52.8      5:26/M

Female 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erica Plotas                                            500   19       19        23:47.6      7:40/M
       2    Abby Chandler                                           456   18       23        24:44.1      7:59/M
       3    Katherine Milholland                                    493   18       30        25:37.0      8:16/M
       4    Anna Hogg                                               495   19       31        25:37.7      8:16/M
       5    June Sun                                                651   18       36        26:44.3      8:37/M
       6    Amanda Dolan                                            454   17       39        27:24.2      8:50/M
       7    Erika Hinston                                           630   17       48        28:55.4      9:20/M
       8    Jessica Marone                                          640   18       51        30:00.8      9:41/M
       9    Hailey Grim                                             498   16       57        32:31.5     10:29/M
      10    Nicole Kaufman                                          453   19       73        51:59.1     16:46/M
      11    April Liponoga                                          463   19       74        51:59.3     16:46/M

Male 19 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Markey                                            641   13        8        20:58.0      6:46/M
       2    Joey Hanba                                              450   18       13        21:59.0      7:05/M
       3    Kevin Cronin                                            632   19       14        22:24.7      7:14/M
       4    Zachary Terwilliger                                     461   19       15        22:28.4      7:15/M
       5    Jason Gluck                                             448   18       24        24:50.7      8:01/M
       6    Jasiah Lounds                                           468    9       27        25:05.9      8:05/M
       7    Michael Bunting                                         492   18       34        26:02.9      8:24/M
       8    Josh Hoogendoorn                                        455   19       40        27:46.2      8:57/M
       9    David Reimers                                           462   19       41        27:46.4      8:57/M
      10    Andrew To                                               451   19       54        30:27.7      9:49/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jordan Clark                                            647   27       10        21:36.3      6:58/M
       2    Cassie Williams                                         653   26       16        22:53.9      7:23/M
       3    Rachel Mika                                             654   22       25        24:59.4      8:04/M
       4    Felicia Carmany                                         486   21       28        25:27.1      8:13/M
       5    Angelika Regier                                         645   21       35        26:25.6      8:31/M
       6    Adrienne Krizek                                         464   23       43        28:47.7      9:17/M
       7    Alecia Hinston                                          629   20       47        28:54.9      9:19/M
       8    Megan Roberts                                           465   28       50        28:59.0      9:21/M
       9    Stephanie Plotas                                        452   21       53        30:27.3      9:49/M
      10    Kim Madsen                                              478   24       56        31:20.0     10:06/M
      11    Rita Jahshan                                            633   26       68        39:57.6     12:53/M
      12    Sarah Johnson                                           472   26       69        39:57.9     12:53/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Williams                                           652   28        3        18:58.8      6:07/M
       2    Aaron Baker                                             657   26        4        19:22.5      6:15/M
       3    Michal Kolalzkauski                                     644   21        5        19:43.1      6:22/M
       4    Mitch Nisbet                                            475   20       12        21:49.9      7:02/M
       5    Yuntao Ma                                               485   22       18        23:29.9      7:35/M
       6    Noel Madsen                                             479   28       21        24:22.0      7:52/M
       7    Zhan Wang                                               470   22       22        24:28.4      7:54/M
       8    Justin Sugerman                                         480   22       46        28:52.6      9:19/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christi Henke                                           655   34       26        25:01.3      8:04/M
       2    Amy Latka                                               488   35       42        28:35.7      9:13/M
       3    Kate Lewis                                              484   31       44        28:48.0      9:17/M
       4    Monica Sanders                                          637   36       55        31:18.3     10:06/M
       5    Jillayne Marsters                                       638   32       59        33:55.6     10:56/M
       6    Keila Lounds                                            469   37       60        33:58.6     10:57/M
       7    Dina Manderson                                          648   39       61        34:40.6     11:11/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bernie Rosendahl                                        467   33        2        17:58.9      5:48/M
       2    Jason Griffith                                          643   38        7        20:34.9      6:38/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Hernandez                                         473   48       29        25:27.9      8:13/M
       2    Wendy Smith                                             477   44       33        25:57.3      8:22/M
       3    Cindy Schmitz                                           466   42       37        26:57.2      8:42/M
       4    Sharon Phillips                                         639   45       45        28:48.3      9:17/M
       5    Jayne Allen                                             482   49       62        36:07.2     11:39/M
       6    Terri Plotas                                            635   49       63        36:19.5     11:43/M
       7    Melissa Roy                                             459   48       67        39:56.4     12:53/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Donnelly                                         650   41        6        20:23.3      6:35/M
       2    Tom Nisbet                                              476   49       11        21:49.7      7:02/M
       3    Michael Markey                                          642   42       20        23:52.2      7:42/M
       4    Scott McCuaig                                           649   48       32        25:47.7      8:19/M
       5    Rick Hinston                                            631   49       49        28:55.8      9:20/M
       6    Thomas Tocco                                            487   46       52        30:11.0      9:44/M
       7    Ron Grim                                                499   48       58        32:31.7     10:29/M
       8    Kent Grimes                                             634   48       64        36:19.9     11:43/M

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Pokryfki                                          483   50       70        40:54.7     13:12/M
       2    Jennifer Schroeder                                      489   50       71        50:26.8     16:16/M

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Brennan                                           656   51       17        23:14.6      7:30/M
       2    Robert Johns                                            474   56       38        27:18.4      8:48/M
       3    Ernie Block                                             646   62       65        38:19.8     12:22/M
       4    Dan Guldenzoph                                          636   61       66        39:51.2     12:51/M
       5    Matthew Schroeder                                       490   51       72        50:27.0     16:16/M