Hall of Fame Run

Age Group Results

July 29, 2012


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-12 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
10k Run Men: Top Finishers 0-12 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
10k Run Women: Top Finishers 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 60-69 70-79

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jordan Clark                                           3576   27        6          20:54      6:45/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Pifer                                            3463   51       31          26:42      8:37/M
Top

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jillian Ahmad                                          3535   12       42          30:37      9:53/M
       2    Kristen Kiley                                          3488   10       64          35:33     11:28/M
       3    Anne Pendred                                           3551   12       68          36:23     11:44/M
Top

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Pendred                                          3548   13       11          22:15      7:11/M
       2    Anna Goff                                              3596   13       47          31:34     10:11/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leanne Leuthard                                        3547   17       10          21:50      7:03/M
       2    Kaitlin Stults                                         3556   16       12          22:23      7:13/M
       3    Andres Garza                                           3546   16       20          23:42      7:39/M
       4    Abby Pendred                                           3549   16       41          30:37      9:53/M
       5    Jenna Mahar                                            3512   15       60          34:16     11:03/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Babbie                                           3412   27       32          27:21      8:49/M
       2    Tina Kaur                                              3522   27       33          27:32      8:53/M
       3    Emily Griffes                                          3503   23       44          31:11     10:04/M
       4    Kim Madsen                                             3491   24       50          32:13     10:24/M
       5    Heather Francisco                                      3471   27       61          34:35     11:09/M
       6    Nicole Bodell                                          3484   27       62          34:36     11:10/M
       7    Rosemary Marlah                                        3407   29       76          47:32     15:20/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Crawford                                      3502   36       18          23:26      7:34/M
       2    Holly Gregory                                          3414   32       24          25:17      8:09/M
       3    Andrea Hayes                                           3516   32       40          29:57      9:40/M
       4    Ruth Jaeger                                            3483   30       45          31:25     10:08/M
       5    Emily Lacca                                            3566   33       58          34:04     10:59/M
       6    Caroline Kiley                                         3474   36       63          35:33     11:28/M
       7    Kori Streeter                                          3492   39       66          36:16     11:42/M
       8    Jessica Garber                                         3404   33       75          47:32     15:20/M
       9    Jenna Fosburg                                          3508   33       78          50:43     16:22/M
      10    Christine Heksem                                       3555   32       81          59:13     19:06/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeanette Brooks                                        3458   42       39          29:54      9:39/M
       2    Dawn Klco                                              3577   41       46          31:32     10:10/M
       3    Marcella Waite                                         3545   49       54          33:21     10:45/M
       4    Mandy Mahar                                            3513   45       55          33:27     10:47/M
       5    Beth Smith                                             3431   48       57          33:57     10:57/M
       6    Brigit Pendred                                         3550   48       67          36:22     11:44/M
       7    Mary Perkins                                           3423   48       70          36:49     11:53/M
       8    Vicky Lamb                                             3478   43       72          39:16     12:40/M
       9    Kay Bondy                                              3445   44       74          47:23     15:17/M
      10    Kimberly Merrill                                       3470   42       77          49:10     15:52/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dayna Ellis                                            3496   51       37          28:23      9:09/M
       2    Dione Anderson                                         3537   57       51          33:07     10:41/M
       3    Jane Martineau                                         3588   54       56          33:55     10:56/M
       4    Jocelyn Heksem                                         3554   59       82          59:14     19:06/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                            3402   66       49          31:59     10:19/M
       2    Linda Sutton                                           3453   65       79          56:42     18:17/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zeke Dancy                                             3570   16        1          18:01      5:49/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Spalding                                          3408   43        8          21:32      6:57/M
Top

Men 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Rankin                                            3567   10       14          23:04      7:26/M
Top

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jake Johnson                                           3540   18        3          19:19      6:14/M
       2    Richard Gordon                                         3571   16        7          21:12      6:50/M
       3    Jacob Pendred                                          3553   18        9          21:37      6:58/M
       4    Noah Goff                                              3486   15       13          22:51      7:22/M
       5    Sawyer Lucas                                           3439   16       43          30:58      9:59/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Colavecci                                         3578   28        4          20:10      6:30/M
       2    Matthew Boivin                                         3515   23       17          23:12      7:29/M
       3    Parminder Randhawa                                     3521   28       23          25:03      8:05/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Darragh                                            3480   32        2          19:08      6:10/M
       2    Kyle Wilkinson                                         3561   35        5          20:45      6:42/M
       3    Ken Shay                                               3459   31       22          24:52      8:01/M
       4    Adam Mead                                              3517   32       48          31:37     10:12/M
       5    Owen Blank                                             3565   34       69          36:32     11:47/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Pendred                                           3552   48       21          24:09      7:47/M
       2    Waseem Ahmad                                           3536   41       25          25:59      8:23/M
       3    Theodore Goff                                          3485   44       26          26:04      8:25/M
       4    Brian Farris                                           3462   41       30          26:35      8:35/M
       5    Michael Pell                                           3422   47       36          27:59      9:02/M
       6    Jody Arrington                                         3544   48       53          33:20     10:45/M
       7    Walt Birney                                            3493   41       65          36:16     11:42/M
       8    Edwin Korpi                                            3477   46       71          38:39     12:28/M
       9    Jon Freburg                                            3430   42       73          42:29     13:42/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Beuchler                                           3523   58       15          23:06      7:27/M
       2    Steve Brennan                                          3421   51       16          23:10      7:28/M
       3    Mark Bush                                              3594   53       19          23:39      7:38/M
       4    Eric Washburn                                          3580   51       29          26:21      8:30/M
       5    Steve Mead                                             3518   59       52          33:12     10:43/M
       6    Joe Rankin                                             3568   52       59          34:09     11:01/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Stierley                                         3428   60       27          26:09      8:26/M
       2    Larry McCaskey                                         3417   63       28          26:15      8:28/M
       3    Jim Pocan                                              3589   61       38          29:14      9:26/M
       4    Joe Hutting                                            3429   69       80          57:19     18:29/M
       5    Jerry Sutton                                           3454   69       83          59:26     19:10/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Mowry                                            3559   71       34          27:44      8:57/M
       2    Jack Carlton                                           3416   70       35          27:49      8:58/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rhonda Dick                                            3495   46       10          45:09      7:17/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Lynn Short                                        3560   46       27          50:56      8:13/M
Top

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tasha Pletcher                                         3511   14       96        1:10:07     11:19/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mina Woodard                                           3501   19       51          55:39      8:59/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Gienapp                                       3499   27       15          46:57      7:34/M
       2    Kristen Price                                          3457   27       41          54:18      8:45/M
       3    Alissa Brouillet                                       3563   21       57          56:46      9:09/M
       4    Elaine Sinclair                                        3467   26       60          57:11      9:13/M
       5    Caitlin Haynes                                         3504   23       66          59:07      9:32/M
       6    Katharyn Head                                          3442   25       67          59:33      9:36/M
       7    Kelsey Mulka                                           3481   20       71        1:00:38      9:47/M
       8    Alyssa Chamberlain                                     3581   28       79        1:05:23     10:33/M
       9    Tina Gushue                                            3475   29       80        1:05:47     10:37/M
      10    Autumn Stevenson                                       3449   25       90        1:09:30     11:13/M
      11    Scarlett Stevenson                                     3450   28       91        1:09:30     11:13/M
      12    Ileana Ortiz                                           3440   26       93        1:10:01     11:18/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Leah Morin                                             3597   32       18          48:53      7:53/M
       2    Darci Schulze                                          3425   35       32          52:46      8:31/M
       3    Megan Merrill                                          3410   31       33          53:01      8:33/M
       4    Michelle Tessmer                                       3418   34       35          53:18      8:36/M
       5    Katie Roach                                            3534   33       45          54:27      8:47/M
       6    Paige Sauer                                            3525   34       49          55:06      8:53/M
       7    Erin Zulewski                                          3507   34       53          55:43      8:59/M
       8    Shanell Larner                                         3465   37       56          56:15      9:04/M
       9    Elizabeth Karcher                                      3490   32       64          58:48      9:29/M
      10    Sarah Davis                                            3586   34       72        1:00:44      9:48/M
      11    Josanna Sutka                                          3524   35       77        1:04:30     10:24/M
      12    Kate Buriko                                            3538   31       89        1:09:15     11:10/M
      13    Lissa Blon-Jacot                                       3436   31       92        1:09:44     11:15/M
      14    Sarah Dymond                                           3472   33       98        1:17:19     12:28/M
      15    Veronica Vallejo                                       3460   36      100        1:28:40     14:18/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karenn Vernagus                                        3401   40       52          55:42      8:59/M
       2    Dawn Lucas                                             3438   43       65          58:58      9:31/M
       3    Linda Hernandez                                        3420   48       68          59:37      9:37/M
       4    Ann Whitmer                                            3573   47       74        1:01:45      9:58/M
       5    Marie Adkins                                           3413   49       75        1:02:43     10:07/M
       6    Pam Harned                                             3505   44       83        1:06:04     10:39/M
       7    Julie Moore                                            3542   41       97        1:11:37     11:33/M
       8    Kelly Hammerle                                         3591   42       99        1:21:13     13:06/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louise Holman                                          3557   60       42          54:19      8:46/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Nitz                                             3575   72       73        1:01:14      9:53/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erik Bates                                             3579   20        1          34:19      5:32/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Mazur                                            3426   44        3          38:04      6:08/M
Top

Men 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Hall                                           3532    9       37          53:25      8:37/M
       2    Geoffrey Pletcher                                      3592   12       59          57:10      9:13/M
       3    Kevin Pletcher                                         3590   10       95        1:10:06     11:18/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gienapp                                          3500   27        5          39:10      6:19/M
       2    Andrew Head                                            3441   27        8          41:57      6:46/M
       3    Trevor Francis                                         3411   29       12          46:01      7:25/M
       4    Alexander Dunn                                         3527   29       30          51:23      8:17/M
       5    Richard Price                                          3456   28       40          54:16      8:45/M
       6    Alexander Brunfeldt                                    3487   26       46          54:44      8:50/M
       7    Aaron Whitlock                                         3564   21       58          56:46      9:09/M
       8    Benjamin Pursley                                       3455   26       82        1:05:59     10:39/M
       9    Andrew Orians                                          3498   28       86        1:07:13     10:50/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Gregory                                    3415   32        2          34:48      5:37/M
       2    B Rose                                                 3541   33        4          38:22      6:11/M
       3    Kevin Finn                                             3526   34        9          44:21      7:09/M
       4    Brian Vanbeveren                                       3595   33       11          45:35      7:21/M
       5    Kent Nordlund                                          3432   39       19          49:03      7:55/M
       6    Scott Zulewski                                         3506   36       21          49:59      8:04/M
       7    Mike Reigler                                           3530   39       22          50:02      8:04/M
       8    Chris Peterson                                         3514   34       26          50:44      8:11/M
       9    Kevin Robinson                                         3509   35       34          53:11      8:35/M
      10    Kurtis Schulze                                         3424   36       36          53:23      8:37/M
      11    John Girdwood                                          3574   32       54          55:50      9:00/M
      12    Tim Jaeger                                             3482   34       61          57:14      9:14/M
      13    Kyle Dymond                                            3473   34       62          58:21      9:25/M
      14    Mikhail Murshak                                        3598   34       70        1:00:17      9:43/M
      15    Justin Brogan                                          3451   36       78        1:05:16     10:32/M
      16    Erick Vallejo                                          3476   31       81        1:05:48     10:37/M
      17    Juan David Gastolomendo                                3539   35       88        1:09:15     11:10/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Lucas                                          3437   45       13          46:14      7:27/M
       2    Sugita Takashi                                         3562   46       14          46:45      7:32/M
       3    Roy Gomizawa                                           3583   49       16          47:32      7:40/M
       4    Chris Holzer                                           3585   43       17          47:35      7:40/M
       5    Christopher Merrill                                    3469   46       24          50:19      8:07/M
       6    Scott Hall                                             3531   47       38          53:26      8:37/M
       7    Steven Schuster                                        3533   45       39          54:15      8:45/M
       8    Scott McCuaig                                          3543   47       43          54:23      8:46/M
       9    Tim Lee                                                3528   46       44          54:24      8:46/M
      10    Michael Candela                                        3443   49       47          54:59      8:52/M
      11    Jeff Moore                                             3403   48       48          55:05      8:53/M
      12    Paul Cleaveland                                        3466   43       50          55:33      8:58/M
      13    Rob  Buti                                              3587   49       55          55:54      9:01/M
      14    Mark McElwee                                           3529   43       63          58:41      9:28/M
      15    Eric Pletcher                                          3510   40       94        1:10:06     11:18/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Halm                                            3558   57        6          40:42      6:34/M
       2    David Soltow                                           3464   50        7          41:57      6:46/M
       3    Stephen Knight                                         3584   52       20          49:37      8:00/M
       4    John Brittain                                          3569   52       25          50:33      8:09/M
       5    Jeff Anderson                                          3405   50       28          51:05      8:14/M
       6     Brent Shepard                                         3572   55       31          51:34      8:19/M
       7    Robert Johns                                           3419   55       69          59:43      9:38/M
       8    Gordon Clark                                           3452   57       76        1:03:03     10:10/M
       9    Bill McKinley                                          3593   50       84        1:06:34     10:44/M
      10    Rob Debar                                              3494   55       85        1:07:13     10:50/M
      11    Mike Roche                                             3479   58       87        1:07:59     10:58/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Owens                                              3409   68       23          50:14      8:06/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Keller                                            3427   71       29          51:06      8:15/M