YMCA Downtown Wellness Center Pump and Run 5K

age group results

April 27, 2012 at Lansing, MI


Results by: Michigan Running Foundation (blockc@lcc.edu)


Pump and Run Results

5k Run

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pamela Fink                                             932   51        7        22:23.5      7:13/M

Female 12 and under

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecelia Haering                                         725   11       29        31:53.6     10:17/M

Female 20 to 29

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lucy Finkel                                             827   28       12        23:04.7      7:26/M
       2    Elizabeth Wilcox                                        894   26       19        27:31.0      8:53/M
       3    Megan Saucedo                                           753   22       22        29:42.2      9:35/M

Female 30 to 39

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia Heany                                             922   33       13        23:22.4      7:32/M
       2    Karla Dudasik                                           789   34       23        30:19.9      9:47/M
       3    Pamela Becker                                           769   36       28        31:39.0     10:13/M

Female 40 to 49

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Krause                                            881   43       20        27:39.4      8:55/M
       2    Mary Welch                                              893   40       24        30:26.7      9:49/M
       3    Lisa Pitman                                             733   46       27        31:23.0     10:07/M
       4    Michelle Miller                                         882   42       38        36:46.7     11:52/M
       5    Kelly Sharpe                                            885   44       39        48:36.8     15:41/M

Female 50 to 59

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paula Pendergast                                        884   57       26        31:12.1     10:04/M
       2    Mary Boudreau                                           900   50       31        32:11.7     10:23/M
       3    Sheila Kniffin                                          764   56       35        35:27.3     11:26/M

Female 60 to 69

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             883   66       34        33:12.8     10:43/M

Male Open Winners

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joshua Spoors                                           887   30        1        20:11.8      6:31/M

Male 12 and under

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Espen Lehnst                                            931   7        14        24:07.3      7:47/M

Male 13 to 19

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Haering                                        723   14       32        32:33.5     10:30/M

Male 20 to 29

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Bumbalough                                         706   24        3        21:21.7      6:53/M
       2    Kaleb Stoltzfus                                         889   22        6        22:18.4      7:12/M
       3    Ryan Younk                                              933   20       16        24:38.8      7:57/M
       4    Joshua Davis                                            810   23       18        26:19.6      8:29/M
       5    Steven Barger                                           710   24       36        36:09.3     11:40/M

Male 30 to 39

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Heany                                            899   33        4        21:48.6      7:02/M
       2    Kendal Sheen                                            796   38       33        32:59.6     10:38/M

Male 40 to 49

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Habtamu Hanbro                                          923   42        2        20:23.2      6:35/M
       2    David Pearl                                             848   44        5        22:10.0      7:09/M
       3    Mikey Getter                                            761   44        8        22:30.2      7:15/M
       4    David Trumpie                                           892   46        9        22:40.8      7:19/M
       5    Jon Greene                                              934   41       11        22:59.6      7:25/M
       6    Gary Branch                                             935   40       17        25:16.5      8:09/M
       7    Walter Williams                                         895   45       37        36:45.9     11:51/M

Male 50 to 59

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steven Baker                                            871   53       10        22:50.0      7:22/M
       2    Dennis Figley                                           878   59       21        28:58.6      9:21/M
       3    Cletus McFarland                                        798   51       30        32:03.9     10:20/M

Male 60 to 69

 
                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dale Truman                                             911   63       25        30:55.3      9:58/M

Pump and Run Results

 
                                                                                              Total  
 

Pump and Run Results

Female

Overall Winner

Pump

Time

Total

814

Susan Blemaster

52

F 50-59

7:00

22:18

15:18:00

Female 13 - 19

850

Natales Swartz

16

F 13-19

8:30

26:37:00

18:07:00

Female 40 - 49

778

Polly Cove

45

F 40-49

7:30

24:45:00

17:15:00

811

Stacie Bladen

44

F 40-49

7:00

24:26:00

17:26:00

861

Mary Thiel

42

F 40-49

6:00

23:42

17:42:00

821

Dawn Clark

43

F 40-49

6:00

27:52:00

21:52:00

839

Lisa McCormick

43

F 40-49

0:00

29:43:00

29:43:00

Female 50 - 59

756

Linda Ringle

50

F 50-59

1:00

27:56:00

26:56:00

Female 60 - 69

841

Mary McLellan

61

F 60-69

0:00

38:07:00

38:07:00

 

Men

Overall Winner

Pump

Time

Total

716

Doug Pfau

49

M 40-49

15:00

20:09

5:09

Men 20 - 29

898

Michael Paas

25

M 20-29

12:00

19:07

7:07

910

Andrew Appis

28

M 20-29

11:30

20:50

9:20

759

Timothy Bowman

27

M 20-29

12:30

21:49

9:19

804

Ken Kingery

28

M 20-29

11:00

20:44

9:44

817

Damen Bradley

21

M 20-29

10:30

22:36

12:06

851

Jesse Swartz

24

M 20-29

10:00

26:02:00

16:02

835

Clifford McConkey

29

M 20-29

6:30

23:50

17:20

791

Matthew Knoop

28

M 20-29

5:30

23:00

17:30

781

Devin Doty

28

M 20-29

4:30

24:55:00

20:25

822

Nathan Dewinkle

25

M 20-29

0:00

31:59:00

31:59:00

Men 30 - 39

758

Shawn Baynes

36

M 30-39

15:00

20:15

5:15

801

Matthew Warner

38

M 30-39

14:00

22:49

8:49

754

Miguel Salazar

31

M 30-39

10:00

20:17

10:17

774

Joseph Becker

33

M 30-39

12:30

26:16:00

13:46

905

Derek Phillips

32

M 30-39

9:30

23:24

13:54

Men 40 - 49

918

Scott Tillman

40

M 40-49

6:30

22:20

15:50

830

Steven Manuel

40

M 40-49

13:00

30:26:00

17:26

862

Richard Wilson

41

M 40-49

5:00

26:21:00

21:21

719

James Haering

47

M 40-49

0:00

27:53:00

27:53:00

Men 50 - 59

904

Tim Fisher

50

M 50-59

7:30

21:19

13:49

916

Bruce Howard

58

M 50-59

2:30

23:10

20:40

Men 60 - 69

863

Larry Zbanek

67

M 60-69

0:00

46:04:00

46:04:00