Come to the River

5k Run/Walk

Age Group Results

August 04, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Ackley                                             3642   37       12        20:37.7      6:39/M

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Holik                                             3703   42        1        18:05.9      5:50/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lori Wallace                                           3628   48       16        23:04.2      7:26/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Connelly                                           3685   46       10        20:26.5      6:35/M

Female Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Jeffries                                         3708   59       33        26:07.3      8:25/M

Male Grand Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Howard                                           3704   58       18        23:13.5      7:29/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alayna Ackley                                          3617   12       19        23:17.5      7:31/M
       2    Peyton Hansen                                          3778   11       28        24:47.1      8:00/M
       3    Kiera Hansen                                           3777   8        29        24:48.3      8:00/M
       4    Samantha Uschuk                                        3651   14      117        36:50.1     11:53/M
       5    Jessica Winey                                          3771    9      133        40:26.0     13:03/M
       6    Megan Schmitz                                          3749   11      139        41:28.3     13:23/M
       7    Larisa Herdus                                          3699   12      140        42:45.4     13:47/M
       8    Madison Seymour                                        3660   11      141        42:46.1     13:48/M
       9    Emma Saxton                                            3792   12      142        42:46.7     13:48/M
      10    Sarah Schmitz                                          3752    8      147        44:35.9     14:23/M
      11    Rachel Winey                                           3772   11      162        49:18.1     15:54/M
      12    Cindy Malm                                             3717    0      191        57:09.6     18:26/M
      13    Adriana Valle                                          3787   12      194        57:46.5     18:38/M
      14    Morgan Pillard                                         3738   11      207      1:01:04.5     19:42/M

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Dalman                                            3688   11       24        23:57.9      7:44/M
       2    Riley Creamer                                          2436   14       30        25:31.8      8:14/M
       3    Dren Busch                                             3779   13       37        26:45.0      8:38/M
       4    Jacob Stine                                            3758   12       60        28:53.1      9:19/M
       5    Kedrick Tegue                                          2006   12       61        28:53.8      9:19/M
       6    Brian Stump                                            3759   12      102        33:18.2     10:45/M
       7    Luke Dalman                                            3689   10      114        36:46.3     11:52/M
       8    Jack Saxton                                            3793   9       122        37:21.0     12:03/M
       9    Tyler Schmitz                                          3753   13      138        41:26.4     13:22/M
      10    Andrei Herdus                                          3697    9      155        48:26.5     15:37/M
      11    Dave Grades                                            3691    0      209      1:01:33.9     19:51/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Busch                                           3780   16       15        22:57.5      7:24/M
       2    Emmalee Seeger                                         3755   16       83        31:03.5     10:01/M
       3    Sarah Peltier                                          3735   17       85        31:04.7     10:01/M
       4    Marisa Maldonado                                       2508   15       93        32:03.1     10:20/M
       5    Stephanie Button                                       3636   16      101        33:17.0     10:44/M
       6    Shiloh Brunet                                          2012   17      125        38:13.8     12:20/M
       7    Morgan Seymour                                         3659   16      173        53:32.5     17:16/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Johnson                                           3709   16        2        18:22.4      5:55/M
       2    Andrew Middleton                                       3726   17        3        18:42.5      6:02/M
       3    Travis Connelly                                        2233   18        5        18:52.4      6:05/M
       4    Tanner Hockley                                         2020   18        6        19:28.6      6:17/M
       5    Stanley Minarik                                        3789   19        8        20:15.8      6:32/M
       6    Jason Maldonado                                        2509   17        9        20:17.1      6:33/M
       7    Evan Stump                                             3760   15       50        28:16.4      9:07/M
       8    Sigmond Evans                                          3791   18       95        32:27.4     10:28/M
       9    Mitchell Martin                                        3719   16      131        40:08.2     12:57/M
      10    Daniel Martin                                          3718   18      132        40:12.2     12:58/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brittany Watson                                        3671   23       46        27:58.1      9:01/M
       2    Meredith Achtenberg                                    3646   22       65        29:13.2      9:25/M
       3    Erika Michael                                          3638   24       80        30:42.3      9:54/M
       4    Ingrid Folland                                         3609   23      106        33:44.8     10:53/M
       5    Maria Michaels                                         3723   21      166        50:27.9     16:16/M
       6    Rebecca Bonk                                           3668   20      175        53:39.2     17:18/M
       7    Renee Hufnagel                                         3705   23      211      1:04:12.9     20:43/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charles Krasnow                                        2120   22        4        18:43.9      6:02/M
       2    Jeff Lippert                                           3672   23       14        22:17.6      7:11/M
       3    Dan Miner                                              3774   22      183        54:37.4     17:37/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Creamer                                        2066   26       31        26:00.4      8:23/M
       2    Julie Pung                                             3741   28       35        26:38.5      8:35/M
       3    Sally Read                                             3649   25       40        27:29.9      8:52/M
       4    Tara Becker-Utess                                      3615   28       41        27:41.5      8:56/M
       5    Amy Robinson                                           3643   29       71        29:39.7      9:34/M
       6    Jamie Backlund                                         2289   25      127        38:56.8     12:34/M
       7    Alexandra Warren                                       3603   28      144        43:15.0     13:57/M
       8    Laura Bennett                                          3664   29      150        45:56.6     14:49/M
       9    Collin Castle                                          3665   29      151        45:56.6     14:49/M
      10    Gina Tower                                             3634   28      154        48:14.2     15:34/M
      11    Ashleigh Pfeifer                                       2031   27      204      1:00:47.4     19:36/M
      12    Andrea McGarry                                         3720   29      213      1:04:13.2     20:43/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Benjamin Pursley                                       3661   26       43        27:45.7      8:57/M
       2    Andrew Shauver                                         3625   29       47        27:59.7      9:02/M
       3    Aaron Hubbard                                          3632   29       51        28:16.5      9:07/M
       4    Carl Utess                                             3616   29      107        33:47.6     10:54/M
       5    Mark Michaels                                          3724   27      159        48:48.1     15:45/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gretchen Inkumsah                                      3706   30       48        28:00.9      9:02/M
       2    Melissa Netzel                                         3731   34       81        30:43.7      9:55/M
       3    Amber Soper                                            3630   33      103        33:19.3     10:45/M
       4    Sara Geller                                            3653   33      108        34:08.4     11:01/M
       5    Melinda Benkovsky                                      3678   30      109        35:00.2     11:17/M
       6    Nicole Richards                                        3666   32      113        36:44.0     11:51/M
       7    Jennifer Edsall                                        3606   34      115        36:47.2     11:52/M
       8    Katie Schneider                                        2507   33      193        57:30.2     18:33/M
       9    Shannon Joseph                                         2329   31      196        58:02.4     18:43/M
      10    Elizabeth Putman                                       3652   33      205      1:00:48.3     19:37/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Garland                                        3629   32        7        19:41.3      6:21/M
       2    Kirk Tews                                              3765   32       13        21:10.5      6:50/M
       3    Brandon Creamer                                        2080   30       32        26:02.1      8:24/M
       4    Dominick Kuri                                          3712   33       44        27:46.5      8:57/M
       5    Rick Grillo                                            3626   31       52        28:18.8      9:08/M
       6    Jonathon Stine                                         2441   33       59        28:53.0      9:19/M
       7    Tony Messenger                                         2284   33       62        29:00.4      9:21/M
       8    Mark McGarry                                           3721   30       72        29:41.6      9:35/M
       9    Charles Adado                                          3654   34       74        30:00.5      9:41/M
      10    Joe Davis                                              3782   30       87        31:16.2     10:05/M
      11    Kobina Inkumsah                                        3707   31       98        32:56.5     10:37/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Nance                                          3673   35       63        29:08.4      9:24/M
       2    Lisa Swihart                                           3798   38       66        29:13.7      9:25/M
       3    Ashley Feehan                                          2478   38       69        29:26.9      9:30/M
       4    Anne Marie Patrick                                     3670   36       82        31:02.1     10:01/M
       5    Michelle Brittain                                      3679   39       88        31:32.4     10:10/M
       6    Rebecca Pratt                                          3655   36       89        31:36.1     10:12/M
       7    Diana Schmitz                                          3748   38      111        36:06.4     11:39/M
       8    Cortney Connelly                                       3684   39      112        36:18.8     11:43/M
       9    Jennifer Martin                                        3637   39      178        54:01.6     17:25/M
      10    Angela Williams                                        3790   36      187        55:52.8     18:01/M
      11    Angela Maldenado                                       2529   37      208      1:01:25.5     19:49/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Schneider                                         2501   35       22        23:50.4      7:41/M
       2    Kenneth Moon                                           3622   35       90        31:36.2     10:12/M
       3    Steve Netzel                                           3732   36      129        39:31.2     12:45/M
       4    Jason Soper                                            3631   37      149        45:52.3     14:48/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Connelly                                       3686   43       56        28:38.3      9:14/M
       2    Ann Hasen                                              3695   43       57        28:41.2      9:15/M
       3    Sue Shulick                                            3602   44       58        28:42.3      9:15/M
       4    Aungelica Boshea                                       3662   42       68        29:23.2      9:29/M
       5    Becky Larson                                           3713   41       92        31:47.5     10:15/M
       6    Candi McMickle                                         3608   42       94        32:10.8     10:23/M
       7    Angela Wakeman                                         3776   42      134        41:03.9     13:15/M
       8    Bethanne Dalman                                        3687   43      137        41:24.0     13:21/M
       9    Barbara Herdus                                         3698   43      156        48:28.4     15:38/M
      10    Kara Miller                                            3611   40      158        48:44.1     15:43/M
      11    Maryanne MacIntosh                                     3623   43      171        51:39.6     16:40/M
      12    Laura Seymour                                          3657   43      174        53:36.1     17:17/M
      13    Maryann Pierson                                        3736   42      189        55:59.0     18:04/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Lopez                                              2059   43       27        24:23.2      7:52/M
       2    Matt Hanley                                            3693   43       34        26:24.4      8:31/M
       3    Mike Schmitz                                           3750   43       36        26:40.0      8:36/M
       4    Geoff Mowry                                            3728   41       49        28:11.5      9:05/M
       5    Michael Herdus                                         3700   43      105        33:40.0     10:52/M
       6    Alex Uschuk                                            3621   42      118        36:50.8     11:53/M
       7    Merle Seymour                                          3658   43      120        36:58.3     11:55/M
       8    John MacIntosh                                         3624   41      169        51:32.4     16:37/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Cassiday                                         3618   45       25        24:07.9      7:47/M
       2    Kelli Quiroga                                          3635   47       70        29:33.4      9:32/M
       3    Patricia Burnett                                       2025   49       73        29:42.3      9:35/M
       4    Pennie Button                                          3607   47      100        33:15.4     10:44/M
       5    Sharon Warren                                          2530   48      116        36:48.2     11:52/M
       6    Maureen Saxton                                         3745   46      119        36:52.9     11:54/M
       7    Mary Hecksel-Perkins                                   3696   48      121        37:15.7     12:01/M
       8    Brenda Seeger                                          3754   49      124        37:54.5     12:14/M
       9    Rebekah Moore                                          3604   47      126        38:30.4     12:25/M
      10    Aurora Christofferson                                  3681   47      128        39:02.1     12:35/M
      11    Paulette Stump                                         3761   45      152        47:27.1     15:18/M
      12    Sandy Pillard                                          3739   45      161        49:10.6     15:52/M
      13    Wendy Hardt                                            3694   45      163        49:18.4     15:54/M
      14    Deanna Szarowicz                                       3763   49      176        53:40.6     17:19/M
      15    Ann Chadwick                                           3680   45      188        55:58.5     18:03/M
      16    Marion Norwood                                         3733   47      200        59:55.3     19:20/M
      17    Liz Clor                                               3683   47      201        59:55.3     19:20/M
      18    Christine Brawner                                      3667   49      202      1:00:13.3     19:25/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Hockley                                            2019   47       11        20:35.0      6:38/M
       2    Mike Connelly                                          2222   47       17        23:07.0      7:27/M
       3    Andrew Busch                                           3781   45       20        23:43.7      7:39/M
       4    Paul Christofferson                                    3682   47       23        23:53.6      7:42/M
       5    Jeff Moore                                             3663   48       45        27:57.0      9:01/M
       6    Bob Pillard                                            3737   47      206      1:01:02.7     19:41/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Theresa Sheridan                                       2466   50       67        29:19.6      9:27/M
       2    Kathleen Eyia                                          3614   53       76        30:20.9      9:47/M
       3    Jeanne Diamond                                         3775   54      135        41:04.9     13:15/M
       4    Donna Folland                                          3610   54      164        49:30.1     15:58/M
       5    Roberta Michaels                                       3725   54      167        50:46.4     16:23/M
       6    Jill Vatter                                            3769   54      197        58:20.2     18:49/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Bush                                              2472   53       26        24:11.7      7:48/M
       2    Thuc Nguyen                                            3799   54       55        28:34.8      9:13/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shawn Witherspoon                                      3773   59       39        27:24.2      8:50/M
       2    Pam Hardy                                              3612   55       54        28:33.5      9:13/M
       3    Brenda Clark                                           3650   57       77        30:21.5      9:47/M
       4    Donna Benkovsky                                        3677   58       79        30:38.3      9:53/M
       5    Dione Anderson                                         3656   57      104        33:33.4     10:49/M
       6    Annette Middleton                                      3727   58      146        43:38.5     14:05/M
       7    Jane Laycock                                           3714   57      157        48:31.3     15:39/M
       8    Mary Utess                                             3768   57      172        52:34.6     16:57/M
       9    Deborah Pincumbe                                       3645   58      182        54:37.1     17:37/M
      10    Joyce McGarry                                          3722   55      212      1:04:13.1     20:43/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brent Shepard                                          3797   55       21        23:48.6      7:41/M
       2    John Perkins                                           3627   55       38        27:14.1      8:47/M
       3    John Joss                                              3620   57       42        27:43.4      8:56/M
       4    Steve Pavlik                                           2285   55       64        29:09.2      9:24/M
       5    Ralph Reznick                                          3743   55       84        31:03.9     10:01/M
       6    Charles Creamer                                        2437   57       86        31:06.2     10:02/M
       7    Mark Fedorowicz                                        2479   57       91        31:37.8     10:12/M
       8    Robert Adado                                           3619   57      170        51:35.5     16:38/M
       9    Luis Valle                                             3786   57      195        57:46.8     18:38/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gloria Garcia                                          3640   60      165        49:52.3     16:05/M
       2    Yolanda Toner                                          3641   62      168        51:16.2     16:32/M
       3    Patricia O'Rourke                                      3734   60      184        54:37.8     17:37/M
       4    Kathryn Jokisch                                        3647   62      186        54:46.5     17:40/M
       5    Joan Rouleau                                           3744   62      190        57:05.6     18:25/M
       6    Bonnie Mowry                                           3729   64      198        58:20.2     18:49/M
       7    Marlene Somervill                                      3669   61      203      1:00:15.1     19:26/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Pocan                                              3740   61       78        30:32.8      9:51/M
       2    Darrel Hale                                            3783   62       99        33:09.2     10:42/M
       3    Michael Laycock                                        3715   61      110        35:17.7     11:23/M
       4    Tom Saxton                                             3746   60      123        37:21.7     12:03/M
       5    John Swanson                                           3762   61      145        43:27.5     14:01/M
       6    John Szarowicz                                         3764   60      177        54:01.4     17:25/M
       7    Greg Pincumbe                                          3644   60      181        54:36.1     17:37/M
       8    John Jokisch                                           3648   61      185        54:45.0     17:40/M
       9    Louis Utess                                            3767   64      192        57:29.5     18:33/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                            3633   66       96        32:36.2     10:31/M
       2    Barbara Alspaugh                                       3674   69      153        47:50.3     15:26/M
       3    Kathryn Reed                                           3742   66      160        49:10.0     15:52/M
       4    Carole Haley                                           3692   69      179        54:03.1     17:26/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Woelfel                                            3770   67      143        43:04.9     13:54/M
       2    Joe Huttings                                           3794   69      199        58:32.2     18:53/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rita Schafer                                           3747   72       97        32:52.4     10:36/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Mowry                                            3730   71       53        28:27.6      9:11/M
       2    Donald Hough                                           2055   75       75        30:05.7      9:42/M
       3    Ronald Babbitt                                         2054   76      130        39:47.5     12:50/M
       4    Donald Bedard                                          3676   74      136        41:23.0     13:21/M
       5    Pete Schmitz                                           3751   72      148        44:37.9     14:24/M
       6    Carl Alspaugh                                          3675   73      180        54:13.2     17:29/M
       7    Maynard Shier                                          3756   71      210      1:01:37.9     19:53/M