South Church Family Fitness 5k

5k Run/Walk

Age Group Results

June 05, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lexi Kinnas                                             780    9       21        23:50.8      7:41/M
       2    Addison Somers                                          861   10       55        29:14.7      9:26/M
       3    Asley Bower                                             711    8       62        29:55.7      9:39/M
       4    Victoria Dowling                                        740   11      104        35:38.8     11:30/M
       5    Abby Gray                                               959   11      107        35:54.2     11:35/M
       6    Kiera Smith                                             856    8      108        36:28.3     11:46/M
       7    Kayla Hall                                              759   11      119        38:47.1     12:31/M
       8    Julia Gierman                                           750    9      120        38:49.1     12:31/M
       9    Maliya Wayner                                           890   10      124        39:15.3     12:40/M
      10    Rachel Symanzik                                         868   12      132        39:52.3     12:52/M
      11    Brooke Warder                                           886   12      148        46:30.9     15:00/M
      12    Ariana Moreno                                           805   11      159        48:30.1     15:39/M
      13    Cerelia Moreno                                          806    9      162        49:12.5     15:52/M
      14    Emily Huhn                                              944   11      167        49:56.9     16:06/M
      15    Gabrielle Kitley                                        785   10      171        50:13.5     16:12/M
      16    Ariana Pitchford                                        820    8      191        53:48.3     17:21/M
      17    Avery Wayner                                            892    7      193        55:56.4     18:03/M
      18    Katie Kuzma                                             787   12      207        59:44.2     19:16/M
      19    Victoria Judd                                           776   12      208        59:59.4     19:21/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trent Kinnas                                            779   11       20        23:50.6      7:41/M
       2    Christian Dimango                                       970   12       25        24:28.4      7:54/M
       3    Seth Nixon                                              812   12       44        27:30.6      8:52/M
       4    Robbie Nixon                                            811   10       47        28:03.4      9:03/M
       5    Joshua Wayner                                           891    9       49        28:16.1      9:07/M
       6    Evan Campbell                                           947   09       50        28:17.7      9:07/M
       7    Johathan Maag                                           796   12       54        29:10.6      9:25/M
       8    Sam Hall                                                975   09       63        29:59.0      9:40/M
       9    Coen Nauslar                                            808   12       70        30:41.2      9:54/M
      10    Theo Van Hof                                            876   10       72        30:55.8      9:58/M
      11    Caden Kinnas                                            781    8       73        31:05.7     10:02/M
      12    Josh Warder                                             887    9       74        31:06.5     10:02/M
      13    Isaac Pratt                                             726   12      102        35:28.1     11:26/M
      14    Boyd Cook                                               725    9      103        35:29.8     11:27/M
      15    Colin Smith                                             855   12      109        36:28.5     11:46/M
      16    Brianna Franck                                          747   10      122        39:13.3     12:39/M
      17    Kaleb Bower                                             712    6      125        39:21.9     12:42/M
      18    Jordan Huhn                                             943    5      128        39:26.9     12:43/M
      19    Brayden Moore                                           802    6      135        40:33.8     13:05/M
      20    Joe Roodvoets                                           934   10      137        40:53.1     13:11/M
      21    Brendon Hall                                            761    7      163        49:36.6     16:00/M
      22    Jaydon Hall                                             760    9      164        49:37.1     16:00/M
      23    Austen Cutter                                           942    3      196        55:58.0     18:03/M

Female 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ariana Chuang                                           722   14       15        23:14.8      7:30/M
       2    Brooklyn Sites                                          848   13       82        33:00.5     10:39/M
       3    Ashley Maag                                             795   14       97        34:47.7     11:13/M
       4    Kaylie Gray                                             958   13      105        35:47.7     11:33/M
       5    Virginia Dowling                                        739   14      141        42:19.1     13:39/M
       6    Tessa Shaw                                              937   14      155        47:25.5     15:18/M
       7    Lizzie Hall                                             974   14      202        56:34.8     18:15/M

Male 13 to 15

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Roodvoets                                         932   15        4        19:39.6      6:20/M
       2    Blake Roodvoets                                         933   13        8        21:55.3      7:04/M
       3    Braden Sites                                            849   13       37        26:06.5      8:25/M
       4    James Hall                                              968   13       86        33:18.4     10:45/M

Female 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Roodvoets                                         931   16       41        27:08.5      8:45/M
       2    Caitlin Chuang                                          723   16       68        30:34.7      9:52/M
       3    Carli Shaw                                              846   19       92        34:06.4     11:00/M
       4    Callie Risch                                            826   18       93        34:07.0     11:00/M
       5    Taylor Cheney                                           721   19      181        52:15.0     16:51/M

Male 16 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caleb Hess                                              960   16        2        17:58.6      5:48/M
       2    Trace Henderson                                         939   16        3        19:26.3      6:16/M
       3    Daniel Hammond                                          764   19       12        22:51.3      7:22/M
       4    Tyler Saube                                             950   16       22        23:55.7      7:43/M
       5    Steven Wu                                               966   19       80        31:56.7     10:18/M
       6    Ben Seward                                              844   16       84        33:15.4     10:44/M
       7    Taylor Bishop                                           708   17      123        39:14.2     12:39/M
       8    Joshua Symanzik                                         869   18      147        45:17.4     14:36/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Cuthbert                                         733   28       30        24:51.6      8:01/M
       2    Jodi Cook                                               724   29       33        25:11.3      8:07/M
       3    Mandy Isaacson                                          963   23       35        25:49.0      8:20/M
       4    Holly Dingee                                            737   24       71        30:51.3      9:57/M
       5    Fangyi (lynn) Lin                                       793   25       81        31:57.4     10:18/M
       6    Caitlin Klein                                           786   24       88        33:50.4     10:55/M
       7    Katie Schelter                                          833   21      106        35:51.0     11:34/M
       8    Qingwei Li                                              789   27      140        41:47.8     13:29/M
       9    Linzi Kaniszewski                                       777   24      151        47:20.6     15:16/M
      10    Nayara Marangoni                                        983   20      152        47:21.6     15:16/M
      11    Aimee Gregg                                             752   20      178        52:14.4     16:51/M
      12    Meaghan Shananhan                                       754   23      179        52:14.6     16:51/M
      13    Kelli Sickles                                           847   23      185        52:36.5     16:58/M
      14    Sarah Cutter                                            736   29      197        56:02.6     18:05/M
      15    Qi Qiao                                                 790   25      204        59:20.9     19:08/M
      16    Mian Liu                                                908   26      205        59:22.4     19:09/M
      17    Hui Wang                                                791   29      206        59:29.0     19:11/M
      18    Wenli Han                                               765   24      215      1:01:57.1     19:59/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerome Recker                                           952   29        1        16:00.8      5:10/M
       2    Rich McNally                                            971   29        5        21:06.6      6:48/M
       3    Quan Zeng                                               902   28        9        22:01.1      7:06/M
       4    Boshen Sun                                              863   24       16        23:32.2      7:35/M
       5    David Stnhger                                           978   25       38        26:21.8      8:30/M
       6    Kevan Umberfield                                        964   25       43        27:23.8      8:50/M
       7    Li Xie                                                  901   27       79        31:49.4     10:16/M
       8    Brian Krause                                            980   25       99        35:11.5     11:21/M
       9    Matt Gregg                                              753   23      139        41:33.1     13:24/M
      10    Maximus Ferguson                                        941   23      180        52:14.8     16:51/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Rodolico                                        828   38       28        24:40.8      7:57/M
       2    Staci Smith                                             859   32       32        24:57.5      8:03/M
       3    Darci Schulze                                           836   35       56        29:16.0      9:26/M
       4    Jill Van Hof                                            875   34       58        29:23.9      9:29/M
       5    Kimberly Watson                                         894   30       59        29:30.8      9:31/M
       6    Jennifer Hall                                           758   36       60        29:45.2      9:36/M
       7    Christie Bower                                          709   34       61        29:55.1      9:39/M
       8    Sarah Luce                                              962   35       64        30:01.9      9:41/M
       9    Tamilyn Nixon                                           810   39       67        30:29.9      9:50/M
      10    Laura Parks                                             954   39       83        33:08.7     10:41/M
      11    Liesl Smith                                             853   30       90        33:53.2     10:56/M
      12    Jenny Hundt                                             770   37       96        34:29.0     11:07/M
      13    Tami Kirk                                               783   35      100        35:22.2     11:25/M
      14    Nicole Richards                                         940   31      110        36:43.9     11:51/M
      15    Renae Moore                                             800   37      113        37:35.8     12:07/M
      16    Carol Felgenhour                                        910   36      133        40:01.1     12:55/M
      17    Tiffany Grimwood                                        755   31      136        40:41.4     13:07/M
      18    Amber Vankirk                                           880   31      143        43:36.6     14:04/M
      19    P Williams                                              985   38      145        43:42.2     14:06/M
      20    Shelly Smith                                            858   38      146        45:01.3     14:31/M
      21    Amy Warder                                              885   39      149        46:31.2     15:00/M
      22    Gina Moreno                                             803   34      160        48:45.2     15:44/M
      23    Shannon Wayner                                          889   31      194        55:57.1     18:03/M
      24    Crystal Kinnas                                          982   38      195        55:57.6     18:03/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Sutter                                              961   38       11        22:36.2      7:17/M
       2    Kent Nordlund                                           814   39       13        22:56.3      7:24/M
       3    Andrew Potter                                           969   34       17        23:37.2      7:37/M
       4    Bob Walz                                                965   35       19        23:46.6      7:40/M
       5    Joel Wayner                                             888   32       23        24:11.1      7:48/M
       6    Chris Rodolico                                          827   37       26        24:29.3      7:54/M
       7    Kurtis Schulze                                          837   36       29        24:50.9      8:01/M
       8    Ben Cuthbert                                            732   34       31        24:52.5      8:01/M
       9    Chunlai Li                                              788   30       34        25:38.1      8:16/M
      10    Jeremy Van Hof                                          874   33       46        27:58.1      9:01/M
      11    Brendon Thiede                                          870   34       52        28:53.3      9:19/M
      12    Nathaniel Smith                                         852   36       57        29:19.1      9:27/M
      13    Chris Kinnas                                            778   38       75        31:06.7     10:02/M
      14    Jeffrey Campbell                                        946   39       76        31:13.4     10:04/M
      15    Steve Roodvoets                                         928   39       77        31:20.1     10:06/M
      16    Travis Parks                                            953   37       78        31:46.6     10:15/M
      17    Zhonglei Wang                                           792   36      101        35:24.2     11:25/M
      18    Jeff Bower                                              710   34      126        39:22.7     12:42/M
      19    Dave Seavey                                             841   34      142        43:03.9     13:53/M
      20    Derek Vankirk                                           879   31      144        43:36.8     14:04/M
      21    Ezekiel Moreno                                          804   36      161        49:12.4     15:52/M
      22    Eric Hall                                               757   36      190        53:46.2     17:21/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Schelter                                           834   49       39        26:41.5      8:36/M
       2    Lisa Seward                                             842   45       85        33:15.9     10:44/M
       3    Tammula Dowling                                         738   47       89        33:51.6     10:55/M
       4    Tiffany Roodvoets                                       930   41       94        34:08.4     11:01/M
       5    Deanne Beson                                            705   45       95        34:09.9     11:01/M
       6    Denise Martin                                           798   45       98        35:02.2     11:18/M
       7    Dawn Gierman                                            749   41      114        37:41.8     12:09/M
       8    Angela Mamaligas                                        909   42      117        38:28.5     12:25/M
       9    Rhonda Franck                                           744   40      118        38:32.5     12:26/M
      10    Barb Bohne                                              945   40      158        48:25.0     15:37/M
      11    Maylin Hartwick                                         917   45      175        50:58.2     16:26/M
      12    Shawna Shaw                                             936   47      176        50:59.2     16:27/M
      13    Heidi Cheney                                            720   47      184        52:35.6     16:58/M
      14    Luann Willemin                                          938   47      198        56:10.6     18:07/M
      15    Ann Hall                                                972   40      209      1:00:14.6     19:26/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Patterson                                       967   46        6        21:50.8      7:03/M
       2    Matthew Cozik                                           918   43        7        21:54.1      7:04/M
       3    Daniel Pierce                                           921   44       10        22:15.8      7:11/M
       4    Erik Vangeel                                            873   43       40        27:07.5      8:45/M
       5    Jeff Moore                                              801   48       42        27:22.7      8:50/M
       6    Gary Franck                                             745   42       48        28:14.4      9:06/M
       7    Kevin Ross                                              832   48       66        30:28.1      9:50/M
       8    Douglas Yesmunt                                         977   42      121        38:52.2     12:32/M
       9    Ed Symanzik                                             866   46      138        41:26.5     13:22/M
      10    Chris Hartwick                                          916   46      153        47:22.6     15:17/M
      11    Kevin Shaw                                              935   47      154        47:25.3     15:18/M
      12    Andrew Wilson                                           895   40      156        47:35.6     15:21/M
      13    Bill Kitley                                             784   49      173        50:40.4     16:21/M
      14    John Cheney                                             719   48      182        52:15.2     16:51/M
      15    Paul Hall                                               973   44      210      1:00:29.8     19:31/M
      16    Tom Seward                                              843   45      216      1:02:36.5     20:12/M

Female 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Novak                                             815   66       87        33:26.1     10:47/M
       2    Robin Brigham                                           714   56       91        33:58.3     10:57/M
       3    Lynn Bishop                                             707   54      112        37:32.3     12:06/M
       4    Dione Anderson                                          702   56      115        37:55.3     12:14/M
       5    Karen Richardson                                        825   51      116        38:19.9     12:22/M
       6    Dawn Akers                                              700   55      127        39:25.0     12:43/M
       7    Laurie Smith                                            854   50      129        39:43.3     12:49/M
       8    Tracy Symanzik                                          867   53      134        40:04.1     12:55/M
       9    Anne Tseng                                              872   61      157        47:52.7     15:26/M
      10    Vonnie Pratt                                            822   59      165        49:54.0     16:06/M
      11    Helen Smith                                             851   62      166        49:56.7     16:06/M
      12    Rebecca Hall                                            763   50      168        50:04.0     16:09/M
      13    Becky Shockley                                          840   50      169        50:08.9     16:10/M
      14    Janet Greer                                             751   71      170        50:09.1     16:11/M
      15    Charlene Sparks                                         862   60      172        50:30.6     16:17/M
      16    Patricia Smith                                          857   54      177        51:33.1     16:38/M
      17    Yvonne Elsea                                            741   66      183        52:35.1     16:58/M
      18    Doris Maag-Bentley                                      794   77      188        52:54.5     17:04/M
      19    Susan MacIas                                            797   55      189        53:01.3     17:06/M
      20    Sue Cutter                                              735   60      192        55:33.6     17:55/M
      21    Judi Roost                                              831   53      199        56:18.5     18:10/M
      22    Carolyn Hall                                            756   67      201        56:34.5     18:15/M
      23    Halen Foster                                            743   64      213      1:00:34.5     19:32/M

Male 50 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Peterson                                           818   51       14        23:05.9      7:27/M
       2    Steve Palmer                                            951   50       18        23:39.9      7:38/M
       3    Don McCann                                              920   62       24        24:19.8      7:51/M
       4    Chuck Roost                                             981   54       27        24:35.9      7:56/M
       5    David Stierley                                          948   60       36        26:04.6      8:25/M
       6    Roger Nelson                                            809   64       45        27:41.1      8:56/M
       7    Mark Meyer                                              799   54       51        28:33.7      9:13/M
       8    David Putz                                              979   57       53        28:56.4      9:20/M
       9    Jim Roodvoets                                           929   62       65        30:07.1      9:43/M
      10    Bruce Bishop                                            706   56       69        30:35.9      9:52/M
      11    Adrian Zhao                                             904   55      111        37:02.8     11:57/M
      12    Jack Fiedler                                            919   76      130        39:47.8     12:50/M
      13    Steve Smeltzer                                          850   66      131        39:49.1     12:51/M
      14    David Lanckton                                          976   65      150        47:04.1     15:11/M
      15    William Hubbell                                         775   64      174        50:51.1     16:24/M
      16    Carl Carlson                                            715   66      186        52:43.3     17:00/M
      17    Don Cooper                                              731   74      187        52:48.8     17:02/M
      18    Robert Walker                                           884   75      200        56:34.3     18:15/M
      19    Joe Hutting                                             774   68      203        58:21.5     18:49/M
      20    Richard Ribby                                           824   68      211      1:00:30.0     19:31/M
      21    Tommy Barnes                                            704   61      212      1:00:34.2     19:32/M
      22    Charles Foster                                          742   69      214      1:01:56.9     19:59/M