St. Joe Comet Crusade

5k Run/Walk

Age Group Results

May 05, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rondi Fillwock                                          213   29        9          21:19      6:53/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Drew Hyatt                                               60   16        1          16:52      5:26/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Wiersma                                           183   51       32          24:49      8:00/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clinton Lawhorne                                        274   40        2          18:17      5:54/M

Female 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erin Middleton                                           91   10       62          27:21      8:49/M
       2    Ryleigh Zell                                            225   11       74          27:44      8:57/M
       3    Myah Martinez                                           224   11       75          27:45      8:57/M
       4    Abbey Voisinet                                          168   11      125          33:07     10:41/M
       5    Katie Wohlfert                                          191   12      137          34:28     11:07/M
       6    Emma Martinez                                           222    8      142          35:18     11:23/M
       7    Kara Warnke                                             176   12      148          35:59     11:36/M
       8    Taylor Thelen                                           156   12      162          38:18     12:21/M
       9    Brooke Faber                                             23    9      180          43:25     14:00/M
      10    Bailey Padgett                                          106    9      181          43:28     14:01/M
      11    Katie Protasiewicz                                      118   10      182          43:44     14:06/M
      12    Audrey Parker                                           264   8       194          49:01     15:49/M
      13    Rebecca Bunn                                              7   10      195          49:23     15:56/M
      14    Hannah Spitzley                                         656    6      197          49:41     16:02/M
      15    Emily Huhn                                              283   11      198          49:42     16:02/M
      16    Madison Jackson                                         653   11      199          49:55     16:06/M
      17    Skylar Nathan                                           102   12      200          50:25     16:16/M
      18    Bailey Bunn                                             658    8      205          50:58     16:26/M
      19    Sylvia Bunn                                             660    6      206          50:59     16:27/M
      20    Danielle Brewbaker                                        3   12      227          52:52     17:03/M
      21    Kate Parker                                             292   10      228          53:20     17:12/M
      22    Katelyn Thelen                                          697    6      272        1:01:27     19:49/M

Male 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Purtill                                            121   11       26          24:32      7:55/M
       2    Nick Martin                                             278   11       27          24:33      7:55/M
       3    Bobby Goerge                                             43   11       30          24:41      7:58/M
       4    Nate Wenzlick                                           181   11       35          24:58      8:03/M
       5    Travis Feldpausch                                        28   12       46          26:04      8:25/M
       6    Mitchell Nylander                                       259   11       48          26:08      8:26/M
       7    Joey Goerge                                              42   12       90          29:29      9:31/M
       8    Aiden Martinez                                           87    7       98          30:30      9:50/M
       9    Tyler Middleton                                          92   12      130          33:21     10:45/M
      10    Jonathan Greenfield                                     218   11      147          35:56     11:35/M
      11    Colby Munger                                             98   10      156          37:43     12:10/M
      12    Thomas Brewbaker                                          4   10      157          37:43     12:10/M
      13    William St. George                                      143   10      158          37:57     12:15/M
      14    Justin Kurncz                                           205   10      172          40:03     12:55/M
      15    Blake Munger                                             97   10      177          41:48     13:29/M
      16    Nate Middleton                                           90    9      178          42:27     13:42/M
      17    Kenny McCoy                                             247   11      183          44:21     14:18/M
      18    Tyler Weber                                             711   7       190          48:21     15:36/M
      19    Justin Thelen                                           696    7      207          50:59     16:27/M
      20    Devin Hoffman                                           675   10      215          51:16     16:32/M

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Taylor Stewart                                          229   14       25          24:29      7:54/M
       2    Sydney Padgett                                          105   13       63          27:22      8:50/M
       3    Samantha Smith                                          201   14       64          27:23      8:50/M
       4    Emily Wohlfert                                          190   14      102          30:36      9:52/M
       5    Abby Williams                                           185   14      114          32:19     10:25/M
       6    Lexi Jones                                               62   13      138          34:34     11:09/M
       7    Emma Herrera                                            290   13      257          55:28     17:54/M

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bret Fedewa                                             282   13        5          20:45      6:42/M
       2    Owen Voisinet                                           167   13       36          25:03      8:05/M
       3    Clay Purtill                                            122   13       58          27:09      8:45/M
       4    Jake Fox                                                 34   14       60          27:19      8:49/M
       5    Ryan Wheeler                                            210   14       66          27:27      8:51/M
       6    Alex Darnell                                            271   14      168          39:16     12:40/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Glowacki                                          38   19       38          25:10      8:07/M
       2    Amanda Darnell                                          270   17       53          26:36      8:35/M
       3    Lauren St. George                                       144   15       55          26:54      8:41/M
       4    Nicole Simon                                            138   18       57          27:08      8:45/M
       5    Bailey Powelson                                         116   19      223          52:39     16:59/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Simon                                            137   15       49          26:15      8:28/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Valasek                                       164   21       16          23:18      7:31/M
       2    Melanie Sanborn                                         129   22       19          23:46      7:40/M
       3    Michele Glowacki                                         39   23      124          33:06     10:41/M
       4    Celine Sanborn                                          131   24      173          40:41     13:07/M
       5    Samantha Kellogg                                         69   21      240          54:00     17:25/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeffrey Jones                                           240   24       11          21:50      7:03/M
       2    Kevin Darling                                            17   24       31          24:47      8:00/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teisha Thelen                                           148   25       21          23:48      7:41/M
       2    Becky Vanells                                           258   27       44          25:38      8:16/M
       3    Bonnie Sanborn                                          130   29       51          26:25      8:31/M
       4    Angela Zera                                             250   26       70          27:37      8:55/M
       5    Jessica Onkka                                           244   28       71          27:40      8:55/M
       6    Marie Lynn Watts                                        177   29       77          28:07      9:04/M
       7    Emilie Pline                                            114   29       85          29:05      9:23/M
       8    Kristen Jorae                                           220   29       88          29:21      9:28/M
       9    Jennifer Jones                                           63   29      108          31:11     10:04/M
      10    Mallory Sali                                            128   25      113          31:22     10:07/M
      11    Jamie Karek                                             265   27      131          33:49     10:55/M
      12    Emily Herbruck                                          287   26      145          35:30     11:27/M
      13    Lori Fox                                                285   28      150          36:20     11:43/M
      14    Kalin Lombard                                            83   28      159          38:07     12:18/M
      15    Danielle Speerbrecker                                   214   25      179          43:17     13:58/M
      16    Courtney Blackner                                       266   27      189          47:42     15:23/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Fillwock                                         212   29        7          21:06      6:48/M
       2    Derek Onkka                                             243   29       18          23:39      7:38/M
       3    Brad Jorae                                              219   29       82          28:46      9:17/M
       4    Brent Lombard                                            82   28      127          33:11     10:42/M
       5    Doug Witt                                               188   28      140          34:50     11:14/M
       6    Jason Randolph                                          125   28      143          35:20     11:24/M
       7    Joe Sommerdyke                                          141   25      144          35:20     11:24/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Kramer                                           79   33       10          21:29      6:56/M
       2    Amy Epkey                                                22   34       22          24:00      7:45/M
       3    Carla Wardin                                            174   34       34          24:57      8:03/M
       4    Veronica Thelen                                         151   30       45          25:52      8:21/M
       5    Melissa Wardie                                          245   34       52          26:32      8:34/M
       6    Erikka Hafner                                            50   33       54          26:47      8:38/M
       7    Sarah Zera                                              238   33       69          27:34      8:54/M
       8    Julie French                                             35   30       73          27:41      8:56/M
       9    Dawn Martin                                             277   34       79          28:19      9:08/M
      10    Jill Martinez                                            86   31       99          30:30      9:50/M
      11    Anne Gruber                                              46   31      107          31:04     10:01/M
      12    Jennyl Simon                                            279   33      122          32:58     10:38/M
      13    Trisha Wiseman                                          187   34      139          34:43     11:12/M
      14    Jamie Jackson                                           236   33      153          37:00     11:56/M
      15    Tammy Kline                                             197   34      176          41:02     13:14/M
      16    Amy Marchek                                             231   32      187          46:05     14:52/M
      17    Rachel Fox                                               33   31      211          51:12     16:31/M
      18    Karla Gurski                                             48   31      212          51:12     16:31/M
      19    Kristen Theis                                           146   31      216          51:17     16:33/M
      20    Amber Carn                                                9   31      237          53:55     17:24/M
      21    Mandy Wakley                                            171   32      249          55:02     17:45/M
      22    Tracy Warner                                            175   32      254          55:10     17:48/M
      23    Sarah Rustad                                            211   32      264          58:05     18:44/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aaron Rustad                                            235   34       40          25:28      8:13/M
       2    Bryan Zera                                              237   33       41          25:30      8:14/M
       3    Andy Thelen                                             150   33       94          29:47      9:36/M
       4    Doug Kline                                              196   34       97          30:26      9:49/M
       5    Sean Blenkhorn                                          262   34      133          34:01     10:58/M
       6    Brian Warner                                            291   31      225          52:44     17:01/M
       7    Chadwick Wakley                                         170   34      226          52:45     17:01/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Rozen                                              127   36       24          24:25      7:53/M
       2    Brandy Munger                                            96   38       47          26:08      8:26/M
       3    Karla Palmer                                            107   36       50          26:23      8:31/M
       4    Heidi Martens                                            84   39       61          27:21      8:49/M
       5    Shawn Weber                                             241   37       76          28:02      9:03/M
       6    Michelle Rosendale                                      126   39       93          29:46      9:36/M
       7    Rachael Feldpausch                                      216   36      111          31:14     10:05/M
       8    Jessica Austin                                            2   36      112          31:19     10:06/M
       9    Bridgette Voisinet                                      166   39      126          33:08     10:41/M
      10    Kristi Kurncz                                           206   39      134          34:05     11:00/M
      11    Courtney Greenfield                                     217   37      141          35:12     11:21/M
      12    Kelly St. George                                        142   39      149          36:06     11:39/M
      13    Juli Chant                                               10   36      154          37:01     11:56/M
      14    Jen Brewbaker                                           242   39      163          38:41     12:29/M
      15    Traci Kohagen                                            75   37      164          38:42     12:29/M
      16    Kim Kellogg                                              68   39      165          38:50     12:32/M
      17    Sue Darnell                                             272   39      167          39:16     12:40/M
      18    Michelle Smith                                          232   38      174          40:49     13:10/M
      19    Jackie Huhn                                              59   36      175          40:50     13:10/M
      20    Sarah Ensign                                             21   36      196          49:23     15:56/M
      21    Angi Bunn                                                 6   36      204          50:58     16:26/M
      22    Chrell Hoffman                                           57   35      214          51:16     16:32/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shaun Schneider                                         132   36        3          19:38      6:20/M
       2    Robb Miller                                             286   38       13          22:45      7:20/M
       3    John Heystek                                             54   38       15          23:10      7:28/M
       4    Jason Hafner                                             49   36       28          24:36      7:56/M
       5    Richard Gonzales                                         44   39       37          25:07      8:06/M
       6    Jessie Martinez                                         223   37       86          29:10      9:25/M
       7    Marcus Martinez                                          85   36      100          30:31      9:51/M
       8    Brent Leavitt                                            81   38      106          30:59     10:00/M
       9    Derek Tissue                                            159   35      119          32:41     10:33/M
      10    Jeremy Foster                                            30   39      120          32:53     10:36/M
      11    Scott Purtill                                           123   38      128          33:13     10:43/M
      12    William Darnell                                         273   39      129          33:14     10:43/M
      13    Robert Kendall                                           70   39      155          37:25     12:04/M
      14    Cary Feldpausch                                          29   36      160          38:14     12:20/M
      15    Matt Parker                                             263   35      229          53:23     17:13/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kari Simon                                              134   41       59          27:13      8:47/M
       2    Jamie Trimmer                                           162   40       84          28:48      9:17/M
       3    Rene Fedewa                                             281   42       87          29:12      9:25/M
       4    Dawn Timm                                               158   41       96          30:17      9:46/M
       5    Michelle Smalley                                        139   40      103          30:54      9:58/M
       6    Deanne Purtill                                          120   42      104          30:55      9:58/M
       7    Heidi Fox                                                32   42      105          30:56      9:59/M
       8    Tanya Charlow                                           252   40      109          31:13     10:04/M
       9    Kimberly Quick                                          230   42      116          32:30     10:29/M
      10    Stacy Hissong                                            56   40      136          34:14     11:03/M
      11    Stacey Carlson                                          221   41      170          39:45     12:49/M
      12    Sheryl Middleton                                         89   41      184          44:41     14:25/M
      13    Lynn Wilson                                             186   43      185          45:04     14:32/M
      14    Diana Murphy                                            253   40      188          46:44     15:05/M
      15    Germaine Petrick                                        110   43      191          48:41     15:42/M
      16    Shelley Nylander                                        260   42      192          48:42     15:43/M
      17    Brooke Dorn                                              18   41      217          51:37     16:39/M
      18    Sherry Butcher                                          246   41      224          52:40     16:59/M
      19    Nancy Goerge                                             40   44      230          53:34     17:17/M
      20    Stephanie Padgett                                       104   42      231          53:34     17:17/M
      21    Erin Herrera                                            202   43      256          55:27     17:53/M
      22    Bonnie Wohlfert                                         189   43      258          55:29     17:54/M
      23    Beth Nathan                                             101   40      267          58:20     18:49/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Hallead                                              51   41        4          19:40      6:21/M
       2    Mike Kurncz                                             207   40       23          24:22      7:52/M
       3    Rick Pieters                                            112   43       29          24:39      7:57/M
       4    Jim Kotowicz                                             77   40       56          26:58      8:42/M
       5    Chad Smith                                              200   40       67          27:28      8:52/M
       6    Dale Goerge                                              41   42       72          27:41      8:56/M
       7    Ron Pung                                                248   43      234          53:47     17:21/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia Hutnik                                            209   45      146          35:31     11:27/M
       2    Judy Hyde                                               233   45      151          36:28     11:46/M
       3    Ann Faber                                                24   45      152          37:00     11:56/M
       4    Margaret Kramer                                          78   47      218          52:03     16:47/M
       5    Mary Brewbaker                                            5   47      219          52:03     16:47/M
       6    Margaret Jorae                                           65   48      221          52:10     16:50/M
       7    Renee Jorae                                              66   49      253          55:10     17:48/M
       8    Pam Feldpausch                                           27   45      259          55:29     17:54/M
     DNF    Brenda Thelen                                           155   46      273                           

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Frechen                                             199   48        6          20:54      6:45/M
       2    Timothy Stephens                                        208   48        8          21:11      6:50/M
       3    Russ Rademacher                                         124   46       14          22:52      7:23/M
       4    Todd Cressman                                            14   48       42          25:31      8:14/M
       5    Mike Schott                                             198   45       68          27:31      8:53/M
       6    Tim Hyde                                                234   46       92          29:43      9:35/M
       7    Larry Protasiewicz                                      119   47      135          34:14     11:03/M
       8    Tom Thelen                                              154   46      161          38:17     12:21/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Miller                                            94   50       81          28:45      9:16/M
       2    Diane Glowacki                                           37   53      123          33:05     10:40/M
       3    Patricia Karek                                           67   50      171          39:58     12:54/M
       4    Shelly Gunther                                           47   50      193          48:42     15:43/M
       5    Marilyn Thelen                                          147   52      209          51:04     16:28/M
       6    Patty Weber                                             178   51      210          51:05     16:29/M
       7    Julie Suniga                                            145   53      213          51:15     16:32/M
       8    Jonna Speerbrecker                                      215   50      220          52:09     16:49/M
       9    Dori Townsend                                           161   50      235          53:47     17:21/M
      10    Shari Pung                                              249   51      245          54:49     17:41/M
      11    Teresa Austin                                             1   53      265          58:06     18:45/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Thelen                                               149   53       12          22:14      7:10/M
       2    Jay Miller                                              289   53       17          23:36      7:37/M
       3    Mark Bush                                               288   53       20          23:46      7:40/M

Female 55 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jean Munger                                             100   58       39          25:20      8:10/M
       2    Kathy Valasek                                           163   55       65          27:25      8:51/M
       3    Ruth Thompson                                           157   56       89          29:24      9:29/M
       4    Bernice Wagner                                          169   57       91          29:36      9:33/M
       5    Sharon Smith                                            140   58      115          32:27     10:28/M
       6    Cheryl Korf                                              76   56      117          32:31     10:29/M
       7    Mary Blackner                                           267   55      132          33:58     10:57/M
       8    Sherry Winkler                                          257   55      166          39:00     12:35/M
       9    Sue Darling                                              16   59      186          45:47     14:46/M
      10    Renae Larsen                                             80   61      201          50:25     16:16/M
      11    Bernadette Hayes                                         53   57      203          50:57     16:26/M
      12    Luanne Clark                                             11   58      208          51:00     16:27/M
      13    Rebecca Jamros                                          239   60      222          52:23     16:54/M
      14    Mary Jane Feldpausch                                     26   63      232          53:38     17:18/M
      15    Becky Worrall                                           192   59      236          53:54     17:23/M
      16    Julie Zielinski                                         194   57      238          53:56     17:24/M
      17    Pam Walsh                                               173   55      241          54:00     17:25/M
      18    Anita Simon                                             135   61      247          54:52     17:42/M
      19    Rose Nobach                                             103   56      250          55:03     17:45/M
      20    Bonnie Weber                                            179   61      251          55:06     17:46/M
      21    Peggy Howard                                             58   58      255          55:11     17:48/M
      22    Michelle Wiseman                                        276   58      261          56:08     18:06/M
      23    Angie Iocco                                             228   56      262          56:09     18:07/M
      24    Kate Mullen                                              95   62      263          56:10     18:07/M
      25    Brenda Worrall                                          193   61      266          58:20     18:49/M
      26    Theresa Fedewa-Wells                                     25   61      268          59:36     19:14/M
      27    Helen Smith                                             226   62      270        1:01:10     19:44/M
      28    Irene Pline                                             115   60      271        1:01:27     19:49/M
     DNF    Dorothy Cornwell                                         13   62      274                           

Male 55 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Munger                                              99   58       33          24:50      8:01/M
       2    William Hass                                            269   59       43          25:31      8:14/M
       3    Rick Darling                                             15   61       78          28:18      9:08/M
       4    Roger Thelen                                            255   56       80          28:41      9:15/M
       5    Tom Wiersma                                             184   57      101          30:33      9:51/M
       6    Michael Charlow                                         251   58      110          31:13     10:04/M
       7    John Wieber                                             182   62      118          32:36     10:31/M
       8    Jim Gunther                                             195   58      121          32:57     10:38/M
       9    John Jamros                                             280   59      233          53:38     17:18/M
      10    Pat Walsh                                               172   55      242          54:01     17:25/M
      11    Steve Iocco                                             227   55      244          54:04     17:26/M
      12    Gene Simon                                              136   61      246          54:51     17:42/M
      13    Bill Weber                                              180   62      248          54:53     17:42/M
      14    Kevin Hayes                                              52   58      252          55:07     17:47/M
     DNF    Jim Schultheiss                                         133   64      275                           

Female 65 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elaine Miller                                            93   65       83          28:47      9:17/M
       2    Lura Grossman                                            45   66      169          39:37     12:47/M
       3    Carol Keys                                               71   68      239          53:58     17:25/M

Male 75 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bernard Jorae                                            64   83      202          50:48     16:23/M
       2    Robert Zuker                                            268   87      269          59:36     19:14/M

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodie George                                             36   99      260          55:59     18:04/M

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Fox                                                284   99       95          30:17      9:46/M
       2    Tom Wiseman                                             275   99      243          54:03     17:26/M