St. Mary's Parish Festival 5 Mile
Westphalia, MI
7/4/2012
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 70 and over]
[Overall Female Winner] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
119   Donald Richmond  
26
28:00.25  5:36.05

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
1
39   Amy Miller  
27
34:42.22  6:56.44

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
17
180   Nick Martin  
12
44:40.78  8:56.16
2
26
18
181   John Martin  
10
44:40.95  8:56.19

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
10
2
144   Julia Contreras  
21
37:07.24  7:25.45
2
11
3
145   Erin Leplander  
20
38:01.98  7:36.40

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
5
4
40   Samuel Miller  
28
34:42.47  6:56.49

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
17
5
149   Stefani Strange  
25
40:47.49  8:09.50
2
20
6
182   Andrea Thelen  
28
42:00.75  8:24.15
3
21
7
195   Abby Wieber  
28
42:01.03  8:24.21
4
28
10
47   Lori Thelen  
27
45:22.80  9:04.56
5
32
13
193   Kelli Smith  
29
46:40.32  9:20.06
6
39
18
44   Kristen Simon  
28
49:22.28  9:52.46

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
109   Darron Birchmeier  
34
33:47.63  6:45.53
2
22
15
45   Brian Smith  
31
42:35.43  8:31.09

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
4
186   Lisa Werner  
33
40:13.56  8:02.71
2
30
11
120   Michelle Snitgen  
33
45:53.72  9:10.74
3
31
12
184   Kristen Cartwright  
31
46:36.64  9:19.33
4
38
17
179   Dawn Martin  
34
49:08.58  9:49.72
5
40
19
46   Erin Smith  
31
49:25.15  9:53.03
6
43
22
160   Candace Heslatt  
31
50:49.16  10:09.83

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
24
8
34   Genny Bengel  
37
44:16.25  8:51.25
2
27
9
35   Julie Bengel  
39
44:48.25  8:57.65
3
44
23
106   Tammy Thelen  
36
51:33.18  10:18.64

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
154   Jim Thompson  
53
30:47.25  6:09.45

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
33
14
123   Jane Bauer  
53
47:33.58  9:30.72

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
10
188   John Schafer  
44
38:53.33  7:46.67

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
36
16
169   Dawn Clark  
43
48:29.41  9:41.88

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
6
43   Steve Peabody  
49
35:10.24  7:02.05
2
19
14
103   Michael Thome  
49
41:43.68  8:20.74
3
29
19
139   Steven Thelen  
48
45:34.83  9:06.97
4
34
20
187   Chris Ervin  
46
48:09.33  9:37.87

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
49
26
167   Camie Kesler  
45
1:00:52.61  12:10.52

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
6
5
48   Robert Thelen  
51
34:48.80  6:57.76
2
8
7
49   Terry Thelen  
52
35:18.82  7:03.76
3
9
8
153   Terry Wood  
51
35:31.33  7:06.27
4
18
13
133   Jeff Anderson  
50
41:22.36  8:16.47
5
37
21
165   John Maurer  
50
48:38.50  9:43.70
6
47
23
121   Daniel Cook  
50
54:11.94  10:50.39

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
35
15
102   Susan Thome  
51
48:26.29  9:41.26
2
41
20
36   Shannon Coombs  
51
49:38.81  9:55.76
3
42
21
142   Lynn Simmons  
52
50:16.25  10:03.25
4
45
24
105   Mary Kay Thelen  
51
51:33.43  10:18.69
5
50
27
168   Gail Maurer  
53
1:02:01.89  12:24.38

Overall Male Grandmasters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
12
9
151   Roy Brown  
56
38:02.91  7:36.58

Overall Female Grandmasters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
48
25
42   Marge Novak  
66
56:46.55  11:21.31

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
11
141   Jack Griffin  
57
39:30.51  7:54.10
2
16
12
37   Patrick Duff  
58
40:36.39  8:07.28

Male 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
16
122   Tom Webb  
61
44:09.25  8:49.85

Male 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
46
22
38   Francis Leik  
74
53:00.02  10:36.00

St. Mary's Festival 5K
Westphalia, MI
7/4/2012
[Overall Male Winner] [Male 14 and under] [Male 15 - 19] [Male 20 - 24] [Male 25 - 29] [Male 30 - 34] [Male 35 - 39] [Overall Male Masters Winner] [Male 40 - 44] [Male 45 - 49] [Male 50 - 54] [Overall Male Grand Masters Winner] [Male 55 - 59] [Male 60 - 64] [Male 65 - 69]
[Overall Female Winner] [Female 14 and under] [Female 15 - 19] [Female 20 - 24] [Female 25 - 29] [Female 30 - 34] [Female 35 - 39] [Overall Female Masters Winner] [Female 40 - 44] [Female 45 - 49] [Female 50 - 54] [Overall Female Grand Masters Winner] [Female 55 - 59] [Female 60 - 64] [Female 70 and over]

Overall Male Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
1
1
152   Brice Brown  
17
16:59.87  5:28.99

Overall Female Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
15
1
146   Sharon Becker  
41
20:52.28  6:43.96

Male 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
14
14
65   Gage Cleveland  
14
20:44.98  6:41.61
2
42
30
134   Tyler Rademacher  
12
26:27.19  8:32.00
3
64
42
84   Kevin Schafer  
13
29:47.18  9:36.51
4
74
47
94   Luke Spitzley  
9
30:51.78  9:57.35
5
79
50
59   Trent Barker  
12
31:16.04  10:05.17
6
104
57
56   Nick Arens  
9
41:12.68  13:17.64
7
105
58
55   Nathan Arens  
8
42:19.65  13:39.24

Female 14 and under
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
45
13
74   Alyssa Huhn  
13
26:59.42  8:42.39
2
53
15
71   Kara Hengesbach  
14
28:10.18  9:05.22
3
56
17
64   Gabbi Cleveland  
14
28:36.88  9:13.83
4
61
21
110   Sara Palmateer  
14
29:07.97  9:23.86
5
62
22
83   Jessica Schafer  
14
29:15.13  9:26.17
6
96
42
88   Katelyn Kramer  
8
36:09.85  11:39.95

Male 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
3
3
175   Greg Trierweiler  
17
17:52.83  5:46.07
2
5
5
78   Joel Pennell  
17
18:35.17  5:59.73
3
6
6
177   Tanner Droste  
17
19:05.73  6:09.59
4
8
8
163   Seth Downes  
17
19:37.83  6:19.95
5
11
11
57   Caleb Barker  
15
20:10.97  6:30.64
6
16
15
85   Randy Schafer  
17
20:59.45  6:46.27
7
18
17
162   Joseph Wohlfert  
16
21:23.48  6:54.03
8
33
23
95   Tyler Spitzley  
16
25:09.43  8:06.91
9
39
27
164   John Downes  
15
26:22.81  8:30.58
10
99
56
54   Jon Arens  
16
38:31.53  12:25.65

Female 15 - 19
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
20
2
116   Victoria Perez  
15
22:29.55  7:15.34
2
28
7
96   Jenna Thelen  
16
24:37.69  7:56.67
3
29
8
176   Mykena Witgen  
15
24:39.10  7:57.13
4
36
12
128   Caitlin Ann Schalow  
16
25:49.46  8:19.83
5
59
19
185   Elizabeth Kramer  
19
28:43.76  9:16.05
6
89
36
70   Haley Hengesbach  
19
33:37.91  10:50.94
7
93
39
104   Lauren Smith  
19
34:41.85  11:11.56
8
98
43
80   Annalise Pline  
16
38:31.06  12:25.50

Male 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
2
2
79   Spencer Pioszak  
20
17:37.61  5:41.16
2
12
12
60   Drew Brown  
24
20:15.38  6:32.06
3
55
39
73   Matthew Hooker  
20
28:29.11  9:11.33
4
63
41
113   Jeffery Lenneman  
22
29:36.06  9:32.92

Female 20 - 24
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
22
4
166   Anna Krausz  
20
23:01.10  7:25.52
2
57
18
101   Abigail Hengesbach  
20
28:43.19  9:15.87
3
80
30
53   Bethany Arens  
21
31:25.45  10:08.21
4
90
37
61   Tara Brown  
23
33:55.61  10:56.65

Male 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
4
4
155   Jeremy Doody  
28
17:54.06  5:46.47
2
24
19
98   Mikhail Fedewa  
26
23:52.77  7:42.18
3
91
54
125   Andrew Hengesbach  
26
33:57.92  10:57.39

Female 25 - 29
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
21
3
100   Janay Bengal  
25
22:47.22  7:21.04
2
30
9
158   Megan Gibson  
27
24:39.72  7:57.33
3
101
45
138   Jessica Hengesbach  
25
39:25.51  12:43.07
4
102
46
194   Jamie Parks  
28
39:58.27  12:53.64
5
106
48
50   Emily Upson  
28
43:38.88  14:04.80

Male 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
19
18
124   Ben Spitzley  
32
22:05.41  7:07.55
2
26
20
172   David Schafer  
30
24:17.58  7:50.19
3
27
21
192   Mathew Smith  
30
24:34.24  7:55.56
4
48
34
99   Jarrod Thelen  
31
27:30.92  8:52.55

Female 30 - 34
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
25
6
191   Lori Maurer  
31
23:54.21  7:42.65
2
31
10
171   Sara Schafer  
33
24:51.27  8:01.05
3
47
14
87   Katie Schneider  
33
27:22.42  8:49.81
4
88
35
130   Nicole Goodson  
32
33:31.54  10:48.88

Male 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
9
9
108   Phillip Smith  
37
19:46.94  6:22.88
2
10
10
156   Michael Simon  
36
20:02.37  6:27.86
3
17
16
178   Dennis Carignan  
35
21:12.04  6:50.34
4
38
26
89   Ryan Schneider  
35
25:55.43  8:21.75

Female 35 - 39
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
35
11
72   Beth Holben  
39
25:48.22  8:19.43
2
54
16
127   Laura Hillaker  
39
28:26.55  9:10.50
3
67
24
81   Michelle Rosendale  
39
29:57.09  9:39.71
4
69
25
52   Carrie Anglewicz  
39
30:05.16  9:42.31
5
76
28
189   Brenda Heughes  
39
30:54.25  9:58.15
6
83
32
75   Traci Kohagen  
37
33:03.12  10:39.72
7
84
33
62   Jennifer Brewbaker  
39
33:03.32  10:39.78
8
86
34
58   Michelle Barker  
39
33:16.68  10:44.09
9
103
47
92   April Spitzley  
37
40:54.46  13:11.76

Overall Male Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
7
7
107   Trent Schafer  
51
19:22.67  6:15.05

Overall Female Masters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
23
5
157   Susan Blemaster  
52
23:24.08  7:32.93

Male 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
40
28
115   Mark Meredith  
41
26:25.09  8:31.32
2
41
29
117   Shad Morgan  
41
26:25.54  8:31.46
3
49
35
147   Jim Kotwicz  
40
27:45.68  8:57.32
4
68
44
135   Curt Rademacher  
41
30:02.64  9:41.50
5
75
48
93   Dale Spitzley  
41
30:52.17  9:57.47
6
77
49
150   Chris Piecuch  
44
31:06.39  10:02.06
7
107
59
112   Ron Wise  
42
45:15.00  14:35.81

Female 40 - 44
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
60
20
82   Janice Schafer  
40
28:53.10  9:19.06

Male 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
43
31
66   Don English  
47
26:33.04  8:33.88
2
51
37
111   Lester Palmateer  
47
28:05.55  9:03.73

Female 45 - 49
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
70
26
173   Doreen Schneider  
45
30:06.34  9:42.69
2
94
40
91   Beth Smith  
48
34:47.69  11:13.45

Male 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
13
13
159   Daniel Gibson  
51
20:43.28  6:41.06
2
32
22
126   Kirk Heskitt  
54
25:04.48  8:05.32
3
34
24
131   Michael Wieber  
50
25:25.74  8:12.17

Female 50 - 54
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
95
41
136   Dawn Gawel  
51
36:09.60  11:39.87

Overall Male Grandmasters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
37
25
118   David Stierley  
60
25:50.53  8:20.17

Overall Female Grandmasters Winner
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
66
23
161   Kathleen Simon  
56
29:54.20  9:38.77

Male 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
44
32
67   David Fedewa  
55
26:56.74  8:41.53
2
65
43
90   Ron Simon  
55
29:53.91  9:38.68
3
73
46
63   Gary Butterfield  
58
30:49.02  9:56.46
4
85
52
174   Larry Donahue  
59
33:14.79  10:43.48
5
97
55
143   Ken Kramer  
58
36:10.62  11:40.20

Female 55 - 59
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
72
27
140   Bev Travis  
59
30:32.24  9:51.05
2
78
29
183   Diane Simon  
58
31:13.22  10:04.26

Male 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
46
33
51   Larry McCaskey  
63
27:09.25  8:45.56
2
50
36
68   James Fedewa  
60
27:48.58  8:58.25
3
58
40
132   Terry Gawel  
62
28:43.46  9:15.95
4
71
45
170   Jim Pocan  
61
30:23.24  9:48.14
5
82
51
148   Pat Doody  
61
32:06.79  10:21.55
6
87
53
129   John Wieber  
63
33:31.26  10:48.79

Female 60 - 64
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
92
38
190   Karen Irrer  
64
34:13.68  11:02.48
2
100
44
97   Patricia Vincent  
64
39:02.58  12:35.67

Male 65 - 69
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
52
38
137   Bob Brooks  
69
28:07.06  9:04.21
2
108
60
69   Dennis Frazier  
65
49:05.53  15:50.17

Female 70 and over
Place  Overall  Gender Place  Race #  Name  Age  Time  PPM
1
81
31
86   Rita Schafer  
71
31:57.44  10:18.53