Young Life 5k

Age Group Results

April 28, 2012


Results by: Michigan Running Foundation

5k Run

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Johnson                                         184   21       11        22:40.1      7:19/M

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Juanita Brockhaus                                       165   42       21        25:57.7      8:22/M

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lily Walter-Jenkins                                     216   13       30        29:17.5      9:27/M
       2    Maria Skidore                                           181    9       45        50:41.6     16:21/M
       3    Rhoda Skidmore                                          180    9       46        55:39.3     17:57/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sam Evans                                               190   18       31        29:24.7      9:29/M
       2    Taylor Nienhuis                                         177   18       43        41:59.5     13:33/M

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Perelli                                          195   23       32        29:36.9      9:33/M
       2    Roshani Jayasekara                                      229   28       35        30:41.9      9:54/M
       3    Erin Jagodzinski                                        162   21       40        35:10.6     11:21/M
       4    Rebecca Perelli                                         188   24       41        35:39.5     11:30/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kendra Waldie                                           136   31       18        24:44.6      7:59/M
       2    Rebecca Koutz                                           175   36       25        27:15.9      8:47/M
       3    Sarah Gray                                              171   32       38        32:31.0     10:29/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Bellant                                          132   48       22        25:58.5      8:23/M
       2    Renee Perelli                                           194   49       33        29:48.1      9:37/M

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joyce Dryer                                             196   66       44        43:19.1     13:58/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nick Wilson                                             227   22        1        19:34.2      6:19/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Pierce                                           135   44        7        21:39.6      6:59/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Hammond                                          185   19        9        21:57.2      7:05/M
       2    Mike Schon                                              220   19       13        23:02.0      7:26/M
       3    Benjamin Van Dyke                                       164   19       15        23:49.2      7:41/M

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Denny                                              169   21        2        19:45.1      6:22/M
       2    David Bendewald                                         160   21        3        19:55.4      6:25/M
       3    Andrew Hall                                             133   21        4        20:21.8      6:34/M
       4    Evan Withrow                                            176   21        5        20:36.8      6:39/M
       5    Patrick Walker                                          198   20        6        20:41.5      6:40/M
       6    Ben Kamphuis                                            187   22       10        22:22.3      7:13/M
       7    Jason Frasle                                            191   28       12        22:58.8      7:25/M
       8    Jack Terpstra                                           170   28       16        24:18.9      7:50/M
       9    Matt Hall                                               223   25       19        25:06.3      8:06/M
      10    Greg Siviy                                              168   21       23        26:44.1      8:37/M
      11    Michael Solak                                           173   23       28        28:47.3      9:17/M
      12    Matthew Perelli                                         189   25       29        28:47.6      9:17/M
      13    Charley Duffey                                          197   21       34        30:39.4      9:53/M
      14    Kanchcona Jayasekara                                    228   28       42        40:30.4     13:04/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joel Thiele                                             226   30       24        26:48.8      8:39/M
       2    Jeffrey Gray                                            172   37       37        32:30.7     10:29/M
       3    Adam Koutz                                              174   37       39        32:54.4     10:37/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Merrill                                     186   46       20        25:29.0      8:13/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John McCabe                                             219   56        8        21:51.0      7:03/M
       2    Scott Withrow                                           222   54       14        23:39.2      7:38/M
       3    Jim Klug                                                166   54       17        24:26.6      7:53/M
       4    Bob Duffey                                              199   51       27        28:07.5      9:04/M
       5    Dean Perelli                                            193   50       36        31:50.4     10:16/M

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harry Rumohr                                            161   64       26        27:21.4      8:49/M

5k Walk

Female 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Teresa Harris                                           150   52        5        44:19.2     14:18/M
       2    Tonja Sutton                                            217   55        7        44:48.5     14:27/M
       3    Diane Hall                                              225   58        8        46:42.6     15:04/M
       4    Rosemary Jarrard                                        215   29       11        47:26.9     15:18/M
       5    Jessica Garber                                          143   33       12        47:27.2     15:18/M
       6    Susan Chester                                           231   34       13        50:41.2     16:21/M
       7    Barb Sutfin                                             201   50       14        50:53.9     16:25/M
       8    Erin Norton                                             204   24       15        50:54.4     16:25/M
       9    Joanne Klug                                             212   56       16        52:04.1     16:48/M
      10    Elizabeth Klug                                          213   26       17        52:04.4     16:48/M
      11    Julie Tackaberry                                        206   48       18        52:30.9     16:56/M
      12    Connie Horstman                                         153   61       20        53:40.8     17:19/M
      13    Alexandra Chester                                       230   08       23        56:35.6     18:15/M
      14    Mary Grill                                              147   53       24        56:47.7     18:19/M
      15    Carol Krieger                                           154    0       25        56:48.3     18:19/M
      16    Gabrielle Lampen                                        210   19       26        57:45.1     18:38/M
      17    Luann Lampen                                            209   55       27        57:46.8     18:38/M
      18    Laura Granger                                           145   44       31        59:18.4     19:08/M
      19    Cindy Agnew                                             137   36       32        59:18.9     19:08/M
      20    Patricia Maddix                                         155   60       33        59:21.8     19:09/M
      21    Kaitlin Warren                                          232   21       34        59:25.1     19:10/M
      22    Rosie Jones                                             221   21       35        59:25.6     19:10/M

Male 0-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Stierley                                          157   60        1        32:37.0     10:31/M
       2    Dave Thurston                                           158   64        2        41:26.3     13:22/M
       3    Josiah Lampen                                           211   22        3        41:59.2     13:33/M
       4    Matthew Agnew                                           138   10        4        44:11.5     14:15/M
       5    Luke Granger                                            146   11        6        44:24.8     14:19/M
       6    David Hall                                              224   59        9        46:43.2     15:04/M
       7    Jim Jagodzinski                                         218   55       10        46:44.4     15:05/M
       8    Benjamin Tackaberry                                     207   20       19        52:31.3     16:56/M
       9    Silas Agnew                                             139   12       21        54:03.8     17:26/M
      10    Jay Granger                                             144   15       22        54:04.2     17:26/M
      11    David Lampen                                            208   52       28        57:47.2     18:38/M
      12    Matthew Harris                                          148   11       29        58:30.7     18:52/M
      13    Mike Harris                                             149   50       30        58:31.5     18:53/M
      14    Cameron Marnoch                                         203   20       36        59:26.1     19:10/M
      15    Maynard Shier                                           156   70       37      1:09:25.6     22:24/M