Cadillac Young Life Spring Thaw

Age Group Results

April 20, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-97
10k Run Men: Top Finishers 15-19 55-59
10k Run Women: Top Finishers 15-19 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abby Hearth                                             106   13        8        22:39.1      7:18/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ann Bush                                                 14   46       19        26:08.4      8:26/M
Top

Female 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paige Fiet                                               80   13       16        25:25.9      8:12/M
       2    Elizabeth Weir                                           62   11       37        30:47.0      9:56/M
       3    Abbigal Weir                                             63    9       38        30:50.2      9:57/M
       4    Amanda Blackmer                                          64   12       39        30:59.5     10:00/M
       5    Allana Box                                               97   13       40        30:59.9     10:00/M
       6    Breann Podbilski                                         47   11       42        31:08.9     10:03/M
       7    Breana Parker                                            46   12       56        35:07.1     11:20/M
       8    Riley Crawford                                           96   10       57        35:09.2     11:20/M
       9    Hadley Saylor                                            94   8        58        35:10.0     11:21/M
      10    Jasmine Schmitt                                          51   12       66        36:42.0     11:50/M
      11    Brook Silvers                                            53   11       73        44:07.4     14:14/M
      12    Alexis Zuiderveen                                       119   10       76        45:22.7     14:38/M
      13    Abby Crawford                                            92   8        79        48:53.0     15:46/M
      14    Jade Saylor                                              93   11       80        49:16.5     15:54/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily MacLean                                           115   16        9        22:43.2      7:20/M
       2    Sydney Barcey                                           100   17       20        26:20.9      8:30/M
       3    Hannah Baker                                            101   17       21        26:21.3      8:30/M
       4    Katie Kurtzman                                           39   15       22        26:21.6      8:30/M
       5    Ally Clark                                              105   18       27        26:50.9      8:39/M
       6    Megan Hughes                                             32   18       31        28:47.4      9:17/M
       7    Elisabeth Hewett                                         30   17       41        31:05.7     10:02/M
       8    Alexandra Lawton                                         82   19       69        41:44.3     13:28/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amanda Lutke                                             40   23       50        32:35.3     10:31/M
       2    Brigitte Sloat                                           54   24       60        35:16.4     11:23/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Koetic                                             38   27       36        30:42.5      9:54/M
       2    Karen Lucey                                              75   25       43        31:13.7     10:04/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Warner                                          61   33       63        35:37.7     11:29/M
       2    Cindy Bazuin                                              4   34       67        36:48.1     11:52/M
       3    Sarah Kline                                              37   32       71        43:54.0     14:10/M
       4    Jeannie Saylor                                           95   32       81        49:19.7     15:55/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tara Truax                                               84   35       24        26:29.4      8:33/M
       2    Jamie Kunkel                                             91   37       29        27:30.4      8:52/M
       3    Darci Haueisen                                           87   36       34        29:10.4      9:25/M
       4    Alicia Damgard                                           73   35       49        32:26.9     10:28/M
       5    Angie Biller                                             10   36       52        33:23.5     10:46/M
       6    Meredith Irelan                                          35   38       61        35:23.1     11:25/M
       7    Lynda Roby                                               48   36       65        36:24.2     11:45/M
       8    Maria Goetz                                              23   37       70        43:20.6     13:59/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail McCormick                                          108   42       26        26:40.4      8:36/M
       2    Katrina Brooks                                           13   43       35        30:23.9      9:48/M
       3    Holly Elmington                                         112   40       44        31:34.5     10:11/M
       4    Cindy Hartline                                           27   44       55        35:03.6     11:18/M
       5    Kris Hurd                                                33   43       77        47:12.8     15:14/M
       6    Lori Glynn                                               22   41       78        47:16.1     15:15/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracy Hewett                                             29   49       30        28:31.0      9:12/M
       2    Ann True                                                109   47       54        34:40.3     11:11/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy Mulder                                              85   53       48        32:16.7     10:25/M
       2    Carol Rosted                                             49   52       62        35:26.0     11:26/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melpo Kavadella                                         117   57       45        31:44.9     10:14/M
       2    Nancy Thompson                                           55   55       51        32:49.8     10:35/M
       3    Cindy Apps                                                2   57       68        36:53.6     11:54/M
       4    Pati Silvers                                             52   57       72        44:07.2     14:14/M
       5    Deborah Benson                                            6   58       83        59:41.3     19:15/M
Top

Female 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barb Vandenberg                                          59   70       74        44:56.0     14:30/M
       2    Karen Lawton                                             83   60       82        53:02.6     17:06/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Thiebaut                                         104   17        1        17:29.1      5:38/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Miller                                              45   50        3        20:52.8      6:44/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cooper Bensen                                             5   13        5        21:30.8      6:56/M
       2    Matt Brines                                              12   12       10        23:12.1      7:29/M
       3    Eli Main                                                 42    6       46        31:48.4     10:15/M
       4    Matthew Hewett                                           31   12       64        35:57.1     11:36/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Alberts                                              1   16        2        19:30.2      6:17/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lukas Hande                                              26   21       28        27:13.8      8:47/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Erik Westdrop                                           103   26        7        22:13.3      7:10/M
       2    Zachary Johnson                                          68   25       14        25:13.4      8:08/M
       3    Craig Baas                                               98   26       23        26:27.9      8:32/M
       4    Michael Cox                                             118   26       75        45:22.4     14:38/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Rumohr                                             116   32       11        23:50.4      7:41/M
       2    Russell Bell                                             70   32       18        25:51.3      8:20/M
       3    Nick Walters                                             88   33       33        29:10.0      9:25/M
       4    Brad Johnson                                             78   34       47        31:56.6     10:18/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shane Dine                                               99   38        6        21:55.7      7:04/M
       2    Kip Damgard                                              74   35       12        24:54.0      8:02/M
       3    Brian Kunkel                                             90   39       15        25:19.5      8:10/M
       4    Brett Sharp                                              86   39       25        26:33.8      8:34/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Art Vanderhoef                                           71   40       13        25:10.6      8:07/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Hurd                                             34   47       59        35:11.3     11:21/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Greg Mills                                               81   51        4        20:54.7      6:45/M
       2    Dan Lantis                                               65   53       17        25:35.4      8:15/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Jones                                                77   59       32        29:02.4      9:22/M
Top

Male 60 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ken Vandenberg                                           58   71       53        33:53.0     10:56/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kersten Westdrop                                        102   24        2        45:02.1      7:16/M
Top

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Duley                                              18   50        9        53:31.4      8:38/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Coffell                                         15   17        6        48:38.0      7:51/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebekah Klein                                            79   31       10        56:18.5      9:05/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Verrett-Mcmanus                                  60   38        4        48:27.2      7:49/M
       2    Lindsey Torkko                                           57   35        7        49:04.8      7:55/M
       3    Rachel Bregg                                             11   35        8        53:08.8      8:34/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ann Miller                                               76   45       13      1:00:49.3      9:49/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeanne Kline                                             69   51       11        56:58.1      9:11/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Martineau                                          111   55       14      1:11:22.3     11:31/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Keller                                            36   38        1        42:36.2      6:52/M
Top

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    J.w. McCormick                                          107   43        3        46:50.8      7:33/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Eastway                                           19   18        5        48:35.5      7:50/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allen Martineau Jr                                      110   55       12        57:48.2      9:19/M