Charyl's Run 2BFit 5k and 10k

Age Group Results

June 01, 2013


Results by: Michigan Running Foundation


5k Run/Walk Men: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 30-39 40-49 50-97
5k Run/Walk Women: Top Finishers 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-97
10k Run Men: Top Finishers 0-10 30-39 40-49 50-97
10k Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-97

5k Run/Walk

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mary Ann Makkonen                                       727   45        9        24:41.8      7:58/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hallie Johnston                                         274    9       60        42:00.7     13:33/M
       2    Abby Mroz                                               327    5       62        42:14.4     13:37/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joaynna Cook                                            291   14       25        29:59.7      9:40/M
       2    Marina Abner                                            706   11       47        35:21.6     11:24/M
       3    Rebecca Chan                                            345   12       48        35:23.2     11:25/M
       4    Anna Sobieski                                           286   13       67        45:17.1     14:36/M
       5    Isabel Money                                            280   11       80        49:54.5     16:06/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivia Stryker                                          358   19       36        32:13.1     10:24/M
       2    Alecia Martino                                          271   18       41        33:32.9     10:49/M
       3    Grace Delorenzo                                         250   16       44        34:55.1     11:16/M
       4    Amanda Bolam                                            351   16       56        41:10.9     13:17/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lauren Simon                                            263   26       19        27:59.8      9:02/M
       2    Aubrey Baumeier                                         337   20       21        28:48.7      9:17/M
       3    Amanda Adkins                                           267   28       43        34:17.7     11:04/M
       4    Emily Rush                                              350   29       50        36:33.0     11:47/M
       5    Karen Mroz                                              343   27       64        42:15.7     13:38/M
       6    Katie Kinter                                            261   24       70        45:50.9     14:47/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melynda Bernardi                                        323   31       15        26:55.8      8:41/M
       2    Grace Killinger                                         339   32       31        31:09.5     10:03/M
       3    Allison Abbott                                          348   39       38        32:21.9     10:26/M
       4    Carrie Johnston                                         275   34       61        42:04.8     13:34/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terri Roggenkamp                                        344   48       20        28:01.1      9:02/M
       2    Lynn Watkins                                            282   41       23        29:06.4      9:23/M
       3    Kimberly Seelinger                                      329   43       29        31:03.1     10:01/M
       4    Lynda Krupansky                                         319   42       42        33:45.7     10:53/M
       5    Sandy Hill                                              252   41       45        35:16.9     11:23/M
       6    Teresa Rogers                                           293   45       54        38:37.6     12:27/M
       7    Colleen Trancygier                                      333   43       58        41:38.7     13:26/M
       8    Angel Pronger                                           278   49       59        41:46.0     13:28/M
       9    Shannon Money                                           281   43       65        43:00.8     13:52/M
      10    Melanie Sobieski                                        287   43       66        45:16.0     14:36/M
      11    Michelle Ziel-Warner                                    332   44       72        46:51.1     15:07/M
      12    Jenny Egan                                              283   43       75        48:10.2     15:32/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Veronica Jackson                                        276   54       37        32:13.8     10:24/M
       2    Amy Osentoski                                           335   52       53        38:35.4     12:27/M
       3    Beth Hardin                                             328   51       55        39:33.7     12:45/M
       4    Ruth McDowell                                           334   55       57        41:28.0     13:23/M
       5    Paula Semple                                            326   54       63        42:15.2     13:38/M
       6    Leslie Cataldo                                          325   54       76        48:57.9     15:47/M
       7    Patty Mroz                                              324   50       77        49:02.3     15:49/M
       8    Joan Watts                                              285   71       78        49:26.9     15:57/M
       9    Sue Krupansky                                           265   64       83        58:24.0     18:50/M
      10    Sharon Finger                                           254   65       84        58:24.9     18:50/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luciano Delorenzo                                       249   17        1        22:29.4      7:15/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samuel Meers                                            347    8       12        25:36.9      8:15/M
       2    Leighton Brien                                          289    9       13        26:47.5      8:38/M
       3    Andrew Etherington                                      346   10       46        35:20.8     11:24/M
       4    Gage Egan                                               284    8       68        45:22.7     14:38/M
       5    Gabriel Warner                                          330    8       71        46:50.4     15:06/M
       6    Max Cook                                                748   9        79        49:49.9     16:04/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Salvatore Curcuru                                       258   14        5        23:56.2      7:43/M
       2    Chase Pronger                                           277   12        8        24:31.3      7:55/M
       3    Jack Ross                                               259   11       17        27:28.0      8:52/M
       4    Dante Delorenzo                                         251   14       22        29:02.4      9:22/M
       5    Thomas Grayson                                          342   12       27        30:27.2      9:49/M
       6    Joe Stevens                                             352   11       28        30:36.8      9:52/M
       7    Caleb Killinger                                         340   13       33        31:11.9     10:04/M
       8    Garrett Makkonen                                        279   14       35        31:44.4     10:14/M
       9    Liam Brien                                              290   11       49        36:20.0     11:43/M
      10    Ethan Monte                                             315   14       74        47:59.2     15:29/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Morgan                                             273   19        2        22:42.1      7:19/M
       2    Spencer Marshall                                        317   16        3        23:18.3      7:31/M
       3    Nathan Morgan                                           272   15        4        23:52.4      7:42/M
       4    Anthony Martino                                         270   15        7        24:17.2      7:50/M
       5    Landon Brien                                            288   15       34        31:28.3     10:09/M
       6    Luke Herdman                                            336   19       40        33:25.6     10:47/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandon Kinter                                          260   31       69        45:50.5     14:47/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Marshall                                           316   44        6        23:57.2      7:44/M
       2    David Finger                                            255   42       10        25:27.4      8:13/M
       3    Jason Abbott                                            349   42       11        25:36.4      8:15/M
       4    Ronald Abner                                            256   41       18        27:29.5      8:52/M
       5    Jim Martino                                             268   43       24        29:57.6      9:40/M
       6    Eric Cook                                               292   43       32        31:10.1     10:03/M
       7    Dennis Brewer                                           357   42       39        32:29.2     10:29/M
       8    Terence Warner                                          331   43       73        46:51.9     15:07/M
       9    Vito Curcuru                                            257   47       81        50:32.2     16:18/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Baumeier                                           338   54       14        26:54.8      8:41/M
       2    Terry Prisk                                             266   59       16        27:06.9      8:45/M
       3    David Mihocko                                           341   67       26        30:18.9      9:46/M
       4    Ken Krupansky                                           264   65       30        31:06.7     10:02/M
       5    Mike Vance                                              355   57       51        36:51.0     11:53/M
       6    Kurt Hartmann                                           262   51       52        37:45.2     12:11/M
       7    Bob Finger                                              253   66       82        58:23.3     18:50/M

10k Run

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heidi Easter                                            308   29        2        40:32.3      6:32/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Thomas                                           311   26        4        43:50.3      7:04/M
       2    Catherine Poslaiko                                      245   29       13        58:50.1      9:29/M
       3    Jessica Francis                                         246   26       15        59:27.7      9:35/M
       4    Jeanette Marra                                          354   26       19      1:04:50.6     10:27/M
       5    Shannon Serrico                                         296   25       22      1:09:02.3     11:08/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Kann                                              301   30        7        47:02.7      7:35/M
       2    Erinn Hadley                                            300   37       16      1:01:55.8      9:59/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dana Wojciechowski                                      312   40       11        55:04.9      8:53/M
Top

Female 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Herdman                                           309   51       12        55:14.9      8:55/M
       2    Lutricia Carlson                                        313   52       24      1:11:05.5     11:28/M
       3    Connie Nunham                                           314   56       25      1:13:18.8     11:49/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Bernardi                                            304   35        1        36:56.3      5:57/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Warner                                          306   10        8        47:54.5      7:44/M
       2    Herbert Warner                                          307   10       18      1:04:39.9     10:26/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Schott                                           310   33        5        44:39.0      7:12/M
       2    Kevin Cazan-London                                      303   39        6        46:30.6      7:30/M
       3    Anthony Kann                                            302   30       10        51:05.4      8:14/M
       4    Kevin Krupansky                                         297   39       14        58:56.0      9:30/M
       5    Bill Marra                                              353   30       20      1:04:51.1     10:28/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Freiberg                                           305   41        3        41:50.4      6:45/M
       2    Eugene Sobieski                                         247   42       17      1:04:18.7     10:22/M
       3    Lawrence Cubitt                                         242   42       21      1:07:12.6     10:50/M
       4    Scott Monte                                             295   47       23      1:09:44.1     11:15/M
Top

Male 50 and up

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Kim                                             244   51        9        49:54.3      8:03/M